Fata mea iubeste o fata raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de aricel cu 13 ani in urma

Buna tuturor! Am nevoie de sfaturi, simt ca innebunesc. Fata mea, 22 ani, a avut un prieten nemaipomenit, cum si-ar dori oricine, si a cunoscut o fata, pentru care ea s-a despartit de el. Spune ca ea iubeste acea fata, numai cand e langa ea se simte linistita. Nu se poate, fata mea iubeste o fata! Nu stiu ce sa fac, sa-si revina la normal. Mi se rupe sufletul. Imi iubesc copilul mai mult ca viata mea, pana acum ne-am inteles nemaipomenit de bine, dar nu pot sa accept asta si ma gandesc sa intrerup contactul cu ea, poate isi revine. Ajutati-ma ca nu mai pot!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (61)

Adrienne (acum 13 ani)

Daca o iubesti, va trebui s-o intelegi si s-o accepti asa cum este. Nu cred ca vei rezolva ceva, rupand legatura cu ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Nu pot sa o inteleg, a avut relatie normala si dintr-o data sa se schimbe total. Gandesc ca poate prin ruperea contactului cu ea, isi revine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

Nu cred ca este bine sa intrerupeti contactul cu ea, cel mai bine fiti alaturi de ea. Incercati sa vorbiti cu prietena fetei poate aflati mai multe amanunte care va pot ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Mi se rupe sufletul, auzind-o ca numai langa ea se poate linisti, nu as fi in stare sa vorbesc cu acea fata fara a o jigni, sau cine stie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 13 ani)

De cat timp a cunoscut-o pe aceasta prietena?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

De 2 luni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Exista si astfel de situatii... Fata ti-a spus deschis ca se simte atrasa si sexual de prietena ei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Din pacate, da.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Situatia este destul de delicata... Poate sa simta nevoia sa experimenteze, totusi, si doar atat. Discuta cu ea, explica-i ce inseamna o viata cu o persoana de acelasi sex: marginalizare, imposibilitatea de a avea un copil cu persoana pe care o iubeste, discriminare... Cred ca treci printr-o drama, incerc sa te inteleg, dar pastreaza-ti calmul si incearca sa descoperi ce anume o atrage la cealalta fata, daca aceste lucruri le poate obtine si altfel,intr-un mod mai firesc. Discuta cu un psihoterapeut specializat, o sa-ti ofere solutii prin care sa verifici daca este vorba doar despre o curiozitate, experiment sau altceva. Nu cred ca exista tratamente pentru asa ceva, dar poti face tot ce-ti sta in putere sa readuci lucrurile cum erau inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Ea spune ca este tanara si poate e numai o faza, o curiozitate...Pana cum 2 luni visa la o familie, isi dorea copii cu acest baiat, s-au mutat impreuna, nu le-a lipsit nimic, amandoi lucrau, se intelegeau ca 2 porumbei, erau cuplul ideal, tot ceea ce-si poate dori orice femeie pe lumea asta a avut cu el, tot ce-si doreste o mama pentru un copil...

Am incercat sa-i explic tot ce mi-ait scris d-voastra mai sus, asculta, spune ca ma intelege, dar sa o inteleg si eu pe ea, deocamdata asa e...si daca discut cu ea mai departe devine impulsiva, nici nu mai vrea sa auda nimic...pana acum ne-am inteles foarte bine, ne povesteam totul,...dar nu pot sa accept aceasta situatie...simt ca e prabusirea ei intr-o prapastie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

dar cu fostul prieten ce s-a intamplat? ..poate a dezamagit-o atat de tare incat nu mai vrea sa auda de barbati..
in niciun caz nu te indeparta de ea..tb sa discutati sa afli cat mai multe mai ales acum ca e la inceput si se poate razgandi..
cu cat trece mai mult timp cu atat e mai greu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Prietenul ei este distrus... o iubeste si o vrea inapoi...este un baiat din toate punctele de vedere nemaipomenit, o raritate in ziua de azi, s-a purtat cu ea ca si cu un ou, nu a jignit-o niciodata, nu a refuzat-o niciodata, se poate discuta cu el totul, arata foarte bine....deci nu pot sa-mi explic...de fapt nici ea nu poate explica...

Mi-e frica cu cat trece mai mult timp, cu atat se cufunda in aceasta prapastie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

of..ce situatie complicata..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unknownguy (acum 13 ani)

Buna,
Ea singura va decide care ii este pozitia fata de orientarea sexuala insa ... daca a apucat sa faca dragoste cu acea colega si a realizat ca nici un alt barbat nu mai poate egala o femeie se cam stie , e usor de inteles .Nu o trata altfel ca pana acum din contra ,acorda-i sprijin si nu te impotrivi. Aceste impulsuri ii vin din interior daca e sa fie asa , nu o face doar ca e un "must-have" .

Sunt familii fericite din femeie + femeie care adopta un copil si o duc excelent ia gandeste-te ... un puiutz la 2 mame ce poate exista mai frumos ?!

Revenind ,la "problema" nu o face sa isi sufoce sau sa isi inhibe dorintele, daca se intampla lucrul acesta ca sa iti faca tie sau altcuiva pe plac , mai tarziu va suferi enorm si pot aparea modificari de comportament .

Nu sunt psihoterapeut , nici gay sau femeie maritata cu femeie insa la varsta mea (undeva la centrul distantei dintre varsta generatiilor voastre) pot vedea lucrurile altfel .

cele bune,
unknownguy

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

E foarte greu pentru o mama sa accepte asa ceva...fiecare isi doreste sa-si stie copilul fericit...dar, dupa mine, o familie consta din mama, tata si copii.

Daca-i acord sprijin, gandeste ca e ceva normal, si sincer spus, eu nu gandesc ca e normal, mai ales ca pana acum a fost totul normal, ...nu cred ca cineva se poate schimba de pe o zi pe alta, cum este cazul ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unknownguy (acum 13 ani)

Are ea motivele ei , nu conteaza pentru noi de ce ,as dezvolta dar imi e teama ca dispare mesajul :)

Bucura-te ca e altfel , ca e diferita , din ce imi dau seama este o fire creativa .Nu suntem trasi la xerox desi in cazul acesta e ceva mai mult decat iesita din comun .Hai sa ne obisnuim cu ideea.

Daca vrei sa ajuti cu ceva constructiv, reaminteste-i de modul in care se poate proteja impotriva bolilor cu transmitere sexuala si atat .

Parerea mea ... :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Nu-ti dispare mesajul, am verificat eu... :P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unknow (acum 13 ani)

buna .. ce pot sa iti recomand la aceasta situatie este increderea in Dumnezeu sa crezi in EL si sa faci voia lui.Citeste biblia incearca pe cat posibilul sa te rogi la EL sa iti dea intelepciune si putere sa treci peste toate si inainte de toate iertarea pacatelor pentru ca El este singurul si unicul care ne poate ajuta .Credinta in EL rezolva multe...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aricel (acum 13 ani)

Aici ai dreptate, numai Dumnezeu ne poate ajuta. O sa ma rog la Dumnezeu sa-i luminesze mintea si sa revina la normal . Multumesc frumos. Crezi ca in timpul asta, pana revine la normal, sa am contact cu fata in continuare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

eu zic sa o duci si la un psiholog...el va stii sa discute cu ea, sa vada motivele pentru care a ales acest drum.., daca mai exista cale de intoarcere. tu ca mama esti subiectiva si chiar daca ii arati calea cea buna, copiii nu iau mereu in considerare sfaturile parintilor crezand ca ei exagereaza si ii vor sfinti.
un psiholog fiind neutru cred ca ar controla mai bine situatia..

tine-ne la curent cu ce se mai intampla..

iti doresc multa putere;)
pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4