Am sau nu varicela? raspuns medic

Rujeola si alte boli ale copilariei Prevenire varicela
Intrebare postata de salieri_11 cu 13 ani in urma

Eu am fost acasa la o familie care avea copilul bolnav de varicela, eu n-am facut pana acum (28 de ani). Au trecut deja 2 saptamani de cand am fost acasa la fam. "contagioasa" si nu mi-au aparut decat niste bubitze, ca niste cosuri...care s-au uscat (bubitele sunt mai marunte in acelasi loc, rosiatice - dar se usuca singure) deci nu stiu sigur daca am varicela sau nu (intre timp mi-a venit si ciclul si de obicei imi ies cosuri in perioada asta) bubitele de la inceput, ar trebui sa ma manance?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara,
Încubaţia la varicelă ( boală infectocontagioasă ) este de 14-15 zile ;
Faptul că nu a apărut până acum , ci numai unele asa zise bubiţe necaracteristice s-ar explica faptului : fie că este o formă uşoară denumită " formă frustă " în cazul că nu a ţi fost vaccinată , fie că aveţi imunitate primită prin vacinarea din copilărie !
Sănătate Dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Rujeola si alte boli ale copilariei.

salieri_11 (acum 13 ani)

Buna seara d-le doctor , multumesc foarte mult pentru raspuns. Oricum maine la prima ora ma prezint la medicul de familie ca sa-mi " analizeze" bubitele" aparute si care se usuca, au o fostma ovala dar in mijloc sunt (ca un crater- iertati-ma pt comparatie dar nu stiu cum sa ma exprim altfel)...nu am mai avut asa ceva pana acum (cam 5-6 mm dar se usuca si au o crusta). Credeti ca voi "avea parte" si de eruptia clasica? nu stiu daca am fost vaccinata in copilarie
multumesc pt ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara.
Oricum , pare o formă frustă ; Nu rupeţi crustele căci lasă urme,; pudraţi-le cu talc şi anestezină de la farmacie. dacă sunt pruriginoase (mâncărime ) .
Sănătate dr. Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

salieri_11 (acum 13 ani)

nu mananca deloc, doar au aparut si sunt niste semne mai ciudate ca altele pe care le-am avut pana acum, de asta le asociez cu o posibila varicela (am fost in casa acelei familii, nu l-am atins pe baietel dar poate in aeru respirat....exita virusul). arata ca niste "cratere"..am vreo 4-5 pe spate si atat

va multumesc f mult pt sfaturi, eventual va mai tin la curent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

salieri_11 (acum 13 ani)

buna dimineata
bubitele sunt aceleasi ca si ieri, arata la fel, roz spre rosu...nu mananca...oare dr de familie va sti? m-am gandit sa nu fi facut ceva toxi-infectie alimentara dar nu prea aveam de la ce....
v-am spus ca bubitele sunt mai marunte in acelasi loc, rosiatice - dar se usuca singure. Azi sunt 15 zile....ar fi trebuit deja sa am primele reactii mai agresive ale varicelei, nu?
Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu (acum 13 ani)

Bună dimineaţa,
Este bine să vă consulte medicul de familie ! În mod normal orice medic cunoaste bolile infecto-conagioase ! Dealtfel medicul de la dispensar ( de familie ) este medic de medicină generală şi, în baza conoştinţelor sale trimite bolnavii mai departe, pe specialităti,când nu are posibilităţi de tratament la nivelul dispensarului sau la domiciliu.
Sănătate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

salieri_11 (acum 13 ani)

buna ziua d-le Doctor

am fost la dr de familie. M-a linistit ca nu este varicela ci o micoza (cauza nu o cunosc exact - poate niste haine noi cumparate de 2 saptamani. dr a spus ca e posibil) Oricum am primit recomandare pt rivanol si nidoflor. Sper sa imi treaca. Acum sunt ingrijorata daca se transmite prin atingere, asta am omis sa intreb la medic (prietenul meu e acum ingrijorat) Dr. a spus sa fierb hainele si cine ma da cu unguent sa se spele ulterior pe maini. Deci se transmite (am cam 6 bubitze pe spate, aceleas...nu au aparut altelei) ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună ziua ,
De aceea tratamentul se recomandă numai după examinarea pacientului şi nu prin corespondenţă . Urmaţi recomandările medicului de familie !
Sănătate Dr E. Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 13 ani)

buna ziua d-le doctor,
acum 5 zile am fost diagnosticata cu varicela.mentionez ca am 19ani,si in copilarie nu am facuto.
bubele sunt foarte foarte mari,mai ales pe fata gat si umeri.imi este foarte frica sa nu raman cu semne pe fata,din cauza ca cele de pe fata sunt oribil de mari,una dintre ele(in apropierea urechii) am rupto in 1 zi(cand era doar o bubita) si acum am o crusta de 1 cm de culoare galbena,si sub aceasta crusta incepe sa se formeze ceva maroniu.am folosit pudra de talc mentolat in abundenta,mai ales pe fata.....este bine????
vreau sa stiu daca este ceva normal ca bubele sa fie asa exagerate????
imi pot schimba hainele???
doctorul mi-a prescis ZLITREX de 3x pe zi,pentru 3 zile.e ok???

VA MULTUMESC!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 9 ani)

Buna ziua,
Mi-a aparut o bubita pe fata, rosie... ma manaca pielea, dar cred ca de frica pentru ca m-am jucat cu un copilas care a avut cateva bubite pe picior (dar in 2 zile i-au trecut)... am avut si doua bubite mici pe maini dar s-au uscat... eu stiu ca am avut o data varicela... dar se poate sa fie?Daca nu, atunci ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 9 ani)

Buna ziua,
Mi-a aparut o bubita pe fata, rosie... ma manaca pielea, dar cred ca de frica pentru ca m-am jucat cu un copilas care a avut cateva bubite pe picior (dar in 2 zile i-au trecut)... am avut si doua bubite mici pe maini dar s-au uscat... eu stiu ca am avut o data varicela... dar se poate sa fie?Daca nu, atunci ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: