Probleme cuplu raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de ana-ana172361 cu 12 ani in urma

Am o problema de cuplu destul de grava:mai exact sotul meu ar trebui sa fie femeie in casa pt ca este fixist tiicar si meticulos ca noi femeile,dar dincolo de toate cicalelile daca nu fac ca el iese cu mare scandal nu ne mai vb cu zilele etc.banuiesc in acelasi timp ca se intasnleste inca cu foista ca tot ma compara cu diverse si chestia asta ma deranjeaza ce-i drept nici mie nu imi sta capul la banii dati pe la saloane etc si acasa nu am timp pt ca tre sa fiu la cheremul lui nu stiu ce sa fac xdar am ajuns in stadiul in care nu mai rezist nici fizic nici psihic poate ma puteti voi ajuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Calugarita (acum 12 ani)

Am ''''''''beneficiat'''''''' si eu de un astfel de sot. Fixist, foarte ordonat in privinta lucrurilor lui, dar in rest, nimic. Ii placea foarte mult ordinea, dar altul s-o faca. Cand venea de la servici, fereasca Dumnezeu sa gaseasca vreo jucarie de-a copiilor pe jos ca facea un scandal monstru. Acum este un fost sot. Nu cumva sotul tau este fecioara? Astia-s chisati si ai naibii. Daca deja te certi cu el si nu ajungeti la intelegere, nu stiu ce poti face. Nu este bine ca nu va vorbiti cu zilele, asa am facut si eu si am ajuns la despartire definitiva. Este importanta comunicarea, trebuie sa lamuriti lucrurile sa ajungeti la un compromis. Poate lui ii convine sa nu vorbiti, la mine asa s-a intamplat. In felul acesta el poate sa faca ce vrea, sa nu-ti spuna unde a fost, cand vine acasa si/sau daca vine. Daca-l iubesti si vrei sa ramaneti impreuna, faceti treburile impreuna. Sa faca el ceea ce nu-i place. Dar, daca te cicaleste precum o soacra, inseamna ca nu prea te iubeste ori nu stie sa se poarte. De la cicaleala, la insulte, injuraturi si-apoi bataie, nu-i decat un pas.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TIC (acum 12 ani)

CALUGARITA ...nu cumva tu esti zodia MAGARITA ... ? asta pentru ca ai jignit barbatii nascuti in zodia fecioara !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ana,
In situatia in care te afli - comunicare agresiva in relatia de cuplu-
e indicata terapia de cuplu cu un psihoterapeut cu experienta din orasul tau ,
iar daca sotul tau refuza terapia ,
te sfatuiesc sa faci tu terapia individuala . E necesar sa invati noi tehnici ce comunicare si metode de gestionare a stresului, asfel incat sa nu mai permiti sa fii agresata de sot , sa te cunosti mai bine , sa cunosti / observi cum anume sunt indeplinite propriile tale nevoi in cuplu.

Numai bine iti doresc,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Dianna1979 (acum 12 ani)

ntr-o legatura de cuplu trebuie lucrat la armonie. Si asta nu doar cand intervin probleme ci continuu.
Exprimarea clara si decisa a lucrurilor ce iti plac la fel si care nu iti plac trebuie facute. Ti ai trebuie sa ii repeti sotului tau ca nu te face fericita felul in care abordeaza el situatia legata de curatenie si alea alea..
Deci trebuie sa provoci tu o discutie ,daca trebuie REPETAT provoaca-l la discutie legata de tema care te preocupa si asta pentru ca tu sa nu cazi in ipostaza celei care e luata la rost. Sunteti un cuplu si COMUNICAREA este baza legaturii!! Comunica-i ca NU TE FACE FERICITA ca te nefericeste si intreanba-l unde vrea sa ajunga? Intreaba-l de ce vrea neaparat sa te faca sa il URASTI ai sa nu il mai IUBESTI??
SPUNE-I ca faptul ca el nu contribuie la legatura pasnica dintre voi doi nu duce la fericirea cuplului vostruy ci DUCE LA NEFERICIRE. INTREABA-L unde vede el un cuplu fericit unde unul e nefericit si altul ba?
Ideea e sa te folosesti de argumentele lui si pune-l fata in fata cu ele, INTREABA-L EL CUMS-AR SIMTI IN LOCUL TAU? AR MAI VREA SA FACA MANCARE, CURAT, SPALAT SI DRAGOSTE IN ASA SITUATIE?

Crede-ma e mult mai simplu sa faci in asa fel descris mai sus sa VADA CA ITI PASA!! Adica discuati daca trebuie ore in sir pana ajungeti la un numitor comun, dar TREBUIE SA IL FACI SA INTELEAGA CA TU NU ESTI CEA CARE E IMPORTIVA DORINTEI LUI DE A AVEA ORDINE CI ESTI ALATURI DE A AVEA ORDINE IN CUPLU-asat fa-l sa inteleaga ca degeaba va fii ordine cum a vazut el nush unde daca voi va veti desparti din cauza acestui stres care nu are valoare sentimentala.
Pune accent pe armonia din cuplu la care trebuie lucrat, si el trebuie sa inteleaga ca tu esti femeie si tu decizi limita curateniei in casa..asta inseamna ca el e prea plictisit , nu are ce face care sa-l faca sa simta barabat al casei si de asta se amesteca in trebuiri femeiesti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fa-l sa inteleaga si asta, daca nu spune-i sa isi caute una care ve mai buna dar sa nu iti distruga tie viata si sanatatea cu ceva ce nici nu-i oala lui.
Asta trebuie sa faci si atat! Nu ai de ales, daca trebe citeste de mai multe ori ce ti-am scris pana intelegi si vei putea face cum ti-am descris caci asa vei ajunge la rezultatul dorit.
NU UITA:
TU ESTI FEMEIA CASEI TU DECIZI IN ALE CASEI: GATIT, CURATENIE, SPALAT SI COPII. fa toate astea in asa fel ca tu sa te simti bine, adica sa nu te rusinezi in fata altora daca vin in vizita neasteptat, cu toate vrem sa fim mandre de casnicia noastra deci trebuie lucrat la ea.
Daca masina nu functioneaza sau cv pakasa e treaba lui sa il fixeze sau sa aute om care sa repare.
Tu sa nu te amesteci in treburi de-ale barbatilor dar fati timp sa discuti cu el daca el vrea, asa ca si tema fara sa iei initiative, iar el cand vine vroba de trebuiri femeiesti si vrea sa le discute cu tine atuci tu sa iei initiativa ca si femeia care are controlul asupra situatie si nu invers. Nu trebuie permis si gata, in cazul in care se impotriveste repeta-i cele de mai sus ca el vrea sa distruga de tot armonia si pozitia ta in casa ca si femeie si asa nici tu nu vei putea sa apreciezi pe el ca barabat al casei!!!!

Mult bine va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

black_pantera_22 (acum 12 ani)

nu tine neaparat de zodie felul omului de a fi atat in cuplu cat si in relatiile cu alte peersoane. De, ex, eu am un logodnic tot in zodia fecioarei .Locuim impreuna de 3 ani , si desi are fixurile lui, pot sa spun ca este o adevarata femeie in casa in ceea ce priveste curatenia, cumparaturile, gatitul, plata facturilor, etc. In schimb, am avut si eu un prieten timp de 10 luni cu care nu am locuit impreuna, dar la care ii multumesc lui dumnezeu ca i-am putut descoperi la timp toate defectele. Bineinteles ca era un maniac al curateniei, asta pana sa ii vad casa in care statea si sa descoper exact opusul; era impotriva jignirii femeilor in orice fel, dar avea grija sa ma faca sa ma simt inferioara lui in orice moment; din toate intamplarile prin care trecuse in viata , doar cei din jurul erau de vina, el pozand in victima perfecta, dar, am descoperit ca era tocmai el cel care gresise ff mult. Adora sa fie in centrul atentie, chiar daca asta insemna sa ma critice pe mine, inclusiv fata de familia mea cu mine de fata. Ave aprostul obicei de a vorbi de fostele prietene ff des, sa ma compare cu ele, desi ii spusesem ca ma deranjeaza enorm lucrul asta, ideile mele nu existau , deoarece doar ale lui erau bune, tot ceea ce facea el era perfect ca si augusta lui persoana. Pe scurt, eu nu corespondeam mai deloc pretentiilor sale, in schimb , imi declara constant ca ma iubeste enorm, ca pe nimeni alta, dar in practica demonstra nu numai contrariul, dar si faptul ca este un om lipsit complet de caracter, dominat de trecut, incapabil sa se bucure de prezent, sa isi tina vreo promisiune. In concluzie un mare mincinos, plus ca era atat de zgarcit, incat nici lui insasi nu isi cumpara cele necesare ( desi dispunea de finante), darmite sa imi faca vreun cadou. Eu am decis de atunci ca nu mai pot sa fiu cu o astfel de persoana, iar gandul ca a fi putut sa stam impreuna efectiv ma teroriza psihic. Nu spun ca ar trebuit sa te desparti, poate ca in cazul tau mai sunt sperante. Tot ce poti sa fai este sa gasesti cauza comportamentului sau, sa vezi daca e totusi vorba de o alta femeie la mijloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dianna1979 (acum 12 ani)

Draga Ana,

Intr-o legatura de cuplu trebuie lucrat la armonie. Si asta nu doar cand intervin probleme ci continuu.
Exprimarea clara si decisa a lucrurilor ce iti plac la fel si care nu iti plac trebuie facute. Ti ai trebuie sa ii repeti sotului tau ca nu te face fericita felul in care abordeaza el situatia legata de curatenie si alea alea..
Deci trebuie sa provoci tu o discutie ,daca trebuie REPETAT provoaca-l la discutie legata de tema care te preocupa si asta pentru ca tu sa nu cazi in ipostaza celei care e luata la rost. Sunteti un cuplu si COMUNICAREA este baza legaturii!! Comunica-i ca NU TE FACE FERICITA ca te nefericeste si intreanba-l unde vrea sa ajunga? Intreaba-l de ce vrea neaparat sa te faca sa il URASTI ai sa nu il mai IUBESTI??
SPUNE-I ca faptul ca el nu contribuie la legatura pasnica dintre voi doi nu duce la fericirea cuplului vostruy ci DUCE LA NEFERICIRE. INTREABA-L unde vede el un cuplu fericit unde unul e nefericit si altul ba?
Ideea e sa te folosesti de argumentele lui si pune-l fata in fata cu ele, INTREABA-L EL CUMS-AR SIMTI IN LOCUL TAU? AR MAI VREA SA FACA MANCARE, CURAT, SPALAT SI DRAGOSTE IN ASA SITUATIE?

Crede-ma e mult mai simplu sa faci in asa fel descris mai sus sa VADA CA ITI PASA!! Adica discuati daca trebuie ore in sir pana ajungeti la un numitor comun, dar TREBUIE SA IL FACI SA INTELEAGA CA TU NU ESTI CEA CARE E IMPORTIVA DORINTEI LUI DE A AVEA ORDINE CI ESTI ALATURI DE A AVEA ORDINE IN CUPLU-asat fa-l sa inteleaga ca degeaba va fii ordine cum a vazut el nush unde daca voi va veti desparti din cauza acestui stres care nu are valoare sentimentala.
Pune accent pe armonia din cuplu la care trebuie lucrat, si el trebuie sa inteleaga ca tu esti femeie si tu decizi limita curateniei in casa..asta inseamna ca el e prea plictisit , nu are ce face care sa-l faca sa simta barabat al casei si de asta se amesteca in trebuiri femeiesti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fa-l sa inteleaga si asta, daca nu spune-i sa isi caute una care ve mai buna dar sa nu iti distruga tie viata si sanatatea cu ceva ce nici nu-i oala lui.
Asta trebuie sa faci si atat! Nu ai de ales, daca trebe citeste de mai multe ori ce ti-am scris pana intelegi si vei putea face cum ti-am descris caci asa vei ajunge la rezultatul dorit.
NU UITA:
TU ESTI FEMEIA CASEI TU DECIZI IN ALE CASEI: GATIT, CURATENIE, SPALAT SI COPII. fa toate astea in asa fel ca tu sa te simti bine, adica sa nu te rusinezi in fata altora daca vin in vizita neasteptat, cu toate vrem sa fim mandre de casnicia noastra deci trebuie lucrat la ea.
Daca masina nu functioneaza sau cv pakasa e treaba lui sa il fixeze sau sa aute om care sa repare.
Tu sa nu te amesteci in treburi de-ale barbatilor dar fati timp sa discuti cu el daca el vrea, asa ca si tema fara sa iei initiative, iar el cand vine vroba de trebuiri femeiesti si vrea sa le discute cu tine atuci tu sa iei initiativa ca si femeia care are controlul asupra situatie si nu invers. Nu trebuie permis si gata, in cazul in care se impotriveste repeta-i cele de mai sus ca el vrea sa distruga de tot armonia si pozitia ta in casa ca si femeie si asa nici tu nu vei putea sa apreciezi pe el ca barabat al casei!!!!

Mult bine va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danudza (acum 12 ani)

la mine terapia a fost decisiva, eram coplesita de toate problemele, cu sotul, cu copii, nu aveam slujba, eram complet dependenta;
o discutie profesionista m-a readus in pielea mea, m-am calmat si am inceput sa fac cate un pas ca sa ma ''''''''recuperez'''''''' ; i-am spus ca ma deranjeaza ca nu face nimic, nu face nici acum.., dar mi-am facut "numarul", mi-am facut rost de serviciu, pe copii am incercat sa ii fac mai independenti, chiar daca s-au indepartat, cred ca e dreptul lor sa aiba lumea lor de la o varsta;
fac gimnastica chinezeasca, nu ma mai consum pentru toate ''''''''nimicurile'''''''' - detalii fara rost, mai importanta e culoarea si aroma zilei per total, decat sa gasesti motive de suparare peste tot; nu mai judeca fiecarepas, pastreaza credinta iubirii, atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ada (acum 12 ani)

La fel este si prietenul meu, tot o fecioara pretentioasa si meticuloasa cand vine vorba de ce fac ceilalti. Se pare ca aceasta este firea si caracterul acestei zodii. Suntem impreuna de aproape 9 ani dar in tot acest timp am invatat ca de fiecare data cand fac ceva si primesc "sfaturi de la el" sa i le aprob dar sa fac tot cum stiu eu cel mai bine. Nu neg, am avut de invatat si din " sfaturile lui", dar e frustrant ca pentru fiecare lucru marunt sa primesti indicatii de la cineva care oricum nu se implica in a face acel lucru. Dau un ex. are o fixatie cu camasile (tine mult la haine - dau dreptate Anei ca ar fi fost mai bine sa fie femeie nu barbat): sa le spal nu stiu cum, sa le intind nu stiu cum, sa le calc nu stiu cum si de fiecare data cand le intind frumos pe umeras la uscat el trebuie sa vina si sa mai puna mana o data pe ele sa le aranjeze. La inceput acest lucru mi se parea enervant de parca eu nu faceam bine nimic sau nu stiam sa fac nimic bine. Acum imi vine sa rad si il las sa mai puna si el o data mana pe haine. In schimb din cand in cand il mai las sa faca si el treaba dar ii atrag de fiecare data atentia- uite daca eu faceam asa cum faci tu, in secunda doi incepeai sa-mi reprosezi ca nu e bine si in subconstientul lui cred ca a realizat ca nu e bun comportamentul lui si atata timp cat el nu face asa cum pretinde el de la altii macar sa nu mai comenteze.
Sfatul meu asta e: incearca sa treci peste toate problemele astea, pentru ca sunt nimicuri, nu le mai pune la suflet, fa-le pe toate cat mai bine posibil asa cum sti tu, aprobal de fiecare data dandui impresia ca o sa faci asa cum zice el. Daca incepi un lucru fara nervi o sa vezi ca il termini intr-un timp mult mai scurt si iese mult mai bine si asa o sa ai timp si pentru tine. Ai grija de tine, rasfatate si tu, fa-te frumoasa nu pentru el ci pentru tine, chiar si acasa incearca sa te imbraci lejer dar cu gust, asteapta-l cand vine de la munca cu o atitudine destinsa, nu cu "vezi iar am facut curat si mancare si spalat si grijit de copii" si ai sa vezi ca si el o sa se focalizeze pe altceva mai frumos nu in a-ti gasi greseli si a-ti reprosa tot si toate. Oricum casa o tine doar femeia, dar pentru a fi respectate de barbati in primul rand trebuie sa ne respectam noi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Foarte urat comportamentul sotului dumneavoastra. De acord cu doamna psiholog, dar partial. Nu voi, ci el are nevoie de terapie, sa invete cum sa comunice, etc.
Dar problema cea mai urata din tot ceea ce am citit nu este cicaleala lui, nici chiar banuiala ta ca s-ar intalni cu alta, ci faptul ca te compara cu altele.
Ai doar doua variante cand iti mai arunca una ca asta: il scoti frumos pe usa, sau iesi tu pe ea. A treia varianta, aceea la care ai apelat tu, sa-i inghiti asta, te va distruge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: