Ma ingrijoreaza copilul meu raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de OANA DRAGUSIN cu 11 ani in urma

Ce fac daca baiatulmeu refuza sa-si continue studiile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Liviu (acum 11 ani)

OANA DRAGUSIN a scris: "ce fac DACA baiatul meu refuza sa-si continue studiile?"

R: Ce va face sa credeti ca acest lucru s-ar putea intampla?"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OANA DRAGUSIN (acum 11 ani)

Rezultatele obtinute lasa de dorit si....pur si simplu nu mai vrea sa se duca la scoala,maiales de teama sa nu repete anul scolar!E un copil bun din toate celelalte puncte de vedere,dar nu-i mai place la scoala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Imi imaginez ca baiatul dumneavoastra este in clasa a V-a (?)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OANA DRAGUSIN (acum 11 ani)

De ce va imaginati asta?Nu.Nu e in cl.a-5-a!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Atunci, poate in cls. a IX-a. (statistic, problemele apar mai frecvent la inceputul unui nou ciclu de invatamant)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

OANA, nu exista psihoterapie a copilului fara context, adica fara familie. Atunci cand
copilul devine foarte inchis in el (anxios) sau are stari depresive, este cazul sa mergem in familie la specialist, fapt care nu il va scuti pe parinte de munca. Parintele este parte din problema si, deseori, are mai intai el nevoie de terapie.

Si inca ceva! Una dintre modalitatile de esec in ingrijirea copilului consta in incapacitatea parintilor de a distinge clar intre fantasmele copilului si realitate, ajungand sa prezinte o idee ca pe un fapt sau sa reactioneze la o idee ca si cum ar fi o actiune, deoarece parintii pot fi mai inspaimantati de idei decat de actiuni (cf. rasp. tau anterior cu privire la o simpla idee: "De ce va imaginati asta?Nu.Nu e in cl.a-5-a!"; evitand sa mentionezi in ce clasa este de fapt)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OANA DRAGUSIN (acum 11 ani)

Buna ziua,Liviu!In primul rand imi cer scuze pt ca nu ti-am mai raspuns deoarece suntem cu casa de la Breaza in constructii si...
In aldoilea rand multumesc ptr rsp!
Si acum sa revin la prbl mea!Azi de abia a pl la scoala Alexandru! E din ce in ce mai greu deoarece lui,pur si simplu nu ii mai place sa invete!I se pare f greu si e constient de situatia actuala,dar nu are vointa suficienta sa se ridice putin!A ramas repetent in cl.a-6-a si aqm e a-7-a!Dar pb e k nu stim niciunul dintre noi dak trece! Ce sa iti mai spun?!E recent venit in sc de laBreaza si spre deosebire de Buc,acestia fac scoala,nu glumesc!LaBuc era pt Alex mai....usor!In conditiile in care a facut scoala numai acolo!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

Imi dau seama ca treceti printr-o perioada dificila si este greu sa constati ca propriul copil este foarte putin interesat de studii. Ceea ce va recomand este sa apelati la un consilier psihologic. Consilierea on-line are foarte multe limite si este important sa aveti o legatura directa cu consilierul. Daca veti dori sa abordati aceasta directie vor fi si sedinte in care veti merge dvs impreuna cu baiatul, dar si baiatul singur.

Cauzele abandonului scolar sunt multiple. Uneori, chiar daca nu sunt probleme in familie grave, presiunea sistemului concurential din scoala romaneasca poate fi foarte greu de dus de catre copii si acestia tind sa nu isi mai doreasca sa mearga la scoala.

Este foarte important ca sunteti preocupata si ca doriti sa rezolvati aceasta situatie. Apelati cu incredere la consilierea psihologica.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

OANA DRAGUSIN (acum 11 ani)

Buna ziua,

Va multumesc pt raspunsul oferit,insa...consilierea psihologica nu o va accepta!Azi de abia a pl la scoala Alexandru! E din ce in ce mai greu deoarece lui,pur si simplu nu ii mai place sa invete!I se pare f greu si e constient de situatia actuala,dar nu are vointa suficienta sa se ridice putin!A ramas repetent in cl.a-6-a si aqm e a-7-a!Dar pb e k nu stim niciunul dintre noi dak trece! Ce sa va mai spun?!E recent venit in sc de la Breaza si spre deosebire de Buc,acestia fac scoala,nu glumesc!LaBuc era pt Alex mai....usor!In conditiile in care a facut scoala numai acolo!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

OANA DRAGUSIN a scris: "insa... consilierea psihologica nu o va accepta(( ! ))"

R: OK (copilul are intotdeauna dreptate)
______________________________

Liviu a scris: "Parintele... are mai intai el nevoie de terapie"
______________________________

OANA DRAGUSIN a scris: "acum sa revin la prbl mea(( ! ))"

R: De acord, pentru ca - exact asa cum spui - este "problema ta" daca esti/nu esti dispusa sa accepti ajutorul unui specialist. Nimeni nu te poate ajuta daca nu doresti acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 11 ani)

Buna seara,
Nu stiu ce sa fac cu copilul meu sa il scot din starile de depresie. Acestea se datoreaza probabil si cresterii.... am crescut-o sa fie cuviincioasa, cu mult bun simt si sa isi ajute prietenii si colegii. In noiembrie anul trecut a avut un accident. A cazut pe scari si are leziune pe creier bifrontala si in spatele urechii drepte. A fost un soc pentru noi si pentru ea, datorita repercusiunilor si faptului in sine. Mai ales ca i-a scazut puternic puterea de concentrare, nu mai are voie sa faca mai nimic (nici chiar sa invete foarte mult) si este si la o facultate foarte grea, in Franta, la care a ajuns anul trecut cu bursa. Imicer scuze ca scriu asa... fara noima, dar sunt inca marcata de convorbirea cu ea la telefon. Cum spuneam de crestere... dupa ce ca este in aceasta stare... incearca totusi sa isi ajute colegele la examene si atunci cand are nevoie de ajutor acestea sunt rele si nu o ajuta si o acuza si ca se plange mult, dar ea o face pentru ca chiar nu mai este ce a fost si chiar are probleme. Iar ea sufera foarte tare din toate aceste cauze adunate, dar cred ca la baza este de fapt acel accident. As dori un sfat sau poate ca mi-ar fi de ajuns chiar si o vorba buna, deoarece eu ma consum alaturi de ea si as vrea din tot sufletul sa o ajut.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 11 ani)

vad ca nu primesc niciun raspuns! D-nii doctori nu mai dau pe aici sa mai dea un sfat ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: