Exista deosebire dintre un medic psihiatru si un medic psihiolog? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de adinaradu cu 12 ani in urma

Buna ziua! Imi poate spune cineva care este diferenta dintre un medic psihatru si un medic psiholog? Cand anume trebuie sa apelezi la un medic psihiatru si cand la un medic psiholog? Va pun aceste intrebari datorita faptului ca am trecut prin cateva probleme unde am fost indrumata sa merg la un medic psihiatru. Zis si facut. In prima faza mi s-a administrat Romparkin, Seroqel de 200 mg, apoi doza a crescut la 300mg, Piracetam. Acest tratament l-am considerat foarte agresiv, deoarece nu am fost si nici nu sunt un om agresiv. Dupa acest tratament de 3 luni de zile,mi s-a schimbat tratamentul constand in urmatoarele medicamente;Depakine de 300mg si Ziprexa de 15mg(Olanzapina). Am luat si acest tratament 5 luni de zile, insa nu am observat nici-un fel de ameliorare. Vazand ca nu fac nici-un fel de progres, am recurs sa merg mai departe chiar in Bucuresti la Spitalul Alexandru Obregia. Aici am fost consultata de un medic psihiatru ,pe care nu doresc sa il numesc unde am primit alt tratament,de fapt cam asemanator cu ce-l pe care il luasem din orasul meu;. Rispolept de 1mg/ml,Orifiril si Seroxat. Am tinut tratamentul si de data aceasta cu stictete incepandu-l din luna martie pana in prezent,dar nici in momentul de fata nu pot spune ca ma simt excelent asa cum am fost eu, plina de viata, o fire sentimentala, cu multa putere de munca. Consider in momentul de fata ca niciodata nu am sa mai pot fi eu aceiasi care am fost. Ma simt de parca ceva este rupt din mine, acolo unde sunt parca as fi absenta. Nu ma mai pot bucura de absolut nimic. Va multumesc frumos ptr. ca mi-ati dat prilejul sa va pun aceasta intrebare si ptr.faptul ca ati citit cele spuse de mine. Sanatate multa va doresc! Cu mult respect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Da exista diferente intre psihiatru si psiholog- in speta psihoterapeut
Psihiatru are la baza facultatea de medicina si specializarea in psihiatrie
Psihoterapeutul are la baza facultatea de psihologie si specializare in psihoterapie
Desi exista diferente clare aceste 2 profesii nu se exclud ci sunt complementare adica nu inseamna ca daca ne adresam unuia dintre acesti specialisti nu ne mai putem adresa celuilalt
Psihiatrul are rolul de a diagnostica diversele tulburari si boli psihice, de a prescrie tratamentul medicamentos adecvat, de a urmari eficacitatea acestui tratament
Psihoterapia îsi gaseste aplicare în tratamentul majoritatii bolilor psihice, în cazul unor boli somatice cu o importanta componenta psihica, precum si în situatiile de normalitate în vederea optimizarii proceselor volitive (de vointa) si afective, ca si a performantelor fizice, psihice sau intelectuale.
Intr-un mod plastic si foarte redus psihiatria se adreseaza acelor "semne " vizibile din ceea ce se petrece in psihicul uman pornind de exemplu de la halucinatii, anxietate, iritabilitate mare, stare mare de agitatie-maniacala, compulsii, dependentele de droguri de exemplu(si enumerarea ar putea continua cu siguranta) pe cind psihoterapia se adreseaza mecanismelor psihice de producere a acestora
Chiar daca psihoterapia si consilierea psihologica se adreseaza unui spectru mai larg pentru ca include si omul sanatos in cazul bolilor si tulburarilor psihice fara interventia psihiatrului cu greu si in anumite cazuri deloc se poate interveni optim psihoterapeutic

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

adinaradu (acum 12 ani)

Imi pare nespus de rau ca datorita timpului si distantei foarte mare dintre orase nu imi pot permite o consultatie la cabinetul d-vs. Mi-as fi dorit o evaluare psihologica de catre d-vs ca medic specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Psihologul NU ESTE MEDIC!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PSh Ioana Panculescu (acum 12 ani)

PSIHIATRUL POATE FI SI PSIHOTERAPEUT DACA ARE FORMARE IN PSIHOTERAPE DAR NU POATE FI CONSILIER ESTE O MESERIE CARE NUMAI UN PSIHOLOG O POATE FACE

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adinaradu (acum 12 ani)

Va multumesc frumos, ptr. raspunsurile pe care le-am primit de la d-vs. Cu mult respect!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 12 ani)

Exact...psihologul NU ESTE MEDIC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adinaradu (acum 12 ani)

Este adevarat ce spuneti, insa referitor la intrebarea pe care am scris-o aici se referea mai mult la faptul cand, sau in ce momente ale vietii trebuie sa apelezi la un psihiatru si cand anume la un psihiolog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

De regula, psihiatrul de ocupa de psihicul omului bolnav iar psihologul se ocupa de psihicul omului sanatos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luiza V. (acum 12 ani)

as spune ca psihiatrul abordeaza de cele mai multe ori problemele de sanatate mintala care nu pot fi rezolvate doar prin consiliere - lucru pe care il face psihologul.
In principiu, psihiatrul poate trata medicamentos, poate face consiliere (in curricula actuala de pregatire in specialitatea psihiatrie exista un modul in urma caruia psihiatrul dobandeste compentente pentru consiliere ), iar daca urmeaza un curs de formare in psihoterapie, el poate desfasura si activitatea de psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: