Caut psiholog in Bucuresti raspuns medic

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Anamaria201000 cu 13 ani in urma

Nu vreau sa apelez la un psiholog pentru a-mi rezolva problemele, ci pentru a le preveni. Simt ca incep sa devin foarte sensibila, sa ma supar din orice, sa ma enervez din orice, ba chiar sa ma cert cu ai mei sau sa ma departez de prieteni si chiar nu vreau sa stric relatiile cu oamenii pe care ii iubesc. Mentionez ca sunt clasa a 12-a si am un an destul de stresant, o fi si asta un motiv...pe langa varsta in sine. Imi recomandati pe cineva? As prefera sa fie barbat, sau femeie mai in varsta, nu am incredere in pustoaicele care au terminat Psihologie asa, pe banda rulanta...
Multumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara Anamaria
Din mesajul tau inteleg ca ai nevoie de cineva care sa te ajute sa previi problemele ce pot apare datorita faptului ca tu ai observat ca se intimpla ceva cu tine care iti poate afecta relatiile cu persoanele dragi tie
Spui ca ai nevoie de o persoana care sa fie mai in virsta fie barbat, fie femeie pentru ca in "pustoaicele care au terminat psihologia" nu ai incredere
Ce vreau sa spun este ca pina un psiholog sa poata practica psihoterapia sau consilierea trebuie sa treaca prin multe etape de pregatire
Asta inseamna ca cei care au aviz de libera practica sunt apti sa ofere ajutor specializat
La fel de importanat este si relatia care se stabileste intre psihoterapeut si pacient, adica cu ce fel de persoana te simti tu mai bine. Poate cu un barbat, poate cu o femeie.
Asta numai tu poti sa stii
Poti gasi si pe acest site psihologi care au pregatire in psihoterapie sau consiliere
sau poti intra pe situl Colegiului Psihologilor din Romania
Daca iti este ok.ma poti suna si pe mine si stabili o programare
Si da. Clasa 12-a este un an greu.
Iti doresc succes in demersul tau

Liliana Puchea
Consiliere Psihologica, MS
Tel 0722 207 760
Adresa cabinet : str. Academiei, nr 7-9 , et.1, cam 21-22
www.psihoterapiecabinet.com.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologie si psihoterapie.

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara!
Cat ma bucur sa vad persoane responsabile de sanatatea lor mentala si emotionala! Te felicit, AnaMaria pentru ca soresti sa ai relatii armonioase cu familia ta si te preocupa sa fii o persoana echilibrata. Preventia poate fi chiar mai mult, se poate transforma intr-un program de dezvoltare personala care iti ofera sansa sa te cunosti mai bine si in acest fel sa iti construiesti constienta calea vietii. La aceasta pot contribui si sedintele de dezvoltare in grup cu metode de artterapie. In acest fel iti poti descoperi resursele si prin creativitate descoperi cum poti face mai bine situatiilor generatoare de stres si tensiuni. Evident, nu primesti o reteta, ci mai degrama se creaza un spatiu in care descopri chiar tu cum.
Asa cum spune dna psiholog in mesajul de mai sus, si psihoterapeutii/consilierii tineri sunt persoane calificate pentru a asista un proces de crestere si preventie, cum spui tu. Pentru a deveni consilier practicant, este nevoie, pe langa facultatea de psihologie, un program de formare special care debuteaza cu analiza personala a viitorului consilier. Orele de formare sunt foarte practice incat cel care urmeaza a fi certificat are toate competentele create. Bineinteles, depinde de fiecare in ce fel debuteaza sa profeseze.
Psihologi cu drept de libera practica poti gasi pe site-ul Colegiului Psihologilor din Romania (www.copsi.ro).

In luna ianuarie, cabinetul unde lucrez a creat un cadou pentru noul an - o sedinta de consiliere gratuita pentru cei care doresc sa se inscrie intr-un program de dezvoltare personala. Daca doresti, poti scrie mail: [email protected].

Numai bine!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria201000 (acum 13 ani)

Va multumesc frumos pentru raspuns, v-am trimis amandurora un mail pentru ceva mai multe detalii. Inca o data se dovedeste acest site foarte util, ma bucur din suflet ca v-am gasit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CABINET PSIHOLOGIC BUCURESTI (acum 13 ani)

CABINET PSIHOLOGIC,Piata Unirii ,scetor 3
programari 0726499421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

servicii medicale si psihologice (acum 13 ani)

http://controlmed.wgz.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alinna (acum 12 ani)

www.psihosuport.ro - psiholog Popa Anca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan (acum 12 ani)

Doamna Cuntan Gabriela e tanara dar lucreaza ca si psiholog de aproximativ patru cinci ani din cate tin eu minte. Va poate ajuta. O puteti gasi usor folosind google sau la mail [email protected].
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aristotel (acum 12 ani)

eu stiu pe cineva care te poate ajuta foarte rapid si eficient, sa ma suni la 0724394 318, aristotel bunescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea coman (acum 11 ani)

Anul acesta am implinit 30 ani, am un copil de 1 an jumatate pe care il ador si ii ofer toate conditiile pt o cresteresi dezvoltare armonioasa. De putin timp am inceput sa ma gandesc la boli, la moarte, ma afecteaza orice. Plang dc vad un catelus, un copil al strazii un batran. Simt ca ma incarc cu foarte multe lucruri negative si ma macina pe interior. Ce sa fac? Un psiholog ma poatr ajuta sa revin la starea mea, eram o fata plina de viata? Poate fi o depresie post natala instalata asa tarziu? Aprecie mult raspunsurile voastre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa (acum 11 ani)

Viziteaza www.psihologkarinacostan.ro ! Mergi cu incredere!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

Buna ziua,
Am si eu 2 recomandari de facut.
1.Clinica Oana Nicolau
2. Pe http://top-psihologi.ro poti gasi psihologi profesionisti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

scuze http://www.top-psihologi.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 11 ani)

Cabinet individual de Psihologie, zona Calea Calarasi (Biserica Sf. Stefan) - Bucuresti. Programari la tel. 0765.890.829, Psiholog Florina Toader. http://sanatateamintii.ucoz.ro/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CARMEN (acum 11 ani)

Nu de mult mi-am pus si eu inrebarea: Oare unde pot sa fac o psihoterapie ok, oare unde sa gasesc un psiholog cat de cat ok sau chiar bun, cine sa-mi recomande un psiholog ?
intrand pe facebook am gasit top-psihologi.ro
Am intrat pe site-ul http://www.top-psihologi.ro si am vazut ca multi psihologi sunt listati acolo.
Vreau sa va spun ca am facut terapie cu un psiholog ales de acolo si chiar a fost de bun augur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

am anumite probleme psihice dar si fizice.....as vrea sa inteleg ce se intampla cu mine si cum sa evoluez in cunoasterea puteriilor mele si a increderii..............as vrea o recomandare pt consiliere psihologica individuala.........multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DClaudiu88 (acum 10 ani)

cineva bun pe acest domeniu nu unul care sa te minta "frumos" si sa ti ia bani o persoasa care sa te ajute...............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi Lavin (acum 10 ani)

Claudiu, depinde de problema; daca problema esti ca esti somer, nu ai iubita si te certi in fiecare zi cu parintii, nu ai nevoie de psiholog, ci de Loteria Vizelor si o gramada de noroc. Dar daca ti se pare ca discutia cu cineva la telefon te poate linisti poti sa ma suni 07400000010. In prima faza, cea de tatonare reciproca, te va costa doar telefonul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 10 ani)

Ma numesc Andrei . Am probleme cu viciile ,nu refuz nimic din ce ar putea sa fie rau . am 24 de ani , aproape , dar ma simt mult prea confuz . tocmai m-a parasit si iubita cu care stateam de 3 ani si ceva in aceiasi casa . incerc sa ma schimb pentru mine de mult timp . incerc sa fac ceva in folosul meu ( cat timp am fost cu ea , am incercat pentru ea ; cel putin asta gandeam , dar acum imi dau seama ca este pentru mine ) . Fac multe greseli de care imi pare rau a doua zi . Credeti ca un psiholog m-ar putea ajuta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blueoana (acum 9 ani)

Buna ziua, numele meu este Oana si am 28 de ani. De aproape 5 ani de zile ma lupt cu depresia,tulburarile de anxietate si atacurile de panica. Am incercat foarte multi psihiatri pana sa nimeresc unul foarte bun care sa ma aduca pe linia de plutire, insa cu toate tratamentele tot am devoie de un psiholog foarte bun. Nu as dori sa trec iar din ''''pshiholog in psiholog'''' cu am facut si cu psihiatrii pana sa gasesc unul care sa ma ajute sa termin in sfarsit cu aceasta boala. Starile sunt din ce in ce mai rare dar as vrea sa se termine odata pt totdeauna cu acest calvar. Va rog sa-mi dati un sfat, o parere si un psiholog sa ma ajute sa termin cu aceasta perioasa grea din viata mea. Va multmesc anticipat. Puteti sa imi scrieti si pe adresa mea de mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

athos (acum 8 ani)

Psihoterapeuti cu experienta:

www.oananicolau.ro
www.top-psihologi.ro
www.psihoinsight.ro
www.terapeuti.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2