Suferinta

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Ionela139 cu 15 ani in urma

De curand mi-a murit tatal.avea doar 53 ani si a suferit un avc.nu cred ca am sa-mi revin niciodata.a fost un om caruia nu am avut ce sa-i reprosez.un suflet cald ,un om bland o mare pierdere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Paul69 (acum 15 ani)

EU ZIC SA TE RESEMNEZI PENTRU CA VIATA MERGE ANAIINTE EU AM RAMAS DE TATA ORFANA CAND AVEAM 16 ANI SI EL 44 A FOST O MARE PIARDERE AM ZIS CA NU POR SA REZIST ,DAR TIMPUL VINDECA TOATE LANILE ASA CA PRIVESTE ANAINTE NICIODATA ANAPOI FI TARE SI D-ZEU SA-TI DEA ATATA PUTERE CAT SA DEPASESTI SITUATIA ASTA CRITICA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Gandeste-te ca tatal tau ar suferi daca te-ar vedea cat te consuma acest moment nefericit din viata ta. Iti doresc multa putere sa treci peste aceasta si multa incredere in D-zeu ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona103103086 (acum 15 ani)

nu cred ca ai nevoie de sfaturi.nimeni nu poate sa inteleaga prin ce treci,pentru ca nimeni nu este "Tu".si pentru ca esti "unic(a)",modul in care vei trece peste asta va fi unic.tu poti hotari pana cand sa plangi,pentru ce merita sa razi si mai ales ce trebuie sa absorbi si sa integrezi in viata,astfel incat sa fie in avantajul tau(sau nu).poate singurul sfat pe care ti-l putem noi da este sa participi la acest fenomen exraordinar care este viata.asa poti sa faci cinste celor ce ti-au dat-o;si vor trai mai departe prin tine.iti suntem alaturi;sufleteste.personal,ma bucur ca existi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta6097418 (acum 15 ani)

bolek,
si tatal meu a murit acum trei ani. Avea 54 de ani.

Inca mai plang uneori singura prin bucatarie, alteori noaptea. Suferinta nu trece, dar inveti sa...o rabzi mai bine, sa o intelegi.
Eu nu cred ca trebuie sa ne negam sentimentele, ci dimpotriva, trebuie sa le respectam, sa le acordam un loc special in viata noastra. Lacrimile noastre exprima dragoste, dor, suferinta pentru omul drag pe care l-am pierdut.
Cu timpul am reusit si sa rad vorbind si amintindu-mi de tata. Am reusit si sa apreciez ce a insemnat el pentru mine (si sa ma iert pentru ca nu l-am inteles prea bine pe cand traia).
Si-i povestesc copilului meu despre el.

Si tot mai plang uneori. Dar stii, in cele mai grele momente am un sentiment special ca este undeva pe-aproape. Si ca ma intelege.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

preoteasa35917 (acum 15 ani)

CONDOLEANTELE MELE
Nu va trece asa de repede suferinta dar ca o alintare se spune ca cei morti sufera acolo unde sunt ei daca ne vad pe noi plangand.E greu sa nu plangi si te descarci plangand dar sa o faci asa incat sa nu afectezi pe cei din jur ca sufera si ei din cauza asta.Adu-ti aminte de clipele frumoase petrecute impreuna cu tatal tau.Tatal meu a murit la fel si sunt 12 ani de atunci si de cate ori merg la mormant nu pot pana nu plang; nu ca atunci cand era durerea mare dar pana la 7 ani am plans mereu dar fara sa ma vada cei din familia mea caci copilul plangea deoarece plangeam eu era mic si nu intelegea asa de bine.Descarcati suferinta si gandeste ca el te vrea sa fi un om fericit si sa poti sa-i aduci o floare la mormant si o lumanare.Pana la un an stateam la mormant si chiar vorbeam in gand sau in soapta cu el si plangeam si acum am ochii in lacrimi e greu, nu pot opri lacrimile.Mai incearca sa te implici in viata si sa nu stai doar cu gandul la el ci sa te ocupi de ceva ce el ar aprecia la tine ei desi morti vor ca noi sa fim demni si puternici in viata sa nu le facem si lor suferinta mai mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionela139 (acum 15 ani)

va multumesc pt incurajari.pt mine socul e f mare pt ca el nu a suferit.pur si simplu a murit in 9 zile.9 zile in care i-am stat alaturi.groaznic.incerc sa revin la activitatile mele dar imagini cu el imi revin in ochi.e ff greu.poate ca timpul o sa-mi vindece ranile care sunt adanci.nu cred ca i-am spus cat de mult il iubesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert9100192 (acum 15 ani)

a stiut tot timpul cal iubesti Si in timp vei invata sa traiesti cu durerea care se va diminua chir daca acuma nuti vine sa crezi cautati alinarea in cei dragi careti sunt alaturi si mult bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

and (acum 12 ani)

uite ca ieri la5 dimineata mi-a murit si mie tatal, avea 55 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CNS (acum 12 ani)

Tatal meu a murit la 1 nov sub ochii mei, dupa 3 luni de suferinta. Avea 61 de ani. L-am iubit si-l voi iubi vesnic. Odihnă veșnică dă-i lui Doamne, și lumina cea fără de sfârșit să-i strălucească lui, să se odihnească în pace!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cami (acum 11 ani)

si mie mi a murit tatal,era o fire vesla optimista era dintr o bucata,a murit in mana medicilor, s a dus pentru niste analize,pe picioarele lui fara sa l doara nimic iar in 3 saptamani a murit la spital, a fost groaznic ,durerea este farte mare nimic nu ma va vindeca,iar incompetenta medicilor m a facut sa mi fie teama sa mai merg la acesti monstrii ,sincer acum ma gandesc ca dumnezeu a vrut sa se intample asa ceva si dar asta ma cosoleaza,mi e dor de el il vad in fiecare zi nu pot sa l uit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dudu (acum 11 ani)

Tatal meu azi dimineata a murit la 3 am 14 ani si trec printr-o suferinta groaznica..Suferea de cancer in sange si avea doar 48 de ani..A vrut sa isi vada nepotica mare sa traiasca, a zis ca se face bine ca e tare :(( Dar nu sa intamplat nimik.Treceti peste cum incerc si eu acum dar nu pot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Matei Constantin (acum 10 ani)

De 3 saptamani si eu am pierdut definitiv pe tata,avea 57 de ani a suferit cu inima. As fi preferat sa mor eu in locul lui,toate trec dar ranile raman in suflet.DUMNEZEU sa-l odihneasca in pace!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valentin Ghita (acum 9 ani)

A murit tatal meu in mai 19. 2014 si ma doare sufletul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 8 ani)

Si eu l-am pierdut pe tati Dumnezeu sa-l ierte anu acesta 20Aprilie 2015 si nu imi vad viata fara el.Il visezi mai mereu dar eu vreau sa ma duc la el sa stam amandoi ca il iubesc mult si e singuru care ma iubit si sprijinit chair si atunci cand greaseam enorm de mult.Dumnezeu sa il ierte! !Si imi pare rau pt toti cei care sufera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dor (acum 8 ani)

Off, tăticul meu frumos, nu pot trai zilele asa cum o făceam cand tu inca erai. Imi pare rau ca ți-am greșit si regret nespus. Te iubesc, al tau copil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 8 ani)

Asera (14.11.2015) mi-am pierdut tatal. Am primit vestea socanta de la niste prieteni ca tata a fost accidentat, in ciuda eforturilor depuse de medici, nu a mai putut lupta. Trecuse deja printr-un infarct, a mai fost accidentat in trecut. Trecuse prin foarte multe dar Dumnezeu i-a dat putere. Dar nu si aseara. Plang si nu ma pot stapani. A fost ingerul meu pazitor, nimic nu va mai fi la fel de acum. Dumnezeu sa il odihneaca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandu Vlad Cătălin (acum 8 ani)

Așa am pățit și eu. Și nimeni nu a vrut să îmi spună ADEVĂRUL, motivul REAL pentru care a murit.

MOTIVUL, pentru care el s-a sacrificat, când aveam doar 2 ani. Am fost mințit timp de 29 de ani, de toate neamurile, inclusiv de membrii familiei. Mama, sora, prietenii din jurul meu.

Eu, cred ca tatăl meu a murit în 1989. Dacă e să dau credit pentru singurul OM, care m-a ajutat, el e....Mark Zuckerberg!

Îmi pare rău de pierderea care ai avut-o.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beby (acum 8 ani)

Acum câteva zile a murit și tatăl meu, sufăr mult, este o durere mare, mai ales ca eram plecat din țară, și m am întors de urgenta acasă.. Chiar am plâns mult.. Ma simt singur, și când merg la el la mormânt, chiar am pace în suflet. Mesajul tău este postat de mult timp, cum te simți în privința tatălui tău?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 7 ani)

Si mie mi-a murit tatăl în februarie ... si nu am fost lângă el ..nu se știe din ce cauza a murit,inca .. dar cel mai tare doare, ca eu nu îl mai văzusem de cam vreo 4 ani și deja îmi era foarte dor de el si acum când mă gândesc că nici nu voi mai putea să-l văd vreodată ..pffff ... e incredibil de greu si simt un gol adânc în mine ce nu am mai avut senzația asta până acum ... Sper să fie bine acolo unde este acum.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: