Visez non-stop si nu ma odihnesc niciodata raspuns medic

Psihologie si psihoterapie Stari de constiinta modificata
Intrebare postata de d3044 cu 13 ani in urma

Buna ziua:) ma gandesc ca "problema mea" se cam incadreaza aici pentru ca, da, are legatura, stransa legatura cu psihicul. Am o problema cu visele, fiindca sunt o visatoare la propriu:)) visez foarte mult, sau mai bine zis foarte des, astfel ca, devine la un moment dat foarte obositor. Cred ca nu exista noapte sau zi in care sa nu visez, bineinteles daca dorm. In general visez "urat" cum se spune in popor, si ma trezesc dupa, in unele nopti ma trezesc de foarte multe ori, si de fiecare data, visasem altceva, sau ma rog continuasem visul altfel, nu stiu. Problematic este ca, nu ma simt niciodata odihnita ziua, pentru ca simt ca nu am un somn relaxat si nu pot functiona la capacitate maxima in timpul zilei. Si daca ma urc in autobuz si ma ia somnul 2 statii, visez :)) uneori stiu ca visez si ma chinui sa ma trezesc, pentru ca stiu ca nu dorm linistita...Am observat ca desi nu prea am vise "frumoase", visez intotdeauna colorat, in detaliu, imi amintesc de la modele in amanunt ale unor rochii din vis pana la chestii generale, imi amintesc fete, coafuri, culori, forme... adica e o alta lume aidoma cu aceasta in care traim, veridica. Vreau sa fiu corectata daca gresesc, si daca poate cineva sa-mi spuna ce sa fac sa scap de vise:)) uneori mi-e si teama sa ma culc, ca cine stie ce mai visez. Cum as putea sa combat asta, si de ce mi se intampla? Am si eu prieteni, cunostinte, parinti care sunt linistiti din acest punct de vedere, dorm linistiti, daca viseaza, macar nu-si mai amintesc si totul e ok . Am cautat sa ma informez si am descoperit ca visele nu dureaza foarte mult, pot fi maxim de 30 de minute, dar eu cu adevarat ca visez non-stop! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (45)

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Da, asa este visul are legatura cu psihicul. Visul de fapt este paznicul somnului.
Ce inseamna asta?
Ca in psihicul nostru apar dorinte, temeri, connflicte interne, sentimente ambivalente (opuse), toate acestea nu dispar pur si simplu cand dormim si ele se manifesta si in somn, dar pentru a lasa persoana sa doarma apare visul. Pare paradoxal pentru tine, ai impresia ca visele nu te lasa sa dormi dar de fapt ele sunt ceele care vor sa te protejeze, si o fac, pana la un punct cand nu mai reusesc si atunci te trezesti. Pentru a avea un somn linistit e bine sa te feresti de stres, de nemultumiri, de conflicte, de dorinte imposibil de realizat, de temeri...in timpul in care esti treaza. Echilibrul in viata ta trebuie consolidat. Poate parea dificil...dar nu imposibil.
Mult succes!
P.S. Daca nu iti dai seama ce te dezechilibreaza, chiar visele sunt cele care iti poat arata asta.

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Dr. Ionescu (acum 13 ani)

Exista 3 tipuri de vise si unul din aceste 3 tipuri sunt visele care sunt oglinda sufletului si ele ne arata problemele pe care le avem sau pe nu le-am rezolvat inca. (Mai sunt si visele care apar din prelucrarea infomatiilor vazute recent, dar acestea sunt vise fara nici semnificatie)

In general insa vise acestea de care vorbesc au un mesaj clar si sunt legate de ceva concret (frici, intamplari, traume, modul de viata, probleme, griji, dorinte) si tema visului apare destul de des.
Daca sunt vise urate ceva nu este in regula pe undeva oricum. Un om sanatos la suflet nu are vise urate.

Din tema viselor repetitive reiese destul de clar si unde este problema - pt. cineva care stie sa le interpreteze si va si cunoaste trecutul si problemele.

Problemele cauzate de visele acestea prezinta insa deja un aspect patologic. Adica au intrecut "masura". In acest caz este bine sa actionati cu metode adecvate si folositoare si anume pe doua planuri:

a) mergeti la un medic homeopat cu experienta, caci exista remedii homeopate care vindeca in mod natural aceasta dereglare (mai aveti si alte simptome ca de ex. adormiti in autobuz, va sculati obosita, etc.). Exista si boli care produc astfel de simptome, deci poate fi si o dereglare in organism care duce la atata visat. Indiferent de cauza homeopatia o poate elimina. Homeopatia este o stiinta medicala holistica care lucreaza direct la nivel sufletesc si este practicata de medici. Un medic homeopat adevarat este des si un psiholog bun in acelasi timp si stie de legaturile subtile intre simptome si cauzalitate si va poate arata si el cauzele problemelor daca ii destanuiti mai multe despre dvoastra.

b) cautati cauza problemelor sufletesti care duc la visele urate. Mergeti la un preot adevarat si la un pshiholog crestin si descoperiti traumele, fricile, problemele, grijile pe care le aveti si o metoda de a le rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELU URSACHI (acum 13 ani)

MI SE PARE FOARTE INTERESANT,SI EU MA CONFRUNT CU PROBL.ASEMANATOARE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21548612215 (acum 5 ani)

Buna ziua am o intrebare ce probabil necesita competenta unui medic ,.Sunt preocupa t de o explozie cantitativa a viselor mele care sunt foarte detaliate uneori filme intregi cu personaje di detalii amanuntite,dar care nu urmaresc o logica sau o continuitate normala .unele le mot memora dar altele nu aceasta problema a aparut relativ concomitent cu o candida invaziva suspectata de mine cu ani in urma .am abordat aceasta problema cu medici psihologi din Italia si nu numai psihologi dar raspunsurile au fost relativ evazive

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Intrebare: esti suficient de obosita pt a avea un somn bun? Am impresia ca nu ai o activitate sustinuta, in asa fel incat sa ai un somn mai profund. In primul rand ultima masa trebuie sa o iei macar la 4 ore inainte de culcare. Altfel vei visa urat, ac***a stomacul plin. Apoi, daca iti ocupi ziua, faci un pic de miscare, sport, o sa vezi ca vei dormi mai profund si iti garantez ca nu vei mai visa atata. In plus, fa un dus inainte de culcare cu vreo jumatate de ora sau o ora. Nu manca mancaruri grele, in general. Nu bea multa apa seara, ca sa nu ai noaptea vezica plina. Cred ca cu aceste sfaturi, ar trebui sa ti se amelioreze situatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maru (acum 12 ani)

vai cate inteligenta...cum de nu-si daduse seama. trec prin aceesi situatie ingrozitoare si cautam in disperare o solutie, asa am ajuns pe site-ul asta. ce spui tu sunt povesti de adormit copiii...ca sa ne bagam si noi in seama...nu solutioneaza in niciun fel problema noastra. daca nu sunteti doctori si nici macar nu intelegeti despre ce e vb abtineti-va sa va mai dati cu parerea. avem nevoie de solutii nu de opinia romanului atotstiutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eugenia (acum 2 ani)

Eu fac sport, sunt activa, respect mesele, dar visez oricum 😑

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mari1976 (acum 13 ani)

Imi permit sa raspund la intrebarea d-voastra, desi nu mi se adreseaza mie...Eu sunt extrem de obosita prin natura activitatii zilnice, insa am aceeiasi problema ca si "d3044". Visez toata noaptea, insa nu vise urate ce-i drept, insa ma regasesc in tot felul de ipostaze, unele par atat de reale, incat imi creeaza impresia ca se intampla aievea....
Ce-i drept dupa o noapte cu vise multe, cand practic subconstientul nu se odihneste asa cum ar fi normal, clar ca te trezesti mai obosit si parca nici nu te-ai fi odihnit.
Esti odihnit fizic, insa psihic nu prea. De aceea ma intereseaza subiectul f mult, si pe aceasta cale imi cer scuze de la "d3044", deoarece in loc sa postez un raspuns, practic mi-am postat si eu nelinistea. Deci, cum vine vb ceea : draga "d3044" bine ai venit in club :) !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roshe (acum 13 ani)

Buna ziua tuturor! Draga d3044 ai primit pana acum sfaturi foarte competente. Poti incepe chiar cu sfaturile lui "Iuli", care sunt la indemana oricui. Daca nu observi nicio schimbare dupa o saptamana, atunci trebuie sa abordezi celelalte sfaturi.
Nu trebuie sa te sperii. Si eu am trecut prin asa ceva si, uneori, mi se mai intampla. Fie ma preocupa ceva foarte puternic (o problema financiara sau, mai rau, de sanatate), fie am un conflict cu cineva (de obicei la serviciu), ori vreo problema la care am impresia ca nu exista nicio rezolvare (aproape toate problemele au o rezolvare sau cel putin de remediere a situatiei).
Pe langa sfaturile primite pana acum, ti-as sugera sa inveti sa gadesti optimist. Orice gand "negru" iti da tarcoale sa-l "maturi afara" din mintea ta IMEDIAT (ca sa nu aiba timp sa se "cuibareasca", si sa ajungi sa crezi "chiar asa este") cu un gand pozitiv contrar. Cele mai multe probleme pleaca de la felul si obiceiul cum gandim.
De exemplu, diseara cand te pregatesti de culcare sa-ti spui in gand "in noaptea asta am sa dorm cum n-am mai dormit de mult. un somn dulce si odihnitor." Daca pana adormi te "ademenesc" tot felul de ganduri nelinistitoare, tu sa le indepartezi imediat. Poti sa-ti controlezi mintea (pana adormi) si sa-i impui sa se goleasca de orice gand nelinistitor facand loc doar celor frumoase si relaxante, cum ar fi amintiri frumoase sau chiar imaginate de tine (locuri in care ti-ar placea sa fi, persoane cu care ai vrea sa fi, poti sa-ti imaginezi culori, mirosuri, orice te bine dispune, dar in acelasi timp te linisteste). Sa sti ca nu e imposibil sa-ti controlezi mintea/gandurile. Si mie mi s-a intamplat si am reusit. Recunosc ca optimismul nu la-m dobandit "peste noapte" ci in timp, dar acum sunt foarte multumita de progresele pe care le-am facut.
Am un obicei nu foarte "sanatos" de a relua/vizualiza toate intamplarile de peste zi. Mi se intampla uneori sa-mi aduc aminte ca trebuia sa fac unele lucruri (ma refer la serviciu) de care am uitat si atunci, cu capul pe perna mi le amintesc. Iti dai seama ce stare imi produce acest "replay" al zilei. Dupa cateva momente realizez ca sunt agitata si atunci aplic metoda "curateniei" gandurilor si imi impun sa ma gadesc la ceva placut si relaxant, iar celorlalte ganduri le spun (imaginar) "asteptati-va randul pentru maine dimineata! Acum iesiti afara din gandul/capul/patul meu/camera mea!"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Loreley (acum 13 ani)

cel mai rapid remediu dar nu cel mai eficient este o pastiluta de Sedatif PC un calmant usor, produs din plante, inaninte de culcare cu 30 de minute. NU mai stiu cat costa dar parca e cam 10 lei cutia cu vreo 28-30 de pastilute (puteti cumpara doar 2-4 ca sa vedeti daca au efect)
Un alt remediu mai eficient (pina rezolvati problemele din viata dvs) este Melatonina -o substanta produsa si de organismul uman , cu rol in reglarea "ceasului interior" (este recomandata mai ales celor care au probleme cu somnul dupa schimbarea fusului orar). O pastiluta cu 30 de minute inainte de culcare VA GARANTEAZA un somn linistit (unii spun ca si lung....la mine somnul e mai scurt decat de obicei, dar ma trezesc odihnita) Cele de la Pharma NOrd sunt mai bune dar costa 45 lei cutia. Aveti grija la abuz!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Din studiile experimentale asupra visului stim ca, aproximativ o ora si jumatate pe noapte, adultii au visuri bogate in ceea ce priveste naratiunea si impresiile senzoriale. In afara de stadiul paradoxal al somnului se adauga visurile din timpul somnului lent.
Am citit si despre ipoteze ce sustin ca visam toata noaptea deoarece, pentru a dormi si deci pentru a pierde constiinta mediului real, trebuie ca mintea sa fie ocupata de continuturi care sa o absoarba in intregime.
Toata lumea viseaza (cu exceptia unor cazuri patologice) dar, exista mari variatii in frecventa amintirilor spontane de visuri avute in timpul somnului. Se stie desigur ca persoanele care nu isi amintesc visurile viseaza in aceasi masura, asa cum se poate verifica atunci cand sunt trezite in timpul unei faze paradoxale.

Persoanele orientate spre viata lor interioara, persoanele creative, cu o buna reprezentare spatiala si imagistica resimt puternic impresiile din timpul somnului si au o frecventa mai mare a visurilor rememorate spontan. Asta duce si la o intensificare si o precizie a relatari visurilor.
Gradul de rememorare depinde si de interesul acordat visurilor iar faptul ca ne gandim la visuri in timp ce suntem perfect treji, faptul ca ne gandim la semnificatia lor, la legatura lor cu diverse aspecte din viata noastra de peste zi, pot intensifica amintirile onirice. Vreau sa spun ca aceasta capacitate mnezica poate fi antrenata si cred ca asta ai facut tu.

Oboseala nu parvine din faptul ca visezi, cel mult interesul pentru visare si visuri poate deveni obositor.
Dorintele refulate, idealuri si principii personale sau profesionale; traumatismele usoare sau puternice - episoade umilitoare, frustrante, pierderi etc.; problemele in suspensie - alegere de facut, solutie de gasit, curiozitate de satisfacut; anticiparea unor evenimente dintr-un viitoar apropiat, temute sau dorite; noutati in ceea ce priveste imprejurarile, activitatile sau relatiile sunt instigatori psihologici ce invita la visare.
Si faptul ca te preocupa visarea, faptul ca este in atentia si reflectia ta, sustine terenul prielnic lansari visurilor.

Daca crezi ca visarea ta este excesiva si iti pui semne de intrebare sau crezi ca visurile iti transmit un mesaj codificat poti consulta un specialist care te va ajuta sa analizezi visurile.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenadaniela (acum 13 ani)

aveam si eu cam aceeasi problema. de cand consum chefirul obtinut cu ciuperca tibetana, ma simt mult mai bine. somnul meu este mai linistit si ma trezesc mult mai odihnita. il consum seara inainte de culcare. daca doresti iti pot trimite si tie. nu tecosta nimic, lasa-mi un mail. - [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roshe (acum 13 ani)

Deci, sa recapitulam…
D3044, reclami urmatoarele probleme:
- Crezi ca problema ta cu este o problema psihica
- De dormit doarmi si adormi destul de usor (“intre doua statii”), dar aie “prea multe vise”(noaptea) pe care le traiesti intens si te trezesti mai obosita decat te-ai culcat;
- Visele nu numai ca le traiesti intens dar mai sunt si “urate”, de aceea trairile sufletesti din timpul visului de peste noapte te “bantuie” si ziua cand esti treaza; ca urmare nu te poti conecta la realitate 100%; visul te influenteaza atat de puternic incat uneori nu sti daca a fost doar un vis sau ai trait aievea;
- Faci naveta sau de ce calatoresti cu autobuzul si adormi in timpul transportului?!

Care ar putea fi cauzele?
- faptul ca poate iei cina foarte tarziu si consumi alimente greu digerabile; poate consumi multe lichide inainte de culcare;
- stres, conflicte, dorinte greu/imposibil de realizat, temeri, traume, probleme nerezolvate la care cauti solutii, dorinte refulate, episoade umilitoare, frustrante, pierderi, alegeri de facut, curiozitate de satisfacut, teama de schimbari, etc.
- probabil esti o persoana orientata spre viata ta interioara, creativa, cu o buna reprezentare spatiala si imagistica ceea ce te ajuta sa visezi in detaliu si sa rememorezi actiunile, trairile
- te gandesti prea mult, in timpul zilei, la ceea ce ai visat

Ce recomandari ai primit d3044 ….
- sa te feresti de stres, de nemultumiri, conflicte, de dorinte imposibil de realizat, de temeri in timpul cat esti treaza
- sa-ti consolidezi echilibrul in viata
- sa mergi la un medic homeopat cu experienţa care, asemenea unui psiholog lucreaza si la nivel sufletesc
- sa mergi la un preot si la un psiholog crestin
- cina sa o servesti cu cel putin 4 ore inainte de culcare si sa contina alimente usor digerabile, iar lichidele sa consumi cat mai multe dimineata, iar seara cat mai putine
- sa faci miscare, sport
- sa faci un dus inainte de culcare cu vreo jumatate de ora sau o ora inainte de culcare
- sa inveti sa-ti controlezi mintea/gandurile, facand mereu curatenie in „sertarul” gandurilor care nu-ti dau pace
- sa inveti sa gandesti pozitiv, astfel vei fi mult mai relaxata si vei vedea mai usor posibilitati de rezolvare a problemelor REALE

Pana aici, recomandarile mi se par OK, mai putin recomandarile de a ingera diverse substante/pastile fara a fi recomandate de catre medic si fara supravegherea acestuia.

Nu te ingrijora. Dupa cum vezi, nu esti singura care viseaza mult si intens. Dupa ce vei gasi care e cauza, cu siguranta vei gasi cel putin o posibilitate de a o rezolva/remedia, iar dupa aceea… totul va functiona „ca uns”. Doar pentru ca visezi mult nu inseamna ca esti bolnava, dar daca mai continui mult cu situatia aceasta s-ar putea sa te epuizezi intr-un hal in care sa-ti scada imunitatea si sa te imbolnavesti, fie fizic, fie psihic.
Eu iti doresc sa-ti revi cat mai repede si sa te poti odihni noptile cu un somn linistit si relaxant.

Te asteptam cu vesti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

d3044 (acum 13 ani)

Cand am spus ca dorm intre "doua statii" a fost un fel de aspune. Nu merg cu autobuzul, m-am referit la faptul ca indiferent cat de putin as dormi, tot visez :). Cat despre comentariu tau, Roshe, foarte interesant, o gandire logica, foarte structurata, analitica si la obiect:) ms ca mi-ai facut o schema. Nu cred ca sunt bolnava pt ca sunt constienta ca sunt o persoana care cauta tot timpul "de ce-ul lucrurilor" si imi pun "marile intrebari ale vietii", sunt o pers critica si retin foarte usor detaliile, ma gandesc la multe lucruri deodata.. inteleg ca e normal sa ma preocupe si noaptea :) si mai inteleg ca nu prea am cum sa combat asta. E vb de autosugestie si sa iau lucrurile asa cum sunt fara sa le complic prea mult si fara sa ma stresz . Ms, mi-am raspuns singura cu ajutorul vostru:) Suna paradoxal, dar nu este...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

prietena (acum 13 ani)

fericiți cei ce pot visa... ești o persoană privilegiată să ai astfel și atît de multe vise. da, este un impediment că nu te poți odihni suficient, dar nu este adevărat. să nu deviem spre paranormal, dar ar trebui să stai să/ți analizezi visele. pot să/ți spună multe.
că visezi mult înseamnă că ai o legătură deosebită cu... canalul subconștientului tău, sursă care te poate duce la alte nivele ale conștientului. înseamnă că ai o memorie bună, fiindcă toată lumea visează, dar nu prea își aduc aminte ceea ce au visat. nu te speria de ceea sau de cît de mult visezi. și eu o fac. am cîte 3 sau chiar 4 vise pe noapte. toată lumea visează, repet, doar că nu își aduc aminte.
pe plan medical, voi face referire la o anomalie, mai bine zis o afecțiune, care se poate manifesta astfel, dar pentru a vedea asta trebuie să/ți faci o tomografie. ceea ce cred eu că nu e nevoie. dacă nu ai și alte chestii ciudate, gen greață, ticuri nervoase și altele.
nu trebuie să mergi la preoți :)))) sau la mama omida, fă mișcare și fi fericită. nu ai nimic.
dacă ai impresia că nu te odihnești într/adevăr, poți apela la produse naturiste. sînt o grămadă și au efect garantat. succes. visează cît poți de mult. de obicei sînt premonitorii visele, la mine cel puțin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roshe (acum 13 ani)

Nu te supara ca te intreb....
De ce esti impotriva sa mearga la preot?
Se spune ca medicul este doctorul trupului, preotul este doctorul sufletului si, as mai completa eu, psihologul/psihiatrul sunt doctorii mintii.
Specialisti in domeniul psihologiei si psihiatriei din Rusia afirma ca rugaciunea ajuta psihicul si sufletul.
Nu as vrea sa schimb subiectul acestui topic, dar poate ma lamuresti de ce esti impotriva preotilor? Cat mai scurt. Iti multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

eu am toate aceste probleme de cand m-am nascut, deoarece parintii mi-au spus ca in primii doi ani din viata nu prea am dormit din cauza cosmarurilor sau ca "eram rea". M-au dus la psiholog si le-au spus ca sunt doar o persoana mai sensibila si ca sa nu isi faca probleme. Acum am 29 de ani si tot aceleasi probleme am ca si tine visez foarte mult nu pot sa le spun cosmaruri deoarece nu mai imi este frica de ceea ce visez, sau mai degraba m-am obisnuit sa visez tot felul de lucruri ciudate si mai ales senzatii cu care raman de multe ori peste zi desi am o viata destul de frumoasa zic eu. Am si foarte multe vise premonitorii unele foarte exacte atat ca timp cat si ca spatiu ( de ex am visat cand un prieten mi-a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna, desi ne intelegeam foarte bine. Am povestit visul colegelor mele razand si doua ore mai tarziu mi s-a inatmplat exact ca in vis. Sau o inmormantare la care participase si bunica(priveghi), exact in noaptea in care eu visam despre acesta( am stiut locul si persoanele cunoscute mie de la acel priveghi desi nu stiam de aceasta inmormantare. Ce mi s-a parut cel mai ciudat era faptul ca m-a afectat acea in mormantare peste zi de parca mie imi murise cineva. Si intradevar si eu sunt o visatoare si imi place sa despic firul in patru dar nu pot sa imi explic chestia cu visele premonitorii si de ce ma afecteaza unele asa de mult desi nu ma privesc pe mine personal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roshe (acum 13 ani)

Mda...., m-ai lasat fara cuvinte. Am impresia ca problema ta e a altora, iar eu ma simt ca un "intervievat". Ma insel oare?
Oricum, am (tu m-ai) invatat o lectie.
Referitor la "recapitulare" targetul era altul si ma bucur ca ai simtul umorului.
Toate cele bune!

P.S. Daca am deranjat pe cineva, prezent in acest topic, cu stilul si parerile personale va rog sa ma iertati!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgiana (acum 13 ani)

Stiu ca nu am dat un raspuns, la prima mea "interventie" ci doar mi-am prezentat propriile mele probleme si nelamuriri. Ce vreau sa spun este ca, cu tot ceea ce se petrece in lume la ora actuala nimic nu ar trebui sa ne mai surprinda. Poate suna banal fraza "orice este posibil" dar personal o consider extrem de adevarata. Cu toate acestea nu trebuie sa ne lasam cuprinsi de o anumita stare sau sa ne obsedeze un anumit lucru mai mult sau mai putin ciudat. Si cred ca doamna psiholog are dreptate ca poate de multe ori faptul ca ne gandim prea mult la ceea ce ni se intampla amplifica acea stare. In legatura cu mersul la preoti, doctori etc. e benefic cu o anumita masura. Adica nu iti pune toate sperantele doar in alte persoane mai ai incredere si in propriile forte.

PS: Lipsa odihnei e la moda in prezent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clara (acum 13 ani)

Mergeti si spovediti-va si incercati sa duceti o viata cat mai curata ca sa aveti constiinta impacata.

Cu pace.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3