Nu ma inteleg ! raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de ana maria143 cu 13 ani in urma

Buna seara ! Sper sa mi se raspunda la mica mea problema, care ma framanta. De cateva zile efectiv nu ma inteleg,,,nu fac conexiuni,,, mi se spune sa fac ceva,,,pe moment inteleg,,,ulterior (partenerul meu, il ajuta in afacerile lui) mi se spune ca nu asa trebuia sa fac ci exact opusul,,,asa am patit cu vreo 3 sau 4 sarcini ce aveam de rezolvat,,,in ultima saptamana. Nu fac nimic intentionat,,, pur si simplu fac gafa dupa gafa, greseala dupa greseala,,, nu imi pot explica de ce. De regula sunt o persoana atenta, nu fac greseli, am lucrat cu acte, cifre, am facut recent chiar, teste psihologice. Am intr-adevar si alte probleme care ma necajesc, dar aceleasi le aveam si acum o saptamana, o luna, un an. Ce pot face in aceasta situatie? Un tratament medicamentos? O sedinta la psihoterateut? Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Delia Aldescu MPsih. Delia Aldescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este posibil ca distresul - stresul negativ sa fi ajuns la acei parametri la care atentia, memorarea si intelegerea scad din intensitate iar primele semne sunt aceste gafe. Ar trebui sa fi atenta si la alte simptome iar daca situatia persista sau se accentueaza, o consultatie devine iminenta.

    Psiholog Delia Aldescu
Cabinet Individual de Psihologie
Adresa: Str. Doamna Ghica, nr. 32B
Sector 2, Bucuresti
Tel:  + 40 733 098 444
E-mail: [email protected]
http://cabinet-psihologic-online.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

ana maria143 (acum 13 ani)

Deci se pare ca ceva ceva e,,,am sa fiu atenta,,,iar daca voi continua in ritmul acesta voi merge la un consult,,,,Va multumesc frumos!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DIANNA1979 (acum 13 ani)

Draga Ana Maria
De ce te consumi degeaba? Oameni fac greseli mereu, chiar si sotul tau..de unde ai scoso ca esti singura care face erori in comunitatea unde esti tu? Doar daca nu esti o musca multiplicata care e pe peretele fiecarui birou si poti observa lumea cand greseste!
Ia aminte sa tii cont de faptul ca esti o femeie inteligenta care la viata ei a lucrat cu cifre si acte...deci nu esti o toanta , deci nu lasa atitudini de genu asta se te toace la nervi caci vei avea o cadere nervoasa in curand. De ce sa pozezi tu in pozitia de oaie la sacrificat cand defapt esti o femeie pe picioare care se respecta ?
Invata sa asculti si sa faci totul cu cea mai mare satisfactie,lejer ideea e tu sa te bucucuri de ceea ce faci si pe urma accepta si satisfactia altora, ideea e sa te tii de asta ca o lege pentru fiecare zi cand mergi sa lucrezi!! Nu face lucrurile bruscat caci asta face un scurt circuit la nivelul creierului tau, daca intelegi la ce ma refer..deci nu te grabi sa te supui intr-o sdecunda sa vrei sa schimbi lumea de dragul cuiva !! Si daca tot vrei sa faci cv de dragul cuiva fao bine, treptat, lejer, cu atentie si zambetul pe buze caci la zambet creierul elimina serotonin, un hormon care creeaza atitudinea pozitiva care daca e activata nu da gres 100%
Deci ce ai tu nevoie e mai multe zambete / zi , exerseaza daca nu merge din prima, ca doar noi femeile le avem cu zambetul de vrem nu?? Si nu costa si se face mai lumina in spatiul unde esti, nevorbind ca si ceilalti din anturaj se vor simtimai lejeri in preajma ta si iti vor explica mai degajat ce ai de facut? Si de noi depind multe, inspecial atitudinea pe care o adoptam la o situatie importanta, si sa iti reamintesc nu esti tocmai picata din pom, sau de pe alta planeta, esti o femeie in toata firea, judeca la rece, si lasa ideea preconceputa ca situatia pe care o amintesti va fii si maine, nu-i adevarat! Fa sa fie mai bine si lasa atitudinea asta care iti dauneaza firii tale si nu uita sa zambesti si sa te gandesti in timpul asta : imi place sa zambesc si daca faci asta vei vedea ca altfel vei judeca si situatiile de zi cu zi!
O zi buna iti doresc : Dianna UK

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria143 (acum 13 ani)

Multumesc frumos pentru sfat Diana,,,stiu ca o atitudine pozitiva atrage dupa sine si lucruri, evenimente, persoane pozitive,,,,insa realitatea nu te lasa sa fii asa tot timpul,,,si culmea intre timp am mai comis una,,,si cand faci greseli, nu stiu cat mai poti gandi pozitiv si zambi,,,incerci sa nu se mai intample, dar culmea cu cat ma gandesc sa nu gresesc,,,aia mi se intampla, si poate , nu POATE, SIGUR, fara voia mea,,,,probabil imi iau mult prea in serios ceea ce am de facut pentru partenerul meu, si de frica sa nu mai dezamagesc,,,,aia fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona122 (acum 13 ani)

Dupa cum a scris dna doctor mai sus, o consultatie. nu strica. Eu am trecut prin asa ceva, si dupa cateva sedinte cu un psiholog am revenit la normal . Sa nu iti imaginezi ca este cum ai vazut la TV, pentru ca nu se aseamana. Terapia de scurta durata iti poate face mult bine. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana maria143 (acum 13 ani)

Nu mai am mult si cred ca fac si asta,,,se pare ca nu-s singura,,,ma mai linisteste asta,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: