Spondilita

Reumatisme degenerative Uveita posterioara
Intrebare postata de Daniel15277165 cu 15 ani in urma

Stie cineva ceva despre tratamentul biologic? A facut cineva? As vrea si eu cateva detalii depre el si mai ales ce riscuri implica. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

daniela65111086 (acum 15 ani)

Tratamentul biologic este util in multe afectiuni reumatologice. Au doua tipuri de reactii adverse, legate de medicament si de cost.
Produsele biologice determina scaderea capacitatii de aparare imune si atunci persoanele carora li se administreaza aceste medicamente trebuie sa nu fii avut afectiuni virale, infectii cu virus hepatic B, C, tuberculoza. Reactiile de injectare pot fii soc anafilactic, tulburari de ritm, hipertensiune arteriala.
Cea de-a doua grupa de efecte nedorite este legata de pretul de cost, care este foarte ridicat pentru tratamentul anual si pentru analizele si consultul medical.
Totusi, daca persoana este atent selectionat , rezultatele sunt spectaculoase.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana5112757 (acum 15 ani)

incearca "detox foot spa" vezi pe google mai multe detalii. In strainatate f.multi medici si clinici folosesc acest aparat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana64 (acum 14 ani)

Ma numesc balica loredana, am 22 ani. In urma cu un an am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta (hlab 27 prezent, antigen de salmonella). Tratamentul recomantat/ sulfasalazina 3pe zi, ketoprofen /2 pe zi , omez 1 pe zi. Va rog din suflet sa imi raspundeti la cateva intrebari-
1 cat dureaza tratamentul_
2 pot avea macar un copil si care sunt riscurile?
3 in cazul in care iau acest tratament pot aparea complicatii de genul unei deformari(ma voi cocosa)?
Va multumesc din tot sufletul.
Astept raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angelica81 (acum 14 ani)

Citat:
Ma numesc balica loredana, am 22 ani. In urma cu un an am fost diagnosticata cu spondilita anchilozanta (hlab 27 prezent, antigen de salmonella). Tratamentul recomantat/ sulfasalazina 3pe zi, ketoprofen /2 pe zi , omez 1 pe zi. Va rog din suflet sa imi raspundeti la cateva intrebari-
1 cat dureaza tratamentul_
2 pot avea macar un copil si care sunt riscurile?
3 in cazul in care iau acest tratament pot aparea complicatii de genul unei deformari(ma voi cocosa)?
Va multumesc din tot sufletul.
Astept raspuns

buna.sunt si eu bolnava de s.p.a,antigen hla b 27 pozitiv,se pot face copii dar profita de faptul ca esti tinara si sper ca inca vertebrele nu s-au unit prin punti,tratamentul este unul dintre cele mai bune,esti norocoasa ca poti sa-l faci,eu n-am tolerat nici sulfasalazina nici alt antiinflamator,care oricum nu trateaza boala,acum am ajuns la biologic de aproape 1 an

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lacramioara (acum 13 ani)

pana acum am trecut prin toate metodele de tratament existente si acum sunt propusa pt tratament biologic...pe mine m-ar interesa ce riscuri pot aduce acest tratament biologic "humira"??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalin11 (acum 14 ani)

buna. am si eu aceasta boala din pacate din 2000, am urmat n tratamente, insa cel mai bine ma simt acum cu tratament biologic (enbrel) si din fericire nu am niciun efect negativ. daca vrei poti merge la spitalul sf. maria la dr. bojinca violeta, o doamna super draguta si f. buna in domeniu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eugen (acum 12 ani)

este bine de stiut ca boala aceasta este ireversibila,ataca de regula toate articulatiile in special coloana,dar poate ataca si organele interne,inima,plamini etc.Cine poate suporta durerea sa o lungeasca cit poate cu antiinflamatorii,iar cine nu mai suporta sa mearga la medicul reumatolog unde e inregistrat sa-i faca dosar pt.tratament biologic,care costa f.mult (in jur de 50 milioane pe luna)dar este suportat de casa de sanatate daca se aproba dosarul.Indiferent de tratament,acesta trebuie urmat toata viata,deoarece boala este ireveribila,numai ca unii o suporta mai usor,altii mai greu.Cei ce vor sa aiba copii,va trebui sa-i conceapa in perioada cind nu fac tratament,deoarece tratamentul influenteaza calitatea spermei si a sarcinii si trebuie luat in considerare faptul ca e posibil transmiterea codului genetic la copil,aceasta fiind o boala genetica,adica se mosteneste,dar nu e obligatoriu sa se declanseze la toti,de pilda la mine s-a declansat la 45 de ani,pe cind la fratele meu la 16,ani.la unii e periferica(dor mai mult articulatiile degetelor,talpile,genunchii,pe cind la altii ataca organele interne,coloana,Da s-ar putea sa se cocoseze unii,dar partea buna e ca atunci dispare durerea de coloana,insa nu poti face alte lucruri.De asemenea cine citeste prospectul medicamentelor biologice,il ia frica si va voi sa intirzie cit poate de mult administrarea lor,dar durerea il va sili sa o faca cu toate riscurile.Nu e obligatoriu sa se manifeste la fel la toti,sau nu e obligatoriu sa se manifeste deloc efectele secundare.Va trebui totusi sa va consultati cu medicul sa vedeti ce medicament vi se potriveste cel mai bine.Si nu uitati ,tineti tot timpul spatele drept ca sa se osifice coloana in acea pozitie si nu in pozitia d ghiocel.Multa sanatate la toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel (acum 12 ani)

Terapia biologica(humira,remicade...), in primul rand scade imunitatea. Acesta este si scopul tratamentului, fiindca la spondilita sistemul imunitar ataca articulatiile(tot ce este cartilaj). Asa este programat. Scazand imunitatea devii sensibil la infectii, virusi, TBC, etc. Am vorbit cu multe persoane ce fac acest tratament, unii de 2,3 ani, altii de cateva luni. Parere unanima. NIMENI NU REGRETA. Mai multe detalii pe mess sau email: [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

key (acum 12 ani)

Sunt pe tratament Humira si este cel mai eficace tratament pe care l-am facut pana acum.Am 33 de ani si inainte sa incep acest tratament eram intr-o stare foarte grava, neputand sa mai fac faza durerilor practic ajunsesem dependenta de cineva si fiecare zi era un chin. De cand sunt pe tratament pot duce o viata aproximativ normala bineinteles ac***a anumite limite.
Dupa prima injectie la cateva zile am simtit cum mi se ia durerea cu mana, vorba aceea.
Dezavantaj : esti expus deoarece sistemul imunitar este blocat( nu in intregime) prin acest tratament.
Trebuie sa ai o igiena exemplara, sa te feresti pe cat posibil de orice mediu in care exista sursa de infectie. Recomand sapunul pe baza de sulf de la Harrogate, cel lichid nu se mai importa, dar cel solid se gaseste in farmaciile Sensiblu, doar in acestea l-am vazut deocamdata.
Am cunoscut de curand 2 pacienti care au facut uveita, foarte periculoasa, eu din fericire nu am facut pana acum si sper sa nu fac deoarece in momentul in care ai si cel mai mic semn, roseata usturime etc, orice problema trebuie de urgenta sa te prezinti la un medin oftalmolog ce iti va face o injectie in ochi, din cate am inteles daca nu este efectuata imediat duce la probleme foarte grave...din ce mi-au povestit, este groaznic deci recomand celor bolnavi sa se intereseze de un medic oftalmolog foarte bun si sa obtina mai multe informatii.
Alte dezavantaje ar fi la femei care nu pot duce o sarcina pana la capat mai ales la inceperea tratamentului biologic deoarece dupa intreruperea lui nu ti se mai poate administra, de fapt este bine de stiu ca daca se intarzie cu maxim 2-3 luni administrarea tratamentului se dezvolta anticopri ceea ce duce la oprirea administrarii dar nu numai a acelui vaccin si a tuturor din aceeasi clasa, cu alte cuvinte odata ce corpul dezvolta anticorpi nu se va mai administra niciodata unui pacient un vaccin viu, idiferent de marca sau compozitie, logic din moment ce actioneaza dupa aceeasi schema.
Fiind genetica trebuie sa va intrebati inainte daca merita riscul sa ii transmiteti unui copil aceasta boala, chiar daca se poate declansa si la 50 de ani asa cum i s-a declansat tatalui meu si nu la 18 asa cum mi s-a declansat mie, dar mai ales atat timp cat nimeni nu va garanteaza ca se va declansa la cativa ani de exemplu 5 sau 6 asa cum am auzit ca recent ca i s-a intamplat unui copilas.

Din pacate mie mi-a luat foarte mult timp pana am intrat pe acest tratament, timp in care am facut tot felul de proceduri , spitalizari, chinuri groaznice din cauza durerilor ce mi-au cuprins toata zona de la bazin pana la ceafa deoarece urca progresiv in timp si am inghitit tone de antiinflamatorii, acum nici unul neac***a efect.

Este pacat ca nu exista grupuri de suport pentru ca totusi aceasta boala iti da viata peste cap si nu poti sa faci tot ceea ce ti-ai dori mai ales ca nu gasesti intotdeauna medici care intr-adevar sa isi faca meseria si sa mai ales sa stie sa trateze aceasta boala.

Lipsa unora de interes si nestiinta unor medici care se uitau la mine si spuneau "o doare si pe ea" m-a costat pe mine ani buni din viata numai prin spitale si cu medicamentele in geanta si a fost poate vina mea pentru ca nu am arat ca sunt bolnava, nici acum dupa tot ce am suferit nimeni nu ma banuieste a avea aceasta boala, si a fost minunat sa intalnesc chiar si in aceste circumstante triste( sa iti zici in spital in drum spre alt spital "Imi pare bine de cunostinta!" urmata aceasta formula de intrebarea " Si tu esti bolnav?" e un pic trist ) alti tineri bolnavi ca mine si sa impartasim experientele avute, sa radem la "... si tu? wow si eu la fel:))))" si ceea ce stim de exemplu dupa atatia ani....mi-am dat seama din spusele unuia dintre noii mei prieteni ca la fiecare boala s-a declansat dupa un mic accident ce a implicat aparatul locomotor ca urmare aparand o inflamatie in corp de unde sistemul imunitar a inceput sa isi faca datoria dar ca urmarea ac***a declansarea bolii.

Este minunat atunci cand cineva chiar intelege prin ce treci, boala aceasta daca nu este tinuta in frau si nu este tratata la timp poate avea consecinte foarte grave, te poate ucide in timp spre deosebire de cancer sau alte boli unde cateodata din nefericire sfarsitul este mai aproape.

Dupa parerea mea sa fii bolnav si totusi sa treci peste este imposibil pentru ca ai multe de pierdut si nu te poti obisnui cu aceasta idee, ar fi bine daca ar exista si psihoterapeuti sau un altfel de ajutor care sa ii ajute pe oameni. Nu toti au aceasta putere.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca eu am fost totusi tare si niciodata nu am aratat ca sunt un om bolnav pentru ca oamenii din jur nu iti vor percepe niciodata durerea asa cum o percepi tu.

Singura persoana pe care te poti bizui pana la urma esti tu, asa ca trebuie sa faceti tot ce puteti ca sa tineti aceasta boala in frau:
faceti miscare si nu ma refer la sala etc, este contraindicat, cel mai bun este inotul deoarece este foarte bun pentru mobilitate,
feriti-va pe cat posibil de umiditate, frig, medii insalubre si mai ales curent,
nu faceti excese chiar daca sunteti tineri, intotdeauna mai incolo platim excesele din tinerete, duceti o viata echilibrata cu un regim sanatos, nu exagerati cu munca, nu ratati un somn bun pentru x seriale,( iesitul in club nu se pune :)) ) ganditi-va ca organismul vostru oricum este supus unui teribil stres din moment ce se ataca singur si pe masura ce boala avanseaza sunt atacate toate organele.

nu renuntati la ceea ce va face placere chiar daca acele activitati cateodata sunt un calvar, cei care sufera de dureri crunte ma inteleg, cazi in prapastia in care nu mai faci absolut nimic din ceea ce ai vrea sa faci, ti se pare ca viata ta a luat sfarsit, pentru cei in aceasta situatie doar tratamentul biologic este solutia.

si ce este cel mai important: GASITI-VA MEDICI COMPETENTI, MEDICI BUNI CARE INCA ISI FAC MESERIA SI O FAC AL NAIBI DE BINE CU TOATE CA SE LUPTA CU NENOROCITUL DE SISTEM DIN ROMANIA.

Sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurelia T (acum 11 ani)

Ai grija cu tratamentul biologic. Am facut 3 ani si ceva si la ultimele 2 am facut febra f mare dupa care am terminat si cu Remicade. In primele luni cam jumate de an a fost bine in sensul ca te lasa durerile dupa care se obisnuieste organismul. E foarte greu si stresant sa le obtii de la stat. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: