Am ceva pshihic? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de culica cu 14 ani in urma

Daca in jurul virstei de 18-20 de ani ,am fost violata , si adolescenta a fost ceva marcata de un tata sever care ma oferit sotului .spunindu-i poti sa o bati si poti sa o omori mie nu imi mai pasa orcum acasa nu mai primesc.in care personalitatea mea a fost facuta tandari faptul ca nu mai am incredere in mine . memoria incet incet ma cam lasa, uit cum se spune pe romaneste de la mina la gura , dar le fotografiez mentaal si asa imi aduc aminte am inceput de ceva timp sa inversez cuvinte adica: sunt intrebata ceva dar eu in schimb cum ar trebui cu inceputul sa raspund raspund cu finalul pentru ca in mintea mea am senzatia ca intelege .

e bine toate astea ? puteti sa imi dati un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Psih. Paraschivescu Carmen MPsih. Paraschivescu Carmen este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Ar fi mult mai usor de inteles situatia daca ai crea un tablou mai amplu, cu precizarea perioadelor, a virstei actuale, a modului in care au decurs relatiile cu sotul, celelalte relatii sociale, realizarea profesionala etc. Poate nu neaparat in sensul ca cineva iti poate da raspunsul la intrebarea din titlu, dar prin ceea ce ne povestesti s-ar putea sa-ti dai seama ca pe undeva te-ai plasat in mod disfunctional in povestea asta negativa din viata ta, si crezi ca trebuie sa ramii definitiv acolo. E clar ca o situatie ca a ta poate duce intr-un final si la probleme psihice, dar acolo se poate ajunge si din alte cauze, cum foarte bine exista oameni care au trecut prin situatii dificile si care sint perfect echilibrati.
Asa ca ia raspunsul meu ca pe o invitatie sa ne povestesti mai multe despre tine.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

LILIANA (acum 14 ani)

1. Trebuie sa-ti organizezi viata , astfel incat sa nu depinzi de nimeni ( asta nu inseamna divort sau izolare, din contra);
2. Nici sa nu-ti mai amintesti de ce s-a petrecut in trecut - doar in mintea ta mai exista acele amintiri!
3. Cauta sa fi inconjurata de persoane tinere care au alta mentalitate/ gandire, acestea nu pun pret pe "tabu-uri"!
4. Ingrijeste-te de aspectul tau exterior!
5. Cumpara-ti periodic haine noi care sa te infrumuseteze si sa te faca admirata!
6. Fura inima unui barbat, adica fa sex ptr. "reglare hormonala", daca poti, daca nu recucereste-l pe al tau!
7.Pleaca din locul care iti provoaca amintiri neplacute ( schimbi locul, schimbi norocul);
8.Daca ceva nu merge in viata ta, treci mai departe, fara mila!
9. Cauta o persoana straina dar inteleapta care sa-ti orienteze gandirea- ex. preot, psihoterapeut, prieteni adevarati, barbati tineri ;
10. Tot ce incepi, sa duci pana la capat;
11. Ia-ti o pauza, daca nu poti altfel, incat sa iesi din cotidian din cand in cand;
12. Odihneste-te si hraneste-te echilibrat asa cum iti cere organismul; nu munci mai mult decat poti;
13. Deleaga o parte din activitatile zilnice si altora; preia controlul si condu atat cat poti;
14.Invinge-ti teama, traieste-ti viata, nu-ti fie frica de nimeni si de nimic! Toti suntem oameni, toti avem temeri, dar unii sunt mai puternici si nu-i afecteaza;

Nu ai nimic psihic, nu mai cauta explicatii la psihoterapeuti , ai putea discuta cu ei de la egal la egal, vei vedea ca unii dintre ei/ ele au trecut prin intamplari mult mai grele, dar au luptat sa le depaseasca.
Incearca sa citesti cu voce tare , sa-ti poti corecta vorbirea.
Fii egala tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: