Iubesc o fata raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de .....eu cu 12 ani in urma

Buna ziua. Am 23 de ani si de 2 ani si ceva am avut o relatie cu o fata.Inainte de toate trebuie sa mentionez ca si eu sunt fata. Nu stiu cum s-a intamplat de ne-am indragostit una de cealalta, la inceput am fost prietene foarte bune si aveam foarte multe lucruri in comun. Atat ea cat si eu am avut relatii cu baieti inainte. Cel putin eu de la varsta de 16-17 ani am inceput sa ma simt atrasa de fete, pana atunci nu fusesem, dar am incercat sa-mi neg acest lucru pana am cunoscut-o pe EA. Nu m-as fi gandit niciodata ca as putea fi cu o fata dar, ea mi-a raspuns si asa a inceput totul. De la inceputul relatiei si pe parcursul ei am vorbit foarte mult si am incercat sa constientizam ca aceasta relatie nu va duce la nesfarsit si ca amandoua la un moment dat va trebui sa ne intemeiem o familie, insa am continuat relatia si a fost atat de frumos incat m-am indragostiti nebuneste de ea. Stiu ca nu multa lume poate sa spuna asta, dar eu pot spune ca am avut relatia perfecta.
Totul pana acum cateva zile cand am fost plecata iar ea a cunoscut un baiat de care se simte foarte atrasa. A petrecut doar 2-3 zile cu el pentru ca acesta nu locuieste in tara.Au hotarat o relatie la distanta Cand am venit acasa am discutat despre asta si a fost sincera si mi-a spus totul.A vrut sa puna capat relatiei. Nu as putea sa neg faptul ca ma iubeste/m-a iubit foarte mult pentru ca mi-a demonstrat asta in toata aceasta perioada. Lucrul care ma innebuneste cel mai mult este cum a reusit sa ma uite atat de repede.Cu o seara inainte imi spusese ca ii este dor de mine si ca vrea sa fim impreuna, iar dupa 2 zile dupa ce a iesit cu baiatul acela mi-a spus ca nu se mai simte atrasa de mine. Incerc dar nu reusesc sa inteleg lucrul acesta si nu stiu cum sa procedez.Imi este foarte dor de ea. Noi am ramas prietene si mi-a spus ca va fi alaturi de mine si ma va ajuta sa trec peste asta, dar eu nu ma pot obisnui cu faptul ca nu mai este a mea. Este posibil ca in doua zile sa uiti atat de repede pe cineva?Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Nu stiu ce sa fac.Sa lupt pentru ea poate e doar elementul de noutate de care a fost atrasa la acel baiat, sau sa renunt? Cert este ca-mi este foarte greu sa ma obisnuiesc cu ideea ca am pierdut-o

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Din scrisoarea ta inteleg faptul ca inca de la 16 ani ai inceput sa te simti atrasa de persoane de acelasi sex si ca aparitia prietenei tale ti-a confirmat oarecum orientarea sexuala. Observ ca in ciuda iubirii pe care i-o porti prietenei tale chiar si tu ti-ai pus la un moment dat problema cum ca o astfel de relatie nu dureaza toata viata si ca vei fi nevoita sa iti intemeiezi o familie.
Se pare ca prietena ta, spre deosebire de tine care esti in prezent orientata sexual in totalitate spre persoane de acelasi sex, este orientata bisexual. Cu alte cuvinte, ii plac si fetele si baietii.Tocmai de aceea este acum atat de confuza nestiind ce sa faca. Exista posibilitatea sa abordeze o orientare bisexuala pe termen lung sau sa se decida fie spre heterosexualitate, fie spre lesbianism.
Insa, dincolo de ce va decide prietena ta, este important ce simti si ce gandesti tu cu privire la ceea ce ti se intampla. Dragostea, fie ca este pentru un baiat sau pentru o fata, reprezinta un act constient reciproc si liber de a iubi. Deci dragoste cu forta nu se poate.
Iti recomand sa apelezi la un terapeut care sa te ajute sa te clarifici, sa intelegi si sa depasesti evenimentele prezente.
Mult succes!

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

.....eu (acum 12 ani)

Multumesc pentru promptitidinea cu care mi-ati raspuns. Unele dintre raspunsuri le am deja. Daca ea a decis acest lucru eu ii voi respecta decizia.Nici nu se pune problema de dragoste cu forta. Intrebarea mea era daca este fizic posibil sa poti uita pe cineva intr-o perioada atat de scurta, in conditiile in care nu eram certate si totul era ok. De aici incertitudinea mea daca sa lupt sau nu.M-am gandit ca aparand acest sentiment atat de repede poate fi doar ceva trecator iar ceea ce a consolidat cu mine in acesti 2 ani nu poate trece atat de repede. Mai mult de atat baiatul de care se simte atrasa a plecat din tara si nici nu se va intoarce foarte curand.Corespondeaza numai electronic.
Sincer, nici in legatura cu orientarea mea sexuala nu sunt sigura pentru ca mi s-a intamplat de cateva ori in acesti ani sa simt o atractie (nu foarte putenica) si de partea masculina, insa eu aveam o relatie cu ea, eram fericita si nu am dat atentie. Nici eu nu stiu ce sa cred despre mine. Totusi insa cred ca si felul meu de a fi imi influenteaza oarecum orientarea: sunt mai baietoasa, dura si pentru ca am practicat multi ani sport am si o anumita constructie, mers, etc care nu sunt chiar feminine. Ideea este ca nici nu imi place sa ma imbrac feminin,simt ca nu as fi eu.
Cert este ca, daca ea decide sa ramana cu acest baiat, o alta relatie cu o alta fata nu voi mai avea si nici nu vreau.Ori cu ea, pentru ca o iubesc, ori cu nimeni de sex feminin.
Vreun sfat?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Sentimentele profunde de iubire nu au cum sa dispara peste noapte. Este nevoie de timp, de travaliu si munca pentru a uita pe cineva. Emotia indragostirii insa, se intampla spontan, fara intentie sau vointa, pur si simplu ti se intampla chiar si in cele mai nepotrivite momente, ca cel in care esti intr-o relatie de cuplu.Cred ca prietena ta s-a indragostit. In timp, probabil va realiza daca emotia indragostirii din prezent se va transforma in sentiment profund de iubire. Aceasta este provocarea ei.
Provocarea ta este sa te regasesti, sa intri in contact cu tine insati, sa afli cine esti cu adevarat, ce nevoi, dorinte si asteptari ai etc. Cu alte cuvinte, sa te clarfici si sa iesi din incertitudinea in care te afli.
Asa cum ti-am recomandat si data trecuta, mergi la un consilier psihologic sau la un psihoterapeut care sa te ajute sa gestionezi propriile trairi interioare si sa gasesti solutii eficiente si viabile la problemele care te framanta.

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amirami (acum 12 ani)

Eu cred ca tu esti doar confuza,in urma unor obiceiuri formate de-a lungul multor ani in care ai avut preocupari nespecifice femeilor. Ori ai practicat un sport prea dur,nepotrivit statutului de femeie, ori s-au cerut de la tine lucruri nepotrivite aceluiasi statut, tu esti victima unor cicumstante. .Problema ta este ca nu ai avut un indrumator bun in viata-si aici ma refer la familie-pentru ca problemele pe care ti le pui sunt ca urmare a nesigurantei pe care ti-au dat-o niste intamplari ..... lucruri nerezolvate,intrebari care au primit un raspuns gresit,foarte gresit. Nu ai cum sa fii atrasa in acelasi mod de o femeie asa cum te atrage un barbat,femeie fiind. Nu este in firea lucrurilor. Dupa cum te exprimi,esti chiar foarte feminina ,esti plina de sensibilitate,inteligenta si pari echilibrata..Nu ai nevoie de "nu-stiu-cine" sa te orienteze, ai intr-adevar nevoie de sfaturi pertinente dar ai mare atentie pe mana cui te dai...! Cauta un duhovnic bun si un psiholog cu muuuulta experienta si mai in varsta!!! Ai grija de tine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragos (acum 12 ani)

" Lucrul care ma innebuneste cel mai mult este cum a reusit sa ma uite atat de repede"

As vrea mai inainte sa te intreb: ce vrei sa faci? Vrei sa renunti la aceata relatie, sau vrei sa o continui?
Trebuie sa iti marturisesc ca cea ce faci nu este bine. Trebuie, ca si ca oameni, sa ne stapanim impulsurile; si asta pentru ca suntemi oameni -inzestrati cu ratiune. De ex: daca eu ca barbat m-am aprins dupa toate vecinele de pe scara sau de pe strada -fie maritate sau nu-, ar trebui sa ma las condus de aceasta dorinta (sau pasiune) pe care noi o numim "dragoste"? Nicidecum.

Prin faptul ca te-a uitat atat de repede este clar ca ceea ce esste intre voi nu este dragoste: nici tu fata de ea (chiar daca inca nu o poti uita), si nici ea fata de tine. Este orice altceva; dar in nici un caz nu e dragoste!
De ce eu trebuie ca sa ma stapanesc sa ma culc cu orice fata care imi iese in fata? Pentru ca stiu ca altfel voi face rau. Noi ca oameni nu trebuie sa ne lasam condusi de ceea ce simte inima, ci de minte, de ratiune, de ceea ce ne spune ca este bine si rau. Imi mai place de asemeni ca sa mananc dulciuri. Cate? Cat de multe! Ce sa fac? Sa manac sau nu? Imi place la nebunie. Sa ma las condus de placerea, de dorinta aceasta? De ce nu? Pentru ca stiu ca imi va face rau. Si nu numai mie, dar in mod indirect si celorlalti din jurul meu. Vor suferi mai devreme sau mai tarziu si ei.
De aceea spun:
-in mod natural nu trebuie sa ma culc cu toate femeile de pe strada -si nici sa le privesc ca si cum as vrea sa fac asta; de fapt, nici nu trebuie sa-mi doresc acest lucru;
-in mod natural nu trebuie sa manac nici dulciuri peste masura, ci doar atunci cand si cum este potrivit sa fac lucrul acesta.
De aceea spun ca in mod natural nici tu nu trebuie sa faci ceva a ceea ce nu este natural. Si nici nu trebuie sa te gandesti la lucrul acesta. Poate ca te vei gandi ca este un lucru nevinovat; dar sa stii ca orice lucru "nevinovat" de felul acesta va aduce ruina cu siguranta in viata ta si a celor din jurul tau.
Nu trebuie sa te lasi condusa de acest gand/placere de "nevinovatie" -caci acesta nu se compara cu nevinovatia unui copil care se joaca cu lopatica in nisip si se murdareste. Hainele copilului vor fi spalate de parintii lui; dar pata caracterului tau... cine o va spala? De sa ne jucam cu lucruri care ne vor urmari toata viata? Eu de lucrul acesta vreau sa te avertizez. Trebuie ca sa gandesti matur de acum inainte. Ia hotararea ca de acum incolo sa faci numai ce este bine. Si vei vedea ca o putere mai mare ca a ta va veni in ajutorul tau. Dar tu trebuie sa faci primul pas; mai departe vei vedea ca vei fi purtata pe brate... Te asigur de lucrul acesta tot atat de mult cum exista cerul si pamantul. Cauta sa faci ceea ce este bine, si tot cerul iti va veni in ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Draga mea, dupa cum a spus si Dragos mai sus: eu te vad ca esti foarte feminina, dar vad in acelasi timp si un caracter puternic si ca o fata care se simte atrasa si de alte fete iti pot spune un lucru: dragostea tinde sa fie la fel indiferent de sex si orientarea sexuala, adica vom suferi, vom fi fericiti, vom fi parasiti sau vom parasi in acelasi fel. Si se mai intampla ca celalalt sa ne paraseasca subit pentru ca a cunoscut pe altcineva, eu una am patit-o de foarte multe ori si chiar si fara motiv. Pana prietena ta se gandeste la ce face sau pana ii dispar fluturii indragostelii (asta daca e o simpla indragosteala) tu ai timp sa te gandesti un pic la directia in care vrei sa mearga viata ta din punct de vedere sentimental si sa te gandesti foarte bine la cum vei reactiona daca ea va decide pana la urma sa ramana cu acest baiat sau cu altul poate. Si baietii sunt buni, doar din aceia cu caracter mai puternic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

.....eu (acum 12 ani)

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Chiar ma ajuta foarte mult si alte opinii. In ceea ce priveste confuzia cred ca amirami are dreptate. De mica am avut preocupari nu tocmai feminime:jucam fotbal, tenis cu piciorul, ma jucam cu masinutele cu baietii, nu-mi placea sa ma joc cu papusile, ma simteam in largul meu cu baietii, fetele ma plictiseau. De asemenea intotdeauna mi-au placut anumite treburi barbatesti cum ar fi sa repar ceva, mai ales electronice, etc, cateodata fiind chiar nevoita sa o fac. In ceea ce priveste indrumarea familiei am avut parte de mai mult decat poate cere un copil, dar doar din partea mamei deoarece tatal biologic nu l-am cunoscut niciodata.
In alta ordine de idei nu este vorba de impuls aici.Dupa cum am spus m-am mai simtit atrasa si de alte fete si nici nu s-a pus problema de a-mi urma impusul.Am stiut sa le controlez foarte bine. Aici e vorba de ceva ce am trait o perioada destul de lunga si a fost mai mult decat frumos. De aceea nu pot renunta la ea pentru ca sentimentele sunt foarte putenice. Am incercat sa le controlez dar ma depasesc.Mai mult de atat ma simt rau si fizic: nu pot manca, nu pot dormi..aceste lucruri nu le pot influienta oricat de mult as vorbi cu mine insami, ma simt foarte slabita si fizic nu numai psihic.
De asemenea in tot acest timp am putut observa ca toate fetele de care m-am simtit atrasa se incadreaza intr-un prototip: au caracterul nu atat de puternic ca al meu, sunt foarte sensibile, foarte feminine, iar pe majoritatea le-am cunoscut in momentul in care aveau cate o problema in care eu le-am putut ajuta sa treaca peste cu sfaturi, sprijin, etc (ca prietena bineinteles, niciuna nu a stiut vreaodata ca sunt atrasa de ea). In ceea ce priveste partea masculina am observat ca sunt atrasa de barbatii cu caracter mai puternic decat al meu, cu o anumita statura si foarte inteligenti.
In momentul de fata stiu ceea ce vreau in mod rational: vreau sa am o relatie asa cum majoritatea o considera normala, cu un barbat. De partea cealalta insa simt ca nu pot renunta la ea, nu gasesc nimic de care sa ma agat sa o pot scoate din suflet. De aceea cred ca daca s-ar razgandi cred ca as accepta din nou sa fiu cu ea desi stiu ca acest lucru nu ar duce la nesfarsit. Plus ca mai este un sentiment care ma consuma foarte mult si nu-mi permite sa ma controlez: Gelozia.
Nu stiu cum sa procedez: oare daca m-as indeparta si as rupe contactul cu ea o perioada m-as vindeca mai usor? Sau sa continui sa ma intalnesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragos (acum 12 ani)

Gelozia ar disparea daca tu ai lua initiativa de a te desparti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 12 ani)

Un cabinet de psihoterapie si multa rabdare, te pot ajuta mult. Iubirea unilaterala si gelozia sunt pure nebunii. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diferenta (acum 12 ani)

Tu confunzi iubirea adanca cu indragosteala sau atractia sexuala. Acestea 2 din urma sunt foarte rapid trecatoare, mai ales daca persoana respectiva gaseste al obiect de care se indragosteste.
Cel parasit sufera ca ramane fara obiectul dragostei lui, insa celalalt primeste una noua si nu sufera.
E ceva normal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Good looking men (acum 12 ani)

Baby ,daca arati bine t scap eu d toate problemele astea , trust me ,tot c ai nevoie este un barbat adevarat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin-dublin (acum 12 ani)

aci unde sunt eu sunt o gramada de femei BI e aproape normal sa le intalnesti pe la petreceri sau pub.
sa le vezi ce se cearta intre ele sa le vezi cum se combina intre ele si cum se impac iara si iara se cearta si tot asa de ceva vreme dar stii cum sfarsesc toate?
sfarsesc prin a avea o familie,un super mascul langa ele care le stie apucaturile si le accepta asa cum sunt ele!
asta nui ceva de speriat si sincer e misto sa incerci o viata dubla si la un moment dat sa ii prezinti
iubitului,sotului prietena sau fosta ta prietena si cu teama sa il inviti sa vada un show facut de voi sau chiar sa o faceti in trei.
sa vezi ce de iubita ai sa fii atunci de iubitul tau sot!
numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: