Un sfat va rog raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de diana_blonda_1989 cu 12 ani in urma

Am un amic de 26 de ani care are mari probleme cu comportamentul.Nu si gaseste iubita si nu prea are prieteni.Este foarte dificil, se crede cel mai destept om, este foarte ofticat pe oricine are un gram de noroc, indiferent daca e prieten sau nu.Va dau cateva exemple ca sa intelegi mai bine.Este obsedat de ideea de a avea o iubita.Se da la orice fata, practic sare pe ea si daca e refuzat incepe s o injure, daca fata alege alt baiat zice ca el este mai bun decat ala.Toata ziua de luni de zile nu face decat sa se planga ca el nu are iubita si nu are cu cine se culca.Are foarte putini prieteni si daca ei o duc putin mai bine imediat se oftica le doreste ce e mai rau zice ca el este de mii de ori mai destept ca aia nu merita nimic.Asta in conditiile in care sunt prieteni buni.Este foarte zgarcit are bani stransi pentru zile negre si totusi cere de la parinti.I am spus ca are o problema de comportament sa se mai schimbe si el ca altfel o sa ramana singur cuc.Dar cine sa l suporte daca el se poarta asa cu fetele, daca este ofticat p norocu altuia( daca gaseste cineva un leu pe strada zice ca de ce nu la gasit el ca ia uite ce noroc pe ala), daca faci o gluma cu el e n stare sa t ia la bataie.I am sugerat sa mearga la o consultatie si a spus ca psihologii sunt nebuni, ca el nu are nevoie de asa ceva si ca el nu are nici o problema, ca el este perfect si restu lumii este p***a din cauza ca nu zice ca el.Ce sfat imi dati???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

MANUELA (acum 12 ani)

TRIMITE-L LA UN SPECIALIST.ACUM CIT ESTE TINAR SI SE MAI POATE FACE CEVA PENTRU EL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ieronim (acum 12 ani)

nu ai cum sa-l ajuti, cel mai bine pentru tine e sa stai cat mai departe de el si daca poti sa-i avertizezi si pe alti inocenti cu care poate intra in contact.

am trecut printr-o experienta asemanatoare, cu o persoana de un egoism de neimaginat, care ne-a facut mult rau mie si sotiei mele (nu eram casatoriti in perioada respectiva). si nu numai noua, cam toate persoanele cu care a relationat au avut de suferit. dupa incercari repetate de a-l ajuta am rupt orice legatura cu el si cred ca aia a fost cea mai inteleapta decizie pentru noi. el inca face rau.

prietenul tau e cumva singur la parinti? provine dintr-o familie care a dus-o ceva mai bine in trecut si ceva mai rau acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_blonda_1989 (acum 12 ani)

Are o sora dar nu vorbeste cu ea sunt certati de ani de zile nu stiu sigur care e motivul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna Diana,
Din cate povestesti aici, prietenul tau intr-adevar are oo problema in ceea ce priveste comportamentul.
Cel mai probabil ar putea fi implicate si cateva trasaturi de personalitate mai agravante, ceea ce face ca tulburarea sa sa fie deranjanta pentru ceilalti din jur, dar si pentru el, chiar daca in acest moment nu recunoaste.
Inteleg cat de dificila poate fi o persoana cu astfel de tulburari insa, pe cat posibil e bine sa aiba pe cineva langa el care sa il directioneze catre un specialist, care la randul lui sa il motiveze sa continue in schimbare si care sa lucreze cu el tehnici de ameliorare al comportamentului.

Sper ca ti-am putut fi de ajutor
Numai bine,
Irina Paraschiv
Consilier si psihoterapeut
LifeMap Consiliere si Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Virgil (acum 12 ani)

Nu-mi dau seama din ce localitate santeti.Prin multe orase au aparut cluburi ale persoanelor singure si acolo multa lume isi gaseste jumatatea...De fapt sant cluburi ale pensionarilor unde merge toata lumea care este singura.Se danseaza,se distreaza si ce este mai importat-socializeaza.Poate,cine stie....?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_blonda_1989 (acum 12 ani)

Pai el este tanar, 26 de ani nu are ce cauta intr un club al pensionarilor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Sfatul meu: indeparteazate cat mai repede de el, pana nu o sa ai si tu mai mult noroc ca el si te va da dreacu''.
Tipu'' ii narcisist dea dreptu'' si din cauza asta nu poate avea o relatie de durata cu nimeni. O plang pe fata aia care este asa de fraiera incat sa se incurce cu genul asta de oameni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_blonda_1989 (acum 12 ani)

Sincer si eu...Tocmai deaia i am si zis ca nu va sta nici una cu el pana nu si schimba comp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Niciun comportament nu este de neindreptat, oricine se poate schimba atata timp cat isi da seama ca are o problema, de acolo incepand totul: daca isi da seama cumva, singur, cu ajutorul prietenilor sau al unui specialist atunci a facut primul pas inspre vindecare. Eu nu sunt psiholog, dar cred ca o intalnire cu un specialist (de preferat ar fi ca el sa nu stie ca persoana respectiva este psiholog) intr-un loc public, dar unde se si poate vorbi in liniste ar fi de recomandat. Daca il indepartezi probabil ca va ajunge in cine stie ce situatie foarte grava si nimanui nu-i place sa fie singur pana la urma.
Nu stiu cine poate spune cu atata cinism sa indepartezi o persoana de langa tine, oricum ar fi ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 12 ani)

Singura de capul tau nu ai cum sa il ajuti, indiferent cum l-ai sfatui.Un specialist in domeniu i-ar fi cu mult mai folos, mai ales daca comportamentul sau isi are cauzele unor experiente dureroase din copilarie.Din cate imi spui tu, se plange ca nu are iubita, si in acelasi timp nu il deranjeaza atat de tare singuratatea, incat sa faca o schimbare majora in viata lui.Pentru el , ideal ar fi ca cineva sa il accepte exact asa cum este el . sa ii tolereze narcisismul si egoismul ca pe ceva absolut normal.Bineinteles ca este si foarte orgolios, din moment ce nu accepta ajutor din nici o parte, plus ca este si frustrat ca nu are parte de afectiune umana. Invidia fata de cei care izbutesc in viata vine din faptul ca nu este capabil sa imparta nimic cu o persoana apropiata lui.De aici se si vede zgarcenia lui materiala, dar si o zgarcenie sufleteasca , care e cu mult mai grava, deoarece se condamna de bunavoie la singuratate.Din pacate am avut o relatie cu un astfel de om, care din fericire a tinut numai 10 luni.In primele 3 luni, totul a fost numai lapte si miere, asta pana cand a inceput sa isi arate cate un pic adevarata fata.Cauta cu orice prilej sa ma faca sa ma simt inferioara lui, nimic din ce faceam sau ziceam nu ii era pe plac, el avea mereu dreptate , in toate situatiile era personajul cel bun si nedreptatit de ceilalti. Avea laindemana cate un sfat pt cei din jurul sau, dar niciodata nu isi urma sfaturile sau sa accepte de la altcineva o povata. Era cu neputinta sa ii arati greselile ce le facea, asta pt ca imediat poza in victima si te facea sa iti para rau. Eu nu a ma putut sa il suport si m-am despartit de el pt ca aproape ca ma distrusese psihic. Era o tortura sa ma vad cu el , stiind cat este de fals si de egoist. Culmea, era si zgarcit , chiar si cu el insasi, insa nu refuza niciodata o invitatie la masa. I-am spus ca are nevoie de ajutor de la un specialist, dar a spus ca el nu este nebun.Asa ca l-am lasat cu viata lui. Si in ziuya de astazi este tot singur , cautandu-si potentiale victime la care sa se planga. Sfatul meu este sa il iei cat mai putin in seama, ca altfel ajungi sa te consumi pentru cineva care nu merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_blonda_1989 (acum 12 ani)

Pai cam asta i am zis si eu ca din moment ce nu si schimba comportamentul nu va gasi pe nimeni care sa i suporte figurile.Nu stiu cate mai suporta asa ceva in ziua de azi.Si da am ajuns la cz ca merita ceea ce i s intampla.Din partea mea sa faca ce vrea eu nu i mai dau nici macar sfaturi.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: