Help raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de speriata rau cu 13 ani in urma

Am scris si la articolul de schizofrenie,doamneee,cateodata ma minunez si eu de mine.problema mea a inceput acum 2 saptamani,dar nu se manifesta zilnic,doar 1 data la 3 zile,4.chestia e ca am impresia ca innebunesc sau k am o boala mintala.ma sperii asa singura,fara motiv si incepe sa mi bata tare inima si parca ma doare si capul,ma simt incordata.tin sa subliniez faptul ca nu am nici ce a mai mica manifestare a acestei boli,nu aud voci,dorm fff bne noaptea,imi place s comunic f mult,chiar sunt unsprijin pentru cei din jurul meu,dar ma apuca aceste ganduri care ma sperie si nu stiu de ce naiba imi vin in minte.eu sunt o persoana fericita,am sit financiara sunt inteligenta,am dat si psihologic la politie si l am luat cu brio.nu as vrea s ajung la psihiatru sau cne stie ce controale.chestia e ca am inceput sa mi autosugerez ca st doar ganduri si nik mai mult si ma gandesc ca poate o s scap de fobia asta fara sa ma apuc s iau pastile de la varsta asta.22 ani.n am spus nimanui despre aceasta chestie pentru a nu i ingrijora asa ca astept raspunsuri de la dvs.multumesc anticipat si daca vreti sa ma mai intrebati ceva va rsp cu drag.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ai putea sa-mi dai mai multe amanunte despre ceea ce numesti tu problema ta? Daca este intr-adevar vorba despre o fobie, atunci asta se poate rezolva intr-un cabinet de psihoterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Simptomele care le descrii seamana cu o stare de anxietate specifica, legata de frica imbolnavirii psihice. S-a petrecut ceva sau ai auzit despre cineva apropiat tie care sa se fi imbolnavit in ultima perioada de timp? Poate ai privit prea multe filme Horror ! Sau poate ai fost prea stresata in ultima perioada...Recomandarea mea este sa te adresezi unui psihoterapeut din zona ta. Asa cum stii psihoterapeutii nu dau pastile, ei vindeca doar " cu vorba". Mult succes !

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Tu singura dai putere acestor ganduri, tinandu-le ascunse. Daca esti un sprijin pentru cei din jurul tau, probabil ca si ei vor fi dispusi sa-ti fie alaturi la greu. Tuturor ni se intampla si lucruri mai putin obisnuite in viata. Cred ca ti-ar fi de folos sa vorbesti despre aceste momente cu o persoana apropiata, dispusa sa te asculte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

speriata rau (acum 13 ani)

in primul rand am vb cu familia despre ceea ce simt si cu prietena cea mai buna.toti zic ca este din cauza facultatii ca m am stresat f mult si am auzit mai multe cazuri ca au luat o razna studentii din cauza stresului si etc si probabil d aia mi au intrat aceste ganduri in minte.si poate fii si din cauza unei carente de fier si calciu pt ca m am documentat si am vazut ca provoaca stari anxioase.urmeaza s plec in vacanta si daca nu mi voi rev,o s ma duc la psihoterapeut pt ca sincera s fiu si acum cand scriu despre asta ma simt mai bine,mai descarcata.va multumesc din suflet pentru sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Maria - Laura Cojocaru MPsih. Maria - Laura Cojocaru este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Vacanta placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anca (acum 13 ani)

cred ca este mai degraba un atac de panica incearca sa nu te mai gandesti la asta si sa-ti ocupi timpul liber sa practici un sport sau sa mergi la sala...daca nici asa nu poti eu zic sa treci pe la doctor atacurile de panica sunt din ce in mai dese din cate am observat in ultima vreme...la multe persoane...poate din cauza stresului zilnic;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: