Va roff din sufletttttttttt un sfat ...aveti rabadare sa cititi si povesea mea si ajutatimaaaaaa !!!! Va multumesc raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de elenush21 cu 13 ani in urma

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un sfat, am 21 de ani am o relatie de ani ani cu x in care am mai fost despartit de 2 ori.Provin dintr-o familie ff modesta cu multe neajunsuri, am avut o tentativa de viol in urma cu cativa ani care a avut repercusiuni asupra mea, atacuri de panica, stari de axietate ceea ce dupa aproape 5 ani le am si acuma. Vreau sa ma ajuti pritenul meu are 26 iar eu 21, il iubesc mai mult decat pe mine insumi , i-am demonstrat de N ori dar el e genul mai indiferent si rece. Prima oara cand ne-am despartit ma parasit din cauza pritenului lui zicandui pritenului meu ca eu am avut treaba cu cel care era sa ma violeze..etc etc ..pe langa ca ne certam foarte des si mult, era genul care punea restrictii cand eram in liceu imi zicea sa stau mai mult in casa ca eu stateam in casa lui si el era la facultate la bucuresti, incepuse sa-mi vb mai urat,sa ma jicneasca " proasto. cap sec, nu te duce mintea" si altele nu ma jicnea ff des dar cand era nervos o facea...atunci m-am desparti 2 luni de el am avut un soc, eram disperata sa ma impac cu el, plangeam, il imploram sa ierte pt ceva ce nu am facut dar totusi ma dat afara din casa..Am gresit doar ca l-am mintit in legatura cu o pritena de-a mea ca avea un amant pe langa pritenul lui cel mai bun, si am iesit de 3 ori cu ea fara ca el sa stie...dar imi era frica sa-i zic pentru ca nu ii convenea sa ies cand eram la liceu si ma saturasem de aceea l-am mintit.NICIODATA NU L-AM INSELAT,NU AM VB CU ALT BARBAT,NICI LA TEL,NICI PE INTERNET, ii dovedeam cat de mult il iubesc acuma 2 ani il imploram sa ma ierte mereu dar nu avea efect....A trecut timpul si a vrut sa ne impacam ca p***a am zis da ...venise revelionul fix in ziua aceea am fost la el la revelion toate bune si frumoase acolo era un baiat care il stiam de cand aveam 15 ani nu am avut nici o relatie cu el , dar a 2 zi acel baiat ia spus surorii lui ca eu in seara revelionului ma dadeam la el, ca dansam provocator..ceea ce nu era adevarat pritenul meu fiind cu mine toata seara ...dar surpriza la crezut ...dupa ce ne-am impacat...am stat amandoi am doua 2 de revelion ce credeti? Ma injura , imi vorbea urat ca l-am facut de ras am plecat de la el,,, dupa un timp si-a dat seama ca am gresit iar ne-am impacat...ce credeti? mi-a zis dupa 3 zile" ca sunt subiectiva .,ca familia lui ii vrea binele, ca vrea sa vorbeasca si cu ei...era sa fac infart cand am auzit ...eram distrusa psihic....Ne-am impacat inainte cu 2 cateva zile de paste ne ce cam certasem si inainte am fost la bunica lui la tara acolo vedeam ca era schimbat ne ami si certasem si de la tigari ii zice ca o sa regret tot...si ma paraseste iar a doua zi de paste ...ma cheama bunica lui si imi zice ca eu nu-s buna pentru el ca eu nu am bani ca sunt exact ca unchiul lui care se presupune ca l-ar fi omorat pe tatal lui ...si multe vorbe grele si ma trimis acasa...Am incercat sa ne impacam plangeam il imploram dar nimic ma dat afara iar cu bagaje cu haine cu tot intr-un sfarsit am plecat la mama ....imi era greu fara el plangeam atat de mult si sufeream incat simteam ca nu mai rezist,parca eram intr-o depresie doar plangeam ascultam muzica nimic nu ma mai impresiona , nu mai invatam la scoala au trecut 4 luni de cand nu mai eram cu el si era terminata ...pana m-au dus colegele la psiholog acolo in 4 luni am reusit sa-mi revin incet cu inctu facand tratament antibiotic si altele ...ma ajutat psiholoaga sa ma incurajeze sa plec la facultate cu toate ca eu nu aveam bani sa mananc dar am reusit sa plec intr-un sfarsit in Bucuresti la facultate si munceam si ma intretineam singura un an de zile. Dar dupa 8 luni apare iar el ca amici si din vorba in vorba iar ne-am impacat....a fost frumos primele luni ..am venit inapoi de la facultate acasa pentru el dar ma face sa plang multtt acuma, ma face sa suafar multt, nu pot dormi noptile si zice ca sunt nebuna ca mi le fac cu mana mea. Mentionez ca ma ajutat mult si cu bani , si cu haine si cu scoala dar si eu la randul meu cu ce am putut, el zice ca ma iubeste mult ca nu ii trebuie alta femeie si ca asa e el mai rece , sa nu mai zic nimic cand e nervos ca de aia vb urat nu se intampla prea des dar se intampla...ma ajutat mama lui sa-mi fac dintii , nu e genul sa iasa prin baruri, cu prietenii , ma ajuta in casa cu tot, nu trag de el dar de ce ma face atata de mult sa plang? Eu sunt rac vreau mai multe dovezi de iubire si el a zis ca e maximu ce poate sa-mi ofere, in ultimul timp ne certam ff des din p***ai din nimicuri, recunosc cand imi zice ceva il STRESEZ , RIDIC TONUL TIP .dar nu mai rezist , am suferit mult la viata mea batai de cand eram mica, traume in familie,stand cu chire nu am avut bani sa fac scoala dar am lucrat de la 15 ani si ma mai ajutat o matusa,tentativa de viol,mama e bonava si multe altele mai grave .....dar il iubesc multttt pe el...dar imi zice ca-s nebuna ca exagerez ca ma iubeste ca el nu e femeie sa fie ca mn ca sunt prea pupacioassa prea lipicioasa....ii fac mancare curatenie si ne certam ca zice ca nu fac bine curat el e disperat cu curatenia ma critica in ultimul timp...nu stiu ma termina povestea asta mai ales ca am atacuri de panica si stari de axietate zi de zi ora cu ora ....mie frica sa fac ceva sa nu ma paraseasca iar ...ma iubeste imi acorda atentie mi-a mai dovedit ca ma iubeste dar nu cat m-ar face pe mine fericita, Ceea ce ma doare ca ma mai respinge in pat nu des dar ma simt ca un nimic ...se face ca nu vede dar eu in 3 ANI NICIODATA NU L-AM RESPINS NU L-AM INJURAT ...eu recunosc ca am defecte sunt o fire sensibila, ma enervez usor, ridic tonul..tip dar nu mai suport viata asta si atata suferinta plang din orice si nu-l intereseaza cum pune capul pe perna cum adoarme ...daca ne certam dupa o ora ca si cum nu s-a intamplat nimic vine vorbeste ma pupa si ma irita in mine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat..Il iubesc mult dar nu stiu cum sa fiu si eu mai indinferenta nu pot ca as isneamna sa ma prefac emreu eu sunt pupacioasa atenta sa-l iau in brate sa ma joc cu el ...si el e...dar park la un moment dat il plictisesc zice sa-l mai las...mi-a dovedit ca ma iubeste ....dar am indoilei acuma ....eu una cand iubesc nu as putea sa-l fac sa planga sa sufere sa-l dau afara ...cum a facut inainte...El daca nu iese sau nu are multi priteni nici eu nu trebuie sa am sau sa ies ca nu-s ca vagaboantele ....Cel mai mult ma doare ca se uita la mine si imi raspunde cateodata cu atata indiferenta si mult sictir de ma bufneste plansul ...si im izice" PLANGI CA ATATA STII SA FACI" ....mie greu daca m-as desparti parca nu vad altul mai bun ....dar park inainte eram disperata dupa el ...dar acuma mie frik sa nu-l pierd iar ...dar nu mai e farmecul ala de la inceput ....asa ne intelegem de multe ori facem macnare amandoi curatenie ...dar urmeaza si certuri....CE SA FAC???? AJUTATIMA VA ROG? NICI EU NU STIU DACA MAI E IUBIRE DIN PARTEA LUI....a avut ff multe femeie care mureau dupa el si poate de atsa e asa sigur pe el...mereu imi zicea ca gaseste 10 ca mine dar tot la mine se intoarcea ...nu-s urata ...nici ff grasa dar ma disperaa sa slabesc am 1.79 75 kg ...ar trebui putin dar cand vede ca mananc prajit si se enerveaza ma face grasa...prtienii lui ziceau mereu ca el a avut femei una si una dar eu am vazut poze si fara modestie sunt arat cel mai bine dintre toate toti au zis si toate pritenele mele si asta vad si eu ...ma face sa ma simt inferiora lui ca eu niciodata nu o sa fiu ca el, nu o sa am cunostintele uli ,,ca el a invatat ff mult..si ca eu ar trebui sa ascult de el ca e mai mare stie mai multe si nu ma invata de rau ...asa si e poate dar ma deranjeaza cum o zice mereu ...eu nu am invatat atata de bine ca el la scoala dar nu-s atat de p***a ....si scoate vb urate , imi scoate ochii cat ma ajutat...cand se eenrveaza ma compara mereu cu mama ca sunt ca ea ca o sa ajung ca ea si multeee....ASTA E DOAR O PARTE ...EL NU BEA, NU IESE IN BARURI DECAT C PRITENII MAI RAR CA NU PREA ARE...STA CU MINE NU IESE FARA MINE LA DISCOTECA SAU UNDEVA MA IA SI PE MINE DACA IESE SI PRITENII CU PRITENELE LUI MA AJUTA IN CASA, MA AJUTAT SA TREC EPSTE TENTATIVA AIA DE VIOL DAR DUPA MI-A SCOS OCHII, MA AJUTAT CU BANUTZI DE O HAINUITZA SAU DE CE AVEAM NEVOIE DAR SI EU CAND AM AVUT LA FEL AM FACUT ,IMI ZICE MEREU DUPA CE NE IMPACAM CA MA IUBESTE CA NU VREA ALTA FEMEIE CA SUNT SINGURA CARE MA VREA, DAR TOTUSI CND E NERVOS FACE TOATE ASTEA VB URAT NU NEPARAT MA JICNESTE DAR MAI INJURA ...IMI SCOATE OCHII...MA CRITICA /...MA DESCONSIDERA ....aaa si cand am fost 8 luni despartiti el a avut pe putin 6-7 fete...iar eu nu am avut cu nimeni contact sexual nici o relatie doar ieseam la sucuri ....ce sa fac??? nu as vrea sa ma despart de el? mereu im izice ca-s stresez ca-s prea cicalitoare asa si este cand ma enerveaza vb mult tip plang ....cum sa ma comport?? se merita? oare sunt nebuna si nu-mi dau seama? singurele mele gresli au fost : acuma 2 ani l-am mintit nu ii ziceam adevarul despre pritentea pritenului lui si am iesit de 3 ori ZIUA DUPA SCOALA FARA SA STIE , L-AM MINTIT CU FUMATUL SI EU TOT FUMAM ....SI RIDIC TONUL MA ENERVEZ SI MA SUPAR FOARTE REPDE...DAR niciodata nu l-am inselat stie cat de mult il iubesc ....zice ca vrea sa fiu sotia lui sa ne luam ...offf doamne cate ar fi de zis ...dar ajutatima va rog din suflettt deoarece simt ca nu mai rezist plang sufar din cauza vorbelor tonului lui ...a si daca am uitam sa -l sun cand am iesit la un suc exact inainte sa ma duc face un scandal ca azi de nu mai pot dormi cum nu pot dormi acuma ...si face ambitie ca de acuma nu o sa mai iesim ca nici el nu o sa mai iese si nici eu nu am sa mai ies ca sa nu mai am motivv...offf sunt copilarii de la ce incep dar devin asa mari probleme ...IMI CER SCZE CA AM SCRIS ANAFABET DAR MA SIMT CAM RAU SI CAT AM PLANS NICI NU VAD BINE ...!! Ar mai fi multe de zis....dar am scris ffff mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

mariuca (acum 13 ani)

buna
eu cred ca cel mai bine ar fi ca tu sa nu mai plangi atat..e stresant ca cel de langa tine sa planga toata ziua..daca ai plange mai rar poate ar fi si el mai atent..dar tocmai ca plangi din orice il face sa nu te mai bage in seama.. stiu asta din propie experienta

apoi..incearca sa privesti totul ca si cum din partea ta ar fi tot una daca va despartiti sau mai continuati. incearca sa fii mai rece, mai sigura pe tine si sa-i zici clar in fata ca nu e sfarsit de lume pt tine daca va despartiti si daca continua sa te supere poti pleca oricand. tb sa-i arati ca esti sigura pe tine si puternica

la mine asta a mers..si acum e mult mai bine

daca nu reusesti sub nici o forma il pararesti..nu merita sa te stresezi daca el nu te apreciaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Alina Ionescu MPsih. Alina Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua. Relatia voastra va aduce suferinta, pentru ca nu reusiti sa fiti cu adevarat impreuna. Se aseaza intre voi durerile trecute, durerile tale, ale lui, ranile pe care vi le-ati facut unul altuia. Incearca sa asezi lucrurile in sufletul tau, porneste de la tine. Fiecare se poate schimba pe sine. Cred ca ai nevoie de un psiholog, pentru ca ai trecut prin multe. Am simtit multa energie pe care o pui pentru a-ti construi o viata destul de nefericita... sunt sigura ca o poti folosi mult mai bine, iti poti alege o viata diferita: echilibrata, fericita, cu reusite. Trebuie sa incepi sa te privesti pe tine insati cu dragoste, sa incepi sa te intelegi. Cand te vei pretui pe tine insati si ceilalti te vor pretui. Pana acum, ai reactionat la ceea ce ti-a oferit viata. Poti alege sa hotarasti singura ceea ce vrei sa traiesti in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Csara (acum 13 ani)

Lipsa de experienta a unei relatii de cuplu dar si lipsa de maturitate, evenimentele traumatizante din viata ta, sunt cele care au facut tin tine femeia care esti acum. Pot sa-ti spun ca esti o persoana luptatoare, sensibila, harnica, etc. Dar... am senzatia ca nu stii sa-ti pui in valoare calitatile si ca te subestimezi foarte mult. Incearca sa te stapanesti totusi, sa plangi cat mai putin, nu rezolvi nimic daca plangi, tipi, etc. Pune ordine in sufleul si mintea ta. Gandeste-te care sunt lucrurile cu adevarat importante pentru tine, prioritatile tale. Te obosesti mult si inutil. Nu te mai justifica in cazuri in care nu ar trebui sa o faci, in fata prietenului tau. Daca esti asa cum spui, un om corect cu valori morale, ar fi cazul sa te porti ca o persoana demna si constienta de valoarea ei. Lasa trecutul sa fie trecut. Priveste viitorul cu optimism si lupta pentru el. Incearca sa fii mai vesela, totusi ti s-au intamplat si multe lucru bune, nu? Nu renunta la facultate pentru nimic in lume, indiferent cat de greu iti este. Fii puternica si curajoasa si lasa plansul....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Elenush,
Solutia este sa ai incredere in tine. Sa trezesti acea femeie frumoasa, puternica, sigura care se ascunde acum in tine. Cum poti face asta?
Primul pas: sa te hotarasti sa faci asta. Asta inseamna sa depui efort si sa ceri ajutorul unor persoane competente. Tu porti in sufletul tau niste rani, facute de parinti, de tentativa de viol, de viata grea pe care-ai dus-o. Fie ca-ti dai seama cum , fie ca nu, ele si pun din plin amprenta pe relatia care o ai acum.
Daca nu-ti vindeci sufletzelul, sunt putine sanse sa poti sa ai relatii sanatoase (fericite) cu barbatii, indiferent cum ar fi aceia.
Ca psihoterapeut, pot sa-ti spun ca sunt multe metode prin care poti sa vindeci ranile trecutului... Sa o vindeci pe Elena cea mica, dornica de dragoste si de atentie.
Cand te hotarasti, scrie-mi pe email si o sa te indrum in aceasta directie.
Mult succes!

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 13 ani)

Draga mea, sfatul meu este sa vorbesti serios cu prietenul tau despre problemele pe care le aveti,sa-i spui ca nu esti fericita cu el, si ca iti doresti sa se schimbe .Daca va lua lucrurile in serios, si daca este destul de matur,va reactiona pozitiv, dar daca atunci cind vei vorbi cu el va reactiona negativ,din pacate relatia voastra s-a fumat, si ce-l mai bine este ca fiecare sa mearga pe drumul lui.Cit despre atacurile de panica ,iti recomand sa te duci la Doctor, pentru ca ai nevoie de medicamente,fiindca ai probleme cu serotonina, o substanta care se gaseste in creer. Se poate vindeca,si maninca ciocolata,e buna pentru asta.Mult noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elenush21 (acum 13 ani)

va multumesc mult pt sfaturi ...dar nu prea a dat rezultat ca am fost mai infierenta sau mai rece vrei 2-3 zile dar el le-a luat ca atare ...am incercat sa vorbesc serios cu el dar e indiferent nu ma baga in seama ori imi zice ca sunt nebuna si am pareri, mereu imi scoate ochii ca numai el face de toate si eu nimic, in ultimul timp park totul s-a racit il iubesc inainte eram disperata dupa el dar acuma nu stiu ce se intampla,nu mai am chef sa facem dragoste, sa-l mai pup , sa ma mai joc cu el ca inainte, daca am facut dragoste a fost doar pentru ca sa nu-l resping...am incercat sa vb mereu si raspunsul lui " Nu am ce sa mai vorbesc am vb mereu si ani" ...ori raspunusi " faci cum stii, nu ma mai incurca atunci, ai dreptate, nu ma intereseaza ce zici, sau injura" ...i-am zis chiar azi ca mi s-a acrit de el si a vb urat dupa cu indiferenta, el se crede mult mai bun decat mn, mai destept,mai matur ...eu sunt genul de om mai sensibil care mereu am nevoie de dovezi e dragoste, sa ma pupe, sa imi acorde mai multa atentie dar eu nu-i asa...mereu am cerist astea dar nu mi le acorda nici mkr jumate deoarece zice ca el nu e femeie si nu poate sa fie ca o femeie. E foarte DISPERAT de curatenie,,,si eu fac dar poate nu cum face el si mereu ma critica pt asta ...daca nu am chef sa fac sau mie rau face el si daca incerc sa vb cu el imi zice " nu vezi ca eu fac treaba ...fac treaba ta" ......eu nu zic c nu gresesc ba da ...cand ma supara sau e indiferent sau vb urat am mereu tendinta de a vb mult de a-stresa dar nu mai rezist ....mereu ma face pe mn vinovata ...daca ii zic" o sa ramai tu singur o sa-ti para rau" ...imi zice " nu are ce sa-mi para rau am sa ma gandesc ca nu a fost nimic si nu am sa raman singur in 2 ore in gasesc pe alta....nu stiu ce sa mai fac...daca mi-ar acorda atentia pe care mi-as dori-o ar fi bine daca nu m-ar mai injura cateodata sau sa vb urat sa nu mai fie indiferent la toate astea...oricum el niciodata nu e vinovat zice ca totul e din cauza mea ca sunt nebuna ...ca eu provoc totul ....offf doamne

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Lasa-l fata in pace. La facultate trebuie sa te duci neaparat. Orice fata trebuie sa invete, sa aiba o meserie, o diploma. Nu trebuie sa stea in baza, barbatului, la mana lui. Dupa cum povestesti, tu pari cam posesiva iar el indiferent in legatura cu tine. Iti vb si se comporta prea urat, ca sa fie vorba de dragoste. Continuati neaparat studiile, fii deschisa la o alta relatie. Lumea nu a inceput si nu se tremina cu el. Nu mai povesti la toata lumea viata ta, multi nu apreciaza sinceritatea si nu pun pret pe viata altuia. Fii mai calma, mai linistita, scrie cu mai multa atentie. Daca spui ca el a invatat mai bine, la tine se vede o lipsa in privinta scrierii. S-ar putea ca acest lucru sa nu-i placa, sa vrea o fata mai invatata. Invata deci, fii mai indiferenta, cum ti-a spus si altcineva si nu te mai uita la el ca la soare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

manolemarian07 (acum 13 ani)

eu zic sa nu ii mai dai atata atentie, sa incerci sa fii si tu sa fii putin atenta cu el ..dar in acelasi timp sa nu-l ignori, sa nu mai tipi sau sa ridici tonul..adica cand el zice ceva nu mai stai in camera unde este el...te duci de exemplu sa te uiti la tv sau mai stiu eu..sa te imbraci mai provocator cand esti acasa..adica cum am zis(te uiti la tv si stai intr-o pozitie mai provocatoare) adik sa-l inciti putin..ptr ca eu cred ca te-a simtit mai sensibila si acum isi bate joc de tine ptr ca na: doar stie ca tu suporti foarte bn.. parerea mea este sa-l provoci sexual sa-l astepti acasa imbracata mai sexi sa il surprinzi mereu cu ceva nou..ptr ca el asta vrea!! daca te respinge in pat si nu iti da importanta asa cum meriti si tu, eu cred ca el se foloseste de tine..atunci cand nu are alta pasarik..intelegi?! daca ce am zis eu nu merge atunci eu zic sa incerci sa-l uiti si sa incepi o noua viata acum cand esti foarte tanara ptr ca mau tarziu nu mai faci nimic (eu asa am patit..poate mai rau ca avem si un copil care imi interzisese sa-l vad...prin instanta etc...am mtrecut prin multe) eu nu vad dc mai are rost sa suferi..stai de vorba si spune-i cum puteti ajunge la un compromis..daca te iubeste va sta langa tine ( si numai sa se schimbe si el) altfel nu ajungi nicaieri! insa si tu va trebui sa te schimbi ( in atitudine ) succes si daca mai este iubire intre voi o sa fie bine , daca nu ,nu poti sa suferi si mai mult decat ai suferit pana acum...stiu cum te simti ptr ca cunosc si alte caziri cu tentative de viol si pot sa spun ca trebuie sa fii tare psihic sa gandesti pozitiv de acum incolo indiferent de starea in care te vei afla..ptr ca stiu ca poti, eu te incurajez si spirituyal sunt alaturi de toti cei care sunt in cazurile acestea!! daca stai sa te gandesti poti avea mult mai mult decat atat si poti sa f aci multe lucruri in viatza dar trebuie sa iei viata in propriile maini.si sa stii ce ai de facut cu ea ! PS: eu am vb pe romaneste si nu din carti [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SweetLove (acum 13 ani)

vai de mine si de mine...lasa-l si mergi cat vezi cu ochii!!! Iti distrugi tineretea alaturi de un nimic! Esti tanara, nu este ultimul baiat de pe planeta!!! O sa regreti mai tarziu cand o sa privesti in spate si o sa-ti aduci aminte cate lacrimi ai varsat pentru el si cate jigniri ai suportat!!! Tu iesi in lume, mergi la facultate, socializeaza pentru ca esti tanara si ai dreptul sa-ti faci noi prieteni , si baieti si fete, pentru ca asa este normal!!! Nu mai sta draguto cu el ca nu merita sa plangi pentru niciun baiat!
Parerea mea ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ade (acum 13 ani)

Un barbat care nu te respecta nu stie nici sa iubeasca.Pt el o sa fii intotdeauna o carpa de sters pe jos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ala (acum 13 ani)

buna,eu cred ca trebuie in primul rind sa te pui tu pe primul plan sa inveti sa ai grija de tine desi stiu ca este greu eu tot am avut probleme in relatie s iacuma e mai bine ,SI INCA UN SFAT fii atenta la comportamentul lui in ce zile cind anume se comporta bibne cu tine , SI din ce cauze citeodata este foarte nervos si te jigneste in ce mimente si conditii .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mikaela84 (acum 13 ani)

iti dau un sfat prietenesc lasa-l k nu e de tine pretuieste viata si nu mai sta langa un om care te injoseste pt k o sa ajungi sa crezi ce spune si eu am avut o astfel de casnicie k batai injuraturi ajunsesem sa cred ce spunea el despre mine si am divortat chiar daca aveam un copil.azi sunt fericita dupa un timp de 2 ani am al 2 copil k al 2 sot care e un om de nota 20 stie sa ma aprecieze pt ceea ce sunt si ma iubeste numai pentru simplul fapt k exist deci iti spun viata e scurta si merita traita nu iti trai viata langa un animal fi femeie si traieste-ti viata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

morcovel_dulce (acum 13 ani)

esti foarte naspa daca ii plangi in fata..s''ar putea la un moment dat sa''ti intoarca o lopata din fundul gradinii direct in foamfa ta plangacioasa si sa mai plangi vreo 40 de minute si o sa fie naspa ..cred

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mda (acum 11 ani)

fa''''i un oral;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

amalia (acum 11 ani)

buna elensuh! am citit intreaga ta poveste desi vad ca e de 2 ani cam veche,ma impresionat foarte mult pana la lacrimi,ptr ca si eu intr/o mare parte ma regasesc in povestea ta,si sunt de aceasi varsta cu tine!nu pot decat sa iti urez mult succes si sa asculti cu mare atenti sfatul psihoterapeutilor care vad ca au si raspuns.tot ce trebuie sa faci este sa inveti sa uiti trecutul care te.a marcat dar sa nu il uiti definitiv ci doar sa il analizezi pe viitor si acolo unde ai gresit sa repari sa nu faci acele greseli.trecutul de cele mai multe ori ne afecteaza prezentul si nu putem gandi la cum va fi viitorul nostru pt ca nu lasam trecutul sa se indeparteze de noi si nici acele etape care ne/au facut rani adanci!iti pot lasa id/ul meu amybelam imi poti scrie aici sau cand ai nevoie de cineva voi fi mereu!te pup si astept sa imi scrii!cu mult drag amalia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 9 ani)

Buna elena, am citit astazi articolul ,la 2 ani de cand l.ai publicat. L.am gasit din greseala dar ma bucur, sa spunem ca intr.o mica masura iubitul meu se aseamana cu al tau ... mi.ar place sa vorbim ,sunt curioasa ce faci acum,cum a decurs relatia ta... lasa.mi un raspuns pe email , poate reusim sa vorbim. Mi.ar face mare placere..poate de data asta tu o sa fii cea care da sfaturi . As avea nevoie de ele deoarece consider ca ai experienta necesara :* te pup si astemt emailul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 4 ani)

Ai auzit de Miracolele Domnului Bubuza? Știți că Domnul Bubuza a ajutat atâția oameni? Am 37 de ani și mamă a unei fiice de 13 ani, relația mea cu soțul meu a fost oribilă. Soțul meu m-a înșelat și oricând m-am plâns că o să mă doară cu vorbe și să plece, Uneori nu va veni acasă zile întregi și nu-i pasă de sentimentele mele de ce alte ori va cere scuze, dar încă va înșela din nou. Am plâns în fiecare seară până când sora mea geamănă mi-a povestit cum Lord Bubuza și-a ajutat prietena cu problemele ei de relație, așa că l-am contactat pe aplicația whats: +1 505 569 0396 și i-am spus cât de nepăsător este soțul meu. Am discutat cu Lord Bubuza pe WhatsApp: +1 505 569 0396 și am furnizat tot ce avea nevoie pentru a mă folosi pentru a mă ajuta. Câteva ore mai târziu soțul meu s-a întors acasă a căzut în genunchi plângând și implorându-mă să-l iert. M-am gândit că visez, dar l-am iertat și de atunci soțul meu are grijă și nu mai înșela. Ești într-o relație oribilă? Lordul Bubuza este ca un DUMNEZEU de pe Pământ care poate vindeca orice tip de problemă. Contactați Lord Bubuza pe numărul de aplicație Whats: +1 505 569 0396 sau prin e-mail: lordbubuzamiraclework@ adresa_web_filtrata

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 4 ani)

Ai auzit de Miracolele Domnului Bubuza? Știți că Domnul Bubuza a ajutat atâția oameni? Am 37 de ani și mamă a unei fiice de 13 ani, relația mea cu soțul meu a fost oribilă. Soțul meu m-a înșelat și oricând m-am plâns că o să mă doară cu vorbe și să plece, Uneori nu va veni acasă zile întregi și nu-i pasă de sentimentele mele de ce alte ori va cere scuze, dar încă va înșela din nou. Am plâns în fiecare seară până când sora mea geamănă mi-a povestit cum Lord Bubuza și-a ajutat prietena cu problemele ei de relație, așa că l-am contactat pe aplicația whats: +1 505 569 0396 și i-am spus cât de nepăsător este soțul meu. Am discutat cu Lord Bubuza pe WhatsApp: +1 505 569 0396 și am furnizat tot ce avea nevoie pentru a mă folosi pentru a mă ajuta. Câteva ore mai târziu soțul meu s-a întors acasă a căzut în genunchi plângând și implorându-mă să-l iert. M-am gândit că visez, dar l-am iertat și de atunci soțul meu are grijă și nu mai înșela. Ești într-o relație oribilă? Lordul Bubuza este ca un DUMNEZEU de pe Pământ care poate vindeca orice tip de problemă. Contactați Lord Bubuza pe numărul de aplicație Whats: +1 505 569 0396 sau prin e-mail: lordbubuzamiraclework@ adresa_web_filtrata

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: