Credeti ca sunt pregatita psihic sa pot porni la drum pentru a avea un copil? raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de sercin cu 12 ani in urma

Buna ziua,sunt o mama careia ia decedat unicul copil in varsta de 20 de ani,in urma cu 3 ani.A avut accident la munte cu un atv,a stat in coma 2 luni la sp.universitar.buc.
Timp de 2 luni am stat de dimineata pana seara pe holul spitalului in speranta ca-l voi vedea,ca va avea vreo speranta,l-am vazut cum sufera..s.a.m.d.ne-a parasit,dar de atunci eu m-am izolat de rude,prieteni,frati ......am interfonul inchis,nu doresc vizitatori pentru ca nu am subiecte comune cu ei si nu vreau sa-i mai plictisesc cu durerea mea.Am facut psihoterapie o perioada,durerea mea nu s-a diminuat,am renuntat.
Psihologul mi-a spus ca numai un copil ma va puta scoate din aceasta stare si dorinta de a trai.Pentru un copil sunt cam in varsta,44 de ani ,analizele nu sunt deloc incurajatoare.
La servici sunt colega cea dinainte,rad ,glumesc,dar pana la intrarea in casa.Cu sotul meu incerc sa fiu tandra,nu plang langa el,incerc sa-i arat ca sunt puternica,dar cand raman singura .......
Atat de bine imi joc rolul incat la servici am avansat pe un post de sefa.Ma urasc pentru ca nu am avut curajul sa fac nimic de a ajunge langa copilul meu.
Am rupt legatura si cu divinitatea,eu sunt de religie musulmana,mi se spune ca nu am voie la cimitir.Pe mine nici o religie de pe acest pamant nu ma va opri.Merg la el de cate ori am ocazia,foarte des.Pe strada merg cu capul in jos,nu vreau sa ma intalnesc cu nimeni.Nu pot sa particip la niciun eveniment:pomeni,nunti,si sunt acuzata chiar de cei apropiati.
Credeti ca sunt pregatita psihic sa pot porni la drum pentru a avea un copil?
Daca as avea sansa de a alege intre un copil si a ma duce langa celalat,m-as duce in orice clipa.
Stiu ca vi se pare bizar,duc o lupta cu mine insumi,sper sa nu cedez.
Ce i-as oferi eu in afara de durere acelui copil,l-as cara cu mine in cimitir in loc sa-l duc in parc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 12 ani)

Cred ca la aceasta intrebare sunteti absolut singura care poate sa dea raspunsul. Imaginati-va in postura respectiva, luati in calcul toate posibilitatile, eu va recomand sa continuati psihoterapia (poate cu alt psihoterapeut), eventual impreuna cu sotul si vedeti cum sa simtiti. Parerea mea sincera este ca un copil v-ar lumina viata, dar ca nu este cazul sa il faceti pana nu va rezolvati problemele de ordin psihologic, pana nu sunteti dvs linistita si impacata cu dvs. Copilul nu este cel care va va ameliora starea psihica, dvs impreuna cu un psihoterapeut, sotul, familia trebuie sa faceti asta. Copilul trebuie sa va gaseasca bine fizic si psihic, asa cum un copil nu lipeste un cuplu asa cum cred unii, ci trebuie sa vina pe lume intr-un cuplu deja sudat. Sanatate, ganduri bune si sa auzim de un bebe!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 12 ani)

M-a intristat povestea ta,care din pacate nu e o poveste.Se spune ca Dumnezeu da incercari grele celor pe care ii iubeste mai mult.Nu stiu daca asa este dar stiu ca viata trebuie traita.Faptul ca spui ca ai rupt legatura cu Divinitatea,nu e un lucru bun.Dar asta nu inseamna ca si Dumnezeu te-a uitat.Daca te-ar fi uitat,acuma nu ai mai fi in picioare.Nu exista pe lumea asta cuvinte care sa consoleze un suflet de mama greu incercat,dar trebuie sa lupti,sa continui psihoterapia,sa incerci sa iesi ,sa-ti umpli timpul cu altceva,sa te implici in ceva actiuni care te-ar putea acapara.Un copil?Eu nu sunt convinsa de asta,mai ales ca spui ca analizele nu-s tocmai bune.Ia in calcul si varsta si gandeste-te daca nu ar fi mai bine sa adopti unul.Sigur un copil v-ar schimba viata dar trebuie bine cantarit.Daca te simti mai bine mergand la cimitir,du-te,dar sa stii ca el nu e acolo,el e intr-o lume mult superioara si nu se bucura vazandu-te atat de trista.Stii,pentru durerea fizica s-a inventat anestezia,iar pentru cea sufleteasca exista doar uitarea,estomparea trairilor mai putin bune.Ma voi ruga pentru tine.Promit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Stiu ca a fost greu sa expuneti ceea ce va framinta dar mai stiu si ca minata de ginduri bune(chiar daca acum nu le vedeti ati luat decizia de a rosti intrebari cu voce tare)
Nu este usor sa puneti in balanta ce vreti sa faceti si ce este mai bine, insa raspunsul autentic se afla in interiorul dumneavoastra; la fel si resursele de a gasi putera de a cauta si gasi raspunsul
Aveti nevoie doar de ajutor si insotire pe acest drum, lucru pe care il poate oferi psihoterapia
Stiu ca ati mai facut psihoterapie, dar asta nu inseamna ca daca atunci nu ati vazut vreun rezultat acum nu poate aparea
Tocmai aceasta cautare a unui raspuns reprezinta o premisa buna ca de aceasta data lucrurile sa fie altfel,poate ca tocmai aceasta dorinta a dumneavoastra de a sti daca sunteti pregatita psihic va da puterea de a va uita spre interiorul dumneavoastra astfel incit sa puteti gasi lumina de care aveti nevoie

Cu drag,
Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Nlck (acum 12 ani)

mi-au si dat lacrimile instantaneu cand am citit postul dv.!!! dupa cum zicea si ochi negri ... ati putea incerca sa adoptati un copil daca nu aveti puterea si sanatatea de a mai face unul!!! sa nu va considerati prea in varsta pentru un copil ... nu de alta dar de ex. in italia cei care fac copii sunt peste 38 40 de ani , deci aveti tot timpul din lume!! va ganditi , si intelegeti-va cu sotul dvs. si poate reusiti sa luati o decizie!!! va doresc multa forta sa treceti peste toate greutatile!!! Dumnezeu sa fie cu Dvs.!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aly (acum 12 ani)

Sunt pe lumea asta,pentru fiecare OM,momente cumplite,tragice si odioase,in care fiecare a simtit macar o data ca ar vrea sa moara sau sa "se evapore",sa nu mai poata simti nimic.Este foarte dureros ceea ce povestiti...niciodata nu am inteles De ce mor copii(indiferent de varsta),mi se pare cel mai groaznic sentiment de pe pamant pe care il poate trai un om-parinte...Dar timpul le vindeca pe toate,se pare ca pana acum,nu a reusit sa inchida ranile dumneavoastra.Cautati puterea din interiorul dumneavoastra,ganditi-va la lucrurile care va plac sau va placeau inainte,stati de vorba cu prietenii,faceti-va noi cunostinte,vorbiti,comunicati.Adoptati un copil...sunt atatia micuti abandonati care au nevoie de un suflet curat si o familie,si ganditi-va ca toate lucrurile pe lumea asta se intampla cu un scop.Ganditi-va si la sotul dumneavoastra,probabil ca si lui i-a fost si ii este foarte greu,chiar daca nu i va plangeti,banuiesc ,ca dupa atatia ani va cunoaste destul de bine,nici lui nu ii este usor si cu siguranta nu i-ar fi mai usor fara dumneavoastra.Regasiti speranta si regasiti-l pe Dumnezeu,orice am face,el nu ne uita niciodata.Stiu ca sunt doar vorbe ce "va scriu",dar sper din tot sufletul sa va incurajeze si sa indeparteze macar putin valul de pe ochii si sufletul dumneavoastra.Stiu ca e usor de zis si greu de facut,dar incercati sa dati totul in urma,oricum nu puteti schimba nimic din ce s-a intamplat,insa puteti schimba viata dumneavoastra,a sotului dumneavoastra si poate a unui alt suflet.Consider ca oricat de greu ar fi in viata asta,nu avem dreptul sa ne-o luam,asa cum nu noi am hotarat daca sa ne nastem sau nu.Si poti gasi bucuria de a trai in mici lucruri in fiecare zi.Depinde doar de TINE!SA FI PUTERNICA Si OPTIMISTA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 12 ani)

draga Sercin,
stiu ce inseamna sa pierzi pe cineva drag si daca medicul ginecolog iti spune ca este ok si poti sa ramai insarcinata, GO FOR IT!
Pe de alta parte ,gandeste-te cum ar fi fost daca aveai doi copii ,daca cel pe care le-ai pierdut avea un frate
daca tie iti face bine sa te duci la cimitir dute fa lucruri care te linistesc
ce fel de psihoterapie ai facut ?
Iti doresc tot binele din lume!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Sa inteleg ca in religia asta femeilor le este interzis sa mearga la cimitir?
Oamenii de-a lungul timpului si-au facut o multime de religii, aproape as putea zice ca fiecare caruia nu i-a convenit o treaba din religia in care s-a nascut a facut alta religie care sa fie buna pentru el.
Dar Dumnezeu nu este al religiilor, El este unul singur. Pe El trebuie sa-L cautati si mangaierea Lui sa o gasiti. Nu cred ca, pana nu veti gasi pacea, linistea, mangaierea Lui veti putea fi pregatita sa mai fiti din nou mama, ati spus-o dvs, l-ati cara si pe el cu dvs. la cimitir.
Ar fi bine, v-ar ajuta foarte mult ca, pana sa fiti pregatita sa aveti un copil, sau sa infiati unul, sa va implicati in actiuni legate de orfelinate, camine de batrani, ajutand pe cei lipsiti veti umple golul din sufletul dvs. si veti gasi mai usor o cale sa va apropiati de Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: