Va rog ajutati-ma

Psihologia cuplului
Intrebare postata de alyssuka cu 14 ani in urma

Buna....am 15 ani...is cu cun baiat de 7 luni si el imi cere sa ma culc cu el..eu nu vreau....ca parinti mei nu sunt de acord:((...si..i am zis de omie de ori si nu ma intelege...ce sa fac?va rog ajutati-ma...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (152)

selinuta20 (acum 14 ani)

nu trebuie sa te intereseze prea mult sfatul parintilor dar gandestete ca o data ce i te-ai daruit si a ontinut ce a vrut o sa te lase nu repede dar o sa te lase ai doar 15 ani asteapta macar pana la 18ani cand o sa fi si tu o femeie in toata firea baietii sunt perversi fac de toate pana cand te prind si nu cred ca trebuie sa iti strici deja corpul ai toata viata inainte si ai sa vezi si cum e sa fi cu un barbat si nu as vrea ca la 15 ani sa suferi din dragoste.am patit-o si eu ca tine.dar eu am decis sa raman virgina pana la 18 ani si abia dupa aceea mi-am dat seama ca baiatul de la 15 ani nu ma iubea vroia decat sa se foloseasca de mine ca pe un obiect.asculata-ti inima dar nu uita ca e rau sa suferi dupa aceea si sa repari o greseala care nu mai poate fi reparata.pastreazete pentru barbatul care te va iubi cu adevarat si nu iti cere dupa cateva luni sa i te daruiesti.bafta....tinema la curent cu ce ti se intampla

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alyssuka (acum 14 ani)

uite...daca ai id..damil..:D...sa mai vb sa mi mai dai sfaturi...am vb k el..si mi a zis k ma asteapta...si toate alea k ma iubeste....nush ce sa fac..pwp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raducu (acum 14 ani)

*Ati incercat sa slabiti dar nu ati reusit ?
Alcom vine cu o solutie revolutionara pe piata din Romania.
Va oferim ceaiul natural chinezesc Yong Kang preparat din ingrediente naturale ceaiul anti-adipos Yong Kang va ajuta sa pierdeti zilnic intre 300/400 grame (depinde de metabolismul dvs).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Acest pas trebuie facut in momentul in care tu te simti pregatita, nu cand vrea prietenul sau mama. Daca nu te respecta si nu tine cont de parerile tale nu ai de ce sa stai langa el, e lumea plina de baieti.
Ai grija de tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Doamnelor, aceasta copila nu are decat 15 ani, este abia prin clasa a 8a, cel mult in clasa a 9 a. Cum ii puteti spune sa faca asa cum vrea ea, cum simte, fara sa o asculte pe mama ei?? Eu sunt profesoara, am eleve de aceasta varsta, pe care le consider copile cu alte griji decat grija sexului. Ea trebuie sa-si traiasca varsta pe care o are acum, nu sa inceapa sa aiba griji specifice femeilor. Ganditi-va ca ar putea ramane insarcinata. Are ea capacitatea de a creste un copil, cand ea insasi este un copil?? Fiti mai atente cu ''''''''''''''''sfaturile'''''''''''''''' pe care le dati. Ea locuieste cu parintii ei, acestia o intretin, o ajuta, o sfatuiesc spre binele ei, iar ea trebuie sa-i asculte. Are timp de...alte distractii mai tarziu, cand va avea varsta potrivita. Alissuca, nu te lasa santajata sentimental de prietenul tau. Daca te-ar iubi, nu te-ar presa sa-ti incepi viata sexuala la aceasta varsta . Spune-i ca, daca te iubeste, sa te astepte pana cand vei fi pregatita. Tu, ca fata, viitoare femeie, trebuie sa pui conditiile, nu el. Sunt diriginta la o clasa de a 10 a si anul trecut, o eleva, a intrerupt scoala pt ca a ramas gravida. Vine uneori pe la scoala si spune ca ii este foarte greu sa aiba grija de copil si ca ii pare foarte rau ca nu si-a vazut de invatatura. Sexul presupune multa responsabilitate. Apar probleme ginecologice, poti lua boli venerice, poti ramane insarcinata, ti se maturizeaza corpul mai devreme decat ar trebui. La 20 de ani, poti arata ca de 30.Sunt multe de spus, dar ma rezum spunand atat: Fii fata cuminte, invata, traieste-ti varsta copilariei. De altele, ai timp mai tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 14 ani)

Sunt perfect de acord cu dumneavoastra! :)
O seara placuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 14 ani)

Sa-i asculti sfatul doamnei profesoare ca spune doar lucruri bune.Si sa sti ca o sa te saturi de "munca" aceasta toata viata de cand te mariti, daca lasi sa te mai maturizezi un pic vreo 3 ani.Sa nu te superi pe noi dar acesta este adevarul. Ai grija de corpul tau,protejazatil tu ca altul nu poate mai bine decat tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nadia-pensionara (acum 14 ani)

Sa-i aasculti sfatul d-nei profesoare si ce ti-am scis eu,traieste-ti copilaria, pe care nu o vei mai gasi NICIODATA! AI MARE GRIJA DE TINE SI OCUPA-TE DE SCOALA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 13 ani)

perfecta dreptate aveti .
ma poti gasi pe id cosmin_nae sa va dau parerea mea .
paaaaaaaaa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

wolw69 (acum 13 ani)

bravo doamna profesoara meritati un 10+ de la mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

enigel27 (acum 14 ani)

sunt de acord cu elena , tre sa mai astepti esti prea tanara pt asta iar baiatul ala care insista atat parerea mea este ca nu cred ca te iubeste , am avut si eu o varsta ca a ta iar baieti cam de varsta ta nu prea cauta relatii serioase ei vor doar sa se distreze

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

karla (acum 14 ani)

conteaza foarte mult ce vrei tu cu adevarat. nu ce vrea el ,nu ce vor parintii.Este important sa fie alegerea ta , cand o sa fii pe deplin convinsa ca e bine o sa stii, restul nu conteaza ,baietii sunt...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandu (acum 14 ani)

sunt barbat,asculta sfaturile celor ce-ti vor binele-parintilor,lasa sexul pentru mai tirziu ,vei avea momente cind vei regreta ca ai inceput prea devreme,doamna Elena are dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amalia C. (acum 14 ani)

Draga mea,
Incep prin aţi spune ca fiecare din noi avem personalitate si ca nimeni nu ne poate dicta ceea ce sa facem, sa spunem şi nici ce să simţim. Din experienţa mea de fost copil încăpăţânat, pot să îţi spun că la 21 de ani habar nu aveam ce simţeam pentru un anume băiat dar ai mei,înţelegând mai mult din comportamentul lui, au încercat să mă împedice să fiu cu el.Am sfârşit prin a mă încăpăţâna să fiu cu el şi chiar să mă mărit cu el.Acum,derulând înapoi faptele, ştiu că nici măcar nu simţeam nimic şi doar faptul că cineva din afară încerca să mi se impună a făcut ca eu să fac o greşală atâta de mare.Azi, când îţi scriu,sunt divoţată de 6 ani, de acel om care s-a dovedit a fii exact aşa cu l-au simţit părinţii mei că este.Am un fiu de aproape 20 de ani, care surpriză.....fiind mereu mai mult o prietenă cu el decât mamă,am reuşit să îl cresc bine ,zic eu, pentru că este aşa cum ar trebui să fie un barbat adevărat: bun, înţelegător,harnic,deştept...Nu şi-a început viaţa sexuală şi pentru el nu e o tragedie.Pur şi simplu spune că , pentru el A SIMŢI e mai important decât momentul fizic. Şi-ar dori să iubească mai întâi. E student la phihologie,citeşte mult, face arte marţiale....e un om absolut normal.Virginitatea, îmi spunea,pentru unii e o boală de care vor să scape şi asta aşa oricum.Ca orice mamă, am fost şi eu îngrijorată auzind că mulţi copii îşi încep acum viaţa sexuală devreme şi mă gândeam că al meu poate are ceva.În nebunia mea, l-am dus pe la 17 ani la psiholog care mi-a spus că am un baiat perfect şi chiar m-a felicitat cum am putut să cresc un copil atata de normal , într-o lume cu susul în jos. Alyssuka...sunt pentru tot ceea ce ţi-a recomandat doamna profesoară Elena, dar e foarte important să înţelegi că daca ai cel mai mic dubiu şi încă stai în cumpănă oscilând între dorinţa prietenului tău şi cea a părinţilor înseamnă că tu încă nu eşti pregătită de acest pas, aşa că încă nu îl face. Oamenii nu pot fi înfrânaţi să facă ceea ce vor.Ei singuri îşi pun bariere.Aşa că sufletul tău,cred eu....nici el nu este încă pregătit.E o forfotă fizică dulce în tine, când te atinge prietenul tău,dar probabil cele două planuri nu s-au întâlnit încă.Aşa că , atunci când vei fi pregătită şi fizic şi psihic să o faci , o vei face fără să mai întrebi pe nimeni. Îţi doresc să ai noroc în viaţă şi să deschizi ochişorii mari în această lume pentru că te aşteaptă multe lucruri frumoase. Eu mă bucur abea acum de ele !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 14 ani)

Draga mea,
E prea devreme...... ai sa regreti enorm de mult, fecioria este o floare scumpa si draga lui Dumnezeu asa sunt multi baieti care vor sa-si satisfaca propriile placeri si apoi se plictisesc repede, mai degraba renunta la el decat la fecioria ta. Un baiat care te iubeste cu adevarat nu-ti cere chestia asta.
Ai grijaaaaaa
Doamne ajuta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

didi 16 (acum 14 ani)

15 ani e o varsta cand faci multe greseli,mentineti hotararea de a nu accepta,iar daca insista si zice ca acest lucru va lega DAI VREDE ,ca nu te iubeste! si nu te lasa impresionata de minciunile barbatilor,daca te iubeste cineva nu iti cere acest lucru! A incepe viata sexuala implica multe,sentimente,viitoare probleme(copii nedoriti,avorturi,boli...)crezi ca esti pregatita sa le faci fata la toate?Poate ai altceva mai bun de facut la varsta ta!mai gandestete......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sts (acum 14 ani)

crudul adevar: asculta ce spun cei de mai sus, tine-te pentru cel putin
17 ani, sau macar pana cand simti ca vine momentul, iar daca ti asa de mult la el si nu vrei sa-l pierzi, si sexul oral e o optiune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 14 ani)

Intreaba-te cat respect are fata de tine daca nu te intelege . Respectul este esential in cazul unei perechi . Desigur ca esti singura care poate lua o hotarare . Daca il intereseaza doar ceea ce doreste el , nu stiu daca te merita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

O fata ca si tine (acum 14 ani)

Buna! Am facut si eu candva ca tine... :( Am fost prietena cu un baiat 1 an si dupa un an mi-a zis ca el nu mai rezista sa stea langa mine fara sa facem nimic si ca el vrea sa facem sex. M-am zbatut ca si tine, am fost mereu incapatanata, aveam parinti restrictivi si restrictiile lor nu faceau decat sa ma ambitioneze sa fac lucruri pe care nu le-as fi facut. Am vorbit cu prietene si mi-au spus sa nu o fac pentru ca dupa ma va parasi. Dar cum tot decizia proprie e cea mai importanta, m-a hotarat sa fac acest pas de frica sa nu ma lase(mare p***ae).Aveam 17 ani. Am fost la un cabinet de planning pentru ca desi consideram ca stiu foarte multe de la prietene, reviste etc am considerat ca sfatul unui specialist este mai important. Dupa toate acestea... am facut p***aa vietii mele. Am acceptat sa fac dragoste(in conceptia mea) sex(pt el).Tin sa mentionez ca pana sa fac pasul a fost un om fenomenal. Flori, bomboane , cadouri, rasfat tot ce isi putea dori o fata la 17 ani. Prima oara a fost cumplit. Nu a fost nici pe departe cum ma asteptam. M-a durut f tare si el s-a comportat ca o bruta. I-am spus sa inceteze, ca nu pot, dar a fost prea tarziu. Imi dadusem un accept, ajunsesem cu el acolo deci EU ERAM SINGURA VINOVATA. Mi-a curs mult sange si multe zile nu puteam sa stau pe scaun. Imi era frica sa-mi privesc parintii in ochi. Ma simteam mult prea vinovata si in acelasi timp aveam o suferinta cumplita.Am vrut sa ma sinucid. Cui puteam sa-i spun ce am patit fara sa ma invinovateasca?! Doar ma avertizasera toti! Ca raspuns puteam doar sa aud acel "ti-am zis?!" pe care il auzim si ne enerveaza atunci cand e prea tarziu si avem nevoie de un sfat in loc. :(
Blazata de situatie, am zis ca asa trebuie sa fie si ca eu nu pot umbla cu altul, ca nu pot sa ma dezbrac in fata altuia si ca poate exagerez si va fi mai bine... Ei bine nu a fost. De fiecare data cand faceam sex cu el il priveam ca pe o bruta. Ma uitam la el parca de undeva de sus adica parca il privea sufletul meu nu trupul pentru ca trupul nu simtea placere. :(( Toata p***aa asta a continuat cam 7 ani. Ajunsesem sa ma obisnuiesc cu el si consideram ca eu sunt de vina pentru ca nu ma simt bine cu el. Se purta minunat cu mine pana cand venea vorba de pat. Am crescut si am realizat ca nimic din ce numeam eu relatie nu era normal. Am avut dupa aceea alte relatii(vreo 3) in care am descoperit ca placerea e parte componenta a unei partide de sex, ca nu trebuie sa sufar si sa indur durere. Acum sunt casatorita si regret enorm ce am facut pentru ca desi a trecut atata timp, am ramas marcata. :( Nu ma pot duce la un ginecolog pentru ca retraiesc sentimentul acelei prime dati. Am uneori cosmaruri si desi sotul meu este minunat si se poarta minunat cu mine atunci cand avem un esec in pat (am o durere din diverse motive) imi reamitesc iar acel episod. Regret enorm ca sotul meu care ma iubeste enorm nu a fost primul. Cel care merita de fapt sa ii ofer acel privilegiu, cel cu care nu as fi trecut prin ce am trecut. Din pacate realizam cand e prea tarziu. :( In speranta in care nu te-am plictisit...eu mi-am primit lectia de la viata, sper ca citind ceea ce eu am patit te va face sa te gandesti de mai multe ori daca un baiat (nici macar barbat) merita atata suferinta. Iti doresc multa bafta si nu te sfatuiesc ce sa faci pentru ca la varsta asta toti facem totul invers decat ni se zice sa facem. Iti urez mult noroc in viata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin (acum 14 ani)

Fii, fato, serioasa si da-i papucii!, daca pretinde asa ceva!!!! Cum poate un baiat sa CEARA asa ceva unei fete??? Eu sunt barbat dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa cer unei fete sa se culce cu mine. Si pentru ca ce? Ca te iubeste!?? Pai, daca te iubea nu iti cerea asa ceva!!!! Dar tu, ce simti pentru el? Si eu am o fata de varsta ta dar daca ar veni cu un asa baiat la usa, i-as rupe picioarele! Lui, desigur! Daca nu mai ai argumente (pentru el), spune-i ca esti minora, inca... Iar daca tine la tine te va intelege, daca nu, duca-se sanatos! Baieti o sa mai gasesti tu. Nu o sa te iau acum ca virginitatea este cinestie ce comoara, dar nici nu este o rusine! Mai rabda si tu, mai il amagesti si pe el, daca iti place de el... cu toate ca... la cum se poarta cu tine nu prea cred. Am mai auzit pe cineva a carei fata, de 18 ani, se stressa ca este ultima virgina din clasa... Ei, si!? Eu am mari indoieli ca ar fi ultima... se "lauda" si ele, daca nu au ce altceva cu ce!!!
Asa ca, fii tu fata linistita ca nu s-au terminat baietii si o sa ai timp sa faci toate nebuniile, dar cu un baiat care o sa (te) merite. Toate la timpul lor! Acum concentreaza-te la scoala, sport, plimbari si la ce iti mai place tie...
Vaccinul anticancer de col uterin l-ai facut??
Fii desteapta! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 8