ANXIETATE raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de bellaklina cu 12 ani in urma

Buna. As vrea sa va adresez o intrebare la care astept de mult un raspuns concret. De 2 ani am fost diagnosticata cu spasmofilie, tot atunci am facut o criza de tetanie, simptomele erau: greturi, amorteli, spasme musculare puternice, simteam ca mi se incorda esofagul, simteam limba umflata. Dupa ce mi s-a facut calciu intravenos,etc. mi-am revenit. Va spun sincer ca de atunci am fost diagnosticata si cu stari de panica, anxietate. Imi este frica sa ies din oras sau sa merg la drum lung nefiind un medic in preajma sa ma ajute daca patesc ceva. Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate deceda din cauza starilor de tetanie? In sensul in care m-as putea asfixia. E un cosmar sa nu pot sa merg nicaieri, tot timpul sa imi fie frica de aceste stari. Va rog raspunde-ti-mi la intrebare. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Iuli (acum 12 ani)

Nu, nu se poate deceda din asa. Crizele arata un deficit in organism si sunt si pe fond psihic iar unica solutie (pe langa autopsihoterapia si autocontrolul, plus un aport de caliu, magneziu etc) este psihoterapia cu un specialist care va va ajuta sa treceti peste aceste stari. E pacat sa stati de 2ani asa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bellaklina (acum 12 ani)

credeti-ma ca e foarte greu. te epuizeaza psihic, uincep sa cred ca e mai usor sa ai o mana sau un picior rupt decat sa te chinui psihic si sa simti ca nu ai nicio scapare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Stiu. Dar trebuie sa faceti ceva. Doar singura va puteti ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bellaklina (acum 12 ani)

asta e problema, ca nu pot singura. am facut nenumarate tratamente cu sanax apoi cu sertralina, mi-a fost bine doar in perioada in care le-am luat, apoi starile au reaparut si acea teama de spasmofilie si crizele de tetanie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bellaklina (acum 12 ani)

xanax,pardon

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ada (acum 12 ani)

In general este o boala a sufletului. Citeste lucruri duhovnicesti ale celor mai mari duhovnici.
Mergi la manastirea Antim din Bucuresti si incearca sa-l gasesti pe preotul Mihail
Nu este greu incearca sa crezi si vei vedea ca puterea lui dumnezeu biruie orice rau sau grea incercare.
Reintregirea omului se face deseori sub indrumarea unui preot si duhovnic bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Decesul poate apărea foarte rar doar în formele severe şi netratate de spasmofilie. Boala se poate trata însă foarte uşor printr-un aport corespunzător de Calciu: alimentar (lactate), pastile, siropuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

bellaklina (acum 12 ani)

am inteles, dar tin minte ce rau am fost eu, simteam ca mi se umfla limba si nu am aer. si atunci luam calciu sandoz. de atunci nu am mai facut cadere severe de calciu, dar sunt tot timpul speriata sa nu fac. va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carmen (acum 12 ani)

Cu siguranta starea ta de sanatate te preocupa , ceea ce este foarte bine.Pentru a confirma diagnosticul de Spasmofilie fa analize de laborator, daca acestea sunt normale atunci se poate sa o suferinta psihologica care are si nume :atac de panica cu agorafobie. Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Robert (acum 10 ani)

aceste atacuri de panica nu sunt afectiuni corporale cum bine stii , sunt facute de psihic tu te gandesti ca ti se face rau o sa mori nu ai medic te umpli cu negativism corpul sufera si iti da aceste reactii , si eu am trecut prin asta si te inteleg perfect , dar am reusit sa depasesc momentul am 21 de ani pot pleca oriunde oricand fara nici-o problema , fara sa iau pastile fara sa fac sedinte de psihologie sa scap de anxietate pur si simplu am zis sunt tanar am o viata inainte si nu trebuie sa imi fie frica de absolut nimic nici de Dumnezeu , si la cateva zile am reusit sa trec peste , pentru ca imi era frica sa ies din casa sa nu mi se faca rau de la inima ba nu stiu ce porcarii...fa si tu la fel ca mine ia-ti inima in dinti , un psihic bun o sanatate buna crede-ma :) succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 8 ani)

E foarte greu si eu sufar de tetanie si am impresia ca nimeni nu intelege prin ce trec incerc sa fiu mai pozitiva si sa ma ajut singura psihic vorbind pentru ca doar de noi depinde in aceasta boala succes tuturor si iubiti-va mult pe voi insiva e foarte important

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ruxi_stan (acum 8 ani)

Nu exista medicament de nici un fel pentru a scoate frica din minte .Exista terapie care depisteaza usor amintiri negative stiute si nestiute, care au declansat fricile, starile de panic a, anxietatea si toate simptomele.Eu am fcaut o astfel de terapie pentru simtomele descrise .Am gasit o terapeuta care a lucrat cu mine timp de 4 saptamani .Mi-a trimis metodele pe email apoi mi le-a explicat si facut impreuna la telefon .M-am echilibrat intai fizic , apoi mental .Sunt multe de spus , nu pot descrie tot ce am facut intr-o luna ,Cine este interesat sa scape si sa faca terapia , sa-mi scrie pe adresa afisata pe mess sau email,Nu doresc sa sune a nici o reclama nimanui , dar daca este cineva cu atacuri de panica , anxietate , etc si doreste sa fie liber si sanatos , astep sa-mi scrieti.Cu drag
ps,Stiu ca adminul imi sterge adresa de email daca o las aici asa ca imi puteti scrie la numele afisat la care adaugati yahoo.com .Va mai rog sa nu-mi cereti asa cum fac unii ;doresc detalii , spuneti-mi cum va-a-ti vindecat , dati-mi nr de telefon etc.Eu va dau adresa telefonul terapeutei si voi sunati si vorbiti.Am postat pentru cei care doresc sa scape de atacuri de panica , anxietate , fara medicamente ci doar prin niste metode de schimbare a gandirii , de stergere a amintirilor negative care produc atacurile , prin aflarea cauzelor etc .Va doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: