F emotiv

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de crina monica169008 cu 11 ani in urma

Buna.am un baietel de 3 ani si 5 luni,si nu stiu ce sa intamplat de sa schimbat emotional.inainte se uita la desene animate ,si nu aveam probleme cu el.de vreo o luna ,doua de cand se uita la desene animate si vede ca plange vre-un personaj animat incepe sa i dea lacrimile ,si i spun de atatea ori ca nu e voie sa planga .orice vede ,din desene ,ca plange pisica ,soricelul ,orice e gata incepa sa i dea lacrimile.nui dau desene cu batai,sau alceva care nui face bine.ce sa intamplat de e asa emotiv?cred ca nici un copil nu face asa,cum face al meu.ce pot sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Buna ziua (acum 11 ani)

mai sunt si alti copii care fac la fel. Ori nu.i mai aratati astfel de desene ori mergeti la un medic homeopat bun care sa-i dea un remediu prin care sa devina mai putin sensibil la astfel de scene.
Remediile homeopate actioneaza la nivelul sufletului si pot regla orice problema emotionala.
Insa trebuie sa mergeti la un medic care face homeopatei adevarata si nu la un amator care prescrie mai multe remedii dupa scheme fixe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 11 ani)

Hallo,nu vreau sa fiu dura,dar doresc sa-mi spun parerea la fel de pragmatic,ca si ceea ce ne inconjoara astazi:Copilul se dezvolta emotional foarte bine,pe plan afectiv cred ca e ceva mai avansat:Cred ca la varsta lui merge si la gradinita,prin urmare e posibil sa se fi intamplat ceva acolo.Copilul reactioneaza normal,nu numai ca imita,dar si simte durerea???cum e plansul???prefacut sau intensiv??Nu cred sa purtati o vina,copilul isi exprima durerea,e ceva mai emotiv dar...normal:-)Inainte de a va face prea multe idei inspaimantatoare,sau sa aveti sentimentul de vina,as fi mai atenta la micile accidente din viata copilului in ultimele 2 luni,un factor oricum l-a influentat.Imi aduc aminte ca,atunci cand vedeam pe cineva plangand(desi la o varsta ceva mai inaintata:6-7 ani)simteam durerea si imi curgeau lacrimile fara sa-mi pot explica....deci copilul impartaseste starile animalutelor care sunt fara ajutor(nu gasesc ghilimelele,ca altfel as fi pus cateva cuvinte in ghilimele)Deci nu imediat la homeopat,ci o analiza proprie la activitatile copilului in afara casei,si in casa.Sper ca am putut sa ajut.Choar si la terapeut va trebui sa stiti aeste informatii...Daca aveti nevoie de incurajari,ori va apucati de citit(as propune Freud),ori cu placere sa-mi scrieti([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum 11 ani)

Hallo,nu vreau sa fiu dura,dar doresc sa-mi spun parerea la fel de pragmatic,ca si ceea ce ne inconjoara astazi:Copilul se dezvolta emotional foarte bine,pe plan afectiv cred ca e ceva mai avansat:Cred ca la varsta lui merge si la gradinita,prin urmare e posibil sa se fi intamplat ceva acolo.Copilul reactioneaza normal,nu numai ca imita,dar si simte durerea???cum e plansul???prefacut sau intensiv??Nu cred sa purtati o vina,copilul isi exprima durerea,e ceva mai emotiv dar...normal:-)Inainte de a va face prea multe idei inspaimantatoare,sau sa aveti sentimentul de vina,as fi mai atenta la micile accidente din viata copilului in ultimele 2 luni,un factor oricum l-a influentat.Imi aduc aminte ca,atunci cand vedeam pe cineva plangand(desi la o varsta ceva mai inaintata:6-7 ani)simteam durerea si imi curgeau lacrimile fara sa-mi pot explica....deci copilul impartaseste starile animalutelor care sunt fara ajutor(nu gasesc ghilimelele,ca altfel as fi pus cateva cuvinte in ghilimele)Deci nu imediat la homeopat,ci o analiza proprie la activitatile copilului in afara casei,si in casa.Sper ca am putut sa ajut.Choar si la terapeut va trebui sa stiti aeste informatii...Daca aveti nevoie de incurajari,ori va apucati de citit(as propune Freud),ori cu placere sa-mi scrieti([email protected])

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina monica169008 (acum 11 ani)

nu merge la gradinita ,inca,in septembrie,il dau,.el cand se uita la desene nu plange cand vede alte personaje care plang,doar i dau lacrimile si vine la mine in brate,.il cert ca nu are voie sa planga ,si dua acea se linisteste.msj ptr irina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: