Tensiune in cuplu

Psihologia cuplului
Intrebare postata de paso87 cu 14 ani in urma

Incep prin a va spune cateva date despre ceea ce cred eu ca este o problema.
In ultima vreme relatia mea cu partenera este foarte tensionata.Daca la inceputul relatiei totul era frumos pe parcurs a inceput sa fie mai putin frumos pentru mine.Ca si la inceput vorbim foarte mult cam 8 ore pe zi ca si cum am fi unul langa celalalt dar pe mine a inceput sa ma deranjeze un pic aceasta chestie.Daca inainte eu faceam ceva activitati( jucam fotbal, mergeam la peste, munceam prin gospodarie) acum nu mai pot face nimic . Nu pot merge la fotbal pentru ca ea spune ca o neglijez, nu pot pleca la pescuit pentru ca imi zice ca nu am ce face acolo si ca mai bine stau acasa sa vb cu ea , nu pot face treaba prin gospodarie ca fac ai mei ( tot ea imi zice) . La inceput nu era asa dar pe parcurs a devenit foarte geloasa si posesiva. in timpul liber obisnuiam sa castig ceva bani prin diferite reparatii pc de exemplu.acum nu mai am voie pentru ca se teme ca ma duc sa repar pc-ul unei fete si e geloasa.deci am inteles ca nu mai am voie sa mai fac nimic din ce imi placea mie. Acum mai nou nu mai am voie nici sa ma joc nimic pe pc. pur si simplu stau de vorba cu ea.Deja eu incep sa simt ca nu pot sa mai suport si incet incet devin din ce in ce mai nervos.ne certam foarte des si asta ma deranjeaza foarte mult . Ea vrea sa stau numai cu ea si doar atat si de aceea si prietenii mei m-au cam abandonat ...
acum eu simtindu-ma din ce in ce mai rau am inceput sa aplic acelasi procedeu si sa-i fac exact ce imi face ea mie dar se pare ca incet incet tot ea face ce vrea...
ma puteti ajuta ? va rog mult. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (32)

den96 (acum 14 ani)

I-ai dat motive sa se comporte asa?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
De cati ani sunteti impreuna? Nu este bine sa fie atat de posesiva mai ales acum, cand sunteti la inceput de drum, iar tu trebuie sa fii foarte atent daca merita sa o iei de nevasta. Cu asemenea femeie nu stiu cine ar rezista toata viata. Din cate spui este foarte dificila. Ar fi bine sa vb cu ea serios, caci pentru binele vostru si pentru a merge mai departe ar fi bine sa-si schimbe caracetrul. Numai bine si sa ma tii la curent

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 14 ani)

Buna,
Cati ani ai? Cum poti sa stai asa pur si simplu 8 ore si sa nu faci absolut nimic, cum iti trece ziua? Descrie-mi si mie o zi din viata ta si apoi mai stam de vorba. De cand te trezesti si pana adormi. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

Dar voi nu aveti serviciu, cand aveti timp sa stati 8 ore de vorba.Chiar daca stati impreuna trebuie sa mai aveti si timp sa va ocupati doar de voi.Ea nu are activitati in care tu nu esti implicat?
Trebuie sa ai si tu dreptul la putina libertate, trebuie sa inteleaga ca nu te poate tine langa ea cu forta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paso87 (acum 14 ani)

eu am 19 ani ...
motive nu cred ca i-am dat niciodata...
daca voi credeti ca a vorbi cu o amica , o colega , o persoana pe care o cunosti de ani de zile este un motiv sa fii geloasa atunci chiar nu stiu ce sa zic... ea se supara si daca vine vreun amic pe la mn ( imi zice ca de ce nu o mai bag in seama cand e vecinu la mine desi vine rar si sta maixm 15 minute)...

suntem impreuna de 2 ani si un pic...

o zi din viata mea :
dimineata (acum in vacanta trezirea la 9 ).ma suna sau o sun ca altfel nu se poate. daca am vreo treaba si se poate amana foarte bine daca nu e grav ca nu poate astepta mult . de la 9 la 12 convorbire. pauza de masa maxim 30 de minute . de la 12:30 convorbire pana la 15:00 maxim 16:00 . o intrerupere pentru ca se intampla sa mai am eu putina treaba pe afara dar cu greu ma apuc ... de la 17:00 pana seara la 10-11 convorbire daca nu cumva pica netul vreunuia. daca pica vb la telefon...

cam asa ar fi o zi din viata mea. mai pot fi zile in care se nimereste sa fac treaba ceva mai des.

acum o zi cand am treaba si nu vb cu ea... daca pana la 12 nu o sun sa ii spun ce fac incepe sa se enerveze.daca o sun e bine. se intampla sa ne luam la cearta pentru motivul ca eu am avut treaba si nu am vorbit prea mult cu ea.
un motiv de cearta e de exemplu invatatul. cum vine sesiunea la mn imi iau 2-3 zile inainte de primul examen sa invat un pic...ce sa mai invat ca ne certam ca vezi domne eu nu vb cu ea ( ideal ar fi sa mentin convorbirea pe net sa ma auda tot timpul) ... daca fac asta cum sa mai invat prea bn? nu prea pot dar ma chinui.

chestia e ca orice i-as face : iau cadouri,o plimb , ii iau ce vrea , nu pot face si eu ce imi place ...
petrec atat de mult timp in casa incat uneori simt ca innebunesc...si poate nu ar fi o problema ca stau in casa dar mi se ia numai uitandu-ma la monitor pentru ca nici sa ma joc nu am voie ca nu mai sunt atent la ea...

ce pot sa ii fac sa nu mai fie asa?
o inteleg ca ma iubeste dar chiar nu as putea sa fac nimic sa nu mai fie asa? deci va spun ca fata e ok din toate punctele de vedere dar modul de a gandi o strica ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Am citit tot ceea ce te doare, dar numai de tine va depinde totul. Incearca sa vb cu ea, sa-i explici ca daca nu-si va schimba comportamentul relatia dintre voi nu va fi una tocmai placuta. Acum esti tanar, ai doar 19 ani, dar daca situatia dintre voi este deja tensionata va fi din ce in ce mai greu. Trebuie sa aiba incredere in tine, in ceea ce faci, nu trebuie sa te urmareasca la orice pas, fiecare dintre noi trebuie sa aiba si o intimitate. Ar trebui sa mai faci si altceva prin curte decat sa pierzi vremea la pc/telefon, 8 ore mi se par prea mult. Nu vreau sa te supar, dar acesta situatie s-a schimbat si pt. ca asa ai vrut tu. Pe curand si incearca sa vb cu prietena ta, pe intelesul ei, sa inteleaga ca totusi nu e bine sa fie asa de posesiva, pt. ca nu va rezista aceasta relatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

si eu am o relatie serioasa pe care o pastrez de 5 ani am si eu 19 ani ca si tine sunt fata dar credema ca asa ceva mi se pare enervant de ce nu incerci sa ii faci si tu aceleasi lucruri sa iti faci timp intr-o zii in care ea are multa treaba si sa o suni din 5 in 5 minute numa ca sa vada cat e de bine. si eu mai fac glume in genu ca ai vb cu aia si is geloasa dar nici asa...sa nu te superi dar iubita ta e mai mult obsedata sa nu te piarda decat sa aiba grija sa nu strice relatia voastra.stii...si eu am avut probleme destule dar un psiholog ma sfatuit ca atunci cand partenerul nu isi da seama ca greseste prin ceea ce face sa incerc sa fac acelasi lucru dar intr-un mod mai enervant decat il facea el si atunci cand o sa reactioneze sa ii zic ca si el face la fel iar dupa ce el va recunoaste sa incerc sa vorbesc foarte serios cu el despre ceea ce se intampla. incearca sa stabilesti cu ea un program sa aveti o ora anume la care sa vorbiti maxim 15 min la telefon sau sa stati pe net o ora doua si nu mai mult fa cu ea pariuri pe chestiile astea,fa cum fac si mamicile cu copii lor...zii ceva de genu: nu cred ca rezisti mai mult de doua ore sa nu ma suni si daca rezista vezi sa o rasplatesti pe masura....cu cat va rezista mai mult cu atat o rasplata mai buna. si eu sunt posesiva dar asa ceva nu as putea face pt ca as deveni o maniaca a netului si a telefonului. ai DREPTUL la LIBERTATE asa ca fa tot sa o obtii.
mult mult succes si multa rabdare>:D<

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

am uitat sa te intreb ceva: tu cand mai ai timp de tine?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidialidia (acum 14 ani)

dragul meu eu 38 de ani si sunt la fel ca tn.am 4 copii si de f multi ani nu am libertate .la mn e altceva pt ca am copiii nu pot sa- mi iau libertatea anapoi.antre mn si sotul meu nu mai e nimik de cel putin 7 ani.asa vrei sa ajungi?
pt ca asa vei ajunge daca nu vei lua masuri.sa ne tii la curent .pa pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paso87 (acum 14 ani)

ideea e ca ea are timp liber mereu fiind singura la parinti nu prea face nimic ... nu vrea pur si simplu ....de mine nu am timp mai deloc ...
problema e ca eu rezist sa nu o sun...adica daca stiu ca am treaba ok nu o sun cat timp am treaba dar ma suna ea ....daca nu raspund se supara ca de ce nu raspund...eu nu simt nevoia sa o sun des si sa vb mult cu ea ...pentru mine 10 minute la 2-3 ore sunt mai mult decat necesare. in final oricum ajungem sa ne certam pentru ca ea vre sa vorbim la tel daca nu la pc desi s-au terminat minutele de exemplu si dupa incepe sa se vaite ca are de plata si la fel si eu...eu incerc sa o fac sa vb cu minte sa ne incadram in niste minute totusi ...dar decat 550 de minute lunar nu ajung...
simt ca daca o sa contiuam asa o sa se distruga mai mult viata unuia din noi decat relatia pentru ca eu cel putin cateodata simt ca explodez ( sunt nervos mare parte din timp iar inainte nu eram)
am fost adeptul urmatoare idei cand am inceput aceasta relatie: o las libera, sa faca ce vrea,cand vrea,unde vrea . M-am gandit ca na e viata ei si totusi nu ar trebui sa incerc sa ii impun eu ceva dar cu timpul ea a inceput sa impuna anumite conditii asa ca si eu am facut la fel. un motiv de cearta ar fi messengerul ca vezi doamne eu vb cu cei din lista mea , mai ales cu fetele si cu ea nu ... acum eu unu am renuntat la mess desi nu prea ma atragea . pana cand nu ne-am certat destul de rau ea nu a vrut sa inceteze cu messul. ea vorbea mereu cu cine vroia iar eu nu si mie nu mi-a convenit....

un alt motiv de cearta este ca eu mai ajut diverse persoane(vecini,rude,etc) ( ajutam de fapt) la diferite activitati ....ne-am certat si din cauza asta ca cik stateam prea mult cu acele persoane...

ea ar vrea sa stau tot timpul numai cu ea dar eu nu pot pur si simplu nu pot.stau cu ea si trece timpul de multe ori de geaba . daca ma duc la ea nu ma pot uita pe ce vreau eu ca cica e violenta , daca ma joc la pc-ul ei nu se paote ca nu accepta sa ma joc...

eu nu mai pot face nimic daca ea sta tot timpul pe capul meu . cadourile nu le mai pot lua de exemplu pentru ca nu am timp. odata la 1 ora imi da cel putin un mesaj daca nu sunt acasa si ma intreaba ce fac si unde sunt ...

sper ca nu va plictisiti sa cititi posturile mele mult prea lungi ... va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

nu vreau sa crezi ca sunt radicala dar din cate ne spui tu aici tipa asta chiar are probleme....de ce nu te inchide intr-un glob unde sa nu ai contact cu nimeni si nimic? cereti dreptul la libertate...cearta-te cu ea daca e cazul dar nu lasa ca o fata sa ia controlul vietii tale in mainile ei....daca ea e singura la parinti tind sa cred ca e o mica papusa de portelan iar tu din cate miam dat seama esti altceva.de cat timp sunteti impreuna? ea cati ani are?
asteptam cu totii posturile tale care asa lungi cum sunt ne ajuta sa ne dam seama de situatia ta.
eu atat pot sa iti doresc muuuuuuuuuuulta rabdare
>:D<

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona-florina121863 (acum 14 ani)

sunteti de doi ani si ceva impreuna si deja reactioneaza asa atunci cand o sa deveniti sot si sotie cum va fii? te-ai gandit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Chiar credeti ca un baiat, la varsta de 19 ani, poate spune cu siguranta ca aceasta este viitoarea sotie ? Eu as vrea sa te intreb.....tu esti constient ca acesti ani nu se mai intorc niciodata ? .......ce faci cu ei ?......atat...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paso87 (acum 14 ani)

aniii trec si n-am ce face...
acum partea buna e ca ea incepe scoala si eu facultatea deci o sa fiu ceva mai liber ...
apropo in legatura cu insuratul n-am nici un gand si vreo cel putin 5 ani nu o sa am.
o sa incep sa vorbesc cu ea sa vad ce rezolv....va mai tin la curent cu ce se mai intampla .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
aniii trec si n-am ce face...
acum partea buna e ca ea incepe scoala si eu facultatea deci o sa fiu ceva mai liber ...
apropo in legatura cu insuratul n-am nici un gand si vreo cel putin 5 ani nu o sa am.
o sa incep sa vorbesc cu ea sa vad ce rezolv....va mai tin la curent cu ce se mai intampla .

Buna,
Nu e vb ca te insoria azi sau maine sau peste 5 ani, aici e vb de atitudinea ei fata de tine. Nu este bine sa aibe asemenea comportament. De aceea este bine sa vb cu ea, sa o faci sa aibe incredere in tine si sa te inteleaga. Pe curand si astept vesti noi si bune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

La asta ma refeream si eu.........perioada studentiei este cea mai frumoasa din viata [nu ma refer la dezmat sau alte lucruri iesite din comun],treci intr-o alta etapa, diferita de anii de scoala, cu mai multa libertate, increde in tine,cunostinte noi,etc. La 19 ani nu trebuie sa duci o viata de om insurat..........Multa bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana silvana (acum 14 ani)

Buna , intamplator am citit si eu randurile scrise de voi pentru al "ajuta". Dupa mine o data ce ai ajuns sa stai cu cineva o faci din dragoste ,nu? Ce inseamna dragostea ? Cred ca un amestec de sacrificiu, intelegere , compromisuri as spune ft multe compromisuri , discuti despre ce ne deranjeaza si ce ne place la fiecare dintre noi fara sa ne jignim si fara sa ne facem sa suferim.De ce nu o intrebi ce o deranjeaza si sa incerci sa ii explici frumos ca se inseala sau chiar sa recunosti poate ca si tu gresesti pe undeva. De obicei in viata de cuplu e vina amandoura nu a unuia. Iar problema cu ajutoru parintilor nu mai fi suparat daca chiar vrei sa faci ceva dute pe langa ei si ajutai nu sta si te uita ca asa ti s-a spus. Cand nu vor mai fi o sa doresti ajutorul lor dar nu vor mai fi langa tine ,caci nimeni nu traieste la infinit.Apropo am 30 ani si 11 ani de cand locuiesc cu sotul meu acum asteptam primul copil .Divergente au fost si sigur vor mai fi dar trebuie sa trecem peste ele altfel cum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana160 (acum 14 ani)

Dragul meu,
Ai doar 19 ani, deci ai toata viata inainte, spune-i foarte limpede ca tu trebuie sa ai libertatea de a face si altceva, pt. ea a sta pe net probabil ca e singura preocupare. Nu te lasa inrobit, pentru ca eu cred ca nici macar nu te iubeste. Sfatul meu este sa-ti gasesti o alta partenera cu care sa impartasesti pasiunile tale, care sa te inspire in tot ceea ce faci, sa te faca sa te simti bine. Asta nu e dragoste, e boala. Vorbeste si cu parintii tai, cred ca te vor ajuta sa faci alegerea cea mai buna, pentru ca s-ar putea ca fata sa faca adevarate crize de isterie si sa te streseze mult timp de aici inainte, chiar sa te santajeze, in situatia in care te vei hotara sa o parasesti. Doar cu ajutorul lor o poti tine la distanta.
Iti doresc mult noroc in dragoste... si in viata!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VASILE.DAN (acum 14 ani)

E posibil ca problema voastra sa fie chiar folosirea excesiva a PC-ul.Starea de dependenta fata de Internet, cu toate variatele lui forme (mess,chat,forum,navigatie.e-mail,etc), dependenta de telefon ,computer si televizor este o forma patologica de existenta.Incercati sa renuntati si sa petreceti timpul impreuna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

olimpiu-cristian (acum 14 ani)

Eu vreau sa-ti zic doar atat: sunt mai multe femei decat barbati pe la noi prin tarisoara. Cred ca iti poti gasi usor o pereche cu care sa poti trai, pentru ca in felul in care spui tu nu se poate trai. Las-o balta! Chestiile astea nu se pot trata. Poate daca rupi relatia isi da seama ca nu e bine cum a procedat, dar in mod sigur acest tip de comportament va reveni la ea. Cunosc cateva cazuri de acest gen si nu e bine deloc. Asculta-ma pe mine. E un sfat prietenesc. Era sa patesc si eu o chestie de genul asta. Acum ma uit de pe margine la nefericitul care s-a procopsit cu fata. Noroc ca au fost altii care m-au tras de maneca la momentul potrivit si mi-au deschis ochii. Si acum nu ai nicio greutate. Mai tarziu apar si complicatii (copii etc.).
Nu cred ca parintii tai iti zic ca e bine ce se intampla. Fac pariu ca ei ti-au zis deja sa o lasi. Poate e frumoasa fata dar asta nu iti aduce o viata fericita neaparat. Frumusetea e trecatoare, caracterul e important. Daca femeia are un caracter frumos, chiar cand frumusetea fizica dispare tot te simti bine impreuna cu ea.

Mult noroc in viata ! Sper sa iei decizia inteleapta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2