Rubeola sau... raspuns medic

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de bogdan2912 cu 12 ani in urma

Buna ziua am fost diagnosticat cu rubeola, nu am facut nici un test dar asta a spus doctorul ca e dar am intrat in panica pentru ca in 22 decembrie 2011 mi-am facut un tatuaj la un salon autorizat si am citit pe situl asta ca sintomele rubeolei sunt ca si cele ale infectiei cu hiv...ma puteti ajuta cu un sfat? eruptia cutanata e la fel in ambele cazuri?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Eruptia cutanata pe care ati descris-o probabil ca a fost chiar rubeola, mai ales daca ati fost vazut de un medic. Eruptiile virale seamana intrele ele, dar ca sa te gindesti chiar la o infectie Hiv e cam mult, mai ales ca ati afirmat ca tatuajul a fost facut intr-o unitate autorizata, deci in conditii sterile si nu ati avea alte posibile surse de contagiu (contacte sexuale neprotejate cu persoane infectate, transfuzii, consum de droguri etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Rujeola si alte boli ale copilariei.

bogdan2912 (acum 12 ani)

nu am alte surse de contagiu duc o viata normala sunt si insurat asta e singurul motiv...doar ca dupa ce a trecut eruptia au ramas dureri de cam si picioare si cautand pe net am gasit simptomele asemanatoare cu hiv si am intrat in panica... in primele doaua zile de eruptie am avut si febra. toate bubitele au disparut in 4 zile. dupa doua zile au disparut de pe piept si trunchi , nu toate odata. ...prima data am fost la un alt doctor care mi-a zis ca s-ar putea sa am scarlatina ptr ca la pojarel nu fac febra, dar doctorul de familie a infirmat si mi-a zis ca e rubeola....vreau sa va mai zic ca nu am avut ganglioni foarte mariti doar cel de sub urechea stanga a fost putin marit iar la rubeola am citit ca cei din spatele urechii sunt mariti...din cauza asta am fost dus cu gandul la hiv...sa imi fac analizele ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Mirela Telipan MDr. Mirela Telipan este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Nu cred ca e cazul, dar daca asta va linisteste faceti cum credeti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: