To bi or not to bi?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de MARLENA - VALERICA cu 13 ani in urma

Buna ziua, problema mea este una de cuplu in principal si altele adiacente. Am cunoscut un barbat acum 2,5 ani pe internet cu care am si in momentul de fata o relatie.Dupa o luna de relatie mi-a cerut deja sa ma mut la el, ceea ce am si facut iubindu-l.Totul a fost bine si frumos, el nu bea,nu iese cu prietenii in oras, era f atent cu mine... precizez ca este o diferenta de varsta intre noi de 11 ani.Dupa cateva luni a inceput sa-mi propuna mai in gluma mai in serios sex in trei. Eu l-am refuzat pentru ca nu am mai experimentat asta si nici nu eram sigura daca imi doresc.El mi-a explicat ca inainte de mine a avut oprietena bisexuala, timp de 5 ani,si doar asa functioneaza la cote maxime, sexul doar cu o femeie nu il incanta, sexul in trei este tot ce isi doreste cel mai mult si neaparat numai cu prietena ii face placere sa il practice.Pana la urma, dupa un an m-a convins mai mult prin santaj sa incerc cu o fata.Santajul lui a constat in faptul ca mi-a spus ca nu mai rezista tentatiei si ca daca nu vreau eu o sa plece la constanta la o tipa cu fosta prietena(cu care mai mentine legatura telefonic explicandu-mi sa am incredere in el ca nu e si altceva la mijloc) si sa il las in pace.Nu stiu de ce nu am facut-o atunci sa il parasesc, pentru ca ramanand cu el am complicat lucrurile din ce in ce mai mult. Probabil am acceptat pentru ca nu voiam sa il pierd,se purta extrem de cald cu mine in rest.Experimentul acela mi-a placut si nu prea. Mi-a placut pt ca era ceva nou, nu mi-a placut prin modul in care a fost impus si nici nu prea am agreat ideea de a face sex cu alta fata in fata mea, desi stiam ca nu este vorba decat de sex.Dupa aceasta experienta dupa aprox un an(presarat de certuri pe tema asta ca nu ii ofer ce isi doreste) am mai avut o experienta ceva mai placuta pt ca am prins incredere in el ca nu ma va parasi pt o alta si vedeam chestia asta oricum ca pe un sport.Pana cand, mai de curand i-a venit ideea ca o fata sa locuiasca cu noi permanent. Isi motiveaza aceasta idee prin faptul ca astfel ne ferim de boli, ca riscam mai mult daca schimbam partenerele mai des.Sincera sa fiu, ideea aceasta nu imi convine pt ca ne-am pierde noi intimitatea. De data aceasta este ferm pe pozitii, mi-a explicat sa vad totul ca un joc,ca ea va fi obiectul nostru sexual,ca nu il intereseaza cum arata ca sa nu ma gelozesc eu si sa am incredere in el. Am avut multe discutii aprinse pe tema asta si ultima data mi-a zis ca daca nu accept sa mai locuiasca o fata cu noi ar fi bine sa plec pt ca el se va reimpaca cu fosta prietena care ii facea toate gusturile si avea incredere in el...Cand am vrut sa plec, a inceput sa ma ameninte ca se va ocupa el de mine,ca l-am mintit atata timp,ca sa-i dau cartea de identitate sa mi-o taie pt ca el m-a luat in spatiu si are dreptul asta,recunosc ca am ajuns sa ne si lovim.... si cu fosta se mai bateau dar el imi spunea ca ea era de vina,ea sarea la el..Imi reproseaza mereu ca trebuia sa il las in pace de cand cu prima experienta, ca mai bine se ducea cu fosta si pt faptul ca si-a pierdut atat timp cu mine nu ma va ierta si se va razbuna in toate felurile pe mine.Mi-e teama , nu stiu la cine este problema, la mine sau la el,dar cert este ca acum nu pot sa-l parasesc pentru ca voi avea nevoie de cartea de identitate ca sa imi dau licenta. Am uitat sa spun ca in acesti ani mi-a sters numerele din tel ale cunoscutilor,m-a indepartat de familie, interzicandu-mi vizitele la sora mea din motivul ca este necasatorita si sa nu ma strice....Greseala poate este si a mea pt ca nu am mai locuit cu nimeni inainte de el, si nici nu am mai avut o relatie atat de lunga...Nici nu mai stiu de cate ori am vrut sa ma sinucid, pentru ca nu mai stiam cum sa ies din situatia asta... daca raman cu el, nu stiu daca voi fi fericita, daca plec mi-e teama sa nu imi faca rau...si nici nu stiu daca este normal comportamentul lui, daca am gresit eu sau el...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

elena (acum 13 ani)

Tu ai gresit pt ca ai avut incredere in el si i-ai acceptat perversiunile, desi nu erai de acord cu ele. Incearca sa-ti obtii buletinul si fugi mancand pamantul. Poti merge la politie chiar, nimeni nu are dreptul sa-ti retina buletinul. Cere ajutorul prietenilor, al familiei, al autoritatilor. Poti declara pierdut buletinul si poti cere o carte noua de identitate. Pana ti se elibereaza una noua, ti se da una provizorie. Dar, la licenta, nu cred ca-ti trebuie buletin. Eu mi-am sustinut anul trecut licenta si nu m-a legitimat nimeni. Nu merita sa-ti pervertesti trupul si sufletul pt acest barbat, mai ales daca tie nu-ti face placere. Nu cred ca el te iubeste, iar el nu merita iubit. Nu merita sa-ti pierzi viata pt el. Impaca-te cu sora ta, cu parintii tai, la ei vei gasi sprijin si ajutor.Succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

PLEACA SI NU TE UITA INAPOI!!! Asta daca nu vrei sa regreti toata viata!! Macar acum nu ai nimic de pierdut in afara de vreo 2 ani din viata ta. Nu ai copii, nu ai obligatii. Da-o incolo de licenta, o dai la iarna daca e nu conteaza. Mai important e sa traiesti si sa fii respectata ca un om, nu ca un obiect!!! FUGI CAT MAI POTI!!!!!! Succes si tine-ne la curent daca ai cum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANDRA (acum 13 ani)

Fugi fara sa privesti inapoi! Esti doar obiectul lui sexual si nu cred ca asta astepti de la viata. Impaca-te cu familia, cauta-ti prietenii, sau fa-ti noi prieteni. NU ai gresit decat in momentul in care ai acceptat sexul in trei. Trebuie sa constientizezi ca el este un om bolnav. Nu ceda amenintarilor lui, ci te adreseaza organelor competente. Nimeni nu are dreptul sa te chinuiasca. Bafta, draga mea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina Mafteiu (acum 13 ani)

Marlena, imi pare rau ca treci printr- o astfel de experienta.
Experientele sexuale intr-o relaţie nu pot fi impuse ci trebuie sa existe acodrul ambilor parteneri. Sexul cu mai multi parteneri este o decizie importanta pe care ar trebui sa o poti lua fara a fi constransa. Atunci cand cineva conditionează relatia in felul acesta poti sa te intrebi care sunt sentimentele lui pentru tine si daca doresti ca viata a de cuplu sa decurga in felul acesta. Tu ai spus ca nu iti doresti ca o alta fata sa intervina in relaia voastra pentru ca in felul acesta v-ati pierde intimitatea. Se pare ca intre tine si prietnul tau exista o diferenta foate mare in ceea ce priveste nevoia de intimitate in cuplu.
Iti sugerez sa te gandesti ceea ce iti doresi tu ca femeie de la o relatie si daca accepti un partener de care sa iti fie teama.
Toate cel bune!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARLENA - VALERICA (acum 13 ani)

Draga Doina, intr-adevar prima experienta a fost mai mult impusa prin santaj, eu atunci nu voiam sa il pierd, a doua experienta am practicat-o cu placere, pot spune fara rezerve ca mi-a placut... Da, IMI PLAC FETELE si din punct de vedere sexual, dar nu-mi place sa mi se impuna cand, unde si cu cine...Este adevarat, el nu-mi impune cu cine, ma lasa pe mine sa decid asta...Nici nu mai stiu cine sunt, nu ma mai regasesc... Poate ca nu sunt o fata bi, poate sunt flexibila, poate doar am anumite momente cand mi-as dori sa fiu cu o fata...Problema mea este nu ca nu-mi plac fetele si ca nu mi-ar face placere de a experimenta sexul in trei, dar doresc sa fie doar ocazional si nu ca un mod de viata.... De data aceasta chiar nu ma regasesc in "harem mode"....Simt ca am acceptat o idee si acum se doreste din ce in ce mai mult de la mine.... M-a amenintat ca daca as pleca fara sa ii spun ma va nenoroci... in toate modurile.... acum eu am si niste fotografii mai indecente si ma astept la orice din partea lui....poate va trebui sa ma port mai urat cu el ca sa renunte el la mine, desi am incercat vreo 2 luni sa fac asta si tot nimic...Cand ne mai certam si imi spune sa plec, atunci cand ajung la momentul plecarii imi atine calea si nu ma lasa sa o fac... iar eu cedez....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Magda (acum 13 ani)

Imi pare tare rau sa citesc asemenea randuri, chiar daca nu te cunosc. Tot ce ti pot sugera eu, e ca indiferent cit de tare te ai indepartat de familie ei tot iti vor fi aproape la nevoie.Cred ca iti e foare greu sa accepti o schimbare in viata ta acum si obisnuinta e cel mai greu de rupt , dar gindeste te la viitor, la ce ti poate oferi viata, ...familie, copii bucurii reale. E un pas pe care trebuie sa l faci ...si in acelasi timp fii blanda cu tine. Nu te invinovati, nu aveai de unde sa stii in ce cerc vicios intri. Fa un pas...cauta ti sora! si de acolo fa-ti curaj si pleaca. Nu mai suntm in secoloul 19 sa fi traumatizara. Sunt in stare sa pariez ca daca l scutura cineva mai bine , lesina. Astfel de barbati sunt "masculi" doar in fata femeilor. Sunt niste lasi,imaturi. Ai incredere in tine! Ai sa reusesti ! Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda (acum 13 ani)

Adevarat, ti-o zic din experienta, astfel de barbati sunt agresivi doar cu femeile, in rest se tem de orice. Eu am fugit de un paranoic din asta. Pentru el esti o foarte buna victima - tanara neexperimentata. Fugi cat mai repede de el, are tulburari psihice. Care e problema daca te ameninta atat ca se intoarce la fosta, nu are de cat, ti-o zic dintr-o experienta asemanatoare - dupa o perioada de timp in care o sa te chinuie un pic dragostea pentru el, nu vei dori nici sa il vezi, nici sa-l auzi. Fericirea ta e in vitor, dar nu cu el. Ca sa nu iti afectezi mai tare psihicul rupe-o cat mai repede, fa-o fara sa se astepte el, intr-o zi sa vina acasa si sa nu mai fii, te va lua cu vorbe dulci, manip**are si santaj psihologic - sa nu te intorci, daca te hotarasti sa pleci sa fie pe veci. Cu el o viata mai buna decat ce e acum nu ai sa ai, fara el - 99% ca ai sa o ai. Nu risca pentru 1% care se manifesta in iluziile tale a amintirilor frumoase etc. Esti tanara, fericirea ta e de acu inainte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARLENA - VALERICA (acum 13 ani)

Da, intr-adevar, eu i-am reprosat ca trebuia sa-mi spuna inainte de a-mi cere sa ma mut la el, trebuia sa-mi spuna despre placerile lui, faptul ca nu poate trai fara sex in 3, nu dupa ce a vazut ca mi-am mutat bagajele. mi-a zis exact atunci cand eram eu mai vulnerabila... deja il iubeam, era prea tarziu sa mai dau inapoi atunci.... asta este singurul lui defect ca sa zic asa pe langa gelozie, care este crancena..... stiu ca e mai mult decat suficient, stiu ca aceste defecte sunt indeajuns de neacceptabile, insa am ajuns sa cred ( si totodata mi s-a bagat in cap) ca sunt urata, ca barbatii s-ar uita la mine numai pt sex, ca nu sunt capabila de nimic.... Nimic... NU fac bine nimic, nici curatenie care trebuie sa fie perfecta, nici la pat nu sunt buna, asta zice el... ca ma iubeste si ca mai trebuie sa invat tehnici de la o alta fata,ca e si spre binele meu...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Asa procedeaza toti indivizii nesiguri pe ei. Creaza complexe celor apropiati, astfel incat acestia sa se creada inferiori. Am trait multi ani langa o persoana geloasa, posesiva, care nu ma aprecia de fapt, incerca mereu sa ma injoseasca, sa ma consider mai prejos de multe persoane. Increderea trebuie sa vina din interiorul tau, tu trebuie sa te apreciezi, sa te valorizezi, sa reprezinti ceva fara el. Si daca ar fi asa cum spune el ca nu vei mai gasi pe nimeni? Cred ca-i mai bine sa fii singura o vreme, sa-ti recapeti respectul fata de tine, sa cunosti alti oameni, sa fii pe picioarele tale. Nu trebuie sa depinzi de nimeni, poti fi frumoasa pt unii oameni, pt altii poti fi urata. Nu toata lumea place pe toata lumea. El te devalorizeaza intentionat, ca sa te tina langa el. Daca esti urata, el de ce te place? De ce nu te lasa sa-ti vezi de viata ta?Mai vb.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Draga mea, rupe-te de acest om bolnav si relatia pe care o ai cu el. Te-a inepartat de familie si prieteni, tocmai ca sa te poata influenta dupa bunul lui plac, sa depinzi de el. Oricum, nu cred ca ar trebui nici pe viitor sa faci un lucru cu care nu esti de acord, care este contrar valorilor tale, educatiei tale. Ai facut greseli. Instinctele, curiozitatea, lipsa de experienta te-au determinat sa faci niste lucruri nu tocmai normale. Nu te iubeste si nici nu te respecta, clar, nu ai ce sa pierzi. Ar putea deveni violent, daca l-ai refuza. Nu cred ca licenta sau orice altceva merita sa suporti batjocura lui. Fii demna, incearca sa ai coloana vertebrala. Du-te la examen cu carnetul de student si legitimatia de alegator. Trebuie sa fie suficiente. Gaseste o solutie: stau cu o prietena, cu familia nu mai sta cu el. Te considera mai putin decat un obiect sexual. Este un obsedat. Nu trebuie sa-ti fie teama de el, eventual du-te la politia comunitara si fa o declaratie la adresa lui daca te ameninta. Vor verifica politistii si faptul ca vor veni la el la usa, probabil il va determina sa te lase in pace. Sau macar spune-i ca va fi in atentia autoritatilor daca iti va face un rau, se va cunoaste principalul suspect. Poate daca i se va face teama nu iti va face nici un rau... Oricum, nu va fi mai rau decat este daca stai cu el, te asigur. Langa el nu esti protejata nicicum, esti expusa si descoperita. Muta-te de la el cat mai curand....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cocojambo (acum 13 ani)

sunteti 2 distrusi sarantoci si impotenti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina Mafteiu (acum 13 ani)

Din ceea ce povesti tu, totul pare un joc în care regulile le-a stabilit el,iar tu se pare ca nu ai nimic de spus. Ceea ce ţise întâmplă ţie acum se numeşte abuz emoţional şi este una dintre cele mai grave forme de abuz. Pentru că tu deja eşti dependentă de partenerul tău care îţi impune nişte practici sexuale atunci când vrea el, te ameninţă atunci când vrei să pleci, dar pe de altă parte atunci când încerci te opreşte. Iar tu cedezi.
Faptul că el te găzduieşte şi că te-a luat în spaţiu nu îi dă dreptul să te folosească. Este opţiunea ta cu cine vrei să faci sex, femeie sau bărbat şi dacă sunt una sau mai multe persoane. Dar opţiune înseamnă să decizi singură, fără să îţi fie teamă de partenerul tău sau că el se va supăra pe tine, ca te va alunga sau lovi. Atunci când alegi ceva, înseamnă că pui în balanţă atât beneficiile cât şi consecinţele negative şi că eşti conştientă de ele. Eu cred că tu ai resurse să ieşi din acest cerc vicios, iar primul semn este acesta, că ai accesat o comunitate on-line. Cred totodată că vei putea să îşi găseşti un partener care să te placă pentru ceea ce eşti tu ca persoană şi că nu este necesar să faci compromisuri care să îţi atingă stima de sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

politia sau fugi!ala e un psihopat in toata regula!!!uita buletinul..vezi tu ce faci..ai fost mica nu ai stiut..barbatii nu sunt asa.un barbat adevarat trateaza fiintza iubita ca pe o floare.fuuuuuuuuuuuuuuuuugi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florina (acum 13 ani)

fugi cat mai poti de obsedatul ala nu temerita si nu te iubeste te_a folosit pentru a_si implinii obsesiile sexuale nu te merita ia_ti legatura cu familia ta prietenii tai si fugi exista orrganele de politie pentru ascapa de el nu trebuie sa_ti fie teama punet_i ordine in ganduri si paraseste_l

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrada (acum 13 ani)

dak erai si u o femeie decenta nu acceptai cat de mult ai iubii o persoana la ora actuala mai esti cu el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela vasile (acum 13 ani)

Lasa-l naiba de buletin si fugi cat mai poti.Nu vreau sa te sperii dar am avut o verisoara care a cunoscut un tip pe internet,s-a mutat cu el si toate erau bune si frumoase pana a gasit-o familia batuta si omorata in casa.Ai grija de tine si tine-ne la curent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lecuitorul (acum 13 ani)

Problema ta este foarte complicata dar din fericire se poate rezolva.
Ai vazut in el la inceputul relatiei ceea ce vezi la 5% di barbati din Romania(compasiune ,tandrete respect).Doar toate acestea sunt foarte rare si erau imposibile de oferit fara a primi ceva in schimbu lor.in schimb el e un papusar si nu poate avea o singura papusa.buletinul til poti recupera foarte usor apeland la politie pt ca nu are nici un drept sa til tina,poate sa intri la puscarie pt.chestia asta.Si acum tie tie frica sa_ll paraseste din cauza la amenintari e bine pune piciorul in prag.ridica tonul voci cand vb cu el si in nici intr_un caz nu_i mai accepta sa_faci placerile lui............ .si viziteaza un psiholog spre binele tau.pleaca de langa el si nu te uita in spate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: