Tulburare de comportament raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de eblanariu cu 13 ani in urma

Am o fetita de 10 ani diagnosticata cu tulburari de comportament nu vrea sa se duca la scoala zice ca e frica am vb cu invatatoarea cu directoarea si cu psihopedagogul si mi-a spus ca are un comportament ciudat este singuratica timida iar acasa este tocmai invers te distruge psihic am ajuns sa iau pastile deoarece nu vreau sa ajung sa o bat dar nu mai rezist cand incepe sa se enerveze si din nimicuri face parca e posedata va rog sa-mi spuneti ce se intampla psihopedagogul a spus ca are tulburare bipolara dar nu exista nici un tratament ?ce analize trebuie sa fac si unde sa ma duc????va rog ajutati-ma.....tel 0725513052 sau 0234516020

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua .
Fetita dumneavoastra ar trebui vazuta de un psihoterapeut care cu calm, rabdare si pregatire de specialitate sa o poata observa si evalua
In urma evaluarii ce implica si administrare de teste specifice se poate hotari counduita terapeutica ce poate include si consult de neuropsihiatrie infantila, consult efectuat de medicul psihiatru care poate pune un diagnostic de psihiatrie

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Iuli (acum 13 ani)

Ati mers cu acest copil la psihiatru? Daca nu, se IMPUNE un consult psihiatric inainte de orice altceva. Exista tratament. Apoi se poate continua cu psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eblanariu (acum 13 ani)

am fost cu ea la psiholog si la psihiatru dar degeaba eu sunt din bacau si mi-a recomandat sa ma duc in bucuresti sau in cluj iar fata nici nu vrea sa auda sa mearga la spital refuza total doctori si pastile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Cred ca va trebui sa luati hotararea consultului si a deplasatului in alta localitate, in locul fetitei. Pastrarea calmului ar fi binevenita si ar fi inutil sa faceti ceva ce este inutil.
Implicati si tatal copilului sau pretindeti ajutorul lui fiindca este o problema delicata cu fetita. Nu sperati in tratament farmaceutic mai mult decat este cazul. Informati-va despre tulburarea bipolara si veti putea sa va intelegeti fiica.
Nimic nu este degeaba, decat daca nu mai aveti de gand sa faceti nimic.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eblanariu (acum 13 ani)

dar nu pot sa ma duc eu personal pentru ca trebuie facut niste investigatii pentru ca aici la bacau nu mi-a facut nici o investigatie ci i-a dat diagnosticul dupa ureche de aceea nu sunt sigura fata este normala dar are tulburare emotiom\\nala o frica de ceva care nu se poate explica ajungand sa intre in depresie nu se poate concentra nu retie la scoala as vrea sa merg undeva sa-i fac analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eblanariu (acum 13 ani)

ma scuzati da copilul are niste iesiri de sinucidere comportamente f dure noi o iubim toti pt ca mai am 3 fetite si nu s-a facut nici o diferenta intre ele doar ca a fiind mai mica e cea mai alintata sii nu p[ot sa o scot din aceasta stare la scoala este inversul ca acasa adica este cuminte pentru ea nu are valoare ea nu vrea sa faca nimic sa invete numai sa iasa afara si cand vine seara cand ii spun sa si faca temele intra in panica zice ca vrea sa se omoare ca s-a saturat de viata asta parca ar fi un om mare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Revin specificand ca va trebui sa mergeti cu copilul la medic chiar daca nu vrea ea. Nu vroiam sa se inteleaga sa mergeti d-voastra in locul ei ci doar sa hotarati in locul ei vizitarea unui specialist.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 8 ani)

Sunt mama unui baietel de 7 ani cu tulburare de comportament. El este foarte istet si vorbaret cand e cu adultii sau cu un copil. Problemele apar in clasa, desi a fost la gradinita. Este foarte suparacios, se supara din orice si plange. Mergem si la psiholog. Cautam o invatatoarte, clasa pregatitoare, buna, draguta care poate si deoreste sa il integreze in clasa, deoarece dna invatatoare de la clasa lui este foarte ostila si reticenta si face orice ca sa il excluda din clasa. Mentionez ca suntem din Bucuresti. O mama disperata si trista. Daca sunteti sau cunoasteti o asemenea invatatoare, va rog sa ne anuntati la nr 0722967720. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11562756025 (acum 4 ani)

Buna ziua. Ati gasit o scoala potrivita pentru copil? Va intreb pentru ca si fetita mea e la fel. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: