Dureri articulare

Reumatisme degenerative
Intrebare postata de Sheherezada cu 13 ani in urma

Buna ziua! am 22 de ani si prezint dureri in interiorul genunchiului si al gleznei stangi de aprox. 8 luni. Durerile variaza intre 10 minute si 2 ore si au loc mai ales noaptea (in repaus). Uneori acestea sunt atat de puternice incat am senzatia ca sunt injunghiata cu un cutit. Am fost la 2 reumatologi care mi-au facut toate analizele de inflamatie (aslo, vsh, factor reumatoid, proteina c reactiva) si alte analize de sange + HLAB27 + radiografie + ecografie si nu au gasit nimic in neregula. Am facut tratamente cu flamexin 10 zile si arcoxia 10 zile si glicozamin 30 de zile si nu exista nicio imbunatatire semnificativa. Durerea dispare cateva zile dupa ce iau un aniinflamator dar reapare la fel de acuta. Doctorii dau din umeri si nu stiu ce as putea avea. Va rog dati-mi si mie un raspuns ca nu stiu ce sa mai fac. Am completat o fisa medicala aici pe site dar nu mi-a raspuns nimeni. Am ajuns in culmea disperarii!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

floryny (acum 13 ani)

Ar fi bine sa megi la un medic ortoped sa-ti faca o ecografie de tesut moale, sa nu fie problema cu meniscul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anca (acum 13 ani)

Buna. Radiografia a fost facuta la tot membrul inferior sau doar la nivelul genunghiului si gleznei? Poate fi o afectiune la nivelul articulatiei coxo-femurale, o artroza a soldului (coxartroza) care da dureri in prima etapa la nivelul genunchiului. Salut insa si comentariul lui Floryny, cel mai indicat fiind un RMN. O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bar Marius (acum 13 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Aveti nevoie de o evaluare completa a membrului inferior, evident cu explorare imagistica si poate si artroscopica a articulatiilor implicate.Daca locuiti aproape de Iasi puteti sa veniti pentru un consult ortopedic la cabinetul meu si apoi vom putea stabili o conduita. Dr Bar M-C

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheherezada (acum 13 ani)

Am facut o ecografie de tesut moale (la genunchi si glezna). am facut si o radiografie la bazin. A iesit totul in regula. Pentru dr Bar Marius: Cand spuneti evaluare completa la ce investigatie va referiti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bar Marius (acum 13 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Clinic ptr evaluarea unei leziuni meniscale de cartilaj etc si imagistic CT, RMN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anamaria (acum 13 ani)

Intr-o situatie aproape identica am fost si eu in urma cu 2ani dar durerile erau la nivelul gleznei si metatarsienelor.Parerea mea ar fi sa faceti o SCINTIGRAFIE OSOASA si cu ea sa mergeti la un reumatolog bun .La mine scintigrafia osoasa a aratat un debut de artrita reactiva si cu un tratament de 1 an cu methotrexat si antiinflamatoare simtomele au cedat.Depinde in ce oras santeti ca as putea sa va recomand medicul meu de care eu am fost multumita, personal am mers la Cluj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alin (acum 13 ani)

buna , am si eu o problema asemanatoare ma dor articulatiile de la genunchi de ceva vreme tot mai tare , dispar , reapar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kelemen laurentiu (acum 13 ani)

Eu de la Cluj am luat un tratament naturist si ma simt foarte bine de la tratamentul naturist, am incercat tot felu de calmante si de alte medicamente dar degeaba, iau best hyaluronic acid 1900 mg, are si colagen de tip 2 si condroitina, este foarte eficient, si best serrapeptase, asta e o enzima, sunt aduse din SUA. Tratamentele naturiste se fac 3-6 luni, cu pauza, dar sunt cele mai bune pentru ca nu au efecte secundare ca medicamentele cu chimicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentin (acum 13 ani)

intr-o situatie asemanatoare este si mama mea, are dureri mari la nivelul fleznei si al degetelor imi poti scrie te rog la adresa [email protected] poate tratamentul tau o va ajuta si pe mama mea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheherezada (acum 13 ani)

nu fac tratament cu nimic..iau doar algocalmin pentru durere (2 pe zi). insa durerile mele persista in continuare...nu am gasit inca un medic bun care sa ma ajute! sunt toti niste ignoranti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valy (acum 13 ani)

incerca sa faci proceduri de fizioterapie rep***amandate de medicul specialist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

Durerile cu acest caracter pot aparea: in cazul unei discopatii lombare, in cazul unor modificari la nivel de menisc sau pe fondul unei artroze.Ar rebui sa faci un RMN zona lombara si genunchi.Daca este numai proces imflamator, rezultate mai bune dau antiimlamatoarele impreuna cu un program naturist.Personal recomand "joint elixir" de la Life-Care( contine: glucozamina, condroitina lycopene, colagen si extract de coada calului)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

am auzit de orthokine ca e un tratament pentru asa ceva, multi sportivi il folosesc si cica acum se poate face la o clinica medlife grivita din bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana Lazar (acum 13 ani)

Sunt printre primii pacienti din Romania :-) care au facut tratament cu Orthokine in februarie anul acesta. Tratamentul pentru genunchi l-am facut la Clinica Lukas si luna aceasta merg pentru sold la Medlife ca au aparatura pentru inestigatii.
Daca vrea cineva info suplimentare poate sa imi scrie pe [email protected].

Ca si concluzie generala e super bun tratamentul mai ales ca intr-o anume clinica mi-au zis ca fara operatie nu scap si iata ca acum ma simt ca noua.

Si pentru comentariile anterioare, nu trebuie sa fii foarte in varsta pentru probleme - eu am 32 de ani trebuie doar sa ai banii pentru tratamentul corect!

Cand m-am uitat la cati bani dadeam pe solutii vascodense la fiecare 4-5 luni sau cum se numesc ele stiintific si la cat dau pe Orthokine ajung la concluzia ca e super ieftin.

Iertati-ma daca sunt entuziasmata dar stiti cum e sa fii imobilizat si nefunctional mai ales la o varsta ca a mea.

Raspund cu drag oricarui coleg de suferinta la mailul de mai sus.

Multa sanatate tuturor!

Adriana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Constantin (acum 13 ani)

Pentru tratamentul Orthokine se poate apela la Clinia St. Lukas din Bucuresti http://maps.google.ro/maps/place?oe=utf-8&rls=org.mozilla:ro:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&q=lukas&fb=1&gl=ro&hq=lukas&cid=1410977641852489405 langa Spitalul Militar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheherezada (acum 13 ani)

multumesc mult pentru raspunsuri!
Se pare ca in cazul meu e vorba de sedentarism! un doctor reumatolog mi-a recomandat sa ma apuc de sport pentru a scapa de dureri. A spus ca durerile pot fi cauzate ori de prea mult sport ori de prea putina miscare. Asa ca de mai bine de o luna merg la alergat de cateva ori pe saptamana si la sala de fitness. Imbunatatirea e spectaculoasa. Nu mai am dureri noaptea, ci doar ziua, din cand in cand, o data la 2-3 zile. Durerea nu mai e atat e acuta si dureaza mult mai putin. Nu mai am nevoie de antiinflamatoare! Sper ca in curand sa imi dispara durerile de tot!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bogdan Ivanescu (acum 13 ani)

Pentru toti pacientii interesati de Tratamentul Orthokine va invit sa imi scrieti pe adresa [email protected] sau sa ma apelati la nr. tel. 0722 504 540.

Voi raspunde cu drag oricaror solicitari sau intrebari si va voi recomanda/directiona catre Clinicile Medicale care pot raspunde cerintelor individuale.

Al dumneavoastra,

MBA Dr. Bogdan Ivanescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DORINA (acum 12 ani)

BUNA ZIUA,NU AM CE COMENTARIU SA FAC ,DOAR UN SFAT,SOTUL MEU ARE COXARTROZA,AM CITIT DESPRE TERAPIA ORTHOKINE,LOCUIND IN IASI AS DORI SA STIU DACA EXISTA VREO CLINICA/MEDIC CE PRACTICA ACEASTA TERAPIE in IASI!!!VA ROG DIN SUFLET SA-MI DATI UN RASPUNS!!ID;[email protected] multumiri anticipate!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Bar Marius (acum 12 ani)

Acest utilizator nu face parte din echipa sfatulmedicului.ro | Pentru invitatie click aici

Abordarea articulatiei soldului este un pic mai dificila pe de o parte si in al doilea rand conteaza stadiul coxartrozei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moraru mariana (acum 8 ani)

buna ziua,am si eu o intrebare, mama mea are gonartroza la ambii genunchi si de o luna de zile bea movial plus,dar durerea nu a disparut din contra spune ca o doare si mai rau,,,,,,e normal sa o doara mai rau ? Va rog sa imi spuneti ce sa faca sa continue cu movialul sau nu ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2