A avut cineva varicela?

Rujeola si alte boli ale copilariei Prevenire varicela
Intrebare postata de popagabriela18 cu 14 ani in urma

Fetita mea are varicela si trebuie sa plecam din bucureasti. stie cineva daca are voie sa iasa afare dupa5 zile? vreau sa stiu daca i se intampla ceva sau daca se agraveaza boala... sau orice altceva i-ar putea face rau. va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Violeta (acum 14 ani)

Cati ani are fetita? De cate zile are aceasta varicela? Daca au trecut 7 zile, atunci puteti sa o scoateti din casa fara nici un fel de problema. Puteti sa sunati si medicul pediatru pentru orice eventualitate si pentru un sfat mai bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa gabriela (acum 14 ani)

fetita are 8 ani si 6 luni si azi i-au aprut primele bubite
am auzit ca se poate agrava sau sa faca eu stiu ce alta boala(zona zoster) daca nu sta in casa 2 saptamani. vroiam sa stiu daca are voie sa stea afara in frig

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Violeta (acum 14 ani)

Te poti documenta pe acest site //sfatulmedicului.ro/Varicela-si-zona-zoster/varicela-varsat-de-vant-infectie-contagioasa_649
Eu asa stiu de la nepotica mea, nu i-a dat voie medicul pediatru sa iasa cel putin 7 zile din casa. Nu are voie sa stea afara in frig in aceasta perioada.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliana (acum 14 ani)

nu are voie sa iasa din casa 2 saptamani si sa ii dai limonada cu lamaie,fructe acre sa ii erupa mai bine,fara dulciuri si putin regim alimentar,sa nu se scarpine ca ramane cu semne,pot sa erupa in 2-3 etape,sa o dai cu crema mentolata sa ii reduca mancarimea,nu se face baie se spala partial igiena intima ,pe fata si la subbrat,pot sa ii apara si in cap ai grija cand o piepteni,in gura,la organele genitale,sa nu iasa din casa deloc,respecta aceste reguli si va fi bine,multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 14 ani)

Fetita mea a avut varicela la 5 ani dar nu am scos-o din casa doar dupa ce i-au disparut cu totul bubitele ,altfel se retrag inauntru pe diferite organe,si ai impresia ca s-a vindecat.Ramane la latitudinea ta sa hotarasti,ce sa faci.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lilu (acum 14 ani)

copilul meu a facut varicela pe 12 noiembrie si pana nu i-au cazut toate cojile nu a iesit afara ,adica 2 saptamani.Regimul alimentar ajuta foarte mult si micutul tinut in casa pentru ca este o boala contagioasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

Fina mea a avut varicela, si trecuse deja de 10 zile de cand i-au aparut bubitele. Din nefericire am ascultat de medicul ei de familie, care ne-a spus ca deja putem sa o vizitam. Eu eram gravida in 9 saptamani...si dupa vizita asta, la nici 3 zile am pierdut sarcina. Cauza: virusul varicelo-zosterian care contactat in primul trimestru de sarcina cauzeaza avort spontan! Deci ar fi imprudent sa scoateti copilul nu numai din cauza ei...ca are doar 5 zile trecute de cand i-au aparut bubitele ci si din cauza altora, care ar putea avea consecinte mai grave! 2 saptamani stiu, ca sunt indicate sa stea ferita de altii. In alta ordine de idei, nu e indicat sa o scoateti in frigul asta daca nu i-au disparut bubitele pentru ca sunt zone sensibile de piele care ar fi expuse la temperaturi extreme iar astfel vindecarea lor va fi mai lenta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erzsebet (acum 14 ani)

si fetele mele au avut varicela, medicul nu ne-a lasat afara pana ce nu s-au uscat bubitele, nu aveau temperatura si era mai cald afara - primavara...acum pe frigul asta nu as avea curaj s-o scot, e foarte riscant...:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DarSim (acum 14 ani)

daca are varicela terbuie sa nu ia contact cu aerul sau apa pana nu se usuca bubitele si fac coaja! cam dupa 14 zile...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DarSim (acum 14 ani)

Fetita mea a luat de la un baietel cand avea doar 9 luni si mi a f greu ca se scarpina si era plina mai ales pe fata!se spune ca aceleasi bube sunt si pe intestine,asa ca nu e de glumit! eu am tinut o in casa 2 sapt.si ceva!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 14 ani)

fetita are voie afara numai dupa ce ultima cojita de la bubite a cazut, pana atunci nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rodica (acum 14 ani)

Nu are voie sa iasa din casa, trebuie sa stea 2 saptamani la aceeasi temperatura, altfel ii iese pe intestine si poate chiar muri, Doamne fereste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aidac (acum 14 ani)

Intr-adevar, dupa cum v-au raspuns toti cititorii mesajului dvs., va sfatuiesc si eu, ca mama a doi baieti, acum mari, care au avut varicela, sa nu scoateti copila din casa, sub nicio forma, decat dupa ce toate bubitele, care vor aparea de acum incolo, inca multe zile, vor fi uscate si cojitele lor cazute. Pentru ca toate bubitele sa iasa pe piele, este nevoie de caldura. Nimic nu poate fi mai important decat sanatatea, mai ales a copiilor nostri. Chiar daca ati planificat sa plecati undeva de Sarbatori, mai bine renuntati, fara niciun regret si puteti petrece frumos acasa, in familie!Va doresc multa sanatate si Sfintele Sarbatori cu bucurii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

serbancasandra (acum 14 ani)

nici vorba, eu am facut imprudenta sa-mi scot baiatul afara dupa 5 zile si urmarile au fost groaznice,
1luna batuta pe muchie s-a chinuit, bube pe tot corpul, una langa alta, pe cap, pleoape,organe genitale, corp,oribil. o boala care ne-a marcat pe toti ai casei.
ca unguent am folosit betadina,sg. eficace dintr-o multime de unguente care mai de care.
desigur poate face o forma mai usoara dar nici asa nu e bine sa risti scotind-o afara.
concluzia un nu hotarat iesirii din casa dupa numai 5 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

nu vreau sa te sperii, dar e bine sa stii.varicela se poate complica in 2 boli ffff grave:pneumonie bacteriana si meningita.copilul are imunitatea scazuta acum!!!nu poti sti cu ce alte boli intra in contact pe unde te duci tu.eu stiu copil care a facut meningita stind in casa.era prin mai si mama tine geamurile deschise, iar fetita se juca mai mult pe jos,a tras-o curentul si...meningita.baiatul meu a facut o forma f usoara de varicela, dar fetei(1an si 8 luni)ii fac vaccin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aida (acum 14 ani)

buna ziua.te sfatuiesc sa nu scoti copilul afara din casa orice varsta ar avea.eu am facut varicela la 21 ani am luat de la fratii mei(suntem 3 frati).sora mea nu a stat in casa 14 zile si iau ramas urme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena andrei (acum 14 ani)

fiicele mele au avut pe timpul verii, dupa 2-3 zile le-am scos afara dar nu le-am dus in contact cu alte persoane, mai ales copii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 14 ani)

cel mai bine tine copilul in casa pana boala isi face efectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 14 ani)

buna ziua.fetita mea are 4 ani si 9luni si o suspectez de varicela,are 5 bubite in total mici pline cu lichid 3-torace,1-mana,1-gat, in cat timp erup toate bubitele?fara alte simtome, este posibil sa aiba varicela ? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa gabriela (acum 14 ani)

IN DOUA TREI ZILE ERUP TOATE DUPA CARE AR TREBUI SA NU MAI IASA. CE SA ZIC... FATA MEA A LUAT DE LA BAIETEL(FRATIOR) NU A AVUT DECT 12 BUBITE CARE AU IESIT TOATE IN PRIMA SI A DOUA ZI . A FACUT O FORMA FFFF USOARA, NU AU AVUT LICHID SI AU TRECUT DESTUL DE REPEDE(10 ZILE) DAR A FOST VACCINATA CAND ERA MICA SI CRED CA DIN CAUZA ASTA A FOST CEVA MAI USOARA VARICELA. IMPORTANT E SA NU SE SCARPINE . EU I-AM DAT DUPA DOUA ZILE CU MIXTURA MENTOLATA IAR CAND S-AU MAI TRECUT(DUPA 5 ZILE)I-AM DAT CU TINCTURA DE PROPOLIS. ACUM E OK. AM IESIT AFARA . VA DORESC MULTA SANATATE SI DACA MAI AVETI NEVOIE DE SFATURI VA ASTEPT, STIU CE INSEAMNA ASTA EU AM TRECUT CU AMANDOI COPII UNUL DUPA ALTUL.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2