Discutii

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de fantasmic30 cu 14 ani in urma

Am 30 si am o problema de sanatate care imi distruge viata personala si profesionala adica balbaiala;ma balbai in situatii de stres,cred ca sunt mai emotiv,mi-e frica sa nu vb. in prezenta persoanelor straine sa nu ma balbai,aceasta balbaiala s-a accentuat de la 18 ani.nu e ceva ereditar parintii mei nu se balbaie,nu am fost nicioadata la medic ca mi-e rusine,va rog sa-mi spuneti daca exista un medicament pentru balbaiala fara sa merg la doctor sau ceva naturist;am auzit ceva de vita-roz sau Paroxetina care dintre ele mi le recomandati?;mai pot spune ca mi-am facut toate analizele si sunt perfecte,,cred ca sunt timid si de aia ma balbai chiar citeodata ingrozitor;de ex cind vb cu cineva strain am niste blocaje mie frica sa vb sa nu ma balbai.astept raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

cristina80886170 (acum 14 ani)

ca sa-ti invingi timiditatea e calar ca de asta suferi trebuie sa stai de vb cu cineva care sa te inteleaga si sa-ti explice ca nu ai de ce sa-ti fie frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

michaela148162 (acum 14 ani)

nu dispera, pt. ca nu e absolut nimic grav.si mai ales nu e o problema de sanatate cum spui tu! si mai important, nu e o problema!!! tu ai denumit-o asa si , atunci cand ti se intampla, ea isi asuma numele pe care tu i l-ai dat, si se comporta asa, din razbunare pt. ca ai stigmatizat-o, dar nu ai facut decat sa te stigmatizezi singur! cei din jur vad la noi ceea ce noi le transmitem, ceea ce noi lasam sa se vada si inca le mai si aratam cu degetul, ca sa fim siguri ca au vazut si apoi tot noi suntem nemultumit ! prin natura meseriei mele, stiu care e cauza balbaielii tale, care ar fi boala daca ar fi din nastere. am avut ocazia chiar sa fac un studiu pe acest lucru si stiu ce spun(atentie : nu sunt psiholog de meserie ! )cei care se balbaie sunt usor complexati , complex pe care , culmea si l-au creeat singuri, in urma unor situatii cotidiene absolut banale. cei incauza sunt persoane inteligente, care au intr-adevar ceva de spus, care atunci cand deschid gura nu bat campii, care au pareri si rezolvari concrete in situatii reale, si culmea , daca am fi mai atenti la ei, daca le-am banui falsa problema, pe care ei ne lasa s-o vedem ca pe un handicap, am constata ca ei chiar pot detine solutia optima a problemei discutata si para discutate de fanfaroni si lingai, de falsi experti in costume scumpe dar cu studii indoielnice sau experiente furate de la unii si altii. ei nu sunt oameni care pur si simplu trudesc si au solutia rezultata din greutatile trudei lor . iau ochii celor din jur prin fataiala si agitatia lor de pauni. sunt tinichele cu aspect de diamant, care in vremurile tampite pe care tocmai le traim, sunt apreciati tocmai pt. poleiala lor. de aceea tu , in subconstient, te simti simplu, curat, onest, nu poti prin educatia ta sa fii ca ei, nu a stiut nimeni sa te incurajeze, sau cum s-o faca si.... iata urmarea.esti permanent stresat sa nu cumva sa spui o p***ae desi tu stii sigur ca daca ai apuca macar o data si fii ascultat ai atrage atentia in sensul pozitiv.si, cu cat te gandesti mai mult la cum sa nu te balbai, sau sa nu spui vreo p***ae(ca de fapt de asta te balbai), cu atat mai mult o faci si inca imediat ce deschizi gura si cu cat te lupti cu atat nu mai reusesti caci deja tu spui in mintea ta:am intr-adevar o mare problema medicala grava! problema medicala care este , caci intr-adevar exista o problema medicala dar nu de natura pe care o crezi tu, este aceea ca celor ca tine, atunci cand au ceva de spus, orice ar fi, creierul primeste informatiile mult mai rapid decat e pregatit sa proceseze(nostim, nu?) asta nu din cauza ca creierul tau e anormal ci .... ai sa te amuzi!!! din cauza ca functioneaza mai rapid decat la marea majoritate. nu e banc, e 100% adevar. dintr-o data, noi, normalii suntem vizavii de astfel de cazuri, cei cu probleme de... gandire inceata. creierul tau, in astfel de situatii , primind informatia atat de rapid pe cat e de pregatit s-o proceseze si s-o redea in cuvinte, se blocheaza, cuvintele vin de-a valma, ca si cum ai de la calculator mai multe comenzi rapide iar el nu are timp sa le preia , si... se blocheaza, nestiind cum sa la mai ordoneze. in acest caz, creierul tau nu se mai oxigeneaza suficient, si de aici.... balbaiala. exista intr-adevar un tratament medicamentos, care ar incetini transmiterea catre creier a informatiei si astfel el ar avea timp s-o proceseze, dar crede-ma, nu ti l-as recomanda. am studiat cazurile si am constatat ca ... te blegeste, oricare ar fi doza, iar tu vei pierde originalitatea informatiei. vei deschide intra-adevar gura, vei fi placut auzului, dar vei comunica .... mai multe banalitati si crede-ma nu cred ca asta urmaresti. remediul este la tine! invata sa respiri corect, pt. ca creierul sa se oxigeneze corect. nu fii repezit, ce-i din jur vor observa ca ai ceva de transmis si bunul simt face ca sa-i dam prioritate pt. un moment, dar nu-l prelungi nejustificat. aici incepe intr-adevar autocontrolul tau:trage adanc aer in piept, pt. a-l ajuta sa se oxigeneze si pune-l la munca , incercand ca, informatia pe care urmeaza s-o transmiti s-o verifici mental, adica s-o auzi mai intai in creier si apoi s-o emiti. ca sa reusesti. nu trebuie sa te grabest. ai vazut ca sunt oameni care vorbesc rar, calm, tacticos, meticulos. ei bine afla ca fac asa nu pt. ca de abia scot vorba din gura ci pt. ca sunt ca tine,si prin exercitiu si autocontrol, au reusit. insa nu exagera.caci risti sa adoarma lumea pana spui ceva! incearca mai intai acasa, in fata oglinzii, ia-ti subiecte diverse si incearca sa la dezbati cu voce tare, privindu-te. nu-ti inchipui ca e monolog ci ca te adresezi unei persoane apropiate. maine schimba personajul exercitiului tua si transforma-l in vecinul de la 4, apoi in vanzatoarea de la alimentara si tot asa pana la colegi, sef, si urca pana la persoanele de care momentan te sperie. nu le transforma in monstrii. gandeste ca si ele au probleme pe care le ascund si lucruri intime de care se rusineaza, dar pe care stiu cum sa le tina in frau. va fi greu, dar cu ambitie vei reusi. ca cei din jur sa te sustina si sa te incurajeze, nu te sfii sa spui ceea ce ti-ai propus, celor dragi, care te vor intelege, dar nu ca pe un secret. sunt liberi sa spuna si celor apropiati lor si aceea in continuare. se va creea un cerc invizibil ce-ti va da incredere.ei vor aprecia eforturile tale si nu se vor mira de situatiile care se vor mai creea inevitabil, pana vei reusi(respiratie prea prelungita, curajul de a-ti incepe expunerea si care va creea un mic suspans)odata ce vei avea mici victorii, incep sa-ti creasca aripi si atunci nimeni nu te va mai opri din zbor. daca pana la 18 ani nu s-a intamplat, e ca nu ai avut decat de reprodus informatii. odata cu maturizarea si implicarea in viata sociala, informatiile se leaga intre ele si genereaza propriile pareri. inseamna ca nu ai trecut degeaba prin scoala, daca stii sa folosesti ca instrument ceea ce ai invatat, producand si nu reproducand! daca totusi ai nevoie sau chiar vrei un ajutor abilitat, nu e medicamentul solutia ci specialistul logoped. intraba-l pe medicul tau de fam.unde gasesti un astfel de specialist. daca nu la un spital , in genere de copii, atunci la un centru pt.de asistenta sociala pt. minori sau scoli de pedagogie curativa, gen Waldorff, etc. sper din toata inima ca ti-am fost de folos!mult succes! astept o veste de la tine, cat mai curand si sper ca va fi de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: