Handicap social raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Mode cu 12 ani in urma

Am aproape 33 de ani si nu am reusit sa-mi fac prieteni si, evident, nu am avut nici un iubit. Nici singura nu ies, de exemplu, la un film, la cumparaturi sau in parc, pentru ca asta imi amplifica sentimentul de singuratate si tristete. Plus ca nu imi place sa fiu singura, nu ma pot bucura de nimic singura. Toate incercarile mele de socializare au esuat. Am fost ironizata, ignorata, agresata, data la o parte in favoarea altora, condamnata, acuzata, prost inteleasa etc. Toate astea incepand cu copilaria petrecuta la bunici, apoi la gradinita, scoala, servici. Am facut psihoterapie si tratament cu antidepresive, dar fara rezultat. Sunt disperata. Doar parintii mei ma mai tin in viata. Nu vreau sa-mi dati sfaturi, doar sa va stiu parerea. Daca am fi fata in fata, ce mi-ati spune? Nu stiu la ce sa ma astept daca as spune cuiva din viata reala toate astea. Nu am spus nimanui pana acum, nu m-am simtit in siguranta dpdv afectiv cu cineva incat sa ii dezvalui aceste lucruri, de aceea va intreb pe voi. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Iuli (acum 12 ani)

Daca nu iesiti singura inseamna ca totusi iesiti si totusi iesiti cu cineva, e un pas inainte. Apoi, nu intekeg. De ce spuneti ca ati fost ironizata, agresata etc.? De ce cdeti ca se intampla asta? De ce celorlalti nu li se intampla (tuturor ni se intampla sa fim tratati urat de cineva o data, cine stie din ce motiv, dar nu sistematic), si dvs da? Nu credeti ca vi se pare, ca exagerati acest aspect?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata doamna,
Ati precizat ca ati facut psihoterapie, si totodata ca nu ati impartasit cu nimeni sentimentele dvs. Nici in cadrul psihoterapiei facute nu ati discutat acest aspect? Singura care va poate ajuta este psihoterapia. Daca nu s-a obtinut un rezultat asta nu inseamna ca trebuie sa va descurajati. Trebuie sa incepeti o noua psihoterapie. Intr-o psihoterapie se formeaza o frumoasa relatie intre psihoterapeut si dvs., una de incredere si securitate, in care puteti discuta despre absolut orice, astfel veti ajunge la solutionarea treptata a problemei dvs.
Va doresc mult succes.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

elena (acum 12 ani)

este foarte important sa iti gasesti niste preocupari care sa iti ofere alternativa la a sta si a te gandi ca esti singura:muzica, citit, internet,filme,teatru,etc;nu este f clar din ce cauza nu iesi;poti face psihoterapie, dar, vei reusi sa treci de asta cu a-ti schimba stilul de viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 12 ani)

Elena are dreptate : trebuie sa-ti schimbi stilul de viata. Fa ceva ce-ti place, ceva ptr. tine, ptr. sufletul tau....nu ai nici un hobby, nici o pasiune ? Incearca sa vezi partea frumoasa a vietii si lupta ptr. ceea ce-ti doresti. Nu sta in casa, cu mainile in san...ca nu se va intampla nimic, nici o "minune" care sa te scoata din starea asta.
In plus, ocupa-te doar de tine, nu de ce fac sau spun altii. Mai multa incredere in propria persoana si o sa vezi ca viata ta se va schimba.
Multa bafta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Irina Paraschiv MPsih. Irina Paraschiv este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Intr-adevar daca spuneti ca ati urmat psihoterapie si medicatie dar totusi va simtiti la fel de rau, asta poate insemna ca psihoterapia pe care ati urmat-o nu era croita pentru dumneavoastra.
Va rcomand terapia cognitiv comportamentala care lucreaza la resructurarea gandurilor irationale care produc emotiile negative pe care le descrieti.

Cu drag,
Irina Paraschiv
Psihoterapeut si Consilier
LifeMap Consiliere & Psihoterapie
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea Daniel (acum 12 ani)

Poate ca ar trebui sa incepi cu socializarea prin telefon. La telefon iti poti face prieteni daca ai puterea sa ii asculti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ABC-79 (acum 12 ani)

Buna Mode.
Nu ma pricep sa dau sfaturi pentru ca si eu sufar de siguratate. Handicapul meu este mult mai sever decat al tau, pentru ca este de la nastere si este fizic gradul intai. Daca doresti sa ne cunoastem si sa omoram singuratatea, contacteaza-ma la aceasta adresa pe mes sau pe e-mail.

[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Buna,
cum sa incep? Pe mine ma cheama Maria si am darul de a scoate oamenii din stari depresive, vorbesc foarte serios :P Stiu si eu cum e si am multa rabdare cu oamenii. Daca vrei sa vorbim imi poti da add pe messenger: [email protected] o sa vezi ca sunt tare simpatica si imi merge gura continuu :D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fa Miscare (acum 12 ani)

Buna. Si eu ma simt des singur si nu prea ies nicaieri daca nu sunt cu cineva.
Iti spun insa ca desi sunt dragut si altii ma vad sociabil, eu ma simt totusi singur si cateodata ma simt neadaptat social. In perioada asta ma duc si la psiholog dar cred ca cel mai important lucru este sa facem miscare, exercitiu fizic.
Iti recomand sa te duci la dansuri. Salsa ar fi cel mai bine, este un grup foarte mare, oameni diferiti, oameni deosebiti printre care cu siguranta o sa-ti poti prieteni, cunoscuti cu care sa iti petreci timpul liber. In plus dansul inseamna miscare fizica care are imediat efect la nivel biologic. E un lucru cunoscut ca daca faci miscare , corpul tau emana serotonina, care este antidepresie. In spun din proprie experienta ca dansul esti super antidepresie.
Inscrie-te la o scoala de Salsa ca sunt multe in Bucuresti!
Ah .. si mai e ceva, aproape sigur faci rar sex (dragoste). Sex-ul este iar o super metoda pentru antidepresie. Incepe cu dans-ul si nu ignora sex-ul. Adultii au nevoie de sex ca si de apa, e o nevoie acuta care nu trebuie ignorata.
Iti garantez ca te vei simti mult mai bine decat acum. Iti vorbesc din proprie experienta ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nelutu56 (acum 12 ani)

si eu sint o persoana cu handicapdar am aflat ca viata nu i-ti aduc bun rau decit ceea ce i-ti faci cu mina ta . Vreau sa te cunosc sa stam de vorba pe call,videocallca u rmaremesul meu este [email protected] astept nerabdator P.S. cautprietene cu virsta medie peste 45 ani pentru prietenii legaturi diverse...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 12 ani)

Draga mea, te inteleg foarte bine, si eu am avut ceva asemanator . In liceu nu eram acceptata in nici un grup, ma plimbam doar in weekend cu o prietena din copilarie. Mai tarziu drumurile ni s-au despartit. Am ajuns studenta si am inceput sa cutreier singura Bucurestiul. E greu la inceput dar apoi nu te mai poti lasa. In acelasi timp merg si la terapie. Psihoterapeutul meu m-a sfatuit sa nu imi lipseasca niciodata ceva de citit, oriunde as fi ( asteptand la dentist, la teatru, in tren,etc. ) Asa ca am tot timpul o carte sau o revista la mine. Acum sunt in Alexandria, orasul natal, prietenele mele sunt casatorite si ne vedem foarte rar. Dar nu ai voie sa abandonezi. Ma duc in continuare la plimbare, la aerobic, am fost singura la strand. Trebuie sa te remarce cineva. Daca vrei sa vorbim ma gasesti la [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandru (acum 12 ani)

daca vrei sa vb si sa ne cunoastem daca vrei sa iesim an preuna, etc etc, adr mea sandel_alex03 si vb pwp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 12 ani)

Sa stii ca si eu sunt o astfel de fire: tacuta, linistita, retrasa, introvertita dar asta numai la exterior ca in interiorul meu numai eu stiu cum de mai pot suporta. Am zile si/sau nopti in care am atacuri de panica sau sunt pe punctul de a innebuni, incat atunci repede imi spun o rugaciune mica ca sa-mi ies din starea psihica p***a pe care o am. N-am facut parte din nici un grup, nu stiu sa relationez, sa port o conversatie, nu stiu cum sa ma integrez in societate, ma simt izolata, nefericita, deprimata si nici eu n-am cu cine vorbi. Dar si inainte cand eram la scoala, eu eram si sunt genul care asculta pe altii problemele, necazurile sau bucuriile lor dar eu nu sunt ascultata, nu sunt auzita, vazuta, iar daca vorbeam terminam in 2 sau nici 3 minute si ramaneam practic fara nici un cuvant ca si cum mi s-ar fi terminat vocabularul, se asternea tacerea si atunci repede vorbeau restul iar ce spusesem eu parca nici nu s-ar fi vorbit, ignorata, eliminata din grup. Cele de mai multe ori mi-e frica sa vorbesc ca nu cumva sa ma fac de ras, sa ma pierd intre cuvinte si ma blochez singura si raman ca o inalfabetica in fata lor, nu stiu sa continuu si sa dau raspunsuri la intrebari sau chiar la simple saluturi, cum ar fi vecinii.
Am citit mesajele de mai sus, tot timpul imi spun ca o sa incerc sa ma ocup si de mine desi singura parca nu ma descurc, am nevoie sa impart orice cu altcineva si sa primesc si sfaturi si idei in legatura cu orice indiferent despre ce e vorba.
Nu ignorati mesajul meu, daca ati putea sa-mi dati ceva raspunsuri, sfaturi, pareri, idei.
Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mode (acum 12 ani)

Buna, Ioana. Ceea ce spui tu despre tine parca ma descrie si pe mine. Exact la fel patesc si eu. Putem vorbi mai mult pe e-mail: [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ABC-79 (acum 12 ani)

Ioana eu sunt dispus sa te ascult. Mai sus am lasat e-mailul si astept sa ma contactez.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 12 ani)

Buna Ioana
Uite ca nu esti singura . Sunt o persoana care m-am confruntat si am trecut peste ceea ce ai descris tu mai sus. Si cum am citit mai sus si probabil ai citit si tu sunt multi care trec sau au trecut prin ceea ce treci tu. Ai facut primul pas ai scris aici, bravo. De cele mai multe ori este mai usor sa vorbesti cu un strain decat cu cineva apropiat despre prblemele tale nu-i asa?
Daca vrei o prietena lasa-mi un raspuns aici , poate schimbam adrese de mess si vorbim acolo. Mi-ar place sa devenim prietene. Nu uita prietenii la nevoie se cunosc si uite cati vor sa te cunoasca. Nu esti singura. Suntem alaturi de tine.
O seara placuta .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

magda (acum 12 ani)

OFF scuze Mode raspunsul era pentru tine dar citind si celelalte raspunsuri am facut confuzie si am scris Ioana. Dar mi-ar place sa fiu prietena si cu tine si cu Ioana .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valentin (acum 12 ani)

trebuie cautat motivul de crezi ca esti data la o parte Tu sigura trebuie sa aflii raspunsul Si eu trec prin asta dar lupt sa nu cad an depresie cauta pe cineva sa te anteleaga si sa anteleaga adevarata problema SINGURATATEA singura trebuie sa analizezi unde gresesti si de ce esti anteleasa gresit SINGURATATEA ARE SI EA PARTILE FRUMOASE dar trebuie sa le gasesti singura Cautati prieteni care sa te anteleaga nu sa profite de tine cautati alte preocupari care sati umple timpul ancaerca sa gandesti pozitiv pt ca nu asta ati este soarta sa ne mai auzim cu bine si capul sus pt ca timpul nu este pierdut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 12 ani)

draga mea ,eu ma numesc rodica si sunt o persoana foarte sociabila. vreau sa iti spun ca AM UN DAR FOARTE MARE DE A SCOATE LUMEA DIN singuratate si plictiseala de aceea te rog sa fii mai puternica si sa incerci sa socializezi prin net, tel si pe urma si fata in fata
multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eli (acum 12 ani)

Dragii mei singuratatea este o boala, dar numai daca ii permiti sa se instaleze in sufletul tau.Eu pot sa va spun ca in urma cu 30 de ani nu se prea stia de depresii si de pshioteraputi pentru ca un loc de munca nu-ti prea permitea sa ai timp de asa ceva. De luni pina simbata si uneori duminica erai la lucru.
Ce vreau sa spun cu asta- Singuratea si apoi depresia se instaleaza in lipsa unei ocupatii.
Apoi ca sa nu fi singur trebuie sa privesti in jurul tau si sa incepi sa daruiesti. Sunt sigura ca exista un vecin, o ruda o cunostinta care are nevoie de ceva. Este un mod - de a incepe sa inveti sa daruiesti. Numai daruind poti primi. Si nu in ultimul rand dragii mei ESTE DUMNEZEU. Rugaciunea sincera si credinta fac minuni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2