Prietenii mai buni decat sotia raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 12 ani in urma

Buna ! mi-a trebuit ceva timp ca sa cer un sfat in problemaa mea...sunt casatorita de aproape 4 ani si avem o fetita de un an si jumatate. Sotul meu e un om bun cu toate ca pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori mi-a spus ca te iubesc...mereu spune ca demonstreaza asta si nu trebuie sa o spuna.Sunt enorm de multe serile pe care eu le petreceam singura in casa asteptandu-l in timp ce el era cu prietenii care nu au familii...la remii, carti sau bere. Se ridica de la masa si pleaca in mare viteza...caci il asteapta.Am crezut ca toate astea se vor schimba in momentul in care o sa avem un copil dar m-am inelat amarnic...nu joaca pe bani carti nu cheltuie la bere sume mari dar prefera sa isi petreaca timpul cu prietenii decat cu mine...parca in prezenta mea e inchistat , incorsetat.Il iubesc enorm si ma doare enorm lipsa lui, intr-o seara cand l-am sunat m-a intrebat ca ce are de facut acasa sa-l las ca o sa vina el...
oare chiar nu-i pasa de mine ?
Poate am gresit ca i-am aratat ca il iubesc si ca sunt gata sa fac orice pt ca sa fie fericit, poate ca am gresit ca i-am dat libertatea sa faca ce vrea sa mearga unde vrea, sa iasa fara mine...vad cupluri care sunt mereu impreuna, care isi petrec timpul impreuna... oare sotul meu de ce nu ma vrea? pt ca stie ca sunt mereu acasa si-l astept ? oare a vrut langa el doar o simpla menajera si o bucatareasa ?
lacrimi, multe lacrimi....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (35)

Iuli (acum 12 ani)

Cu el ai vorbit SERIOS despre aceste lucruri? L-ai luat intr-o zi la restaurant si i-ai explicat cat de mult suferi? I-ai spus ca intr-o buna zi il va intreba si fetita "tati de ce nu stai cu noi"? Sau "tati nu ne iubesti de pleci tot timpul"? Umbla la sentimentele lui. Am impresia ca nu aveti o comunicare buna. Esti independenta financiar? Sper ca da, astfel ca il poti ameninta cu divortul daca nimic nu merge. Trebuie sa inteleaga ca nimeni nu trebuie sa aiba garantia ca celalalt va sta langa el oricum si oricand. Trebuie sa inteleaga ca exista SI riscul sa te piarda daca nu isi schimba atitudinea. Nu mai fi tot timpul disponibila. Lasa-l si pe el cu copilul o seara si iesi cu prietenele sau cu cineva. Poti sa nu ii spui cu cine si unde, asa cum face si el banuiesc cateodata. Fii mai ferma. Stiu ca e usor de zis si greu de facut, dar daca vrei sa ai langa tine un sot, un tata si un sprijin, trebuie sa schimbi foaia si sa fii mai tare pe pozitii. Nu trebuie sa nu se mai vada niciodata, dar o data la 2 saptamani ajunge. Daca s-a casatorit si a facut un copil, sa isi asume!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Preda Antoaneta MPsih. Preda Antoaneta este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Situatie pare un cristal cu mail multe fete, astfel ca o putem lua pe rand.
- limbaj diferit de iubire - al tau este in principal timpul acordat, iar al lui..., va trebui sa afli ce simte ca ii ofera prietenii,
- lipsa comunicarii reale intre parteneri (nu se simte in siguranta sa spuna, sa comunice ce il face sa se simta inchistat, incorsetat),
- tu spui de libertate acordata ca si cand ai vorbi de un copil careia parintele ii permite sa.....si nu ca despre un partener,
- nevoie sau nevoi neamplinite in relatie, astfel ca se indreapta spre prieteni.
Nu sunt probabil toate fatetele dar.....
Toate acestea nu inseamna ca tu nu il iubesti sau nu esti o sotie si mama buna ci, simbolic este ca si cand ati vorbi limbi diferite si nu va puteti intelege. Usor, usor, se pot rezolva cu ajutorul unui psiholog care cu siguranta stie ambele limbi si poate traduce pentru fiecare.

Psiholo clinician
Antoaneta Camelia Preda
tel 0723694271

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Fifi (acum 12 ani)

Oare nu este gay? Este anormal sa se simta bine numai in prezenta barbatilor. Incearca sa afli mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

L (acum o luna)

SIGUR!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mircea (acum 12 ani)

Principiul "wei wu wei" adica fa nefacand este foarte usor de inteles sau de neinteles. Cu mintea deschisa fa astfel:

Comporta-te de parca asta ar fi ultima ta grija (plecarile lui). Ocupa-te de tine fizic si spiritual astfel incat sa arati minunat si sa te simti minunat.
Fii relaxata cand pleaca, nu-l suna, nu intreba cand vine, fii zambitoare. Cand vine fii ocupata, plecata daca ora o permite, dusa deja la culcare etc dar in nici un caz sa nu il astepti.

Psihologic, crisparea ta il face sa-si exerseze libertatea. Il motiveaza!
Bucura-te pentru el ca s-a simtit bine (daca il iubesti cu adevarat), fii prietena lui. Fii si tu mai independenta -cat permite ocupatia cu copilul- si vei vedea ca puteti fi si prieteni.

Vizualizeaza, retraieste si intra in starea de la inceput cand va intelegeati minunat si era asa cum l-ai dori acum. Fii tu asa cum erai atunci, ca stare mentala si sufleteasca.

Daca ai inteles din prima e OK. Daca nu...asta e. Succes!
Tot respectul pentru scrisa d-nei psiholog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ada (acum 12 ani)

Imi place cum gandesti. Mai spune-mi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Tin minte bine ce a spus un pastor la o predica despre casatorie: "de multe ori fetele, cand se casatoresc, fac greseala sa considere ca barbatii lor se vor schimba, iar baietii fac greseala sa creada ca sotiile lor nu se vor schimba".
Si tu ai facut greseala asta, sa crezi ca sotul tau se va implica mai mult in casatorie odata ce veti avea un copil. Dar si el greseste, si prin ceea ce face da dovada de mult egoism. Inteleg gandirea lui, lucreaza si el 8-10 ore zilnic, si este normal ca sa aiba timpul lui de relaxare, si el s-a obisnuit demult ca sa se relaxeze asa, alaturi de prieteni. Dar uita de angajamentul pe care si l-a luat, ca sa fie alaturi de tine si la bine si la greu. Si relatia voastra a intrat pe o linie moarta.
Eu propun ca sa incerci sa te apropii de el asa cum a fost inainte de casatorie, sa-i spui sa te scoata si pe tine in oras, sa-ti lasi copilul la mama intr-o seara si sa o petreceti toata impreuna. Si dupa ce v-ati apropiat iarasi, sa ii ceri ajutorul, sa-i spui ca, chiar daca esti in concediul maternal, sau daca lucrezi, chiar daca lucrezi mai putin decat el, copilul iti solicita foarte mult timp si ti-e greu sa te ocupi de toate treburile legate de casa, daca vrea sa te ajute sa aspire el, sau sa spele vasele, alte chestii din astea.
Si sa-i spui ca ai nevoie de el in fiecare seara, sa mai stea cu tine o ora-doua si apoi sa iasa cu prietenii. Ai zis ca sotul tau este un om bun, nu se poate sa nu te inteleaga si pe tine.
O problema foarte grava este si cea a relatiilor intime, cred ca si aici sunteti deficitari, in mare parte s-a ajuns in situatia asta si din aceasta cauza. Si tu si el aveti anumite nevoi, si cred eu ca de asta il simti asa "incorsetat", si tot din cauza asta simte el nevoia sa iasa cu prietenii, distractia cu ei il ajuta sa se elibereze un pic de tensiune.
O intrebare, voi sunteti si prieteni sau doar iubiti? Intr-o casnicie este foarte important sa fiti prieteni, ca sa puteti rezolva impreuna toate problemele care apar intre voi, altfel ajungeti sa va instrainati unul de altul (ceea ce ati si reusit acum, partial).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABI (acum 12 ani)

poate pierzi prea mult timp in bucatarie. Daca este asa gresesti. Pregateste-i in 3 minute niste sandvisuri ca cascaval de la Delaco si in rest dute la coafor sau fa si tu ce fac femeile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 12 ani)

Cu siguranta nu este gay. E tipul de barbat crescut de mama ca pe un bibelou, cu mancare haine spalate, pat facut, iar el liber sa faca ce vrea.Faptul ca ai facut un copil nu te-a ajutat deloc, din contra barbatii au nevoie si de contact fizic, iar daca tu nu ai fost disponibila a plecat. O alta parte nasoala e ca intre voi este acum si copilul, iar santajul cu un divort nu prea este recomandat din cauza asta. Trebuie sa comunici cu el sa stati linistiti la masa sa ii spui clar ce te supara si daca iubirea este reciproca, o sa isi puna si el niste semne de intrebare legate de responsabilitatile care le are, dar si legate de iubirea fata de tine. Eu zic ca un barbat mai trebuie sa mai spele si niste vase odata la o saptamana sau doua, trebuie sa duca si gunoiu sa mai schimbe si copilul tot asa cate odata la doua saptamani si din cand in cand sa iti aduca si flori. In rest trebuie sa fi pozitiva sa zambesti, sa razi, viata nu e usoara dar nu trebuie niciodata sa (ne) plangem. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela (acum 12 ani)

Am obsv.ca ai primit tot felul de sfaturi unele dintre ele chiar foarte bune,dar ce a scris Mircea si Nirolf ,mi-a placut foarte mult,ia din ce au scris ce e mai bun si incearca sa le pui in aplicare.Stiu ca nu e usor dar nu ai nimic de pierdut decat de castigat daca faci asta.Ce ti-a scris dna psiholog nu mi-a prea placut...Iti doresc numai bine si sa auzim de bine .Scrie-ne din nou cand lucrurile se vor imbunatati in casnicia ta.Daca ai nevoie de incurajare si sustinere,cere sfatul celor care ti-au placut ce sfaturi ti-au dat.
Incearca sa gasesti si tu in ceva o placere (citit,iesi cu copilul,etc)ca sa nu te simti atat de mult frustata,da,apoi ai grija de tine sa arati bine,sa fii zambitoare...desi iti va fi greu,poate asa se va schimba ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

un raspuns exact din punctul meu de vedere nu te iubeste si de aceea nu petrece timpul cu tine si poate sa aibe pe alcineva am trecut si eu prin asta sau mai grav poate fi gay

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudomanios (acum 12 ani)

Cand ati fost doar voi doi cum erarelatia dintre voi ?Cum se comporta ? Ce s-a schimbat de la nastere?
Daca nimic,e grav,Daca de la nastere ai inceput sa faci totul in casa iar el se simte ca si un musafir,care nu are nicio responsabilitate,nu e bine.Tu trebuie sa-l responsabilizezi sa-i dai niste sarcini si sa ai grija de programul lui . Apoi tu in perioada asta te schimbi , fiind mai mult timp singura, ai alte preocupari, pareri, opinii care daca nu i le impartasessti poate el nu le receptiuneaza. Daca nu simte, da-i sa citeasca apelul tau,raspunsurile primite aici si.de brat,impreuna inercati o schimbare, ba chiar urmati sfatul primit de la d-na Psih. Preda Antoaneta.Poti consulta bineinteles medicul de familie pt ca sfatul sau e f important si util. Mergeti pe la biserica de cartier ,intrebati de la cel care va este duhovnic care e parea Sa,Va doresc o viata de familie frumoasa si fericita impreuna si sa ne dai vesti despre urrmasii vostrii m8zknspt ca azi e ziua lor,si ziua voastra: 1IUNIE...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

esztera (acum 12 ani)

Observ din ce in ce mai des ca unele femei pentru a-si lega barbatul de ele sau pentru a-i responsabiliza, pur si simplu fac un copil. De ce trebuie sa fim atat de egoiste si sa ne gandim doar la noi? De ce nu ne gandim la soarta acelui copil care merita tot binele din lume? Prin casatorie sau prin nasterea unui copil barbatul nu se schimba. Totul depinde de caracterul si de educatia sa. Nu va mai amagiti singure. Alegeti-va sotul cu atentie si daruti copilului tot ce e mai frumos pe lumea asta.
Am mai intalnit femei care zic ca sotul e un om bun si mai accepta din cand in cand si plecarile lor si o palma sau chiar mai multe.
Sfatul meu pentru toate aceste femei este: LUATI ATITUDINE SI NU MAI ACCEPTATI UMILINTA SI SINGURATATEA. SUNTETI SI VOI FIINTE UMANE SI MERITATI TOT CE E MAI BUN. O SINGURA VIATA V-A DAT DUMNEZEU SI MERITA SA FIE TRAITA FRUMOS.
In cazul de fata as recomanda in primul rand comunicarea intre voi. De asemenea, trebuie sa incerci sa ii creezi acasa o atmosfera cat mai placuta si relaxanta. Nu cred ca rezolvarea problemelor dintre voi consta in iesirea ta cu prietenele. Sigur ca trebuie sa gasesti si pentru tine o cale de relaxare. Ia atitudine si incearca o cale de iesire din aceasta situatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Relativ la faptul ca lipsesc declaratiile de dragoste, va atrag atentia aici ca barbatii sunt diferiti de femei, nu simt nevoia de a face sau primi dovezi verbale despre acest lucru.
Un barbat care este sigur de un lucru nu se repeta in privinta acelui lucru, dar prin atitudine dovedeste asta. Un barbat care iubeste isi va dovedi iubirea prin afectiune, gesturi, tandrete. Dumneavoastra, la fel ca orice femeie, aveti nevoie de aceste declaratii. Eu zic sa le cititi in privirea lui, in mangaierile lui. Si incercati sa-i oferiti tot astfel de declaratii, ca sa sporiti apropierea dintre voi.
Cat despre problemele adevarate din relatia voastra, v-am scris si o repet, trebuie sa va gasiti timp liber pentru relatia voastra, de aceea lasati intr-o seara copilul la parinti, iesiti impreuna la un restaurant si petreceti cum ati petrecut inainte de a fi sot si sotie. Si prelungiti petrecerea in pat, ca aveti amandoi nevoie. Vrei implicare? Sotul tau vrea petrecere. De aceea eu zic, petreceti impreuna, ca sa lucrati apoi impreuna si sa goliti barca de apa. Ofera mai intai, ca sa poti primi dupa aceea.
Domnul fie cu voi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 12 ani)

nu stiu incearca sa nu dai kiar totul din tine unii kiar profita de situatia asta mai inmtoarce foaia un pic sa vezi cum reactioneazasa vezi cum reactioneaza sa fii mai stapana sa-ti inpui punctul de vedere sa vezi ce zice sa comunicati mai mult nu stiu incearca o skimbare fizica dai sa faca ceva ocupai timpul trimitel cu copilul la plimbare vezi cum reactioneaza sau poate crede ca tot este cavaler gay in nici un cazsi eu am 2 copii sotul plecat de 4 ani dar el ma accepta si cu rele si cu bune imi face declaratii mereu kiar daca el hai sa fim seriosi kiar nu a facut nimic in 4 ani dar stie sa fie pe pozitii si aregrija de familie si nu ne neglijeaza absolut deloc .apropo eu kiar am simtit o perioada o mica raceala intre noi si vreau sa spun ca am intors foaia si mam decis sa ma skimb fizic am skimbat garderoba makiaj culori tot cetine de o femeie si vreau sa spun ca sia skimbat atitudinea fata de mine nu-mi venea sa cred si chiar a apreciat ca am facut o schimbare pt el si mereu imi aminteste nu stiu in cazul meu chiar a functionat nu-mi vine sa cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SONIA (acum 12 ani)

Draga mea ,daca ai avut curajul sa postezi parte din suferinta ta si sa ceri ceva sfaturi inseamna ca mai ai inca forta si putere sa speri la fericire .Perfectiunea si fericirea deplina intr''''o casnicie nici in povesti nu mai exista in zlele noastre .Sunt o mama de fata si baiat si am in spate 31 ani de casatorie ,experienta cu carul ,nu sunt nici model si nici exemplul bun .Greseli facem fiecare la randul nostru ,dar cea mai mare greseala pe care o face o fata (femeie) este sa inteleaga barbatul ca are nevoie de relaxare dupa o zi de munca si sa ii si permita sa iasa singur sau cu prietenii.....de aici porneste totul ......oare de ce ei au voie si raspunsul vine din partea noastra ,pentru ca le permitem .Oricum nu ai postat chiar tot ce simti daca extragem cateva cuvinte te cam contrazici .....este un om bun...cand si cum ¿¿si inchei cu lacrimi ,multe lacrimi .....Fara a fi psiholog trebuie sa iti dai seama ca ceva nu e in regula ,daca ar fi om bun nu te''''ar face sa suferi,tu il iubesti si poate fff mult .....dar el scuza''''ma este pe langa dragoste ...unde este iubirea¿¿respectul,mila pana la urma .Daca asa a fost de la inceputul casniciei mai libertin ar fi trebuit sa il sensibilizeze si responsabilizeze copilul ,asta in cazul in care s''''i l''''a dorit ,ca daca ai crezut ca se schimba dupa ce apare ingerasul ...vezi ca te''''ai inselat .Parerea mea este ca prietenii sunt pretextul de a iesi din casa ......cum poti lasa ingerasul in casa si iubita si sa te relaxezi cu prietenii cand un copil de varsta aceasta te relaxeaza si iti incarca de energie intreg organismul ,va regreta mai tarziu ca pierde multe momente din cresterea lui dar va fi prea tarziu .sfaturi ....toata lumea poate sa dea ....dar nu se prea potrivesc in toate situatiile ......eu am trait aceeasi drama am facut compromisul de a''''l astepta sa se maturizeze ,de a sta langa el asa ca menajera bucatareasa ....adunandu''''mi lacrimile de dragul copiilor ......si el s''''a distrat pe saturate iar acum la batranete .....il am langa mine ....de ce ...ca sa ne petrecem batranetile .M''''am axat pe educarea copiilor sa fac din ei OAMENI si asta a fost fericirea mea ,sunt mandra de mine ,el cu ce s''''a ales cu cateva mandrute de moment si cu prietenii ...care acum ...nu mai sunt ...si ii uitase demult .Trebuie sa vorbesti cu el ,cu parintii lui ....cu mama ta ,analizati situatia in familie poate daca ii mai zice si altcineva ca greseste va spune si motivul pentru care o face .......Faptul ca nu iti zice ca te iubeste nu este esential dar sa demonstreze ...cu o floare ,un cadou ,un ajutor la treburi ,sa il doara ca suferi .....Supune''''l la anumite teste sa verifici intensitatea dragostei lui cand iti este rau ,cand esti obosita ,suna''''l cand e la prieteni spunandu''''i ca iti e rau sau vomita copilul .....sa vezi daca misca ceva in el sau vine cand termina treaba ......si daca te convingi ca nu e vb de dragoste ...ci numai de o ´¨angajata¨¨ in familie cu contract de casatorie -......ai de ales ......ori asa toata viata ori singura cu copilul .......pentru ca ¨¨lupul isi schimba parul dar naravul ba¨¨..si parerea mea ca comunicand cu parintii de ambele parti vei ajunge la o decizie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Amin! Ma plec in fata experientei dumneavoastra si a raspunsului excelent pe care l-ati dat. Fara pic de ironie, va spun sincer.
Cred ca oricine se poate recunoaste, cel putin partial, in ceea ce ati scris, ca fiecare a avut lipsurile lui, si poate sa-si dea seama ca este totul adevarat, cumplit de adevarat.
Timpul trece, noi imbatranim, si pana la urma doar momentele petrecute cu iubitii/iubitele noastre raman. Si atunci cand nu mai putem, atunci am vrea sa fi fost mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RODICA (acum 12 ani)

Da! Asa cred si eu ,si anume ca ,i-ai aratat prea mult ca il iubesti,i te-ai daruit cu tot ce ai tu mai bun asa ca ,lui nu i-a mai ramas nimic de descoperit sau obtinut.Daca vrei sa verifici cat ii pasa de tine si casnicie, incearca sa iti gaseste locuri necompromitatoare ,de genul ,magazin,o prietena la care poti merge ,parc ,asa fel ca ,la ora la care el vine acasa tu sa nu fii.Mai incearca sa nu-l mai bagi in seama asa cum ai facut-o pana acum ,cu acelas scop,adica de verificare a iubirii lui pentru tine si copil .Nu lasa sa se obisnuiasca cu acest program libertin ,pe care si l-a facut ,pentru ca nu vei mai reusi sa il corectezi si ,va trece viata pe langa tine plangand si oftand iar, cand vei incerca sa iei o atitudine mai dura va fi prea tarziu .Anii nu stau pe loc,timpul tace si trece si este pacat.Nu ai o viata de proba si alta pe care sa o traiesti!.Trebuia sa incerci sa il determini sa mearga cu tine si copilul peste tot,trebuia ca ,copilul vostru sa creasca cu ambii parinti pe langa el.Daca nu vei incerca sau nu vei reusi ,el va creste cu o mama trista si posaca ,stare care se va tranmite si lui .Iti da aceste sfaturi o femeie ca a patit ca tine ,a tolerat ,anii au trecut si acum ,plang ,singura si fara puterea de a mai schimba ceva .Esti tanara ,trebuia sa fii puternica ,sa incerci sa iesi din starea in care te afli.Eu iti doresc multa putere si succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carla (acum 12 ani)

Cum ai putut sa te mariti cu unul ca asta?? Sau vrei sa spui ca inainte a fost altfel?? Oricum ar fi, e un nesimtit!!! si ceea ce poti face tu este sa te focalizezi pe copil, pe cresterea lui si sa devii si tu distanta, "ocupata" si "obosita" dupa o zi petrecuta cu copilul tau! De divortat, eu nute as sfatui, caci iti nenorocesti copilul, la urma urmei sotul tau nu te bate sau nu va abuzeaza pe nici unul din voi, insa copilul trebuie sa stie ca exista si tata pe acolo....asa scump la vedere insa sa fie!
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Puiu C (acum 12 ani)

Carla draga ,esti minuuunaaataaa , tu ai inteles ce-ai vrut sa zici sau doar te-ai trezit scriind p''acileaaaa???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2