Artroza

Reumatisme degenerative
Intrebare postata de MIHAELA65118358 cu 15 ani in urma

Ce medicamente se recomanda pentru tratarea artrozei la genunchi si daca practicarea jogging-ului este buna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Florian Alex (acum 15 ani)

Ar trebui sa consulti un medic reumatolog: in functie de stadiul artrozei (daca diagnosticul este pus corect) iti va recomanda tratament. Probabil tratamentul va contine glucozamina si condroitina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica109119930 (acum 15 ani)

Ca si alternative naturale exista
- un stimulator natural de celule stem adulte proprii (vezi www.flavin7.ro) care poate ajuta la stoparea evolutiei artrozei, precum si la refacerea structurilor articulare si recapatarea mobilitatii;
- germenii de lucerna (vezi http://www.flavin7.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=42) si
- aplicatii locale cu un ulei special (http://www.flavin7.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=58).

Toate acestea combinate si cu anumite terapii manuale precum masaj, reflexoterapie, terapie Bowtech le puteti gasi in cadrul Centrului Nostru vezi www.centrunaturist.ro si va pot fi de un real folos in a ameliora aceasta afectiune care netratata poate duce la impunerea operatiei de protezare de genunchi.

Pentru pastrarea mobilitatii genunchiului preferati exercitiile usoare, mersul pe jos care nu suprasolicita structurile genunchiului deja afectate de artroza.

Dr. Adelina Gutan www.centrunaturist.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona546 (acum 15 ani)

Artroza nu poate fi tratata de cat cu un anume produs natural,pe messenger mai multe inf.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geta41 (acum 13 ani)

Eu m-am tratat de artroza cu acid hialuronic cu colagen de tip 2 si condroitina, combinatia asta este intr-un medicament numit Best Hyaluronic Acid 1900mg, le-am luat de pe net si ma simt foarte bine de cand ma tratez. Am luat trei luni si am facut pauza o luna si acum sunt la a doua cura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raileanu simona (acum 12 ani)

buna prieteni!si eu am coxatroza si medicul reumatolog mi-a recomandat fizioterapie si medicamente(sinotabs)si unguent(sindolor)dar rezultatul la-m simtit dupa trei luni de tratament consecutiv.VA PUP SI SANATATE MULTA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manu (acum 10 ani)

Buna, am si eu o durere foarte mare la genunchi si doctorul mi-a zis k am inceput de artroza, si k trb sa fac niste injectii care ma costa 700lei si k o sa imi treaca. As vrea sa stiu a mai facut cineva asa ceva? sunt bune? cik sunt 3 injectii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 10 ani)

Buna ziua.
De unde pot sa cumpar capsule Best Hialuronic Acid cu colagen de tip 2.
Am citit pe internet ca este foarte bun pentru coxartroza si pentru dureri de coloana.

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 10 ani)

Artroza
Artroza este caracterizata prin degenerarea cartilajului si deteriorarea celorlalte componente ale articulatiei, capetele oaselor, capsula si sinoviala.
Fiind afectiuni cronice,simtomatologia se instaleaza treptat.Durerile apar in prima faza la schimbarea vremii sau dimineata la primele miscari.Articulatiile artrozice scartaie la miscari,iar cu timpul se instaleaza deformatiile articulare,anchiloza si impotenta functionala.Denumirea artrozelor este in raport cu localizarea lor.Apare de cele mai multe ori in contextul unor boli metabolice,degenerative sau odata cu inaintarea in varsta,la persoanele cu stil de viata sedentar si alimentatie necorespunzatoare( de cele mai multe ori,prea bogata in proteine animale).Poate avea diferite localizari,cele mai afectate fiind articulatiile mari:genunchi (gonartroza),solduri (coxartroza),umeri,coloana vertebrala (spondiloza).
Cauze:
-traumatisme puternice sau repetate asupra articulatiilor
-supraponderabilitatea si obezitatea
-factori hormonali (scaderea nivelului de estrogeni,testosteron si hormon de crestere)
-expunera indelungata la frig,umezeala
-inflamatii articulare provocate de infectii cronice
-profesia (daca implica folosirea in exces a unei articulatii)
-sedentarismul,subutilizarea articulatiilor
-radicalii liberi
-carentele alimentare (lipsa siliciului,calciului,vitaminei C,Seleniului,Zincului
Tratament naturist:
-colagenul din somon salbatic: colagenul actioneaza ca un tampon care protejeaza celulele de tensiuni si implicit mentine elasticitatea tesuturilor conectante, unele dintre cele mai importante fiind cele din alcatuirea cartilajelor articulatiilor.
-glucozamina (hidroclorura): hraneste si mentine cartilajul sanatos si rezistent .
Glucozamina (HCl) reprezinta o sursa pentru nutritia zilnica sanatoasa a articulatiilor, glucozamina acid clorhidric (HCl) ofera suport fundamental pentru amortizarea cartilajului, ceea ce face posibila miscarea in mod confortabil.
-chondroitina: substanta care se gaseste in organism, are proprietatea de a da cartilajelor articulare flexibilitate si elasticitate. Totodata, condroitina combate actiunea enzimelor care distrug tesutul cartilaginos.
Sulfatul de condroitina este o combinatie a condroitinei cu saruri minerale.
-acidul hialuronic(din creasta de cocos):
Lipsa acidului Hyaluronic conduce si la alte afectiuni in afara de artrita si osteoartrita cum ar fi: prolapsul valvei mitrale a inimii. Dar nu numai atita. Lipsa acidului Hyaluronic conduce la afectiuni ale retinei ochiului (detasarea retinei), Contractii musculare, Rahitism scheletic, Glaucom, Keratoconus, Fibromialgie, Acrogeria (ridarea premature a pielii), Sindromul imbatranirii premature, Hernii, Imbatrinirea cartilajelor.
-cartilajul de rechin: ajută la menţinerea cartilajului articulaţiilor umane în bune condiţii şi suprimă reacţia inflamatorie a organismului. Ajută, de asemenea, la prevenirea modificărilor degenerative şi la orpirea neoformaţiei nedorite de vase sanguine, care alimentează celulele canceroase şi are o influenţă pozitivă asupra sistemului imunitar al organismului.
-mucopolizaharidele din aloe vera si cartilaj de rechin
-extractul din muguri de vita de vie: adjuvant in artoza la subiecti relativ tineri (40-60 ani), artrite la nivelul articulatii mici, artrite deformante; imunodeficienta, angine repetate, in special cu streptococ, leucocitoza, limfocitoza
-extractul din muguri de jneapan: adjuvant in reumatism cronic, artroza vertebrala, coxartroza si gonartroza, cu simptome ce acompaniaza fenomenele dureroase (insomnie, nervozitate); consolidarea fracturilor, osteoporoza
-coada calului:prin cuontinutul bogat in minerale precum siliciu,calciu
-siliciul organic: este eficient mai ales pentru stoparea proceselor degenerative la nivelul tesuturilor moi din articulatii.
-celadrin: opreste uzura continua a membranei sinoviale, care cauzeaza intarirea, rigidizarea si functionalitatea redusa a articulatiilor
-ashwaganda: astenie generala, convalescenta, sindromul de uzura fizica si psihica a varstei mijlocii, oboseala, stare letargica, anxietate, stres, depresii, reumatism, sindroame inflamatorii, artrite, imunitate scazuta, numar scazut de leucocite sau hematii.
-zincul: studii stiintifice au demonstrat faptul ca in caz de boala articulara se produce o scadere a zincului in organism tot asa cum multe din manifestarile care apar la nivelul articulatiilor (inflamatie, durere) dispar dupa administrarea preparatelor pe baza de zinc.
-vitamina C:stimuleaza productia de colagen si elastina.

Pentru retete personalizate de tratament,dieta si alte informatii,scrieti-mi pe adresa [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 10 ani)

am fost dinosticata cu coxartroza la genunci
am piciorul umflat este normal pentru aceasta boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 8 ani)

Buna ziua, sotul meu are inceput de artroza a facut injecti se cheama Urbason il masez cu ulei de mandorle nimic tot il doare genunchiul il doare rau are un punct mic chiar la genunchi care il doare rau, poate imi recomandati alt tratament nustiu noi suntem in italia deaia vam scris ce injecti a facut .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 8 ani)

Nu mai aruncati banii PE medicamemte.. ARTRoza nu se trateaza.Singura solutie care incetineste boala e transplant de cartilaj....nu o vindeca in totalitate dar amana protezarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TOR Medicals (acum 7 ani)

Buna ziua,
Va recomand produsul Orthoflex One, injectie pentru articulatii, se injecteaza una singura pentru o articulatie!
Contine: acid hialuronic 2% si sulfat de condroitina, care stimuleaza refacerea cartilajului din articulatie.
0745 589 873 TOR Medicals

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: