Boala de reflux gastroesofagian

Refluxul gastroesofagian
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

AM O FETITA DE 4 ANI SI DE CAND S-A NASCUT A AVUT PROBLEME :VOMITAT,MANCAT PUTIN CONSTIPATIE.
ACUM abia i s-a descoperit acest reflux.
poate fii operabil,se poate trata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Mama mea s-a operat de ulcer gastric,dupa operatie i-a aparut acest reflux aproape tot ce mananca da inapoi a slabit dramatic a incercat mai multe variante de tratament dar nu da rezultate .Ce ma sfatuiti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

as dori sa aflu si eu ce inseamna "stomac hipoton" , "hipochimetic cu fete si curburi suple,relief de mucoasa ingrosat difuz lichide hiper secretie in cantitate mare ce sterge netitatea pliurilor,plor permeabil.bulb dd intolerant neurogen opacifiat.cadrul dd dikimetric cu reflux dd gastric "
as dori si eu sa aflu din ce cauza sa produs aceasta boala si cum se poate trata si daca este ceva grav sau nu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cintabine (acum 15 ani)

am un baietel in varsta de 3 luni si am descoperit ca are reflux gastroesofagian i-am luat tratament dar tot vomita nu are stare plange mai tot timpul.va rog sa imi spune-ti cum as putea sa-i calmez durerile.ce ma sfatuiti sa fac,unde trebuie sa ma duc sa-mi pot ajuta baiatul.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina312 (acum 15 ani)

intra pe adresa mea de email popmaria74,si o sati recomand un specialist f f bun la cluj
sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

cel mai bun tratament pt.probleme la stomac este propolisul cu alcool de la farmacie sai propolis direct de la albine ,luat pe stomacul gol.pe mine m-a ajutat si reflexoterapia sa scap de durerile suparatoare cauzate de ulcer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

senzatia de racoare in stomac care urca pe esofag
poate fi identificata ca reflux esofagian?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

In urma cu 6 ani am fost operat laparoscopic (colecistectemie, 195 pietre !) dupa care am fost diagnosticat imediat cu reflux gastroesofagian : gura amara tot timpul, stari de greata/voma, resturi insuficient digerate refulate in gura aparute aproape in fiecare zi, etc. Am consultat diversi doctori, am facut diverse teste medicale, am incercat diverse medicamente, dar fara succes. Nu fumez, nu consum alcool, am un regim alimentar bazat pe salate si fructe. (Sunt insa f. stresat din cauza serviciului si muncesc mult la birou. Am 55 ani, 175 cm inaltime si 80 kg greutate.) Situatia insa se agraveaza si nu stiu ce sa mai fac. Va rog sa ma ajutati macar cu niste sfaturi. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

copilul meu de doua zile vomita cu jet si plange incontinu nu stiu ce sa ii mai fac va rog da-tim un sfat ce pot sa-i fac va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am un baietel de 3 luni si de cand l-am nascut plange incontinu i-am facut toate analizele a avut infectie urinara l-am tratat si tot plange i-am facut si ecografie si mi-a spus ca are reflux, dar copilul mananca ff bine si ia in greutate dublu adica 400g pe saptamana,nu stiu ce are de plange,ca tratament pt reflux ii dau motilium sirop si lapte humana antireflux de doua zile i-mi vomita cu jet nu stiu ce sa ii mai fac va rog datimi un sfat va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

Am 25 ani si de aproape 2 ani am probleme care medikul mi-a spus cai din kauza refluxului, mirosul puternik din gura ... nustiu ce sa mai fac ,am luat si tratamente dar ii pe o perioada apoi iar incepe ce sa fac ? poate nui de la refluf ? dintii is sanatosi glandele si operate ,mi li-au taiat!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: