Psiholog online

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Miculina cu 11 ani in urma

Sotul meu a devenit o povara pentru mine, nu il mai suport nici macar sa ii vorbesc, nici sa-i aud vocea la telefon. Nu am alt iubit, dar pur si simplu acest individ pe mi-a facut peri albi. Ce ne leaga in acest moment este situatia financiara, am facut totul impreuna, ne este bine financiar impreuna, separat mai greu:(. Credeti ca trebuie sa vb cu un psiholog sa ma decid ce vreau? Sa vorbesc cu un psiholog online, ma ajuta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (27)

Liviu (acum 11 ani)

Miculina a scris: "... Credeti ca trebuie sa vb cu un psiholog sa ma decid ce vreau?..."

R: Eu cred ca singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate :)
_______________________
Miculina a scris: "... Sa vorbesc cu un psiholog online, ma ajuta?"

R: Depinde ce asteptari aveti de la un "psiholog online"
_______________________
Buna, Miculina!

- Sfaturile unui psiholog (ma refer la sfaturile, in sine) nu ajuta pe nimeni; dar nici nu fac rau nimanui. Ele pot avea un caracter informativ, dar nu se poate face terapie prin intermediul Internetului.
- Un psiholog poate acorda consultanta (si) online; insa, pentru consiliere psihologica si psihoterapie e nevoie de o evaluare directa a persoanei in cauza si de asigurarea unei relatii terapeutice, fara de care nu este posibila schimbarea terapeutica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miculina (acum 11 ani)

Buna Liviu,

Pai, fie ca este in cabinet, fie ca este online psihologul vine cu aceeasi experienta si acelasi bagaj de cunostinte. Apoi, daca psihologul este lipsit de competente eu ce fac il platesc o o suma considerabila de bani sa imi dau seama ca nu este capabil, plus ca la aceasta suma de adauga bani de drum, timpul pe drum... asa online, pretul e mai mic, sunt la mine acasa, daca nu imi place ii inchid chatul in nas. Si apoi, daca ma dumiresc ca psihologul e ok ma duc si la cabinet... dar el imi stie problema deja din discutiile pe chat. Poate ca ai dreptate ca psihoterapie in cabinet este mai buna, insa am si eu niste "pitici". De ce este mai buna terapia in cabinet, decat discutia cu un psiholog online? Ce inseama relatie terapeutica? Adica, ca am incredere in psihologul respectiv?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Miculina a scris: "... De ce este mai buna terapia in cabinet, decat discutia cu un psiholog online? Ce inseama relatie terapeutica? Adica, ca am incredere in psihologul respectiv?"
________________________

R: E nevoie de o anumita "rezonanta" afectiva intre terapeut si clientul lui; altfel, terapeutul incepe sa se simta "plictisit", iar clientul isi iroseste efortul, timpul si banii.

- Mai e nevoie si de o comunicare autentica "fata in fata" (conteaza distanta dintre terapeut si client). Mai mult decat atat, cuvintele constituie doar aprox. 10-15% din continutul comunicarii; restul fiind asigurat de limbajul nonverbal (gesturi, mimica) si paraverbal (volumul, tonul, timbrul vocii). Dar si tacerea are rolul ei. Iar persoana terapeutului conteaza chiar mai mult decat metoda :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Miculina a scris: "... Credeti ca trebuie sa vb cu un psiholog..?"
______________________
R: Poate ar fi preferabil sa vb. (mai intai) cu un jurist/avocat - in cazul in care ati ajuns deja sa jucati...

"TRIBUNAL" (este un joc psihologic distructiv)

- Jocul "Tribunal" poate fi jucat de un numar nedefinit de participanti, dar in esenta presupune trei: un reclamant, un pârât si un judecator, reprezentati de un sot, o sotie si un sfatuitor (daca este jucat intr-un grup de terapie, ori la radio sau TV, ceilalti membri ai publicului sunt distribuiti in roluri de jurati):

- Sotul* incepe sa se planga... Apoi, raspunde si nevasta, care se apara... Sotul adauga... (este adus in discutie comportamentul lor si al rudelor, insa jocul poate sari peste faza preliminara, si poate trece direct la problema financiară)

______________________
*) Elementul de joc consta in faptul ca in timp ce reclamantul clameaza pe fata victoria, in mod fundamental el crede ca nu are dreptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Alte exemple de jocuri psihologice distructive gasiti (si) aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/psihologia-cuplului/de-ce-ma-simt-neglijata_42158

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Miculina a scris: "... psihologul vine..."

:) De fapt, clientul vine la psiholog. Intotdeauna clientul este cel care solicita ajutorul specializat. Niciun psiholog nu poate ajuta pe cineva care nu doreste acest lucru; si nici nu este nevoie.
____________________________
Miculina a scris: "daca psihologul... nu imi place ii inchid chatul in nas. Si apoi, daca ma dumiresc ca psihologul e ok ma duc si la cabinet..."

:) Desi clientul este cel care solicita ajutorul specializat, realitatea este ca intotdeauna psihologul este acela care isi alege clientul - in principiu, unul care sa nu ma plictiseasca; pentru mine* acesta este un criteriu cat se poate de practic.
- Dar, daca ma simt plictisit, chiar nevoia de onestitate ma ajuta sa-i recomand - indata - un alt terapeut; sau chiar un medic (psihiatru) care - probabil - abia asteapta sa-i prescrie un pomelnic (sau: sa-i umple pumnul cu pastile)

____________________________
*) Mentionez ca sunt psiholog (gestaltist) in curs de specializare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miculina (acum 11 ani)

Buna ziua Liviu,

Cu toate stima si multumirea pentru raspunsurile oferite... nu cred in onestitatea oamenilor si nici a psihologilor in particular. A fi psiholog este o meserie, ca si cea de preot, psihologul are familie, are nevoie de hrana, imbracaminte, concedii.. deci de bani. Cred sigur in incompetenta psihologilor. Nu stiu daca profesezi ca psihoterapeut, insa oricare ar fi situatia te felicit daca ai ales aceasta meserie, oamenii au nevoie de terapie, te ai toata stima mea daca "practici" onestitatea. Pana una alta, eu voi apela la un psiholog online fiindca explicatiile tale sunt mult prea deontologice, firave si neverosimile. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

voinea_daniela2002 (acum 11 ani)

Daca tu crezi ca e bine sa faci lucrul asta, fa-l...ai putea sa vb si cu un psiholog online, dar cel mai bine e sa discuti fata in fata...discuti altfel fata in fata....poate sunt si alte probleme la mijloc...decizia iti apartine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miculina (acum 11 ani)

Multumesc pt raspuns Daniela... bineinteles ca decizia este la mine, sunt destul de matura sa iau o decizie, doar ca am vazut un site care ofera consiliere psihologica online si m-am entuziasmat foarte mult, adica nu vad decat parti pozitive si din acest motiv am postat aici. Problemele tehnice intr-adevr pot aparea:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

am un sot ce bea cate 3 luni e casa cate o luna doua e la munca in strainatate avem o fetita sanatoasa de 3 ani jumate el cand e acasa majoaritatea timpului bea si e cam agresiv avem tot ce ne trebuie casa,bani... dar bea foarte mult injura sare cateodata si ma si bate ce e de facut stam de 6 ani si suntem casatoriti,de multe ori imi vine sami iau fetita si sa plec departe de el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 11 ani)

Ceau Maria,
Vad ca ai postat acum 2 luni, s-au mai schimbat lucrurile intre timp?

Observ ca oamenii se uita in stanga si in dreapta sa caute un anumit lucru care sa le umple golul din suflet, unii intr-o relatie, unii intr-un sport, altii cu locul de munca, altii in cluburi si lista continua...
cauta intr-un loc si nu gasesc nimic, apoi in cauta in alt loc in care gasesc o mica satisfactie si umplere a golului la inceput si se trezesc tot cu un gol in suflet... DAR ei nu stiu ca acel gol poate fi umplut doar de CREATORUL nostru.
Daca Dumnezeu a facut toate lucrurile in intelepciunea Lui, de la El poat veni lucrurile dupa care tanjeste sufletul nostru : acceptare, pace, dragoste, bucurie, vindecare fizica, vindecare emotionala, eliberare din dependente etc
Deci solutia care o propun, atat pentru tine cat si pentru Miculina este DUMNEZEU, cand il cauti si iti doresti o relatie personala cu El, El iti raspunde nevoilor tale, doar lasa-te gasita de El. La el e solutia si pentru casniciile noastre! la El e rezolvarea pt sotul tau si pt relatia voastra.
Eventual poti sa-mi lasi adresa ta de e-mail daca vrei sa vorbim mai multe.
Va doresc multe binecuvantari de la Dumnezeu si o viata frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 10 ani)

buna , sunt vio . am o nelamurire in legatura cu un barbat.. mai pe scurt nu i inteleg comportamentul si nu stiu cum sa reactionez. povestea mea incepe astfel: acum aproximativ un an m-am intalnit cu el pt prima oara intr un hipermarket ,unde eram cu o prietena . la iesirea din acest magazin..el mi a atras atentia ,deoarece avea in mana doar o cutie cu crema de pantofi si potofelul. eu eram cu prietena mea in spatele lui. dintr-o data s-a oprit si s a uitat in spate iar noi am trecut de el(era foarte aranjat si se vedea ca este un barbat foarte curat) am pus cumparaturile in plase si m am dus sa duc cosul...iar el s a apropiat de masina foarte mare alba..de a dreptul superba , s-a uitat la roti si a scos cheile... noi am plecat dar mi a venit idea sa stam putin sa vedem daca chiar este masina lui. nu era a lui, deoarece l-am vazut trecand strada pe jos , iar la masina a venit un alt barbat care a plecat cu ea. A doua zi m-am intalnit cu el in piata la o taraba si am ajuns la concluzia ca este vanzator... luni am inceput serviciul , iar cand ma intorc de la servici trebuie sa o iau prin piata ca sa nu ocolesc.. si asa am ajuns sa l vad zilnic ,iar el sa mi zambeasca tot timpul...dupa cateva sapt eram cu colegele ,treceam prin piata si umblam la telefon (este cu touch screen si eram f concentrata deoarece se scriu f greu mesajele), iar el s-a pus in fata mea si m-am impiedicat de el..era sa cad peste el , dar din fericire doar ne am atins iar eu mi am continuat drumul fara sa zic nimic.... dupa aceea intr-o seara colegele mele au intrat sa cumpere paine..eu am intrat doar sa ma uit de ceva, dar vroiam sa ies doarece coada era f mare. dintr-o data am vrazut pe cineva care intra ca "''''vijelia ''''"in magazin si ma loveste cu cotul si intra in fata mea..mi am dat seama cn era si am iesit afara ,prefacandu-ma ca vb la telefon ..a iesit si el si statea langa mn ...colegele mele observasera acest lucru si le a bufnit rasul...am plecat...peste ceva timp am observat ca nu mai era acolo ...nu l mai vedeam in piata..dupa un timp apare la servici la pritena mea sa se uite la ceasuri. ea l a salutat si astfel a recunoscut-o ,iar colegele au intrebat o cn e . a vb ceva timp cu el iar el a facut o precizare"''''va cunosc si pe dv si pe prietena dv"" adica pe mn....cand mi a povestit am ramas socata... dupa o perioada iar s a dus la ea la servici ..intr-o seara pe la 7 30 dupa ce terminasem programul am condus-o acasa pe prietena mea si am mai stat de vorba la ea in fata blocului deoarece auzisem ceva si vroiam sa stiu daca e adevarat ...in timp ce vorbeam cu ea apare un tip care trece pe langa noi se opreste iar apoi pleaca mai incolo si se opreste din nou ..eu nu am vrut sa plec singura pt ca am realizat ca el era si am luat-o cu mn pe ea ,dar nu a vrut sa ma conduca foarte mult deoarece trebuia neaparat sa ajunga acasa. mi am luat la revedere si am continuat singura drumul si mi am sunat alta prietena care era la curent cu faptul ca "''''el" incerca sa ma abordeze ...si vorbeam eu linistita la telefon si ma uit in fata la niste florii deoarece treceam pe langa o florarie si il vad ca steatea cu fata spre mn si cu mainile in buzunar ..am trecut de el si cand nu l am mai vazut in spatele mea m am oprit in loc si am inceput sa i povestesc totul prietenei mele...dar, surpriza , il vad din nou ca trece pe langa mn... si trece de cateva ori...iar sotul prietenei mele s a oferit sa vina sa ma ia de unde sunt si sa ma duc la ei ...ca sa nu ma duc singura acasa si sa nu stau singura in d
apartament ..eu am refuzat pt ca nu vroiam sa deranjez si in plus il vazusem ca trecuse strada deci nu ma mai "''''urmarea"...peste cateva zile m-am intalnit cu el in oras si l am tratat cu indiferenta.. la scurt timp m am intalnit cu el in piata ,si eram cu cele 2 prietene , colege pe care le bufneste rasul cand il observa ... acum nu m am mai intalnit cu el fata in fata dar l-am mai zarit prin oras , dar nu l-am bagat in seama ...dilema mea este faptul ca nu stiu ce vrea , de ce incearca sa se faca remarcat... ele zic ca el ma place dar este prea timid ca sa intre in vorba cu mn ,iar mie imi este rusina sa vorbesc cu el deoarece nici eu nu sunt tocmai o persoana dezghetata...faptul cel mai grav este ca de cand nu l am mai vazut am inceput sa i simt lipsa si nevoia de a l vedea..,dar nu stiu nimic despre el...nici macar numele nu-il stiu ...ce sfat imi dati? ce credeti ca incearca sa faca? multumesc anticipat pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia (acum 10 ani)

Sunt indragostita de un baiat dar el o zi ma iubeste alta ma alunga, cum as putia sal schim sau macar sal inteleg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 10 ani)

Buna,

Gasiti psihologi online pe siteul http://ro.secondglobe.com/cabinete-psihologice-si-psihoterapie/
Dupa ce apleati la serviciile online te rog sa revii cu detalii, sunt foarte curioasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 10 ani)

Buna,nu ma mai inteleg cu mama,am un iubit de4 ani ,iar mamei nui place de el ,iar fratele meu nu se intelege cu prietenul meu si sau certat si din cauza asta mama nu il place,eu ma inteleg bine cu el;dar mama vrea mai mult sa ne domine sa facem ce vrea ea ,iar iubitul meu sa cam saturat,mama ma pune sa aleg intre ei iar eu nu pot pt ca il iubesc iar ea este mama nu pot sa stau toata viata cu ea,va rog datimi un sfat nu mai rezist,va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin (acum 9 ani)

Buna numele meu este sorin si eu am aceiasi problema sunt o povara pentru prietena mea cu care sunt de aproape 8ani impreuna nu știu ce sa mai fac sa fie totul bine sigur gresesc cu ceva dar nu știu cu ce.Ce ar trebui sa fac sa fie totul bine nu ma mai suporta langa ea sa o ating sa se culce cu mine eu am 27 ani si ea are22 va mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criss (acum 9 ani)

Am nevoie de ajutor si nu stiu ce sa mai fac...am 22 de ani si iubesc un barbat de 28 de ani cu care sunt impreuna de 1 an....eu am stat in italia el austria....a venit dupa mine si ma adus in austria sa stau cu el si cu familia lui la inceput a fost mereu langa mine si am simtit ca ma iubeste am reincercat sa ma intorc in italia dar a venit din nou dupa mine....el inainte a avut o relatie cu o fata 6 ani de zile cu o fata care este si ia in austria la 20 km distanta de el si mia zis ca nu se mai înțelegeau si ea sia gasit altul.....au trecut aproape 2 ani de cand sau despartit si mama lui pr meu vb des cu fata respectiva si pe deasupra i zice ca iubitul meu o saluta si o pupa ....acum de vreo 3 luni controlând''umi iubitul in telefon de ceva luni bune ca este pe abonament si am verificat cate minute a vb si cu cine am vazut ca i lipsesc 10 minute si nu era pers cu care a vb in tel a sters....el nu mia spus nimik si dupa ce am plans si iam demonstrat ca i lipsesc mia recunoscut ca a vb in timp ce era la servici si ca ea la sunat prima si nu ia raspuns ca nu a avut timp dupa care a sunato inapoi....el stia ca ma deranjeaza ca de revelion ia trimis ea mesaj si ia trimis si el inapoi dar atunci mia spus nu a sters dupa care iam cerut sa nu mai vb cu ea k ma doare si el a zis ca nu o mai face si na mai facuto pana acuma...nu stiu ce sa cred il controlez tot timpul ma simt rau simt k nu ma mai iubeste cateodata dar in rest imi face pe plac toata ziua gateste el ma duce unde vreau ma intretine el k eu nu lucrez dar tot tumpul ma tem ca se intalneste cu fosta si vb cu ea cat e la munca ca in rest e toata ziua si noaptea cu mine acasa....acuma are si parola la telefon dar tot timpu knd am nevoie de tel mil da am impredia ca ma minte mereu si eu nu pot sa ma despart de el k mi greu si nush ce ma fac fara el.....si de săptămâna viitoare o sami fie si mai greu k o sa mearga la cu curs de specializare in acelasi oras unde locuieste fosta de la 8 la 16 si o sa fiu meereu cu frica si o sa ma stresez mereu....VA ROG SA MA AJUTATI CE SA FAC CUM SA NU MAI SUFAR....el zice k nu mai are nimica cu ea k daca mai vroia ceva cu ea nu ma aducea fin italia sai fac eu crize de gelozie si sai vorbesc urat tun sa specific ca sproape tot timpul i zic ca merge la tarfe di i vb foarte urat ajutatima va rog multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dadi1994 (acum 9 ani)

Buna ziua, am fiul de 20 ani care a luat timp de 1(ianuari2013 si...........restul pana in prezent) un an fevevarin 100,gabaran 300, tiapridal ,problema este ca ma chemat sa scoata medicamentatia deoarece baiatul este student si are de invatat,am fost s-a enervat dl doctor si a tipat ca nu scoate si ca la primavara scoate medicamentatia .daca as sti schema de tratament de scos as respecta, acum ce sa fac cine ma poate ajuta.???am uitat sa spun ca mergem la privat la el si ne cheama din 3 in 3 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

psiholog andreea (acum 8 ani)

Buna ziua daca vreti sa urmati terapie ma puteti contacta la nr

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criss (acum 9 ani)

esti isterica ,chiar ai nevoie de pshiholog dar nu on line

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2