Va rog ajutatima cu fetita.

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Ionel67133929 cu 10 ani in urma

Am o fetita de 8 ani si jumatate ce de o perioada de timp de aproape jumate de an in timp ce vorbim cu ea eu sau sotia, in timp ce stam la masa sau in timp de se uita la tv chiar tind sa cred ca si la scoala, ramane cu o privire fixa cu ochii in sus si nu aude si nu vede timp de cateva secunde 5-7. Acesta simptoma se intampla de cateva ori pe zi mai ales cand este obosita. Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti in mare despre ce poate fi vorba inainte sa consult un medic de specialitae (psihiatru sau psiholog cred). Mentionez ca nu am spus nimanui acesta problema pana acum fiindca am crezut ca este ceva trecator. Cu stima si respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

Sunt crize tip absenta,dar pentru confirmare efectuati o electoencefalograma,din descriere par tipice,NEUROLOG,nu psihiatru,nu psiholog,crizele sunt de tip epileptic,deci sunt incadrate in ramura neurologiei.In momentul respectiv are loc o descarcare a unui grup de neuroni,copilul ramane cu privirea absenta,plafonata,nu raspunde la stimulii externi si are absenta episodului,crizele sunt favorizate de privarea de somn,cofeina,lumina intermitenta,temperaturi ridicate.Efectuati urgent o electoencefalograma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionel67133929 (acum 10 ani)

Va multumesc din suflet se pare ca aveti o mare dreptate vineri avem programare la EEC dupa ce in prealabil am vizitat medicul de familie. Inca odata va multumesc din suflet. Cau stima si respect B. Ionel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

Nu pot sa garantez prin intermediul internetului,iar EEG-ul este cel care confirma sau infirma existenta undelor epileptifore,dar descrierea episodului este specifica crizelor de tip absenta.Sper sa reveniti cu vesti bune,multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: