Am 17 ani si pe data de 9 ianuarie mi.au aparut bubele acelea rosii pe fata si pe durata intregii nopti au aparut si pe maini, piept si gat. Am fost la medic si a spus sa beau ceaiuri si sa iau paracetamol dar nu mi.a gasit ganglioni si nici nu am facut febra inainte. In seara asta as vrea sa ma duc la un prieten (a facut rubeola) si vreau sa stiu daca exista vreun pericol ca ies foarte putin afara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

rubeola este o boala infectiasa ce se transmite pe cale respiratorie (nazofaringiana ,prin picaturile Pfluge in timpul stranutului, tusei) , fiind contagioasa cu 5 zile inainte si 6 zile dupa aparitia eruptiei (petelor rosii). pentru confirmarea rubeolei sunt necesare analize de serologie( anticorpi tip IgM). se indica un consum crescut de lichide pentru a preveni deshidratarea ; repausul;izolarea la domiciliu.
medicul va recomanda tratamentul antipiretic, in caz de febra (doar paracetamol; nu se ia aspirina.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Rujeola si alte boli ale copilariei.

Dragos2894 (acum 12 ani)

Acest raspuns l.am mai citit de 20 de ori si la alte postari si cred ca am inteles foarte bine. Ma interesa ce se poate intampla daca ies afara. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul apariţiei rubeolei care este o boală cu contagiozitate crescută, prin faptul că nu respectaţi izolarea la domiciliu (aşa cum bine v-a indicat colega mea), d-vs nu păţiţi nimic însă se pune problema faptului că puteţi transmite această boală cunoscuţilor şi altor persoane cu care intraţi în contact şi puteţi astfel declanşa o epidemie (dacă şi celelalte persoane vor proceda ca şi d-vs şi anume prin ieşirea afară din casă)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragos2894 (acum 12 ani)

Da, am priceput. Vroiam sa ma asigur ca nu patesc nimic pentru ca am iesit afara. Nu am intrat in contact cu alte persoane. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 12 ani)

Barbatii care au facut rubeola,pot ramane impotenti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: