Ce mii se intampla... raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Bugi cu 13 ani in urma

Buna am 21 ani si de 2 ani ma confrunt cu o boala daka o pot numi asha foarte neplacuta,cand ies in public ma simt foarte emotionat si asta parka imi afecteaza mersul si simt ca imi tremura tot corpul,parka mii se accentueaza foarte tare emotiile ,mai ales cand maduc sa rezolv ceva sau stau cu cineva de vorba simt ca imi tremura foarte tare capul.. si tot corpul! Aceste simptome mii se accentueaza foarte tare cand fumez,dimineata cand ma trezesc ma simt rau si am greturi....in ultimul timp ma cam ustura tare si ochii,as avea nevoie de un sfat sau de o parere fiindca nu ma pot confrunta cu problemele zilnice si stau mai mult inchis in casa.multumesc....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

1. NU MAI FUMA! 2. dezvolti o stare de anxietate cu atacuri de panica si un inceput de agorafobie. Este bine ca vrei sa iei aceasta problema din pripa. Iti recomand sa iei Magne B6 1 sau 2 pe zi si sa incerci sa consulti un psiholog. Totul este in psihicul tau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziau draga Bugi,

Imi pare rau sa aud ca de 2 ani de zile te confrunti cu astfel de stari emotionale puternice, atunci cand esti in public! Cred ca este neplacut pentru tine si banuiesc ca sunt multe momente in care ti-e greu cand esti printre celilalti!

Acest tremur puternic al corpului in contactul cu ceilalti, este consecinta starii de frica accentuata pe care o ai atunci cand iesi din casa.

Simptomele cu care tu te confrunti poarta denumirea de agorafobie si pot fi tratate cu ajutorul sedintelor de psihoterapie cognitiv- comportamentala.Pentru a intelege mai bine acest tip de tulburare, te invit sa citesti acest articol:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/60-agorafobia-cum-iti-poate-afecta-viata.html

Prin intermediul cabinetului nostru, poti beneficia de sedintele de psihoterapie cognitiv- comportamentala , chiar si online,pentru detalii, citeste aici:http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.html

Mult succes!

Cu caldura,

Psihoterapeut Adina Demian
http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihologi/24-psihoterapeut-adina-demian.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Bugi (acum 13 ani)

multumesc mult pentru raspuns si as avea o intrebare in legatura cu agorafobia...sar putea sa se agreveze toate simtomele cand fumez???? si chiar si cand vorbesc la telefon sau vorbesc cu cineva fata''n fata mii se pare ca vorbesc mai greu parka ma strange ceva in gat pronunt mai greu cuvintele si parka vorbesc mai gros.....si usturimea ochiilor am observat ca mii se accentueaza mai tare cand ma emotionez...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Toate manifestarile astea sunt psihice. Si stransul in gat, si vorbitul gros, si usturatul ochilor, toate sunt din capul tau. Renunta la fumat, iti accentueaza starile de anxietate. Ti-am mai zis o data. Tu ai impresia ca te calmeaza dar chimicalele din tigari iti fac mai rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua din nou draga Bugi,

cu placere!

Da, cand ai emotii mari, indeosebi frica, aceste simptome(dificultatea de a te exprima, nodul in gat si/sau senzatia de sufocare, usturimea ochiilor, ingrosarea vocii, etc.) sunt justificate si firesti.

Ceea ce nu este firesc si justificat, este ca tu sa ai aceste emotii mari, in timpul interactiunii cu alte persoane.

Acest aspect sa datoreaza starii de anxietate cu agorafobie, adica a temerii nejustificate, care-ti determina simptomele fizice.In urma unor astfel de temeri netratate o perioada indelungata, poate aparea si teama de a iesi din casa, in consecinta apare evitarea locurilor publice, aglomerate,adica agoragobia.

Cu ajutorul psihoterapiei cognitiv-comportamentale, poti sa inveti sa-ti controlezi aceste stari, care sunt determinate de o maniera irationala de gandire.

Da, e posibil si foarte probabil ca simptomele anxietatii sa se agraveze atunci cand fumezi.

Iti recomand sa apelezi la psihoterapie cognitiv- comportamentala, daca iti doresti sa ti se amelioreze, pana la disparitie aceste stari!

Succes!

O zi linistita!

Cu caldura,

Psihoterapeut Adina Demian
[email protected]
www.psihosolutii.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: