Fobia socială raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de zarzuflorin cu 9 ani in urma

Bună ziua,mă numesc Florin și sufăr de fobie socială de aproximativ 4 ani.Merg la psihoterapeut de 3 luni,iar progresele se văd,dar încă sunt foarte mici în comparație cu ce vreau eu.Doamnă psihoterapeut mi-a spus că fobia socială se tratează în toate cazurile dacă mergi la psihoterapeut și faci pașii pe care te pune psihoterapeutul să-i faci,în schimb pe Net am citit că în cazul fobiei sociale șansele de a te trata sunt de 50%,care dintre aceste două variante e corectă?Vă rog să-mi răspundeți sincer,fără să mă încurajați aiurea.Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Varianta psihoterapeutului este corecta, numai daca si tu faci ce spune, ai vointa si vrei CU ADEVARAT sa scapi de fobie sociala, iar chestia cu 50% este variabila, neaplicandu-se la toti oamenii.Deci in concluzie daca faci ce-ti spune psihoterapeutul si te educi, sansele tale vor fi de 100%.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Draga Florin,
Demersul psihoterapeutic depinde in mare masura de tine, de capacitatea ta de implicare si intelegere. Uneori rezultatele apar mai repede, alteori mai tarziu. Depinde si de increderea pe care o ai in psihoterapeutul tau si in profesionalismul lui, de relatia psihoterapeutica creata. Uneori pasii mici sunt mult mai siguri. Mult succes!
Cu stima,
Psihoterapeut Marina-Lucica Balea

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

zarzuflorin (acum 9 ani)

Dar daca nu respect toti pasii psihoterapeutului,sansele sunt mici sa ma vindec de anxietate sociala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Desi esti anxios, pt ca iti faci prea multe griji.Fi mai linistit, si vei vedea ca totul va fi mult mai bine.Daca nu respecti toti pasii, sansele sunt mai mici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexccccc (acum 9 ani)

Prima variantă este cea bună.
Nu mai citi p***ai de pe internet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: