Am aceasta boala??????

Refluxul gastroesofagian Esofagita eozinofilica
Intrebare postata de viass cu 14 ani in urma

Uneori mi se ridica ceva an capul pieptului am dureri mari chiar daca mananc sau iau omez raditidina alteori simnt caci mancarea mia ajuns pana la gat chiar daca mananc putin la 2 3 zile se ridica chiar si la dantura va rog sa ma credeti caci an 2 ani mia distrus 4 masele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

Adrienne (acum 14 ani)

Cred ca ar fi indicat sa faci o gastroscopie. Ai putea avea esofagita de reflux dar si o eventuala hernie hiatala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina (acum 14 ani)

Eu simt un nod in gat , nu pot nici sa inghit dar nici sa dau afara mancarea , iar cand beau apa dau afara mici ramasite de mancare.Mananc foarte multe mancaruri care contin grasimi.Ce credeti ca se intampla cu mine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viass (acum 14 ani)

astfel de simntome aveam si eu acum un an am mers la doctor miau tat tratament pentru ''helibacter '' si sa iu omez. acum cred ca sa agravat caci am fost trimisa la spitalul fundeni unde urmeaza sa merg cu abi copi caci si ei au acum aceleasi sintome, care leam scris mai sus plus durei mijloc ma scol cu fata si minile unflate . ''MULTUMIRI DIN SUFLET PENTRU SFAT'' AM CITIT ARTICOL PENTRU HERNIE SE POTRIVESTE SIMNTOMELE . DORESC DIN INIMA TUTUROR CARE ACCESEAZA ACEST SAIT INCLUSIV MEDICILOR MULTA SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gica (acum 13 ani)

buna gina .aceliasi sintome le am si eu si mi=a zis medicul ca am un chist,acuma astept sa ma vada chirurgul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 14 ani)

daca boala hernie hiatala cu reflux gastro esofagian forma medie se poate vindeca cu tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Daca in urma gastroscopiei se pune diagnosticul de hernie hiatala prin alunecare,simptomele de reflux esofagian sunt moderate, se poate trata medicamentos. In cazuri grave, neobisnuite, se poate trata chirurgical. In cazurile moderate se pot face niste schimbari in viata de zi cu zi. Trebuie renuntat eventual la tutun,cafea,alcool, mesele vor fi in cantitati mici si dese,etc. Simptomele usoare se pot trata cu ajutorul antacidelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viocor (acum 14 ani)

Eu am aceste probleme (pirozis extrem,disfagie,presiune toracica)de mai bine de 6 ani.Cu toate curele de medicamente facute nu am rezolvat nimic.
Trebuie sa ma hotarasc pentru o interventie chirurgicala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen furtuna (acum 14 ani)

fiul meu are aceste simptome si inca altele de 1 an,a slabit 20 kg, puteti sa-mi spuneti unde poate face o manometrie , in romania?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luci S (acum 14 ani)

Buna,
As vrea sa stiu daca boala de reflux gastro-esofagian are legatura cu colecistul. Pt ca am toate simptomele acestei boli am facut o gastroendoscopie ( si am o henie hiatala mica si ceva mici leziuni la esofag) am urmat un tratament de 6 saptamani dar nu prea au fost rezultate. Mi-am facut o ecografie si mi s-a spus ca am ceva sediment biliar si ar trebui operat. Am fost dupa accea la alt spital si cei de acolo mi-au zis ca nu are nimic colecistul cu ce am eu, pt ca eu NU am dureri dupa ce mananc ci numai daca nu mananc. Acum is putin dezorientat ca nu stiu pe care sa ii cred si appo: dupa ecografie eram programat a doua zi la operatie.
De mentionat ca nu aveam dureri dupa masa de nici un fel, eventual mai persista un pic durerea de esofag.
Cu stima!
Luci

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Am avut reflux gastro-esofagian cu leziuni pe esofag [aceste leziuni se fac din cauza aciditatii],dar colecistul este bine. Se recomanda interventie chirurgicala doar in caz de calcului, sedimentul nu este o problema se poate trata de exemplu cu un produs naturist " HEPATODRINOL ". Dupa tratament, am facut o cura de 21 de zile cu ARGILA ALGO, ma simt f. bine. Nu mai am nicio problema de natura gastrica, urmeaza sa repet analizele peste doua saptamani. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

campean (acum 14 ani)

cit timp ati facut tratament cu HEPATODRAINOL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Am luat o sticluta, cate 20 picaturi in putina apa,inainte de masa cu 15 min.,de trei ori pe zi. Apoi am facut o pauza de 20 de zile si am mai luat o sticluta. Depinde cum te simti,daca este nevoie mai faci o pauza si mai iei o sticluta. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Scuze ! HEPATODRAINOL,produs homeopat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 14 ani)

Am stat in curent si am parca un junghi in spate ce pot sa fac va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Frectie locala cu CARMOL .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 14 ani)

am tuse seacha si dureri in gat la omusor.am avut candida , am luat tratament dar dupa aceea am ramas cu o durere in gat mai al la faringe.cate odata simt ca nu mai pot respira, si mai am pusee.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 14 ani)

am mari dureri in capul pieptului care radiaza pina in plamini si pina in maxilar mai ales atunci cind plec cu masina la drum si sint la volan.mi s/a spus de catre doctor ca am o esofagita de reflux,dupa ce in prealabil mi se descoperise helicobacter pylori si am urmat tratament pt ea.acum fac tratament pt esofagita cu controloc si duspatalin dar am in continuare mari crize.ce pot face sa scap de aceste crize nenorocite.am 31 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Buna.De doua saptamani am arsuri la stomac,nu foarte pronuntate,dar ma doare gatul cand pe laterale,cand la baza sa,cand in zona mijlocie,alternativ.La palpare nu simt durere,ci mai degraba seamana a nevralgie.Mai am si senzatie de nod in gat in zona faringelui.Medicul m-a consultat si mi-a spus ca faringele e rosu,si ca crede ca am reflux gastric,dandu-mi tratament cu controloc.Asta sa fie oare?Ce ziceti?Apropo,noaptea totul e ok!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Da, simptomele sunt din cauza aciditatii . In refluxul gastric, acidul irita atat esofagul cat si faringele si laringele. Poate sa apara pe langa acea durere si tusea. Urmeaza tratamentul prescris de medic,este impotriva aciditatii gastrice. Multa sanatate ! Daca doresti, se poate face la un cabinet ORL o endoscopie pt. laringe [ daca are endoscop ], nu este dureroasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.Eram ingrijorat de simptomele interesante pe care le am,deoarece nu credeam ca durerile pe partile laterale ale gatului adica tendoane,muschi,etc pot fi simptome ale refluxului gastric.Mentionez ca sunt fumator si am redus tigarile la 2-3 pe zi,iar cafeaua am suprimat-o.Respect si un minor regim alimentar.Inca odata,multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2