Singuratate raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de vydy_remus cu 13 ani in urma

Buna ziua,

Am si eu o problema (de fapt mai multe ...) si as avea nevoie de un sfat.
Am 25 de ani si principala mea problema este singuratatea; mai bine zis e vorba de evitarea interactiunilor sociale.
Pe celelalte planuri merg foarte bine (am absolvit o univ printre primii, am un loc de munca destul de provocator si solicitant (dar imi place acest lucru, fiindca nu e loc de plafonare).
Problema mea este pe planul social / sentimental si incepe sa se rasfranga pe celalalt plan (profesional) prin lipsa de concentrare, neliniste si planuri pe care mi le tot fac. Nu sunt prea sociabil; nu obisnuiesc sa ma bag neintrebat in discutii, si de asemenea nu am prea multi prieteni cu care sa pot schimba cateva vorbe. De multa vreme (cam de 10 ani) marea majoritate a vietii mele de invarte in jurul PC-ului, atat la serviciu cat si acasa (unde continui serviciul, din asa zisa lipsa de alte ocupatii).
Pe plan social sunt zero (spun eu): nu am avut o prietena / iubita si nu prea am avut de-a face cu fetele. Neac***a multi prieteni, nici nu particip la cine stie ce evenimente sociale, cel mai mult timp il petrec singur. Singurele experiente cu fetele/femeile le-am avut ”contra cost”, din curiozitate, si nu pot spune ca am ramas placut impresionat de ce se intampla. Astfel ca am ramas cu mine insumi, si cu masturbarea (practica ce imi amintesc ca o am din copilarie); doar ca acum practic din ce in ce mai des.
Dar, de ceva vreme, am inceput sa ma gandesc tot mai mult la acest aspect (la faptul ca ar cam fi normal sa am si eu o altfel de interactiune cu sexul opus), dar gasesc tot scuze pentru a evita asta.
Stiu ca cea mai buna solutie ar fi sa nu stau tot timpul in casa, si sa interactionez, dar si atunci am tot felul de ganduri negative: nu ma consider suficient de interesant, vorbaret, atractiv in fata unei fete si prefer sa tac si sa-mi vad de drum. Si mai e vorba si de fricile pe care le dezvolt (de a nu stii sa sarut, sa ma comport in relatie, de a nu avea experinta).
Nu stiu daca e important, dar relatia cu parintii nu e grozava. Pot spune ca locuim in aceeasi casa si atat. Comunicarea dintre noi se refera doar la aspecte ale vietii cotidiene (facturi, cumparaturi, curatenie).

As dori un sfat, sau o idee despre ce ar trebui sa fac pentru a intra mai in normal (daca mai este posibil).

Va rog sa ma scuzati pentru asa un mesaj lung.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua
Principala bariera intre dvs. si lume este autodevalorizarea si generalizarea unor experiente neplacute. De exemplu, atitudinea fata de sex, experientele avute "contra cost" facandu-va sa considerati ca este la fel ca in cazul sexului bazat pe atractie sau dragoste.
Eu v-as sugera niste sedinte de psihoterapie bazate preponderent pe dezvoltarea personala. Ma puteti suna si putem incepe o astfel de terapie care sa va ajute sa va valorizati mai mult si sa va dezvoltati potentialul uman.
Cu stima,
A. Isacu

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

FEMEIA (acum 13 ani)

Un barbat care tace este mai interesant decat unul care flecareste vrute si nevrute. Daca esti atractiv sau nu, nu poti aprecia tu. Nu trebuie sa-ti fie frica pentru ca nu ai sti sa saruti: asta vine de la sine ca un lucru firesc, o avem in sange, nu trebuie tehnica.
Lasa calculatorul (e de ajuns cat il folosesti la serviciu) si iesi din casa. Fa orice:
-inscrie-te la vreo excursie prin vreo agentie (pot fi si excursii organizate de mitropolie - in astfel de excursii merg multe fete singure), chiar daca nu cunosti pe nimeni in grup;
-inscrie-te la vreun curs, chiar daca nu te intereseaza tema;
-fa voluntariat pentru vreo fundatie, ONG, asociatie;
-mergi in club cateodata;
-chiar pentru parintii tai fa tot felul de treburi: mergi la cumparaturi, fa treburi in casa;
-nu cauta cunostinte noi cu lumanarea, mai lasa ca lucrurile sa se desfasoare de la sine;
-fii foarte activ astfel incat sa iti mai zboare gandul de la sex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VallyCobra64 (acum 13 ani)

Salut, imi permit sa-ti dau si eu niste sfaturi. Am 45 ani si ma cofrunt cam cu aceeasi problema. In primul rand trebuie sa mergi la un medic psihoterapeut, dar nu considera asta ca si cand ai merge la nebuni, deoarece se trateaza si alte afectiuni psihice. Medicul iti va da increderea in tine ce ai pierdut-o probabil dintr-un complex de inferioritate. Sa stii ca si un fotomodel ce pare perfect nu este totusi cum pare. Nimic nu e perfect, nici Universul caci mai apare cate o cometa, o supernova...Apoi trebuie sa mai lasi PC-ul si sa interactionezi direct uman, sa faci o excursie, sa te inscrii la vreun curs, ca acolo poate vei gasi o fata. Sa pari oarecum dezinteresat de sex. Sa nu mergi prin cluburi ca acolo gasesti 99% fete materialiste. Si lasa masturbarea ca duce la boli psihice mai grave(nici nu-ti inchipui). Cand vei gasi o fata nu te atasa prea tare, adica nu-i demonstra ca ea e unica fiinta de pe lume, deoarece s-ar putea sa iintri in depresie in cazul ca se termina relatia. Eu m-am blocat in fata PC-ului si nu mai mergeam niciunde, dar analizand situatia am constatat ca ma salbaticesc si nici nu mai stiu sa vorbesc. Cand mergi undeva nu trebuie sa fii neaparat in centrul atentiei, adica cel mai tare din parcare, o fata apreciaza mai mult un baiat mai linistit si va stabili o relatie de lunga durata daca nu e materialista,dar asta trebuie sa observi tu. Totusi trebuie sa-i cumperi niste flori. Iti doresc succes si prima data mergi la un medic psiholog sa-ti alunge gandurile rele si sa te indrume.SANATATE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vydy_remus (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri.

Chiar daca sunt implicat intr-o activitate (la birou), dupa ce termin, nu reusesc sa nu ma gandesc la sex: pe strada si mai ales acasa. Am cam si devenit ”dependent” de pornografie.
Si, necunoscand multa lume, cred ca prefer sa ma inchid in casa.
Am fost pe la cursuri de dans / sport, dar toata lumea era pe perechi acolo (la inceput erau cateva fete singure dar pe parcurs isi aduceau pereche de acasa) si am renuntat. Probabil am gresit si eu mergand acolo cu obiectivul de a cunoaste pe cineva.

Sunt curios daca mai am vreo sansa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 13 ani)

unde n-ar da norocul peste mine sa cunosc un baiat cuminte.... ca m-am saturat de cei care te abordeaza pe strada... sau ca iubitul sa aiba si alte "iubbite". stai linistit, femeile isi doresc pe cineva care sa le asculte si sa nu insele. bune sfaturile de mai sus. du-te in excursii. trebuie sa cunosti pe cineva. eu ma gandesc ca sunt prea sociabila si astfel nu pot sa am o relatie stabila...chiar daca incerc si sunt fidela:(. bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

din ceea ce ati descris este posibil sa fie vorba de "anxietate sociala" - puteti cauta pe internet mai multe informatii (in engleza: social anxiety sau social phobia); daca recunoasteti la dvs simptomele descrise, va sfatuiesc sa urmati o terapie cognitiv-comportamentala - numeroase studii au dovedit ca este foarte eficienta in tratamentul anxietatii sociale.
Practic, in cadrul terapiei cognitiv-comportamentale veti identifica (impreuna cu psihoterapeutul) acele "ganduri negative" despre care vorbiti chiar dvs, veti incerca sa priviti lucrurile dintr-o alta perspectiva, veti dobandi (invata) diverse abilitati sociale (ex. asertivitatea), si veti incerca sa schimbati acele comportamente de evitare si asigurare care mentin anxietatea si credintele disfunctionale (despre propria persoana si despre ceilalti).
Daca doriti mai multe informatii, ma puteti contacta la email: [email protected].
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vydy_remus (acum 13 ani)

Buna seara,

Dupa ce am cautat cateva informatii despre aceasta ”anxietate sociala” am cateva nelamuriri.
Din ce fac paralela cu situatia mea nu ma regasesc in multe simptome, mai ales pe plan profesional sau cand e cazul de a conversa pe subiecte tehnice, sau intr-un colectiv pe care il stiu de mult, si ne stim cam toate problemele.
Necazurile incep in momentul in care intra in discutie persoane necunoscute, sau de care ma simt atras.

Nu stiu ce sa spun despre terapii: imi este teama sa nu ajung sa am o stima de sine si mai scazuta la gandul ca am unele ”tulburari”, sau chiar acesta sa fie un motiv si mai bun pentru a evita socializare.

Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

mai dupa parerea nu esti sigur pe tine si esti poate si timid cu o fata asa contra cost sti ca ai platit-o ,ar fi obligata sa isi faca treaba deci nu te indragosti de o astfel de femeie....si crede-ma ca persoana care ti-a dat dat al doilea comentariu are dreptate inscriete in ceva sau du.te de exemplu intr-un club al persoanelor singure sa facei terapie de grup...sau ia-ti pur si simplu un concediu du-te undeva unde nu te cunoaste nimeni si dezlantuiete gandestete ca esti pur si simplu un necunoscut poti sa faci orice vrei fara ca cineva sa iti zica ce e bine si ce nu...ai mai multa incredere in tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina (acum 13 ani)

Este greu dar nu imposibil. Principala problema cred ca este pornografia si satisfacerea nevoilor sexuale de unul singur.Asa ca lasa-te de practica aceasta.nu te mai indulci cu aceste placeri. Este normal sa-ti faci griji, dar din ce ai scris cred ca esti baiat destept si vei reusi. Celalalt aspect se va rezolva de la sine.Se spune ca in Iad, cel mai mare chin este acela de a nu vedea fata omeneasca asa ca incearca sa relationezi asa cu spunea si cineva mai inainte.Fetele mai serioase nu se prea gandesc la sex decat ca la o completare a unei relatii. Ai grija esti pe un drum gresit, spune stop si fa ceea ce crezi ca e mai bine ca sa indrepti situatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vydy_remus (acum 13 ani)

Intr-adevar; poate ca pornografia si mastrubarea joaca un rol important in aceasta ecuatie. Poate ca, de atata timp, constituie un fel de ''''''''raspuns reflex'''''''', cea mai simpla solutie ''''''''rapida'''''''' .
Printre partile proaste ar mai fi si faptul ca ocupa din ce in ce mai mult timp (practicarea acestui ''''hobby''''), astfel incat imi pare ca ziua nu e completa daca nu am vizitat un site de profil, sau un film, ceva acolo.
Am mai iesit din casa (singur): prin parcuri, cinema, teatru, dar am tendinta sa ma comport cat mai ...?? sa ies cat mai putin in evidenta.
Chiar si asa, ma intreb deseori ce parere au altii despre mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: