Mictiuni frecvente=cauza psihologica? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Fely81 cu 12 ani in urma

Sunt foarte ingrijorata in legatura cu baietelul meu in varsta de 5 ani deoarece urineaza foarte des, uneori si la intervale de 10-5 minute. Asta se intampla de vreo 3 luni, timp in care, la recomandarea pediatrului i-am facut tratament pentru cistita, l-am dus la chirurg pentru a rezolva fimoza( care ar fi putut fi cauza urinarii dese) insa problema persista. Totodata este foarte apatic, nu prea comunica cu noi, nu-i mai place la gradinita( presupun ca din cauza ca a lipsit mai mult timp fiind si racit de multe ori), plange la gradinita, este mai rusinos, nu se joaca cu ceilalti copii..Mentionez ca in luna ianuarie a suferit o operatie de polipi dupa care, la doar o luna dupa, l-am dus la chirurg pentru a rezolva problema fimozei. Din toamna si pana acum mai mereu a fost racit si a stat acasa. Nu stim cum sa rezolvam problema cu urinarile dese si cum sa-l scoatem din aceasta stare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Daca au fost excluse toate cauzele somatice, atunci se prea poate sa fie si o cauza psihologica ce se asociaza cu acest sindrom. Este, totusi, ingrijorator starea lui emotionala care nu trebuie neglijata. Un copil la 5 ani este atipic sa fie apatic si sa nu poata sa se joace cu copii de varsta lui. Va recomand sa il duceti cat puteti de repede la un psiholog cu specializare pe psihoterapie infantila.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

vlad ovidiu (acum 11 ani)

Buna ,am si eu o situatie similara copil baietel de 5 ani si 6 luniaceea de a avea mictiuni foarte dese dar fara a elimina o cantitate normala de urina mai mult senzatia.Am fost la pediatru am facut analize nu are infectie nu face febra vom repeta analizele.ma regasesc in comentariul dvs.acela de a fi de natura emotionala el este in custodia sotiei care este la randul ei secondata de mama ei.Petrece tot timpul in casa nu are copii sa interactioneze iar la gradinita a deevnit un copil problema ca de altfel si acasa nu asculta face doar ce doreste ar fi multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilica alina (acum 10 ani)

fetita mea de 5 ani urineaza din 5 in 5 minute. la examenul de urina nu a iesit nimic. doctorita a spus ca e cistita si ne-a dat sumetrolim de 2 ori pe zi cate 2 lingurite si nospa cate jumate de pastila dimineata si seara. au trecut 5 zile de la inceperea tratamentului si fetita face tot mai des pisu. nu o doare nimic dar e deranjant deja, nu o mai duc la gradi, noaptea face cam de trei, patru ori. va rog sa ma ajutati, ce sa-i fac, ce sa-i dau? e curata, spalata, sta la caldura, cu sosete, spate invelit, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 7 ani)

Buna ziua. Observ ca sunt cazuri chiar si de cativa ani dar fara vreo explicatie concreta. aceiasi pb o am si eu cu fetita mea de 6 ani. urineaza extrem de des de aproape 2 luni. ii dau ff multe lichide ca sa aiba ce face totusi ca daca nu ii dau persista senzatia si nu face nimic. pb e ca noaptea doarme foarte bine fara sa se trezeasca,dimineata face o cantitate f mare ,cum ar fi normal,dupa care in timpul zilei de cel putin 3 ori intr o ora cere sa faca si face f putin. ecografia este buna,analizele la urina sunt f bune,,nu ne a iesit nici o infectie. i am dat urinal sirop,uraktiv sirop,ceai de coada calului,ceai de merisor extracte homeopate din merisor, iarba neagra etc. tot ce am putut am incercat si nici o rezolvare. sa fie chiar de psiholog? m as bucura totusi daca cineva ar si raspunde. sau mamicile care au postat aici sa ne spuna cum s a rezlvat.observ ca sunt postari de acum 4 ani e imposibil sa nu se fi rezolvat de atata timp. cum ati rezolvat? scz de gresali. o zi frumoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 7 ani)

E interesant ca in majoritatea cazurilor acesti copii noaptea nu au probleme cu urinatul ci doar pe timp de zi. Deci cel mai probabil ca nu este o problema fizica ci una legata de stres si anxietate. Unul din simptomele anxietatii crescute este mersul des la toaleta.
Rezolvarea nu cred ca este medicatia aiurea ci concentrarea pe partea "sufleteasca" si emotionala a copilului: cresterea stimei si increderii in sine, cultivarea unei gandiri pozitive si a unei atitudini calme inclusiv in situatii sociale, comunicare deschisa, apreciere, gasirea unui balans intre disciplina si afectiune etc.
Nu sunt medic. Am studiat multi ani psihologie pe cont propriu iar aceasta este doar o parere care poate va ajuta pe cineva.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: