Timiditate raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de MembruMobileApp304518 cu 8 ani in urma

Buna ziua! Sa incep cu sfarsitul, cu faptul ca sunt mai timid decat e normal, muuult mai prost decat e legal si foarte invidios. Toata viata mea am fost dispretuit, neglijat si jignit in fata. Intotdeauna am simtit nevoia de iubire, dar am hotarat sa ii fac pe ceilalti sa ii doara, sa sufere. Orice suferinta, chiar si unei persoane nevinovate imi produce placere si bucurie. Daca am ocazia ranesc, vreau sa fac rau altora. Zambesc foaaartee rar, cred ca nimeni nu are dreptul sa o faca. Si mda... nu inteleg de ce am ajuns in halul acesta, sa cer ajutor de la un psiholog (medicii vor sa para cei mai destepti, nu?).
The end

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Stefania Budacu MPsih. Stefania Budacu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua. Din ceea ce scrii nu esti nici prost, nici rau; poate invidios, cu o imagine si stima de sine scazute, din anumite otive - printre care si acela ca ai fost neglijat. Ai hotarat ca e bine pentru tine sa te adresezi unui psihoterapeut (ai gandit foarte bine), deci cauta unul specializat in psihoterapie cognitiv-comportamentala. Noi nu suntem medici, nu recomandam tratament medicamentos, ci ajutam pe cei ce au nevoie saisi gaseasca raspunsurile si rezolvarile. Succes!

Cabinet Individual de Psihologie
Stefania Budacu Terapeut Logoped si Psihoterapeut (Psihoterapie CC) Telefon 0727733350
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

daiana (acum 8 ani)

Buna membrumobile,sa sti ca toata lumea are dreptul la fericire si noi toti am fost creati pentru a fi fericiti,bogati ,linistiti,dar sti tu efectul de bumerang ceea ce trimiti in univers asta primesti,deci daca ai vrut sa fi iubit si apreciat trebuia sa dai iubire si apreciere tuturor persoanelor cu care ai venit in contact,daca tu faci numai rau si privesti oamenii cu ura vei primi acelasi lucru la schimb,.Eu cred ca tu nu te iubesti si nu te respecti nici pe tine de aceea nu poti darui iubire nici altcuiva.Noi am fost creati sa iubim sa daruim dragoste,compasiune,intelegere tuturor fiintelor vii,pentru ca noi sintem un intreg o imensa energie care numai impreuna poate functiona ,daca am intelege acest lucru am sti ca facind rau altor semeni de ai nostri de fapt noua ne facem rau si de aceea atunci cind facem rau si jignim alte persoane din jurul nostru simtim si mai multa nefericire si un gol imens in suflet de aceea invata sa iubesti ,nu mai face rau nici unei fiinte nici prin vorbe si nici prin fapte,nu te dispretui accepta te asa cum esti obisnuieste te cu lipsurile tale,nimeni nu e perfect,invata sa zimbesti ,fa un lucru bun in fiecare zi si o sa vezi ca viata ta va fi mai frumoasa mai luminoasa,te vei simti fericit si nu vei mai fi invidios pe cei care stiu sa iubeasca si sa daruiasca pentru ca si tu vei fi ununl dintre ei.M
ult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Membru (acum 8 ani)

Multumesc pentru raspuns. Poate ca asa e, dar evident ca pot primi iubire si fara sa ofer. In realitate, cred ca EU sunt cel care nu a fost iubit, si ca abia apoi nu am fost in stare sa iubesc pe altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua,

Membru, timiditatea se poate depasi cu efort, determinare si vointa sub indrumarea unui psiholog in cadrul unor sedinte de consiliere si dezcoltare personala
Sedintele de consiliere si dezvoltare personala te ajuta sa inveti urmatoarele:
-sa te eliberezi de ingrijorare si teama;
-sa ai un mai bun autocontrol asupra starilor psihice si a gandurilor;
-sa fii mult mai relaxat in diverse situatii sociale;
-sa fii mai spontan in comunicare;
-sa ai o comunicare asertiva, fluenta si expresiva;
-sa aplici diverse stiluri de comunicare etc.
In concluzie, important e sa actionezi pentru a rezolva problema si sa nu o lasi sa se cronicizeze.
Sedintele se pot tine in cabinet, dar si online pentru cei care, din diverse motive, nu pot ajunge la cabinet.
Daca ai alte intrebari, poti sa-mi scrii sau sa citesti accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online/
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/timiditate/
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/asertivitate/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 7 ani)

Hello. Cauta pe net informatii despre stima de sine scazuta si despre lipsa increderii in sine. Porneste de acolo.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: