Greata raspuns medic

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de mihaildorian cu 11 ani in urma

Buna seara,
Doresc sa va spun si eu povestea mea ,poate va fi de folos si altora.
Diagnosticul este asa : BRGE cu esofagita de reflux grad B Los Angeles.Hernie gastrica transhiatala.Gastrita cronica antrala eritematoasa usoara.Bulbita eroziva.
Mentionez ca nu am Helicobacter Pilory. Asta era acum 3 luni in baza endoscopiei.
Am urmat tratamentul recomandat : losec,motilium si gastrix timp de 3 luni.
O sa merg la control dar doctora mea nu este foarte comunicativa si de aceea as dori un sfat sau o alta parere.
Tratamentul este oprit de 12 zile(mai iau dicarbocalm cand simt ceva mai mult acid in stomac) ,dar ma confrunt cu o mare greata care nu-mi da pace si care apare cam la 2-3 ore dupa masa de pranz si dimineata inainte de masa.
De la ce poate fi si cum as putea sa o combat? Mentionez ca nu fumez,nu beau cafea si nici alcool si tin regim,5 mese mici ,dormit cu trunchiul mai sus,tot ce trebuie ,ca la carte. Alte simptome nu mai am ,arsuri sau regurgitari. A si sa nu uit,greata simt ca-mi vine din partea dreapta ,mai sus de ombilic cam 4-5 cm . Va multumesc si ma scuzati daca v-am plictisit cu povestea mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Poate fi din cauza unei diskinezii biliare; este recomandat sa efectuati o ecografie abdominala cu vizualizarea colecistului ( calculi, polipi, achene de colesterol, etc).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Refluxul gastroesofagian.

mihaildorian (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns dar in graba mea am uitat sa spun ca am facut tot atunci si ecografia abdominala si a iesit cam asa,in ceea ce priveste colecistul : ax lung-68,9 mm,cudat infundibulo-corporeal,continut transsonic,fara calculi,fara semne de colecistita.
O fi de bine ?
Multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 11 ani)

iti pierzi doar timpul cu astfel de tratamente. Nu gasesti pe nimeni vindecat cu astfel de toxine chimice
caci daca omori o bacterie in mod fortat apar 3 in loc si in plus distrugi si organismul ca au efecte secundare sigure si masive.
Cauta in forumuri sa vezi ca dai numai de oameni cu experiente negative ca si ale tale !
Pana nu schimbi medicina cu cea naturista sau si mai bine cu cea homeopata nu vei avea succes.
Cu remedii homeopate asa ceva se vindeca cu remedii de 6 lei in 3 -4 saptamani daca nu ai imbacsit organismul prea tare cu medicamente.
Imi poti scrie un email la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaildorian (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns dar deocamdata mai am de facut colonoscopia si dupa aia probabil ca ma voi indrepta catre homeopatie ca si eu m-am cam saturat de chimicalele astea. Adevarul ca noi suntem tratati cam ca masa de manevra de tot felul de companii farmaceutice,ia din aia,dupa un timp ia dinaialalta si tot asa daca ai noroc scapi daca nu ,asta e.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Descrierea colecistului ca fiind cudat infundibulo-corporeal poate explica senzatia de greata aparuta dupa mesele mai consistente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: