Otita la bebe de 1 an raspuns medic

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de florin_cristina22 cu 9 ani in urma

Fetita mea a fost diagnosticata cu otita si amigdalite, ni sa dat un tratament cu antibiotic si mig pediatric. As dori sa stiu cat timp se administreaza tratamentul si daca ii pot da si supozitoare paracetamol o data cu siropul si antibioticul la 8 ore?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara. Tratamentul se administreaza pana la vindecarea afectiunii acute, conform recomandarii medicului care a precizat diagnosticul si a indicat terapia. Paracetamolul supozitoare se poate administra o data la 8 ore in cazul in care copilul este febril, fara a se depasi doza admisa/kg corp/zi. De exemplu, la un copil de 11-12 kg nu se administreaza mai mult de 2-3 supozitoare a 125 mg/24 ore. De preferat a se alterna preparatele antitermice ( o administrare ibuprofen, o administrare paracetamol, din nou ibuprofen, etc). Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Rujeola si alte boli ale copilariei.

florin_cristina22 (acum 9 ani)

multumesc frumos pt ca mi-ati raspuns.Am reusit sa iau legatura si cu MF si mi-a recomandat acelasi lucru...sa ii dau din 6 in sase ore o data Paracetamol o data Mig pana maine dupa amiaza . O seara placuta va doresc si ink o data multumesc ca mi-ati raspuns atat de repede !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Va stau oricand la dispozitie cu recomandari. O seara placuta sa aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin_cristina22 (acum 9 ani)

doamna doctor sunt disperata ...joi am foast MF cu fata ca ii aparuse pe corp o eruptir (niste pete rosii care se si umflau) a fost diagnosticata cu intoxic alim (mentionez ca nu varsa,nu avea diaree si nici febra)...am cump tratamentul dar nu am apucat sa ii dau decat o data pt ca sambata dim a facut febra si am fost la urgenta unde i sa pus diagnosticul de otita si amigdale.ni sa spus sa intrerupem tratamentu pt intoxicatie si ni sa dat antivbiotic cu mig si supozitoare...in schimb aseara am observat ca o manca ff tare urechea si picioarele iar dim am obs pe piciare pete rosii unele si vinetii iar urechea este rosie,inflamata si ff vanata..am fost iar la urgente si i sa facut o injectie pt alergie dar drept sa spun ceea ce are la ureche ma sperie...plus ca am citit pe un site ca petele astea pot fi cauza unei meningite, soc anafilactic si sunt ingrozita..va rog din suflet sa imi raspundeti cat mai repede cu putinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Tamara Marcovici MDr. Tamara Marcovici este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua. Va inteleg disperarea, eruptia descrisa pare a fi impresionanta. Ceea ce va ingrijoreaza pe D-voastra este purpura fulminans care apare in afectiuni grave (cum ar fi meningita meningococica, etc). Daca ar fi fost vorba despre asemenea situatie diagnosticul s-ar fi precizat prin consult medical +/- investigatii. Urticaria se poate manifesta in diferite moduri, eruptia fiind particulara contextului. Trebuie sa urmati tratamentul prescris pentru alergie precum si un regim alimentar de excludere, adica fara alimente care pot provoca/intretine alergia. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin_cristina22 (acum 9 ani)

am dat_o cu o crema Advantan si vad ca sa desumflat urechiusa a ramas doar vanata.Deci sa inteleg ca este exclus sa aibe meningita .V a multumesc din suflet pentru raspuns !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: