Este posibil sa iau si eu rubeola?

Rujeola si alte boli ale copilariei
Intrebare postata de ISABELLE-patricia cu 12 ani in urma

Buna ziua.am si eu o intrebare, prietenul meu care are 24 de ani are rubeola,am intrat in contact cu el de marti de cand mi-a spus ca il doare foarte rau capul,ieri i-a aparut niste puncte rosii pe torace si pe abdomen si i s-a extins astazi pe tot corpul.Initial am crezut ca este alergie alimentara,i-am dat Claritine si nu si-a facut efectul punctele rosii s-au extins pe tot corpul.Deocamdata diagnosticul nu este foarte sigur,maine merge la spitalul de infectioase.Nu cred ca este o infectie intestinala ,ci mai degraba cum a zis si medicul lui de familie rubeola.A avut ieri ganglionii latero-cervicali inflamati si durerosi.Va rog frumos sa-mi dati un raspuns cat mai urgent , este posibil sa iau si eu rubeola?(acum am luat un imunostimulator fix pentru virusuri din astea si se numeste ISOPRINOSINE sper sa-si faca efectul) si cat timp nu am voie sa ma vad cu prietenul meu?va rog sa-mi dati un raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Protectie de rubeola (acum 12 ani)

La farmacii homeopate se poate cumpara remediul homeopat Morbillinum CH200 sau 1M care, luat in doza unica (se p***anumai o singura data 1-2 granule) ofera cateva luni bune protectie de rubeola.
In caz ca nu se poate procura acest remediu de la farmacie se poate programa un pahar cu apa punand paharul deasupra unei bucati de hartie pe care a fost scris numele complet al remediului. Apa se lasa la progamat 10-15 minute dupa care se bea o gura. Ulterior paharul se spala cu apa mai fierbinte ca sa dispara efectul din pahar. Daca dati google la Masaru Emoto si cititi despre experimentelui lui cu apa programata cu cuvinte si muzica sau va ganditi la apa sfintita puteti intelege usor de ce functioneaza aceasta metoda simpla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ISABELLE-patricia (acum 12 ani)

Multumesc foarte mult pentru raspuns,m-am dus la vreo 3-4 farmacii si mi-au spus ca nu au medicamentul asta si sa mai incerc la un alt magazin homeopat.Eu deocamdata iau ISOPRINOSINE 2 pe zi si sper sa nu primesc rubeola.Dar cam cat ii periodata de incubatie?In unele siteuri scrie 16 zile in altele 7 ???cam aprox dupa cat timp apare?Dar iau imunostimulatorul asta si nu cred ca imi apare./....eu totusi sper sa nu imi apara..Prietenul meu nu sta izolat.Nu stiu cum sa-i spun sa stea izolat in casa cel putin 7 zile sau 10 zile nu???sau chiar 14 zile?Daca nu sta izolat,boala se poate complica?Cat trebuie sa stai exact in casa izolat?si in convalasecenta boala se mai poate lua?va rog frumos,astept un raspuns,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ISOPRINOSINE (acum 12 ani)

Nu are cum sa protejeze aceste medicament de ceva. Mai degraba vei face rubeola luandull caci iti slabeste sistemul imunitar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ISABELLE-patricia (acum 12 ani)

Imi slabeste sistemul imunitar?Serios??dar la farmacie eu i-am povestit la farmacista toata situatia,mi-a spus ca nu este vaccin pentru rubeola(desi eu stiam ca este vaccinul ROR,am studiat pe internet pe mai multe siteuri ieri),i-am explicat la farmacista ca as dori sa iau ceva pentu imunitate si ea mi-a dat acest medicament este scump si m-am gandit ca este foarte bun,ideea e ca dupa cat timp ma pot intalni cu prietenul meu ca sa nu iau si eu rubeola?am inteles ca dupa 7 zile dupa eruptie este contagios ,si inainte de 7 zile...am inteles ca perioada de incubatie este 14-21 de zile si in a 15-a zi apar eruptiile cutanate.Sa va explic:miercuri i-a iesit la prietenul meu eruptiile cutanate,ma gandesc ca perioada de incubatie nu incepe de atunci deci nu am voie sa ma intalnesc cu el pana duminica viitoare?eu nu vreau sa lipsesc de la scoala,dar ma gandesc ca daca o sa am rubeola o sa lipsesc vreo cel putin 10 zile de la facultate nu ???va rog,astept un raspuns,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: