Ce este prurit psihogen raspuns medic

Psihologie si psihoterapie Prurit
Intrebare postata de Viorica.Veronica cu 13 ani in urma

Mă mănâncă uneori pielea şi mi s-a spus că posibil să fie un prurit psihogen ,are tratament, se poate trata ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 13 ani)

Da, mergi la un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Doina Mafteiu MPsiholog Doina Mafteiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Veronica, daca deja ai consultat un specialist dermatolog iar acesta a infirmat alte cauze ale pruritului acesta se poate datora stresului prin care treci sau unei probleme emotionale careia nu ii poti face fata acum. Mancarimile sunt modul in care organismul tau iti transmite un semnal ca este atac de ceva. Starile de anxietate, furie sau alte emotii puternice dar neexprimate pot genera acest tip de manifestari. Poti consulta un psiholog si puteti afla impreuna care este cauza si ce poti face mai departe.

Toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Viorica.Veronica (acum 13 ani)

Buna ziua. Multumesc ,o sa incerc sa merg intai la un medic alergolog. O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 13 ani)

Ma mananca pielea ingrozitor de 20 de ani. Nu/mi apare nimic pe piele. Am fost la alergologi si dermatologi dar nici un tratament nu mi/a fost de folos. Am facut testele alergologice si nu mi/a iesit alergie la nimic. Medicamentele antialergice nu mi/au fost de nici un folos.dermatologii au incercat tot felul de tratamente. Nici un folos Singurul medicament care imi amelioreaza aceasta mancarime este diprophosul injectabil . Problema este ca l/am folosit cam des si acum nici acesta nu isi mai face efect ( am luat o injectie pe luna timp de 6 ani). Acum 3 luni un medic dermatolog din Cluj m/a trimis la un pshiatru ( dermatologul mi/a dat doxepin pe care l/am luat timp de o luna dar mancarimea nu m/a lasat).Am fost la un pshiatru care m/a diagnosticat cu tulburare somatoforma si mi/a dat mirzaten si haloperidol. le iau de 3 luni. inca nu vad efectul dar doctorul spune sa am rabdare.Oare sunt pe drumul cel bun? As vrea sa dispara aceste mancarimi (furnicaturi puternice pe sub piele) care nu ma lasa sa dorm. Cand incep este ingrozitor. Nu am clipe din zi sau din noapte in care sa nu ma manance. Iar daca ma scarpin ma mananca si mai rau. Va rog sa/mi spuneti daca sunt pe drumul cel bun . Oare aceste medicamente ma vor trata?
Fiind o boala veche va fii mai greu de tratat?
Va rog sa/mi spuneti parerea d/voastra.
Orice parere m/ar ajuta mult.?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorica.Veronica (acum 13 ani)

Buna seara si La multi ani! fara probleme de sanatate . Mi-am dat seama de curand ca se intampla ceva cu mine , eu am tot dat vina pe caldura pe vopseaua de par, pana cand am luat Claritin si am observat ca nu ma mananca pielea . Pe 10 ianuarie voi merge la un alergolog, asa mi-a recomandat un neurolog ca nu trebuie sa merg la psihiatri sau altii. Cand o sa am un raspuns mai bun o sa va comunic dar nu stiu cat o sa va ajute, deoarece o boala se poate manifesta diferit la mai multe persoane sau aceleasi manifestari sa fie boli diferite si nu as vrea sa gresesc cu ceva sau sa va ingrijorez. O sa revin cu un raspuns dat de specialistul la care merg. O seara buna si multa sanatate in noul an care a abia a inceput.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionel (acum 9 ani)

Buna Daniela,
Desi postarea ta este de acum 3 ani, cautand despre simptome asemanatoare am descoperit ce ai scris tu. As dori sa te intreb daca ai tratat cumva sau ce ai facut in privinta furnicaturilor, caci si eu ma lupt de vreo 10 ani cu ele, si medicii nu sunt in stare sa puna un diagnostic, desi am fost la nenumarate controale.Multumesc frumos si astept raspunsul tau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: