Cat de grava este problema mea de sanatate? raspuns medic

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de gina2323 cu 12 ani in urma

Buna seara dna.dr.!
Mi s-a recomandat efectuarea unei endoscopii digestive in urma numeroaselor controale la sectia ORL,deoarece am in permanenta o mucozitate in gat si de 5 ani de zile tot incerc sa aflu cauza acestor secretii.Medicul Orl-ist mi-a recomandat endoscopia suspectand un reflux.

Acesta este rezultatul consemnat pe biletul de externare de la gastroenterologie:

-boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA,
Iar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
"Pacienta ,fara APP semnificative,se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica,in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb,d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent."
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente,alcool,bauturi carbo-gazoase,mancaruri grase,prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1,5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg,1 cp/zi,cu 30 min. inainte de masa,timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.

Va rog frumos sa-mi explicati cat de grava este problema mea in privinta refluxului gastro-esofagian si ce alimente pot consuma sau nu,referindu-va la rezultatul analizei.
As vrea sa stiu ce inseamna:"EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica,in special distal".
Va multumesc anticipat.O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

descrierea unei mucoase ca fiind hiperemica, semnifica ca exista un desen vascular accentuat,
se vor evita alimentele ce stimuleaza secretia gastrica (supa de carne, alimente acide, citrice, cafea, alimente condimentate, ceapa, preparatele din rosii) ce cresc volumul si presiunea intragastrica si intarzie evacuarea gastrica (grasimi, prajeli), cele care scad presiunea sfincterului esofagian inferior (ciocolata, cafea, coca cola, alcool, fumat) si irita mucoasa esofagiana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Refluxul gastroesofagian.

gina2323 (acum 12 ani)

Ma scuzati,am uitat sa va intreb daca pe baza rezultatului examenului endoscopic va puteti pronunta daca este vorba in cazul meu si de o candidoza esofagiana,sau este exclusa aceasta varianta.
Eu incerc sa rezolv aceasta problema cu excesul de mucus din gat si nu s-a aflat pana in prezent cauza,desi am facut numeroase analize.
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina2323 (acum 12 ani)

Buna ziua dna.dr. Cristian Irina!
Va multumesc foarte frumos pentru raspunsurile dvs.
Va mai deranjez cu cateva intrebari: cat timp credeti ca trebuie sa evit toate aceste alimente?doar o perioada , sau tot timpul?
eu in prezent iau Redigest comprimate,sunt bune pentru problema mea?
imi puteti recomanda un tratament?
Vreau sa va spun ca nu am avut in trecut si nici in prezent nu am probleme grave cu stomacul,nu am arsuri,nici nu ma mai balonez,dar cateodata(in special dimineata)am regurgitari accide.
Am mai tinut acest regim alimentar timp de 1 luna de zile,dar pentru a rezolva problema cu secretiile din gat si un exces de mucus in organism.
Credeti ca ar trebui sa refac examenul endoscopic peste o perioada de timp?
Imi puteti spune va rog ce fructe si legume pot consuma?
Ca fructe:toate citricele;dar mere,struguri,prune,kivi nu pot consuma,nu?
dar pere sau ananas am voie?
din legume,pot consuma varza ,ardei gras sau castraveti proaspeti?
Va intreb toate aceste lucruri deoarece pe internet gasesc aceasta lista de alimente interzise in boala de reflux,gastrita sau ulcer,dar la mine daca nu este atat de grava problema ,pot consuma anumite alimente care nu-mi fac rau?
de exempul,de la varza sau castraveti eu nu am arsuri dupa masa.
fructele se mananca dimineata,pe stomacul gol?
Va multumesc anticipat!
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: