Crize de nervi

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Bella89 cu 14 ani in urma

Prietenul meu are niste crize de nervi foarte puternice. In general este calm, dar cand ma vede discutand cu colegi (exclusiv despre scoala) sau daca primesc telefon de la vreun coleg, practic explodeaza. Am auzit ca si in copilarie avea astfel de iesiri, in plus si tatal sau reactioneaza similar. Am mai vazut persoane nervoase si eu ma enervez uneori, dar felul in care explodeaza ma sperie. Nu am vazut in viata mea astfel de iesiri. Parca este alt om, ma priveste cu multa ura, ma strage foarte tare(si de gat), ma musca si mai nou ma si loveste.
Recunosc ca si eu sunt foarte rasfatata si il enervez, dar asa am procedat si in trecut cu fostii prieteni si niciunu nu a reactionat ca el. Prima oara ca l-am vazut intr-o astfel de criza am ramas socata. (nici motivul nu era pertinent, el reactionand asa pentru ca eu si o doamna de la paza i-am atras atentia ca locatia prin care intentiona sa iasa din supermarket era gresita)
Vreau sa intreb daca aceste iesiri sunt normale si daca nu ... se poate trata? Mie imi este frica sa raman cu el in aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Bella89 (acum 14 ani)

"Prima oara ca l-am vazut intr-o astfel de criza am ramas socata."
cand*
"Vreau sa intreb daca aceste iesiri sunt normale si daca nu ... se poate trata?"
pot*
(ma scuzati, m-am grabit)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carla (acum 14 ani)

Personal am mai auzit de iesiri de genul acesta si te sfatuiesc prieteneste sa te scapi de el cat poti de repede!
Vei ajunge inca o victima sigura a abuzului fizic! Daca in trecut, la ceilalti prieteni nu ai vazut asa ceva, atunci ai dovada clara ca nu e normal sa se comporte asa!
Gandeste te si cugeta bine la viata ta si la linistea ta de care toti avem nevoie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

Daca a ajuns sa dea in tine mai ales ca sunt motive banale, va mai da si pe viitor pt ca a vazut ca tu nu ai luat initiativa.Ce te tine legata de acest barbat?
Iubire, dragoste asa nu se obtine cu forta si suferind.
Sunt atatia barbati in lume si ai toata viata inainte, nu merita sa traiesti langa un barbat care nu te respecta
Sper sa faci alegerea corecta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cineva (acum 14 ani)

In loc sa o sfatuiesti sa-l ajute pe acest baiat, tu ii spui sa il paraseasca cat mai repede... Asta o sa accentueze problema, nu crezi? Sau tu crezi ca barbatii sunt niste jucarii, care, cand nu mai functioneaza, trebuie aruncate la cos? '''' Ca doar sunt destui barbati''''. Minte de femeie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 11 ani)

Bine punctat....chiar ca, minte de femeie!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria-Gabriela133909 (acum 14 ani)

Cred ca ar trebui sa discuti cu el despre asta.........sfatul meu:cit mai urgent de tratat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carla (acum 14 ani)

Si ref tratament: nu cred ca exista un tratament ptr lipsa de respect vis a vis de celalalt!
Sper sa ti se faca destula frica incat sa ti dai seama ce ti se poate intampla daca ramai cu un astfel de personaj!
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sah (acum 14 ani)

vorbeste cu el cand este calm, si incearca sa-l convingi sa mergeti impreuna la un medic homeopat. ce are el se poate trata, asta daca vrea si daca esti dispusa sa il ajuti. Daca ti la o persoana nu o abandonezi in momente grele! ura, gelozia excesiva, violenta nu se rasfrang numai asupra ta, ci si asupra sufletului sau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bella89 (acum 14 ani)

Multumesc fetelor pt raspunsurile voastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 14 ani)

Cit se poate de repede sa dispara din viata ta,omul are probleme pshihice,si chiar daca va merge la medic,nu exista tratamente100%pt.bolile mentale,gindeste-te daca pe viitor vei dori sa-ti intemeiezi o familie si copii pot avea aceleasi probleme grave tu ai spus ca si tatal lui reactioneaza la fel deci ai deja un ex.veridic.Astfel de indivizi sunt foarte periculosi pot face si crime.Nu cred ca vrei sa ajungi la 3m sub pamint din cauza ca nu ai luat masuri atunci cind trebuia.Dut-te tu si stai de vorba cu in specialist despre situatia lui ca sa vezi ce-ti va spune.Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carla (acum 14 ani)

Evita astfel de persoane!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bella89 (acum 14 ani)

Din pacate am continuat relatia crezand ca se va schimba ceva.
M-am convins ca are o problema. Tatal sau face tratament de la varsta de 30 de ani pt aceeasi problema.
Din orice lucru il apuca nervii si bineinteles ma loveste. Astazi a pus capac. M-a muscat foarte rau de fata. In doua locuri. Nu stiu cum o sa ma duc la serviciu in acest fel.
Nu vrea sa recunoasca problema si spune ca eu sunt vinovata pentru ca il fac gelos.
Tipa ca ma desfigureaza ... mama si prietenele m-au avertizat de astfel de barbati, ca pot sa patesc asa ceva, dar am ras si am zis imposibil ...
Acum cand sunt muscata pe toata fata ... plang si imi pare rau ca nu am ascultat.
Nu il iert si nu ma risc sa imi faca si mai rau. Ma bucur doar ca muscaturile sunt oarecum superficiale si nu imi va ramane semn.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica (acum 14 ani)

Nu te amagi ca se va schimba sau ca motivul acxestui comportament este dragostea lui.este doar o deviatie de comportament a carei indreptare presupune acceptarea ei de catre cel care o manifesta.intotdeauna va gasi in comportamentul tau sau al cuiva din preajma ta un motiv pentru hiper reactivitatea lui.lasa-l sa realizeze ca are o problema si sa mearga la psihoterapie sa si-o rezolve.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

EU (acum 14 ani)

Aveam si eu un prieten (amic) care avea astfel de ieshiri, se enerva...timp de kteva secunde reactiona f violent, dupa care constientiza ca a gresit. De asemenea in mom in kre se enerva ii avertiza pe cei din jur de starea in care ajunge ca sa nu ii stea in preajma(adica mai era cateva sec lucid, dupa care exploda). Din fericire stia ca are o problema si facea tratament, dar acest tratament nu i-a rezolvat problema definitiv. ps: Este o persoana foarte calma de obicei, dar cand se enerveaza timp de kteva sec sau un minut-2 parca nu mai e el, parca nu mai gandeste.Era sa simt asta pe pilea mea. L-am lovit din greseala si s-a enervat. Noroc ca mi-a spus sa plec (eram cu un grup de prieteni comuni care m-au sfatit acelasi lucru), am mers in alta camera pentru cateva minute (maxim 5) timp in care el si-a descarcat nervii pe primul perete iesit in cale, dupa care a venit la mine sa imi explice problema lui, foarte calm.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vici (acum 14 ani)

Chiar nu exista tratament pt ASA ceva?va rog sa imi rasp cât mai repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bella89 (acum 14 ani)

Exact asa facea si el. La inceput lovea in ceva, acum a ajuns sa ma muste pe mine. De obicei e f calm, dar cand il apuca nervii astia, parca nu e el.
Chiar nu stiu cum se trateaza asa ceva. In caz ca se trateaza, banuiesc ca ii trebuie un tratament pe termen lung.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

nu stiu ce sa zc eu ma aflu app in aceiasi situatie prietenu meu cnd nui convine cv si incepe sa faca nist crize de nervi de obiecei e calm nai trb cu el si nu cred ca ai lui au astfel de comportament :) din cauza asta mam despartit de el...pt ca nu suport astfel de manifestari si vorbe vulgare si impinsaturi si bruscari si strans de mana mai ales de fata cu prietenii nostri,Il iubesc spunetimi ce tratament sa fac adca sal duc si cat mar costa eu sunt din tm. si in rasp de mai sus am vaz unele care zicea abandon....nu e chiar asa tre sa-i ajutam ast rasp va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

liana 24 august (acum 13 ani)

si eu sant in aceeasi situatie numai ca la mijloc este si un copil ma jicneste ma loveste din orice ce pot sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ezo (acum 13 ani)

cred ca un astfel de barbat nu te merita dar cand il iubesti e bolnav si al meu e la fel gindestete ca vei avea copii cu ai mei e la fel crezi ca merita un copil crize de nervi e nevinovat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anomis (acum 13 ani)

Sunt un baiat de 23 de ani care are asfel de tulburari. Si timp de un an caut o solutie la problema mea. Sunt perfect constient ca ii supar pe cei din jur cu comoportamentul meu uneori, eu reactionez nervos cand cineva ma jigneste sau imi vorbeste urat, furia aceasta la la inceput reuseam sa o controlez o tineam in mine... acum explodez.

Dar de unde pleaca totul, de la familie.
Am trait (si inca) intr-o famili in care din 7 zile ale saptamanii erau cel putin 3 cu certuri intre parintii mei, ei si bunici, sau ei pe mine.
Cand eram mic eu nu suportam sa ii vad cum se cearta si ma ascundeam si plangeam.
Prieteni nu m-au lasat sa imi fac, am fost un copil singur. Si nici prin scoala nu eram prea pop**ar :(
Am trecut prin multe socuri emotionale, si eu care credem ca nu am nimic! acum imi dau seama sa trebuie sa EVITI CU ORICE PRET: stresul, violenta in familie, socurile emotionale.

Exista o legatura directa intre sanatatea mintala si sanatatea organismului, voi face niste investigatii medicale printre care si un RMN, poate descopar ceva.

Sper sa gasesc in mine resursele sa termin facultatea si sa ma angajez undeva cat mai departe de casa. Sa imi incep da la zero viata, acesta este sansa mea.

Legat de discutiile de mai sus nu recomand si dau dreptate. Nu este bine sa te implici intr-o relatie cu o asfel de persoana, aratai respect, aratai intelegere dar nimic mai mult nu ii da de inteles, stai departe.

Sunt tanar si sunt optimist, in tot cea am facut pana acum am incercat sa inving sa fiu primul am asta in sange, nu ma voi lasa invins de chestia asta ciudata si voi gasi o cale sa scap de aceste crize de nervi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2