Ragai dupa orice mancare

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de nc_nelly cu 10 ani in urma

Nu stiu ce sa mai fac de o saptamana,am starii de voma,dar nu vomit simt ceva in gat,uneori mi se intampla sa simt amarui in gura,sunt balonata,urinez des...
ce trebuie sa fac,unde sa merg?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

smookyzke (acum 10 ani)

probabil o mica gastrica . poti incerca sa tii un regim alimentar (poti cauta exact pe net ce anume sa eviti pentru bolile gastrice ) si in timpul regimului iti recomand ulei de galbenele 10 picaturi inainte de masa / 3 ori pe zi. si un anghirol ... e bun pentru fiere. poate fii si din cauza stresului , greata, starea de voma si senzatia de ceva in gat este dat de refluxul gastro-esofagian. incearca sa eviti pe cat de mult mancarurilea astea proaste din comert. si ceai de menta , sunatoare . si eu am avut simptome ca tine si s-au amplificat din cauza stresului , de nu mai puteam sa mananc nimic ca- mi venea sa vomit. am zis ca am cancer gastric..:( , mi-am facut endoscopie si nu aveam absolut nimic. totul s-a datorat stresului pt ca aveam foarte multa bila in stomac. stresul e daunator colecistului. multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nc_nelly (acum 10 ani)

multumes pentru raspuns,m-am mai linistit,
o zi buna si multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lovin Diana (acum 10 ani)

Poate ai paraziti intestinali.

Cauta pe net sau in farmacii tinctura de nuca neagra, pelin si cuisoare. Sunt cele mai eficiente tratamente naturiste impotriva parazitilor intestinalil. Totodata acest tratament ajuta si la detoxifierea organismului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina_dolce (acum 10 ani)

smookyzke, poate ai gastrita, poate ai paraziti intestinali, dar nu vei sti sigur pana cand nu vei merge la un medic! Medicul iti poate pune un diagnostic corect si iti poate da un tratament adecvat. Greseala romanului este se autotrataeza, ia medicamente dupa ureche si uneori, prin acest lucru, isi agraveaza starea. Eu sunt destul de suparata pe acest subiect pentru ca intr-o vreme aveam tulburari digestive si cineva, pe forum, mi-a recomandat o anumita alimentatie. Cu cele mai bune intentii, sunt convinsa. Dar pe mine nu m-a ajutat. Simptomele mele erau cauzate de un cancer de colon si pana nu am mers la medic, nu mi-am revenit. Am fost la dr. Ion Daniel de la Universitar, caruia ii multumesc ca m-a ajutat si m-a operat.Eu sunt bine acum, ca nu era stadiu avansat. Dar daca stateam fara sa merg la medic, ce pateam? Eu te sfatuiesc sa mergi la medic cat mai repede, poti merge chiar la dr. Ion Daniel pentru ca din cate stiu trataeaza si refluxul gastroesofagian cu rezultate foarte bune in stadii avansate.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nc_nelly (acum 10 ani)

multumesc ptr sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nc_nelly (acum 10 ani)

multumesc ptr sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

smookyzke (acum 10 ani)

crina_dolce am fost la doctor am facut analize peste analize, ( HP test - negativ, analize sange, chiar si de 2 ori endoscopie) rezultatul > bila in stomac pe fond de stres, iar dupa ce am inceput sa iau calmante pe baza de plante mi am revenit complet. eu stiu cand ma simt nasol de la ce pleaca totul, anume fierea :( . in momentul de fata nu am nimic, doar am impartasit de in experienta mea cuiva cu simptome asemanatoare :) . multa sanatate. Normal ca cel mai indicat e sa mergi la doctor... eu doar am spus ce ar putea sa faca pentru a evita sa baga in ea toate chimicalele din pastile :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina_dolce (acum 10 ani)

smookyzke, scuze! Raspusul meu se adresa de fapt lui nc_nelly. Am facut o confuzie, iti cer scuze!

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zizzyk (acum 9 ani)

Ajutati-ma va rog! Nu stiu ce sa mai fac ca sa ragai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matei Gabriel Alexandru (acum 7 ani)

Domnilor numele meu e Alex si ma simt foarte stresat vreau sa ma ajutati va rog dupa ori ce mancare nu pot sa garai nu imi iese aierul afara... uleiul imi face rau am inceput sa tin o dieta regim incerc sa garai foarte des si nu pot incerc sa trag aier sal respit si sal dau afara doar diabia atunci reusesc dupa 10 minute aproximativ sau poate mai mult ce s fac ma simt sufocat si daca nu mananc din 4 In 4 ore lesin de foame incepe sa ma lesine de foame nu mai am forta si ma tem ca mor pentru ca ma molesesc ce parerea aveti astept raspuns tot odata cand scot ragaitul simt inima ca mi se opreste si ceva pe esofag ca ma starnge astept raspuns va multumeac mult sa va dea dumnezeu un uichend bun si o viata sanatoasa va multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cappadonna (acum 6 ani)

Vad ca nu a raspuns nimeni, aceleasi simptome le am si eu.Cum te mai simti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: