Sa incerc sa trec peste? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de raluca1991 cu 12 ani in urma

Buna seara!

As avea nevoie urgent de cateva sfaturi in legatura cu o problema pe care eu o consider destul de grava in legatura cu prietenul meu.

Suntem impreuna de 1 an. Dupa trei luni mi-a destainuit anumite lucruri care pe mine m-au afectat intr''un mod groaznic. Prima oara mi-a destainuit ca a in adolescenta lui(la 17 ani) printr''un joc de carti a profitat de un baiat cu dizabilitati psihice grave convingandu''l sa ii faca sex oral. Dar lucrurile nu s-au oprit aici. In cele din urma a reusit sa il convinga pe acesta sa o cheme si pe sora sa in varsta de doar 11-12 ani intr''un final ajungand sa ii fure virginitatea.

Dupa ceva timp mi-a mai dezvaluit inca un lucru groaznic: tot in vremea aceea si''a violat prietena pt simplul fapt ca auzise ca l=-ar fi inselat.

Vreau sa precizez ca nici in prezent nu recunoste ca lucrurile pe care le-a facut sunt dincolo de orice limita a imoralitatii.

Fara a cunoaste toate acestea, este un barbat normal: spiritual, istet, care stie sa iubeasca etc.

Cu toate ca au trecut cateva luni de la destainuirile cu pricina (in urma carora cateva zile nu am mai stiut ce e cu mine) nu pot spune ca am trecut peste asta.
Ce sa fac in continuare pentru ca desi simt ca tin la el si stiu ca el tine la mine extraordinar de mult uneori imi revin in minte toate aceste lucruri si ma inspaimant.

Ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (34)

Iuli (acum 12 ani)

Situatia este intr-adevar mai mult decat foarte dificila. Incearca sa ceri sfatul unui psihiatru si a unui psiholog. Ai mai scris ieri un post legat de prietenul tau care impreuna cu acesta, arata ca ceva in psihicul lui nu este in regula. Daca chiar are ceva grav, asa cum banuiesc eu, poate e mai bine sa stii de pe acum, nu atunci cand va fi prea tarziu si poate veti avea un copil care sa ii mosteneasca boala si manifestarile. Sfatuieste-te cu un psihiatru si un psiholog. Ei nu vor fi partinitori asa cum ar fi cineva din familia ta sau a lui de exemplu. Cred ca este cel mai bun lucru pe care il poti face. Vezi ce spun si ia o decizie. Poate reusesti sa il convingi si pe el sa ceara ajutor. Problema e ca oamenii cu boli psihice pot parea foarte normali pana intr-o zi cand fac o criza care poate fi fatala pentru ei sau cineva din jur. In nici un caz nu ignora ce ti-a povestit (oricum nu cred ca poti face asta). Nu este ceva de gluma, nu e ceva normal.
Iti doresc mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca1991 (acum 12 ani)

Nu cred ca ar intampina cu intelegere ideea de a consulta un specialist. M-am gandit de multe ori la asta. Chiar sa merg de una singura si sa expun problema insa nu am ajuns pana acum din varii motive. Ma gandesc destul de des la asta insa daca nu as fi stiut toate astea as fi zis ca nu are aproape nici un defect, mai ales ca a inceput sa tina foarte mult la mine si sunt aproape singura persoana care ii este aproape. Este foarte atent si grijuliu, tandru si ne intelegem perfect insa uneori am perioade in care pur si simplu nu imi pot scoate din minte lucrurile acestea.:(
Va multumesc pentru raspuns. Voi lua in considerare mai mult decat pana acum consultarea unui psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Veta (acum 12 ani)

Daa faci greseala sa ramai cu el, ai grija sa nu-l enervezi. Ai grija de asemenea sa nu-l lasi singur acasa cu vreo sora, frate, mai mici ori cu vreo bunica batrana. Sa nu se enerveze cumva si sa-i violeze ori sa i se para viata prea monotona si sa caute o variatie. Cand vei avea copii sa ai grija sa nu-i lasi cu el. Nu se stie ce-ar putea sa le faca.
Altfel spus, cand esti atat de tanara sa te incurci cu un dezaxat LIPSIT DE MORALITATE. Cine stie ce afectiune psihica are si maine, poimane te strange de gat...Sunt atatia baieti normali si tu vrei sa scoti din mocirla tocmai pe cel mai rau? Poate esti masochista...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca1991 (acum 12 ani)

NU cred calucrurile sunt atat de intunecate cum le prezinti tu. El are si o groaza de parti bune si poate oamenii se mai pot schimba... oricum pe moment nu am ganduri atat de mari mai ales cu el... de atunci au trecut vreo 7 ani... acum pot sa spun ca este un om destul de normal care stie sa faca sacrificii stie sa iti fie aproape si etc....eu una nu stiu ce sa mai cred adica pe de o parte stiu k ceea ce a facut este ceva de neiertat din punctul meu de vedere si nici nu stiu cum am ajuns sa iubesc o persoana ca el insa pe de alta parte pur si simplu nu il pot parasi... mie nu mi-a gresit niciodata cu nimic ba dimpotriva si chiar nuinteleg cum de am ramas langa el pentru ca ceea ce a facut mi se pare groaznic de crud iar eu sunt o persoana care pun pret pe moralitate:|...oricum astept sa mai treaca putin timp si poate ma mai distantez de el ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anda (acum 12 ani)

In primul rand un barbat normal nu ar accepta ca un alt barbat sa ii faca sex oral, asta e primul lucru care ar trebui sa iti aprinda un beculet. Apoi restul...nu mai spun. Partea cu prietena nu cred ca e de acum 7 ani. Trebuie sa te gandesti f f bine, e clar ca la mansarda nu e totul ok. Si poate daca faci sapaturi, ii intrebi cunoscutii, rudele, cu tact, o sa afli si alte lucruri despre el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

mai raluca ai doar 20 de ani schimbati soarta ca dupa cum sti soarta si-o mai face si omul cantareste bine lucrurile ....oamenii nu se schimba peste noapte ,iar apucaturile astea de viol si molestare nu sunt normale este un dezechlibru psihic .mult noroc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela22120678 (acum 12 ani)

Sfatul meu este sa fii foarte moderata si rezervata, sa astepti pana o sa-l cunosti mai bine si o sa-ti dai singura seama ce e mai bine de facut......

Cel mai bine ar fi sa renunti la un astfel de om, dar stiu ca e greu sa iei asa o decizie acum, cand spui ca va iubiti asa mult.

Si eu am avut o experienta ingrozitoare, cu un om la care prima data am observat niste lucruri ciudate si am trecut peste ele... iar ulterior cand l-am cunoscut mai bine mi-am dat seama ca totul era ciudat si anormal la el... era aproape un psihopat, poate nu e cazul tau dar fii atenta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Ioana Panculescu MPsih. Ioana Panculescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ce inseamna normal pentru tine ?Spui ca "Fara a cunoaste toate acestea, este un barbat normal: spiritual, istet, care stie sa iubeasca etc."

specializari psihologie clinica,psiholog psihologia muncii si organizationala,terap[ia prin jocul cu nisip (sandplay therapy),psiholog in curs de formare in psihoterapie psihanalitica

e-mai l: psiholog@consultant .com
[email protected]

Clinica CONTROL MED

tel: 0726.499.421

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Fish (acum 12 ani)

Chiar daca a spus din teribilism chestiilea astea (sa presupunem ca a mintit din teribilesc) si tot este grav.
E ca si cum ai sta cu o bomba cu ceas dar nu stii la ce ora o sa explodeze. Ai posibilitatea de a alege in viata ce este bine si ce este rau si ar trebuie sa te gandesti bine la urmatorul pas...sunt greseli care nu se pot repara....si Ramaru parea un om normal la prima vedere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Citeste in epistola catre romani, capitolul 1, versetele 18-32. Citez special versetul 22:"S-au falit ca sunt intelepti si au inebunit", 28:"Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in constiinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite" si 32:"Si macar ca stiu hotararea lui Dumnezeu, ca cei care fac aceste lucruri sunt vrednici de moarte, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei care le fac."
Ce-ti spune asta in legatura cu ceea ce a facut prietenul tau? Mie cred ca iti spune sa te feresti de el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorrenne (acum 12 ani)

NORMALA ESTI?
ITI MAI PUI INTREBAREA DACA SA STAI SAU NU CU UN ASTFEL DE OM? DACA SE POATE NUMI ASA,DAR MA INDOIESC...
TU CHIAR NU REALIZEZI CA STAI CU UN PSIHOPAT?...CU UN MONSTRU?!
DACA POTI ACCEPTA UN ASTFEL DE INDIVID LANGA TINE,INSEAMNA CA NU ESTI DEPARTE DE EL...
ar fi trebuit sa-ti starneasca sila,scarba,si nu in ultimul rand sa il denunti la politie...
asteapta-te sa devii urmatoarea victima...
tu personal imi provoci sila...ca ai putut sa taci si sa accepti asa ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lelia Camelia Ulmeanu (acum 12 ani)

Buna Raluca,

Inteleg ca ai o mare dilema, daca sa ramai sau nu cu prietenul tau, care la varsta de 17 a violat doi minori, apoi si-a violat prietena, din motiv ca l-ar fi inselat cu cineva, si ca dupa 3 luni, dupa ce l-ai cunoscut , el ti-a marturisit aceste lucruri. Tu il caracterizezi ca fiind un barbat spiritual , istet care stie sa iubeasca.
A trecut ceva timp de-atunci, ...ce scop sa fi avut cand ti-a spus aceste lucruri dupa trei luni de relatie!?, si ce a obtinut el de la tine in acest timp!!?,...crezi ca sunt intrebari la care merita sa te gandesti?. Daca am merge pe supozitii poate ar fi multe, dar stii cum este:" nu poti interpreta un vis daca nu-l cunosti pe visator ". Tu spui ca este o problema grava peste care nu poti trece, iar el este un barbat spiritual , istet care stie sa iubeasca.,...
Dilema ta poate fi edifacata in urma consultului unui psiholg/ psihoterapeut, intra pe www. copsi .ro si gasesti multi psihoterapeuti, specializati pe diverse tipuri de psihoterapie,...poti citi despre fiecare forma de terapie cate ceva , vezi cam ce crezi tu ca ar rezona cu tine,..este doar o sugestie, alegera iti apartine!.
Nu este important ce stii ci ceea ce faci cu ce stii!!!
Indrazneste sa fii tu, indrazneste sa fii calma, sa mergi pe calea ta, indrazneste sa mergi mai adanc!
Indrazneste sa-ti intalnesti umbra,...CURAJ!!!

Lelia Camelia Ulmeanu
Psiholog/Psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

depesteocean (acum 12 ani)

Stai departe de el. Chiar raporteaza-l la politie si la protectia copilului si protectia oamenilor cu dizabilitati. Acest om pe care il iubesti trebuie sa plateasca pentru ce a facut daca il iubesti asa de mult ai lua masurile necesare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Speedy Gonzales (acum 12 ani)

Fugi! Fuuugi! Fuuuuuuuuugi mancand pamantul de langa un astfel de specimen!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 12 ani)

Daca te hotarasti sa ramai cu el - o sa-i simti cu siguranta si latura monstruasa pe propria-ti piele, garantat!!! (caz in familie, nu asa grav dar...)
Daca te hotarasti sa te desparti de el - mare grija, de astfel de oameni nu scapi usor ! s-ar putea chiar s-o incurci rau de tot !
Fii practica si gandeste la rece, chestia cu psihologul e o pierdere de timp si de bani, iar la 20 de ani dragostea vine si pleaca, apoi vine iarasi!
Ai grija de tine si tre sa iei totul foarte in serios - lupul parul isi schimba, dar naravul - ba !

In joc e viata ta si a viitorilor copii !
Nu te baga in rahat !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

floarea soarelui (acum 12 ani)

Daca dupa tot ce a facut aceasta persoana tu mai stai cu el,parerea mea este ca nu gandesti normal.Cum poti sa ai incredere intr-un astfel de om.Mai zici ca este spiritual si stie sa iubeasca ,cand a profitat de atitea persoane si le-a batjocorit.Cred ca te inseli amarnic.o sa ai multe de patimit daca o sa ramai cu el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela276 (acum 12 ani)

incredibil....ma întreb cum gandesti tu dim moment ce mai stai sa întrebi parerea altora cu privire la un monstru..... daca ai un pic de minte, chiar daca ai doar 20 de ani, nici nu ar fi trebuit sa mai astepti sa treaca atata timp în care sa stai langa el. sa întelegem ca tu chiar îl întelegi oarecum mîncercand sa-i gasesti scuze pt ceea ce a facut. imagineaza-ti ca acel baiat bolnav si sora lui ar fi fost copii, fratii sau nepotii tai. tot asa ai gandi? acest om este bolnav psihic si trebuie denuntat si sa-si ispaseasca pedeapsa pt viol si celelalte fapte. daca tu nu te temi pt tine macar gandestete la alti care ar putea avea aceeas soarta ca si copilasii violati de acest monstru pe care tu îl numesti prietenul tau si....om cu sentimente
iartama dar pun la îndoiala moralitatea inclusiv ta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 12 ani)

Nu-mi vine sa cred ce rautaciosi sunteti. Oare voua nu v-a luat mintile niciodata un baiat sau o fata, sa fiti indragostiti si sa treceti cu vederea niste lucruri? Poate ea e mai indulgenta, si mie una imi vine sa ajut pe toata lumea de pe strada, sa le ofer alinare, dar: daca el are asemenea probleme atunci neaparat trebuie sa consulte un psiholog. Doar psihologul iti poate spune daca ce a facut el atunci e teribilism sau e intr-adevar o afectiune psihica, iar daca e afectiune psihica atunci trebuie luate masuri urgente. Din cate am invatat eu la psohologie judiciara (si nu vreau sa te sperii), criminalii si violatorii in general sunt persoane spirituale, istete si etc, adica exact asa cum l-ai descris tu pe prietenul tau. Afectiunea lui poate sa nu se declanseze ani de zile, dar sa existe in toate cazurile semne prevestitoare. La el s-a manifestat foarte devreme si poate acum e intr-o pauza de calmare, dar daca problema e grava tare atunci urmatoarea manifestare s-ar putea lasa cu suferinte pentru persoane apropiate lui sau persoane pe care nu le cunoaste.
Si nu uita: el poate nu evalueaza corect ce a facut, ac***a o viziune distorsionata asupra faptelor, pentru ca mintea lui pur si simplu asa functioneaza, dar nu poti sta cu frica in san asteptand sa se intample ceva. Familiile multor criminali si violatori in serie habar nu aveau ce facea respectiva persoana, pentru ca stiu sa se ascunda foarte bine, dupa cum iti spuneam nu sunt p***a deloc.
Cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci pentru el, daca spui ca il iubesti este sa il duci la un psiholog, cel putin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marina (acum 12 ani)

E greu sa tii pasul! Priveste "Tacerea mieilor"- un film care te va lumina! Mintea psihopatilor este un intreg labirint! Ai o problema, el are o problema! Mergi la psiholog, vezi ce poti face cu ajutor specializat!
Familia ta stie de aceasta relatie?
DESCHIDE OCHIII!
Un proverb chinezesc spune ca "inteleptul cand gaseste teren arid, isi aseaza samanta in alta brazda!"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

duglas (acum 12 ani)

parerea mea este sa fi foarte discreta si sa incerci sa scapi de el.
Acum focul mocneste,dar cand v-a izbucni o sa fie cu m-ai mare intensitate.pana nu e prea tarziu indeparteazate de acest individ ca om nu pot sa zic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2