Simtomatologie spondiloza cervicala sau alta afectiune?!? raspuns medic

Reumatisme degenerative
Intrebare postata de Tode cu 11 ani in urma

Buna tuturor!
Din noiembrie 2012 ma confrunt cu o mare problema; dureri foarte mari in zona cervicala (gat-cefa) care au urmatoarele manifestari:
- dimineata "gat intepenit" cu mobilitate scazuta
- miscari (mai ales flexie-extentensie sau rotatie) dureroare (durerea poate fi descrisa ca si una musculara care urmareste conturul muschiilor) care dupa exercitii (recomandate in spondiloza cervicala si masaj) se calmeaza in mare parte in ziua respectiva (a 2-a zi o iau de la capat)
- durere puternica la baza craniului in zona axis-atlas (mai mult de natura osoasa decat musculara) care se exacerbeaza la miscari de rotatie ample si iradiaza occipital si chiar spre frontal rezultand dureri surde mai ales la baza craniului dar si occipitale in special (care nu se calmeaza dupa exercitii recomandate in spondiloza cervicala sau masaj ci numai partial dupa analgezice)
- cracmente si creptiatii cand misc capul (si senzatia ca il misc pe nisip)

Am suspectat vicii de pozitie (dormitul, cititul, pozitia la leptop etc.) care in mod normal trebuiau sa remita in 2-3 sapt dar dupa cam 1 luna de dureri (decembrie 2012 - fiind si in preajma sarbatorilor) am fost la medicul de familie care mi-a dat trimitere la radiografie cervicala in urma careia s-a pus diagnosticul de: "SPONDILOZA CERVICALA CU TENDINTE DE PENSARE DE SPATIU C5-C6 C6-C7".
Apoi am urmat un tratament injectabil pentru 10 zile.
Dupa tratament durerile au trecut (totusi daca fac flexie-extensie fortata simt o usoara jena-durere la nivelul vertebrelor mentionate mai sus c5-c7), odata cu tratamentul injectabil am corectat si viciile de pozitie, stau drept (la calculator, citi etc.), nu fortez coloana, mi-am cumparat si o perna ortopedica pe care am dormit din decembrie (numai pe spate si lateral) iar IN FIECARE ZI FAC EXERCITIILE PENTRU SPONDILOZA CERVICALA (miscarile capului de flexie-extensie, rotatii etc.) de 3 luni deja.
Dupa 2 luni durerile au reaparut, cu aceeasi intensitate...dar in acest timp de 2 luni simtomatologia descrisa mai sus pot sa zic ca a fost sub jumatea intensitatii care a fost la inceput sau acum.

Foarte important, tin sa mentionez ca:
- inainte de asta dormeam NUMAI pe burta (de cand sunt mic) in pozitii cateodata imposibile
- stat la leptop in pat cu gatul stramb (cateva ore pe zi)
-INFECTIE CU STREPTOCOC BETA-HEMOLITIC DE GRUP A, doarece sunt alergic la penicilina m urmat 2 tratamente pana cand sa scap in totalitate de streptococ, timp in care acesta s-a manifestat cu reumatism articular acut (dureri alte articulatiilor mari), hidroneroza gradul 2-3 etc.

Mai nou a inceput sa ma doara coloana si in zona lobara, localizat la cateva vertebre si acest lucru ma ingrijoreaza si mai mult...

Va rog sa ma ajutati sa gasesc un raspuns la urmatoarele intrebari:

1. Cui sa ma adresez pentru investigatii mai amanuntite? (ce specialist, sectie etc.?)
2. Ce investigatii suplimentare imi recomandati? (RMN, CT etc.)
3. Simtomatologia este datorata pensarii despatiului, torticolis sau alta afectiune?
4. Poate fi aceasta afectiune cauza reumatismului articular acut sau al streptococului? Si ce ramane de facut in acest caz? (desi am facut recent analize sanguine pentru a vedea daca mai exista infectie cu streptococ si au iesit negative)
5. Este bine ca fac exercitii pentru spondiloza cervicala in fiecare zi timp de 3 luni? Sa continui? (este vb de exerciti simple ca si 15x flexie, 15xextensie, 30x rotiri, 7x tractiuni laerale, 7x tractiuni frontale)

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Multa sanatate sa aveti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Adrienne (acum 11 ani)

In afara de infectia cu streptococ[ cauza crizei reumatismului acut si a hidronefrozei], ma regasesc in tot ce ai scris. Daca vrei, iti pot impartasi din experienta mea si anume : pe langa acele exercitii [ pe care le poti face oricand si de oricate ori doresti ] , eu folosesc MSM 2 caps/ zi [ recomandat este o durata de 6 luni ,o pauza de doua luni si se reia daca este nevoie] si masaj cu balsam Gheara Diavolului de la Herbamedicus, seara de seara pe toata coloana si partile dureroase. Vei vedea ca dupa un timp nu vei mai simti nici durere la exercitii,nici acele senzatii despre care vorbesti. Ce este important in acest tratament este perseverenta si rabdarea. Eu ma simt f. bine si am cativa ani buni, in plus.....Dar ce este mai important[ si vad ca nu tratezi cu aceeasi importanta] este acel diagnostic de Hidronefroza grad 2-3 despre care nu spui daca s-a rezolvat. Chiar daca s-a rezolvat problema streptococului, rinichiul a ramas afectat si netratat la timp sau necorespunzator ,se poate ajunge la situatii iremediabile. Deci, parera mea este sa te concentrezi mai mult pe acest subiect. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clausgh (acum 11 ani)

Salut, mai acele ingrozitoare dureri cu intepenirea gatului?..trec si eu printr-o perioada de 3 luni cu gat intepenit si nustiu ce sa fac:(..as vrea sa-mi spune-ti rezultatele dumneavoastra, cum sunteti si daca le mai aveti sau nu?..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Probabil simptomatologia dumneavoastra se datoreaza modificarilor degenerative ale coloanei ( numita spondiloza) . Puteti sa va dresati unui medic reumatolog; investigatia cea mai fidela este RMN; in nici un caz nu este vorba de un reumatism articular acut.
Este bine sa continuati exercitiile mentionate ( la care puteti asocia si proceduri de fizioterapie intr-o sectie de recuperare medicala).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Reumatisme degenerative.

Tode (acum 11 ani)

Va multumesc din inima pentru rapiditatea si vointa cu care mi-ati raspuns!

Am uitat sa mentionez ca am 26 ani si este muuuult prea prematur aparitia spondilozei cervicale (si lombare) la asa varsta.
Am uitat sa mentionez printre sintome: FATIGABILITATE (ca si cum sunt obosit, nedormit), GREUTATE IN CONCENTRARE, DURERI DE CAP...

@Adrienne
Multumesc nespus de mult ca mi-ai raspuns, deja ma simt mai bine cand mi-ai spus ca se poate trece si peste asta. Deja am aceste dureri de 3 luni (mai putin sau mai mult resimtite cu perioade de acalmie) care imi afecteaza toate activitatiile zilnice si sincer incep sa ma deprime si sa privesc cam totul negativist.
Cum pot face sa luam legatura ca sa imi impartasesti "tainele tratamentului"?

Hidronefroza a fost cauzata de tratamentului antibiotic agresiv (in corelatie bineinteles cu streptococul). Ultimul tratament (primul a dat gres) a durat 30 zile iar imediat dupa am avut episodul cu Hidroneroza. De la primele semne de m-am prezentat pentru investigatii, din fericire am eliminat toti calculii urinari, am urmat cu strictete tratamentul si acum ma bucur sa spun ca totul este ok.

@Medic SfatulMedicului.ro

Va multumesc pentru recomandare, din pacate nu avem in oras un reumatolog (sau nu am fost adus la cunostinta de unul pe plan local) de aceea va trebui sa merg intr-un oras alaturat. RMN si CT am incercat sa fac la trimiterea medicului de familie (la spitalul judetean) dar Doctorii de la RMN-CT si Radiologie au zis ca ei considera ca nu este cazul, numai daca primesc trimitere de la un medic de specialitate (neurolog, reumatolog etc.).
Am vorbit cu un neurolog si mi-a confirmat din anamneza ca Spondiloza nu este in statiul asa avansat incat sa ma adresez dansului.
A mai ramas doar sa merg la fizioterapie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Tot din experienta proprie..........cred ca ar trebui sa faci ceva si la nivel general,mai ales ca vine si primavara.....ia 3-4 luni Ulei de Canepa 84 caps. Canah, cate 2 caps/zi, contine omega 3,6,9. Citeste prospectul. Tot ce spun este la recomandarea medicului, nu " dupa urechea mea ". Sa auzim numai de bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11626543057 (acum 2 ani)

Salut! Am de 2 ani aceleași simptome doar ca au început de la articulațiile soldului apoi lombar și acum cervical, dureri și sunete precum cele pe care le ai descris... Între timp, m am ales cu doua hernii de disc lombare și o protuzie toracala și nici zona cervicala nu arata prea bine la RMN. Vreau sa stiu cum ești, și ce sfaturi îmi poți da după atâta timp. Dacă vezi acest mesaj, te rog dă-mi un răspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: