Distonie neuro-vegetativa raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Danieladinca cu 9 ani in urma

Buna ziua!Ma nuumesc daniela si am aproape 18 ani Am fost in luna septembrie la medicul cardiolog deoarece ma inteapa inima,ma stup,simt k am nod in gat,transpir mai ales cand am emotii,si da sunt foarte emotiva nu prea ma pot controla la scoala din cauza emotiilor uti tot ce am invatat.medicul mi-a spus ca nu am nimic la inima si mi-a pus ca diagnostic distonie neuro-vegetativa.am facut si analize si mi-a iesit ca am scazut calciuu si magneziu foarte putin.ieri am fost si la endorcinolog am crezut ca am glanda dar nu a fst asa.mi-a pus acelas diagnostic si mi-a dat o reteta cu:calciu sandoz,magne b6,vigantolete si niste fiole pe care nu le-am inteles cum se numesc o sa ma duc la farmacista sa le citeasca.problema este ca euu nu cred ca aceste medicamente ma vor ajuta sa mi controlez emotiile..plus ca am si slabit din cauza stresului de la scoala am foarte mult de invatat si sunt si obosita pentru ca zi de zi fac naveta la bucuuresti eu sunt de la tara si ma trezesc dimineata la 5:45 si ajung acasa la 15:00 .imi puteti da cateva sfaturi?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

luminita270 (acum 9 ani)

Se spune,,probleme ale glandei tiroide” , tiroida este indinspensabila. Tratamentul pe care dna dr. vi l-a prescris este foarte bun in distonia neuro-vegetativa. Daca veti merge pe ideea ca nu veti avea rezultate,nu faceti decat sa va acceptati,,boala” imaginara si sa respingenti,mental,acel tratament,care nu va acea eficienta.Este normal,la varsta dvs. sa treceti prin perioade de emotivitate,asa va construiti si va intariti personalitatea,va autodisciplinati si slefuiti imperfectiunile.Mergeti pe acel tratament,calciul sa-l luati la 2 ore de la administrarea magneziului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marina- Lucica Balea MPsih. Marina- Lucica Balea este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Draga Daniela,
Este foarte bine ca ai consultat medicul si ai facut o serie de investigatii. Este nevoie insa sa inveti sa iti stapanesti emotiile, care apar ca urmare a gandurilor disfunctionale. Este posibil sa fi trecut printr-o perioada mai dificila si adaptarea a fost mai grea?Va fi necesar sa identificam cauzele care iti provoaca aceste stari si impreuna putem gasi cele mai bune solutii, perfect adaptabile situatiei tale. Impreuna cu unul dintre parinti, deoarece inteleg ca esti inca minora, ar fi indicat sa consulti un psihoterapeut care te poate sprijini cu profesionalism in procesul de vindecare.Sfaturile generale nu-ti pot fi de folos, situatia ta si ceea ce simti iti apartin doar tie. Eu te astept cu drag.
Psihoterapeut Marina-lucica Balea

Marina-Lucica Balea
 Psihoterapeut, consilier
 tel 0735 853 000
 psihoprof.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Danieladinca (acum 9 ani)

Doamna doctor mi-as dorii tare mult sa vin la dumneavoastra dar nu am cum pentru ca nu sunt din bucuresti,vin la liceu in bucuresti iar la ora 14termin orele dar atunci am masina pentru a ma duce acasa.nu stiu cand voi reusi sa ajung poate in vacanta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Incearca sa faci tratamentul acela si vezi dupa.Parerea mea este ca tu nu ai avea ceva organic, calciul si magneziul PUTIN scazut, nu este un semn foarte rau, ci se rezolva prin acel tratament.Insa trebuie sa te mai relaxezi, sa faci ceva placut care sa te relaxeze, nu trebuie sa fi tot timpul stresata, ca iti va face mult rau.Stiu ca multi la varsta ta sunt asa, dar asta si din cauza lipsei de experienta si a modului imatur de a privi lucrurile, insa cu putin ajutor totul se va rezolva in bine.Daca vrei sa te duci si la psiholog sa inveti metode de a reduce stresul o poti face, este foarte indicat, dar trebuie sa si intelegi ce iti explica psihologul acolo, nu sa stai si sa dormi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Danieladinca (acum 9 ani)

Va multumesc foarte mult tuturor pentru sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Pe langa tratamentul prescris de dna dr, poti apela si la psihoterapia online sau sa te inscrii intr-o platforma online de tratare a problemelor de stres, anxietate s.a.

Aceasta este foarte bine pusa la punct si include:
- Evaluarea si diagnoza problemelor de anxietate, evaluarea complexa a personalitatii si a impactului anxietaaii asupra functionarii cognitive.
- Acces 3 luni nelimitat la toate programele de anxietate.
- Asistenta psihologica online pe toata perioada utilizarii platformei, comunicare constanta prin mesaje si 5 sedinte online a cate 50 de minute.
- Resurse psihologice multimedia (articole, imagini, prezentari de caz, videoclipuri, inregistrari audio despre anxietate si tratamentul acesteia).
- Invatarea unor metode de relaxare si de management al stresului;
- Toate datele personele raman confidentiale.

Accesul in platforma pentru 3 luni de zile nelimitat costa 500 RON (achitarea se poate face in doua rate).
Pentru mai multe detalii puteti accesa link-ul:

http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online-a-anxietatii/

Multa sanatate!
Psiholog Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721.349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: