Tratament

Remedii naturiste Alopecie androgenetica
Intrebare postata de musatata cu 12 ani in urma

Care este cel mai bun tratament naturist impotriva caderii parului si cresterea acestuia?daca am fost diagnosticata cu alopecie difuza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

gabi (acum 12 ani)

Care este cauza alopeciei? Daca nu este o dereglare hormonala sau o problema dermatologica (ciuperca etc) si este androgenetica, folositi minoxidil 2%. Nu exista tratament naturist impotriva caderii parului (credeti-ma pe mine, am incercat absolut tot!!!).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

musatata (acum 12 ani)

am fost diagnosticata cu gusa polinodulara si asta ar fi cauza.am folosit alopexil2%si nu a avut efect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Atunci tratamentul hormonal ar trebui sa va ajute. Cat timp ati folosit alopexil? Efectele se observa dupa cateva luni de folosire zilnica. Odata ce l-ati inceput, nu il mai puteti intrerupe caci parul castigat va cadea. Daca medicul v-a recomandat minoxidil inseamna ca este totusi androgenetica. Din pacate alt remediu pentru alopecie nu exista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 12 ani)

Dupa moartea tatalui meu am fost diagnosticata cu pelada ofiazica ( tot un fel de alopecia, dar facuta pe lateral-deasupra urechilor), mai apoi s-a extins pe aproape tot capul. Am fost la dermatolog care mi-a dat un tratament si cu pastile si o solutie....dar nu mi-a fost de mare ajutor. Atunci am luat de la mine putere o hotarare radicala. M-am tuns si apoi m-am barbierit in cap de vreo doua ori la rand. In tot acest timp m-am tratat cu ulei de ricin- o zi, iar in urmatoarea zi taiam cateii de usturoi si frecam chelia cu ei. Acum am din nou un par lung si bogat, asa cum am avut mereu. Singurul inconvenient a fost ca am umblat un an cu palariuta sau un batic sport pe cap, iar o parte din par mi-a crescut alb. NU indreaznesc sa ma vopsesc de teama sa nu se intample iar... dar folosesc tot ceea ce natura imi poate oferi pentru a estompa firele albe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 12 ani)

ca sa iti colorezi parul natural saten inchis fierbe 1litru de apa cu 10 pliculete de ceai negru ,dupa ce a fiert 10 min. amestecal cu o cana de cafea neagra f.concentrata si dati pe par bine pe toata lungimea lui lasa asa 1 ora dupa care limpezeste parul cu apa calduta ,repeta procedura asta de 2 ori pe sapt. ,succes garantat natural incercat de mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 12 ani)

Eu am fost diagnosticata cu pelada,e cam acelasi lucru.Fruntea se adanceste in timp,sprancenele cad.Am incercat si cu spay HAIR GROW care contine minoxidil.La mine nu a dat rezultat.Am facut si infiltratii in pielea capului cu Diprofos,am folosit toata gama de sampon,balsam si lotiune tonica de la dr.WOLF "PLANTUR 39" (toate la indicatia medicului dermatolog-dr.Marinescu Viorica -spitalul Militar), plus vitamina A si E timp de 20 zile.Dar tot fara succes.Mie mi se trage de la nastere.E problema veche,de peste 18 ani.Si mai am si tiroida autoimuna.Am fost speriata ca si tine dar dupa incercari cu tot felul de tratamente ,chiar si cosmetice, m-am resemnat.Deocamdata nu ma plang prea tare, o sa-mi iau o peruca -daca va fi cazul.In ce te priveste ar trebui sa mergi si la un medic endocrinolog (si eu am fost),sa cunosti mai multe pareri.Poate tu esti mai norocoasa si cu tratament din timp o sa reusesti.Mult succes si mi-ar placea sa ma ti la curent cu ce-ai facut.Poate-mi dai o noua speranta si mie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina (acum 12 ani)

totul vine din interior.incearca sa mananci multe fructe seci si anume nuci,alune,caju,incearca si cu drojdie de bere capsule sau pulbere ca are multe vitamine sau o cura cu grau incoltit,ce crezi ca ai mai la indemana.si extern iti recomand crema de par cu petrol de la VIVA NATURA,sa sti ca da rezultate folosita mai mult timp,macar odata pe saptamana.sper sa iti foloseasca numai sa ai rabdare caci nu se vad rezultatele dupa o saptamana.bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cata (acum 12 ani)

un tratament naturist este usturoiul:- ori il pisezi, ori tai un catel de unsturoi in jumate si te freci cu el in zonele unde nu mai ai par. daca nu iti creste....incearca zinc sa iei si magneB6. am avut si eu problema asta si mi-a trecut. Sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petre (acum 12 ani)

Asa este usturoiul este perfect prima data foloseste Rogain si dupa acea usturoi este posibil sa ai in acea parte unde lai pierdut parul [alb]dar oricum poti sa il vopsesti good luck.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Oameni buni, NU confundati cauzele caderii parului una cu cealalta. La fiecare cauza exista alt remediu. Pelada este altceva decat alopecia androgenetica, care este altceva decat caderea parului (moderata) datorata stressului sau alimentatiei, care este altceva decat problema hormonala etc. In functie de cauza caderii se recomanda un tratament. NU exista tratament universal!! Altfel l-ar fi folosit lumea pana acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: